Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Diyelim Ki Motosiklete Karar Verdik...

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar,

Henüz tam olarak motosiklet almaya karar vermiş değilim. Biraz fizibilite, biraz da güvenlik anlamında kafamda toparlamaya çalışıyorum. Biraz emniyet takıntılıyım sanırım.

Muhtemelen 150 - 250 cc arasında bir scooter ile başlarım. Ancak dediğim gibi henüz tam karar veremedim, motosiklete geçiş yapmaya.

Siz tecrübeli arkadaşlara sorularım şunlar ve her birine ayrı yorumlarınızı alabilirsem sevinirim.

Teşekkürler,

1 - B ehliyeti olan A2 almak istersen maliyeti ne oluyor? Uygulama nasıl?
    2 - Başlangıç için bir eğitim öneriniz var mı? Honda'nın eğitimleri mesela? Alternatif eğitimler nerelerden alınabilir, maliyetleri nelerdir?
    3 - Scooter veya maxi scooter için gerekli güvenlik ekipmanları ve aksesuarlar nelerdir? Ceket, kask, diz, dirsek korumaları, bel için koruma vs. Bu aksesuarların standartları ne olmalı, ne kadar tutar? (Direkt marka ve model bilgisini verirseniz, fiyatlarını ben de tespit edebilirim)
    4 - Scooter için ilave çantalar ne kadar?
    5 - Yağmurda kullanım için gerekli aksesuarlar nelerdir? Ne kadar tutar?

Bir de tüm bunların dışında, motosikletlilere köpekler aşırı derecede ilgililer bu durumda ne yapıyorsunuz?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Merhaba,

Yanlış yere mi konu açtım acaba? Cevaplayacak kimse yok mu?

Teşekkürler.

Motosikleti
    Benelli trk 502 & tvs neo x3i
    öncelikle kararını vermelisin.

birde motosikleti ne amaçla istiyorsun. ulaşım aracı mı? ekonomik oluşu mu? keyf için mi?

motosiklet tehlikelidir. eger bu tehlikeyi göze alamıyorsan unut gitsin. sen ne kadar dikkatli olursan ol illaki düşeceksin ya da birilei çarpacak sana.
    NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

jackal_64 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900
    Alıntı oktalp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Yanlış yere mi konu açtım acaba? Cevaplayacak kimse yok mu?

Teşekkürler.
    Çok soru sormussun biraz sabır illaki cevap veren çıkar
    Sen alacağın motora karar ver ilk önce
    Tabiki emniyet önemli ama bundan cekinmemen lazım

Yani kısaca motor dsevdalısı olman lazım tutku lazım eğer gerçekten motosikletten zevk keyif alacağını düşünüyorsan öyle gir bu işe.

Hayırlısı olsun.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:19 ----------

Alıntı sezer aykaç adlı üyeden alıntı Mesajı göster

birde motosikleti ne amaçla istiyorsun. ulaşım aracı mı? ekonomik oluşu mu? keyf için mi?

motosiklet tehlikelidir. eger bu tehlikeyi göze alamıyorsan unut gitsin. sen ne kadar dikkatli olursan ol illaki düşeceksin ya da birilei çarpacak sana.
    Haklısın hayatımız tehlike ama motosiklet tutkunu bir insan herşeyi göze alır. Ne babayigitler gitti bu sevda uğruna

Motosikleti
    sym wolf 250/ramzey cross 200
    1- yaklaşık 600 tl
    2- hiç bi fikrim yok
    3-scotter yada ss yada naked diye ayrılmıyo korumalar korunabildiğin kadar korun dostum )) mont olarak bering dark kullanıyorum tavsiye ederim... eldiven olarak seguram var oda kullanıslı ve korumları... kasktada scorpion exo 1000 kullanıyyorum... hepsinden memnunum tavsiye ederim sanada... çene açılır kaks çok guvenli gelmiyor bana acıkcası ama sen bilirsin tabi...4- netten arastır baya bişey bulursun.
    5-yağmurluk felan kullabilirsin ama yağmurda dert gercekten ne kullanırsan kullan

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:23 ----------

bu arada 250 cc maxile başlayabilirsin bence maddi olarak müsaitsen çok at deve değil merak etme

jackal_64 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900

Haklısın hayatımız tehlike ama motosiklet tutkunu bir insan herşeyi göze alır. Ne babayigitler gitti bu sevda uğruna

Alıntı beyaz atlı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1- yaklaşık 600 tl
    2- hiç bi fikrim yok
    3-scotter yada ss yada naked diye ayrılmıyo korumalar korunabildiğin kadar korun dostum )) mont olarak bering dark kullanıyorum tavsiye ederim... eldiven olarak seguram var oda kullanıslı ve korumları... kasktada scorpion exo 1000 kullanıyyorum... hepsinden memnunum tavsiye ederim sanada... çene açılır kaks çok guvenli gelmiyor bana acıkcası ama sen bilirsin tabi...4- netten arastır baya bişey bulursun.
    5-yağmurluk felan kullabilirsin ama yağmurda dert gercekten ne kullanırsan kullan

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:23 ----------

bu arada 250 cc maxile başlayabilirsin bence maddi olarak müsaitsen çok at deve değil merak etme
    Dostum teşekkür ederim yorumların için. Şu anda baktıklarım içerisinde sadece Honda PCX alınabilir geliyor. Söylediğin ekipmanları araştıracağım. Biraz fizibilite yapmak istiyorum. Bu işe motordan önce ekipman bütçesini ayarlayarak başlamayı düşündüğümden böyle bir başlık açmıştım. Belirttiğin gibi çene açılır, nazi kaskları filan çok güvenli gelmiyor bana da. Normal ekipmanların bir listesini oluşturmaya çalışıyorum. Tavsiyelerini dikkatle inceleyeceğim. Teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:50 ----------

Yorumun için teşekkür ediyorum. Motosikleti hepsi için istiyorum. Keyif, ekonomi ve ulaşım. 150 250 arasında bir cc'ye sahip scooter işimi görecek şimdilik. Kimi zaman yolculu da kullanacağım. Yolculu olduğu için de güvenlik ekipmanlarının maliyeti çarpı iki olacak benim için.

Motosikletin belirttiğin gibi tehlikeli olduğunu düşünmüyorum. Böyle düşünmediğim için ekipman ve eğitim öncelikli soru sordum. Yoksa motosiklete karar vermek benim için ekipmanlarını hazırlamaktan daha kolay. Zira hedefim belli, amacım belli... Umarım doğrudan model karşılaştırmalı açacağım başlıklar da olur ileride.

Araba ile trafiğe çıktığımda da kendime gelecek zararı sıfırlamak ya da minimuma indirmek için emniyet kemeri kullanıyorum. Motosiklete de binersem bunun için güvenlik aksesuarlarını kullanacağım. Bana kimse çarpmasın, ben hiç düşmeyeyim gibi bir amacım yok. Bunları kendi elimdeki sebepler ile minimuma indirmek amacım.

Umarım anlatabiliyorumdur.

Yorumların için teşekkür ederim.

Selamlar.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    cbf150,(bayan isimlerine inat) CaBBaR VT750 Shadow
    Tanımadığım,tanışamadığım yeri adresi yaşı başı bellirtilmemiş bilemediğim birileri ile konuşmama annem çok kızıyor,oyüzden birşey diyemeyeceğim.

Alıntı ZIPPIRMAN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tanımadığım,tanışamadığım yeri adresi yaşı başı bellirtilmemiş bilemediğim birileri ile konuşmama annem çok kızıyor,oyüzden birşey diyemeyeceğim.
    bulunduğum yere, yaşıma göre tavsiyeleriniz değişecek mi? Örneğin 40 yaşındaysam sen scooter değil, racing kullan, 30 yaşında isem gençsin, güvenlik aksesuarlarına gerek yok mu diyeceksiniz?

Amacım insanlara kendimi tanıtmak değil, motosiklet hakkında kararlar verebilmem için bilgi sahibi olmak.

Neyse, tercih meselesi tabi. Bilgi sizin, istediğinizle paylaşırsınız.

Selamlar,

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    cbf150,(bayan isimlerine inat) CaBBaR VT750 Shadow
    bulunduğum yere, yaşıma göre tavsiyeleriniz değişecek mi? Örneğin 40 yaşındaysam sen scooter değil, racing kullan, 30 yaşında isem gençsin, güvenlik aksesuarlarına gerek yok mu diyeceksiniz?

Amacım insanlara kendimi tanıtmak değil, motosiklet hakkında kararlar verebilmem için bilgi sahibi olmak.

Selamlar,
    Yeni katılanlar kendilerini tanıtırlar
    burası genelde aile gibidir
    biz buna alışığız,adabı muhaşerette bunu gerektirir
    tabi gizli salkı kalmakta sizin tercihiniz,
    Selamlar bizden arkadaşım

onur_600f - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 cbr 600f

Selamlar,
    arkadasım zıpırman haklı yas ne boy ne kılo ne bunlar kullanabılecegın motora etkı eden faktorler burda kotu nıyet yok saka usulu sana takılmıs abımız ıyı nıyetlı espırılı bırıdır kendısı neyse 1,98 boy 95 kılo bır adam 125 lık scoterde nasıl olur nasıl gıder sence motor onu tasır mı tasıdı dıyelım nasıl bır goruntu olur saygılar bızden
    Okumak cehaleti giderir, öküzlük bakidir.
    street king

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM

Selamlar,
    ZIPPIRMAN "keşke bir tanışma konusu açsaydın" demiş ama

Alacağınız motor yaşa göre fark gösterebilir. 50 yaşındaysanız alacağınız süperspor bir motorda kesinlikle rahat edemezsiniz, iki büklüm oturmaktan beliniz ve kollarınız ağrır. Ardahan'da yaşayıp Ducati alırsanız servis bulamazsınız. Boyunuz 1,50 ise enduro motosikletleri rahat süremezsiniz.

Cevaplara geçelim:
    B ve A2'yi aynı anda alacaksanız iki sınava giriyorsunuz. B sınavında 100, A2'de ise 20 soru çözüyorsunuz. İki sınıf için de direksiyon sınavına giriyorsunuz. Toplam maliyeti 800TL civarında oluyor diye hatırlıyorum ama emin değilim, süreç de yaklaşık 2 ay sürüyor. Daha fazla bilgi için Gelişim Sürücü Kursu'yla görüşebilirsiniz, telefonu 0216 330 5 444 - 0216 336 6 277.

2 - Başlangıç için bir eğitim öneriniz var mı? Honda'nın eğitimleri mesela? Alternatif eğitimler nerelerden alınabilir, maliyetleri nelerdir?
    Başlangıç için Honda'nın eğitimlerinin çok iyi olduğundan bahsediliyor, ben katılmadım. Güvenli Sürüş 1 ve 2 eğitimleri 350'şer lira. Detaylı bilgiye Honda Motosiklet Eğitim Merkezi sitesinden ulaşabilirsiniz.

3 - Scooter veya maxi scooter için gerekli güvenlik ekipmanları ve aksesuarlar nelerdir? Ceket, kask, diz, dirsek korumaları, bel için koruma vs. Bu aksesuarların standartları ne olmalı, ne kadar tutar? (Direkt marka ve model bilgisini verirseniz, fiyatlarını ben de tespit edebilirim)
    Aksesuarlar çok detaylı bir konu. Almanız gereken en önemli korumaların başlangıç fiyatlarını yazayım:
    Kask ~150-300 TL, LS2 ve Lazer tavsiye edebilirim.
    Mont ~200-400 TL, farklı markalar mevcut. Dirsek, omuz ve tercihen sırt korumalarının iyi olması önemli.
    Eldiven ~50-100 TL, kullandığınız iklime göre seçmek gerekli. Kış ve yaz için ayrı eldiven almak gerek.
    Dizlik ~30-80 TL, kaval kemiğini iyi koruyacak bir dizlik seçmek gerekli.
    Bel koruma ~30-60 TL, Sırt koruma ~100-150TL, ben bel koruma kullanıyorum ama sırt koruma kullanmak daha iyi olabilir.
    Bot/çizme ~150-300TL, çok önemli ama çok ihmal edilen bir koruma.

Tüm korumalar için Feyizoğlu'na bakabilirsiniz. Şu ana dek en az 20 farklı şey aldım, hiçbirinden pişman olmadım. Çok dürüst çalışan bir firma.

Arka çantaların fiyatları 150-300 TL arasında değişir.

Yağmura bağlı. Hafif bir yağmurda 50 liralık naylon yağmurluklar idare ederken, soğukta ve sağanak altında tam bir tulum ve ayakkabı yağmurlukları almak gerekir, 200 liradan başlıyor fiyatlar.

Benim gibi cevap veren birini de bulamazsınız kolay kolay

Motosikleti
    2006 cbr 600f
    Alıntı Khutuck adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Alacağınız motor yaşa göre fark gösterebilir. 50 yaşındaysanız alacağınız süperspor bir motorda kesinlikle rahat edemezsiniz, iki büklüm oturmaktan beliniz ve kollarınız ağrır. Ardahan'da yaşayıp Ducati alırsanız servis bulamazsınız. Boyunuz 1,50 ise enduro motosikletleri rahat süremezsiniz.

Cevaplara geçelim:
    B ve A2'yi aynı anda alacaksanız iki sınava giriyorsunuz. B sınavında 100, A2'de ise 20 soru çözüyorsunuz. İki sınıf için de direksiyon sınavına giriyorsunuz. Toplam maliyeti 800TL civarında oluyor diye hatırlıyorum ama emin değilim, süreç de yaklaşık 2 ay sürüyor. Daha fazla bilgi için Gelişim Sürücü Kursu'yla görüşebilirsiniz, telefonu 0216 330 5 444 - 0216 336 6 277.

Başlangıç için Honda'nın eğitimlerinin çok iyi olduğundan bahsediliyor, ben katılmadım. Güvenli Sürüş 1 ve 2 eğitimleri 350'şer lira. Detaylı bilgiye Honda Motosiklet Eğitim Merkezi sitesinden ulaşabilirsiniz.

Aksesuarlar çok detaylı bir konu. Almanız gereken en önemli korumaların başlangıç fiyatlarını yazayım:
    Mont ~200-400 TL, farklı markalar mevcut. Dirsek, omuz ve tercihen sırt korumalarının iyi olması önemli.
    Eldiven ~50-100 TL, kullandığınız iklime göre seçmek gerekli. Kış ve yaz için ayrı eldiven almak gerek.
    Bel koruma ~30-60 TL, Sırt koruma ~100-150TL, ben bel koruma kullanıyorum ama sırt koruma kullanmak daha iyi olabilir.

Tüm korumalar için Feyizoğlu'na bakabilirsiniz. Şu ana dek en az 20 farklı şey aldım, hiçbirinden pişman olmadım. Çok dürüst çalışan bir firma.

Yağmura bağlı. Hafif bir yağmurda 50 liralık naylon yağmurluklar idare ederken, soğukta ve sağanak altında tam bir tulum ve ayakkabı yağmurlukları almak gerekir, 200 liradan başlıyor fiyatlar.

ne cewap ama bee helal sana hakıkaten kopyala yapıştır mı bunlar dostum
    street king

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Alıntı onur_600f adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ne cewap ama bee helal sana hakıkaten kopyala yapıştır mı bunlar dostum
    Benim kopyala-yapıştır yaptığımı gören olmuş mu hiç

Motosikleti
    2006 cbr 600f
    bu kadar yardımsewer bırı aman ooo my god iyi ki bu siteyi bulmuşum
    street king

Güzel Şale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kardeşim, motosikletin tarzını, hacmini belirlemede tabiki yaş, boy, kilo motosikleti hangi amaçla kullanacağın belirler.
    Nokta kadar menfaat için virgül kadar eğilme...

Alıntı Khutuck adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Cevaplara geçelim:

Dostum emeğine ve bilgine sağlık. Çok teşekkür ediyorum. Özellikle 3 numara benim için süper oldu. Tam bir fizilibilite yapabileceğim. =)

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:40 ----------

Alıntı Güzel Şale adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeşim, motosikletin tarzını, hacmini belirlemede tabiki yaş, boy, kilo motosikleti hangi amaçla kullanacağın belirler.
    mesajın başında da belirttiğim gibi scooter ile başlamayı düşündüğümden boy ve kiloya göre çok farklılık göstereceğini düşünmedim açıkcası. Diğer taraftan standartları zorlayan bir durumum da yok =)

Motosikleti
    KANUNİ WİNDY 125
    yoo harbi bir motorcu adam araba kullanırken korkar çünkü arabayı contrayla önüne çıkan engelleri kurtaramaz abicim dikkatli olursan motosiklet hiiçde tehlikeli degil 9 senedir kullanıyorum

Alıntı ZIPPIRMAN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yeni katılanlar kendilerini tanıtırlar
    burası genelde aile gibidir
    biz buna alışığız,adabı muhaşerette bunu gerektirir
    tabi gizli salkı kalmakta sizin tercihiniz,
    Selamlar bizden arkadaşım
    Eyvallah o halde dostum. Tanışalım =)

Boy : 1,84 kilo : 88 yaş : 34 yer istanbul...
    Motosikleti ise özellikle hafta sonları veya elbise serbestesi olan günlerde işe gelip gitmek için düşünüyorum.
    Özellikle yüksek makinalar alıp hız keyfinden ziyade scooter alarak sallana sallana kullanmayı tercih ediyorum =)

Bunda bindiğim ilk racing makinada düşmemin de etkisi olabilir. Bundan 17-18 sene önce. Yolcu olarak binmiştim bu arada o makinaya.

Ancak bir süre scooter kullandım. 50 cc'lik bir peugeot kullanmıştım. Oradan beridir (yine 17-18 yıllık bir mazi) aklımda bir scooter var.
    Büyüdüğüm mahallede iki tane motosiklet tamircisi vardı. Bilinen adamlardı o devirde. Belki hala daha da biliniyorlardır, emin değilim. Diyeceğim o ki motor üzerinden inmedim diyemem ama motosikletin bol olduğu, çeşit çeşit olduğu bir ortamda büyüdüm diyebilirim.

Benden şimdilik bu kadar.

Selamlar =)

musakka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs apache 2014 & zn zenci
    B sınıfı ehliyetim var demişsin üzerine a2 alacaksan; kurs ücreti 250 tl sınav harcı 53 tl trafik tescil şubesine(emniyete:D) 175 tl hepsi bu kadar(istanbul)

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)