Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

sıkı fren sorunu

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    skygo 250-4
    herkeze selamlar. yeni aldığım motorsikletin ön disk frenleri sürtünme yapıyor ve hızı kesmede etkisi büyük. servis 150km uzaklıkta olduğu için diski deforme edeceğinden korkuorum. freni yumaşatma işlemini ben nasıl yapabilirim. yardım edin

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    barrokas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    maxillofacialtrauma Hamamatsu
    balataları sök.balatay sökemezsen diski sök
    Tahsin Oğuz Acartürk çok KRAL adamsın......

yunusus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1200Rt - Planet (78)
    hidroligini boşalt bin git

Motosikleti
    potansiyel r1 :(
    balataları sök motor yeni ise balatalarda balmumu vardır bi zımppara yap geri tak azalacaktır düzelmesse bi tamirciye götür ayar çeksin ön frenin şakası olmaz
    :pl: [COLOR="Red"]Gimme fuel[/COLOR] !!! [COLOR="Blue"]Gimme fire[/COLOR]!!! [COLOR="Red"]Gimme that which I desire[/COLOR]!!! :pl:
    adı üstünde u[B][COLOR="Blue"]M[/COLOR][/B]u[B][COLOR="Blue"]T[/COLOR][/B] :queen:
    [COLOR="Red"]makine mühendisliği 4 sene kaldı[/COLOR]

reak41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben ön disk dende ses geliodu hafif srtüodu biras yağladı şmdi tık yk

Ön fren balatalarını söküp biraz zımparalarsan tahmin ediyorumki sorunun çözülecektir

Motosikleti
    skygo 250-4
    Alıntı reak41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben ön disk dende ses geliodu hafif srtüodu biras yağladı şmdi tık yk
    ne yağı kullanacam peki şimdi söküp zımparalarsam hidrolik yağı gerekecek takarken.
    veya frene basmadan söktüğümde sıkışırmı daha çok fren takarken sorun olurmu???

Motosikleti
    skygo 250-4
    arkadaşlar yardım please..

freni yağlamak pek iyi olmayabilir dikkat et balatalar yağı emerse bir daha hiç eskisi gibi tutmayabilir. freni yakın bir tamircide söktürüp baktırmanı tavsiye ederim . garantiye bir şey olmaz parça değişimi olmazsa .

Motosikleti
    skygo 250-4
    Alıntı osmaniyeli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    freni yağlamak pek iyi olmayabilir dikkat et balatalar yağı emerse bir daha hiç eskisi gibi tutmayabilir. freni yakın bir tamircide söktürüp baktırmanı tavsiye ederim . garantiye bir şey olmaz parça değişimi olmazsa .
    eywallah dostum saolasın

ozan_bursa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -
    Alıntı prolepsit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    herkeze selamlar. yeni aldığım motorsikletin ön disk frenleri sürtünme yapıyor ve hızı kesmede etkisi büyük. servis 150km uzaklıkta olduğu için diski deforme edeceğinden korkuorum. freni yumaşatma işlemini ben nasıl yapabilirim. yardım edin

kardeş sorun ne ben tam olarak anlamadım

freni yumuşatmak istiyorsun?
    fren manetin mi çok sıkı
    fren çok çabuk tutuyor ve ön teker hemen kitliyor mu

hızı kesmede etkisi büyük derken?
    Kelimelerin anlattığı kadarım..
    Ne anlatırsam anlatayım anladığın kadarım...

Kardeş servisine gitmene gerek yok bi disk fren meselesi için bir motosiklet tamircisine götür yapılması gerekeni yapar kendin sökme toplayamassan daha kötü olur

Alıntı ozan_bursa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kardeş sorun ne ben tam olarak anlamadım

freni yumuşatmak istiyorsun?
    fren manetin mi çok sıkı
    fren çok çabuk tutuyor ve ön teker hemen kitliyor mu

hızı kesmede etkisi büyük derken?
    arkadaş offline olmuş. benim anladığım fren balataları giderken diske bir miktar sürtüyor. zaten disk frende balata diske frene basmasak ta biraz sürter ya işte arkadaşın balatası çok sürtüyormuş 100 yerine 80 yapıyormuş mesela motoru.
    diski eğri olabilir yada balataların yüzeyi bozuktur ya da hidrolik sıkıyodur herhalde

bende de bir sorun var arka balatam diske temas ediyor 5 km gidince diskim 50-60 derece gibi sıcaklıkta oluyor acaba normal mi yoksa çok mu sıkıyor durduk yere

Motosikleti
    skygo 250-4
    Alıntı osmaniyeli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaş offline olmuş. benim anladığım fren balataları giderken diske bir miktar sürtüyor. zaten disk frende balata diske frene basmasak ta biraz sürter ya işte arkadaşın balatası çok sürtüyormuş 100 yerine 80 yapıyormuş mesela motoru.
    diski eğri olabilir yada balataların yüzeyi bozuktur ya da hidrolik sıkıyodur herhalde

bende de bir sorun var arka balatam diske temas ediyor 5 km gidince diskim 50-60 derece gibi sıcaklıkta oluyor acaba normal mi yoksa çok mu sıkıyor durduk yere
    slm arkadaşlar disk düzgün fren balataları diske deyiyor seside geliyor. sanırım biraz fazla baskı yapıyor. ben bunu nasıl yumuşatabilirim yapabileceğim birşeyse sökmeden bende yapabilirim yorumlarınızı bekliyorum

GKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    balataların diske deymesi normal bi durum, disk fren düzeneğinde sadece itici pompaları vardır, kampanalar gibi geri çeken yaylar yoktur onun çin fren sıkılmasa dahi balata sürter, ve bi sürtme sesi çıkar, bu gayet normal bir durumdur..
    sürtünme normalden fazla olduğu taktirde,balatalar şişer hidrolik ısınır ve fren kitleyecektir.. böyle bi turuma maruz kalmıyorsanız herşey normal..
    GKN MOTORS

Motosikleti
    -
    arkadaşlar
    aşağıda ki linkte disk fren çalışma prensibi var
    http://www.youtube.com/watch?v=rgbDyJhBb4c

birkaç çeşni de aşağıda
    http://www.dehaoto.com.tr/arachakkinda.htm

şimdi gelelim balataların sürtme olayına

normalde fren manetine dokunmadığımızda balataya kuvvet etki etmeyeceği için balata diske bastırmaz
    kendi hali ile diske temas eder durur

montajdan kaynaklı dengesizlik olmadığını ya da diskte düzlemellik problemi olmadığını varsayarsak
    balata biraz zaman geçtikten sonra aşınıp sesi kesecektir
    ve sadece frene bastığın zaman sürtecektir

kontrollü bir şekilde freni sıkarak briaz yol alıp bu süreci hızlandırabilirsin

Osmaniyeli
    normalde fren balatasının diske bu derece baskı yapmaması lazım
    arka fren kampana ise dicem ama disk diye belirtmişsin
    servise falan bir göster, fren kaliper piston arasında bir kasılma olabilir

@Ozan Bursa

moto normalde 2 kişi 110-120 arasında seyrediyordu ctesi yaylaya gitti kardeşim ben de akşam tek gittim .tek kişi 110 u geçmiyor diyor . baktık eksoz hafif yerinde sallanıyor sesi değişmiş.
    arka frende çok ısındı pek basmadığım halde dedi. pazar beraber döndük fakat frene basmadığımız halde disk ısınıyordu ve 100 ü geçemedik.

tam anlayamadım ama bir sorun var . daha geçen pazar 2 kişi 120 diyen moto bu pazar 100 zor dedi . yağına ateşlemesine eksozuna bir de balatasına bakacağım.

ama ben de anlayamadım hocam neden böyle

balatamın ısınması basmazsam çay bardağını tuttuğum civarda bir sıcaklık

Motosikleti
    -
    normalde fren balatasının diske baskı yaopmaması lazım

fren maneti bırakınca geri geliyor mu
    manet bağlantı vidası fazla sıkılmış olabilir
    (manetleri söküp taktıysan ya da bu gevşek briaz diye sıktıysan bu da olabilir)

arka fren kaliper grubu fren diskini tam ortalıyor mu

çok tozlu yollarda gezdin de arka fren kaliper piston arasına toz pislik sıkıştı da pistonun geri gelmesini zorluyor olabilir mi (biraz fazla attım ama ihtimal ihtimaldir)
    bakmak lazım baktırmak lazım

Alıntı ozan_bursa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    normalde fren balatasının diske baskı yaopmaması lazım

fren maneti bırakınca geri geliyor mu
    manet bağlantı vidası fazla sıkılmış olabilir
    (manetleri söküp taktıysan ya da bu gevşek briaz diye sıktıysan bu da olabilir)

arka fren kaliper grubu fren diskini tam ortalıyor mu

çok tozlu yollarda gezdin de arka fren kaliper piston arasına toz pislik sıkıştı da pistonun geri gelmesini zorluyor olabilir mi (biraz fazla attım ama ihtimal ihtimaldir)
    bakmak lazım baktırmak lazım
    6 aydır arka frenmerkezi sallanıyor yani şıkır şıkır ses yapıyor elimle sallarsam da 2 mm sağ sol oynuyor.2 ay önce balatamı değiştim . frene basınca geri bırakmasında problem yok gibi tepiyor . balatalar da diske oturmuş değil motoru boşta itebiliyorum bakınca da sallıyorum balataları boşluğu var. zannedersem benim sorun başka bir yerden. ama acaba dedik frene biraz basınca şişer mi. bir de o sallantı zaten hafif temas eden balataları diske biraz daha sürttürüyor mu bazen . zaten çok ısınmıyor da işte acaba dedim problem lur mu yada oluyormu az az.

sanırım benim sorun eksoz dan yada ateşlemeden ama kontorl edeceğim bir kaç ihtimali.eksoz silindir saplamaları sağlam fakat silindir bağlantı kısmından eksoz kaçırıyor bu da acaba devirlenmede problemmi yapıyor dedim. çok şüpheleniyorum ya belli olur bir kaç gün içinde önce bir yağını bujisini değişeyim daha sonra belli olur

Motosikleti
    skygo 250-4
    çok saolun dostlarım içimi rahatlattınız. ben servise gidene kadar dikkatli kullanayım motoru. disk temiz frenler yeni motorda yeni zaten belkide yeni olduğu için yapıyor. bakalım tam sonuç alınca bilgiyi paylaşırım dostlarım saolun.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler