Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Silindir (gömlek, piston, Segman) değişimi resimli anlatım - ustalarda bir baksın

Motovento
    REKLAM ALANI
    yucika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    Alıntı hakan_48586 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kafama şimdi dankkk etti siz haklısınız sübap ayar değerleri çok fazla bu aşırı ses yapıyo olabilir yarın ilk işim sübap ayar
    yanlız şu var benim eksantirik kam dişlisinin dişleri aşınmıs(noktalı noktalı olmus) bu ses yaparmı bilmiyorum..ben silindiri değistirmeden önce ustaya gostermıstım dediki bu inanamıcağın kadar ses yapar o kopan parcacıklar bunu böyle aşındırmış ve bunun karşılığı vardır dedi yani onu çeviren dişlide aynı böyle aşınmıstır dedi(krankın üzerindeki dişli)...bunlarında değişmesi lazım demişti...

sübap ayar değerlerini buldum kendi kullanma kılavuzunda böyle yazıyo

By hakan_48586
    Hakan sübap ayar değeri seninde gördüğün üzere normalin çok üzerinde ayarlanmış(15 katı falan) öncelikle bunu düzelt. Krank bilyalarında boşluk olabilir mi hiç baktın mı? Eğer şüpheleniyorsan bilyalar bir bak.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    caracalstar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    normalde izmirim tam 35 şimdilik istanbul...
    Motosikleti
    honda cbf 1000fa
    very good

muratgergerli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Son günlerde Teknik Bilgiler Bölümü'nde gördüğüm en güzel başlık ve konusu..

Emeğine ve ellerine sağlık Hakan kardeşim..

Sentilini fazla yapmışsın..Ses yapması gerekir kanımca..Biraz düşürmeni tavsiye ederim..
    Ayrıca motor tamiri (indir-bindir) yapacağımız ortamın steril olmasına dikkat etmeliyiz..
    Öyle bahçe veya ağaçlık ortam felan olmamalı..

Tekrardan ellerine sağlık..
    İmza mı; yok anam taklit ediliyor... Parmak basıyorum artık..
    ŞEYTAN TÜYÜNÜ BENDE UNUTMUŞ.

Dogan88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Crypton T115
    hakan senin motor kac bin de sen bunları yaptn bide neden krankı subaplarıda değiştirmedin ?

Alıntı yucika adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hakan sübap ayar değeri seninde gördüğün üzere normalin çok üzerinde ayarlanmış(15 katı falan) öncelikle bunu düzelt. Krank bilyalarında boşluk olabilir mi hiç baktın mı? Eğer şüpheleniyorsan bilyalar bir bak.
    bugun sübap ayarını yaptım motora yanlız ayar yapmadan önce sübap ayar bosluguna baktıgımda yaklasık 2 mm bosluk vardı her iki sübapta da nasıl şaşırdığımı bi bilsen...ben ayarı o kadar cok yapmadım hatta forumdada yazdım yanı sızde bılıyonuz o kadar yapmadıgımı.... benim düşüncelerime göre bunun birkaç nedeni olabilir..ama seninde düşüncelerini almak isterim bu konuda......nese bugun cokk mutluyum
    sonunda motor sesi kesti..silindiri değistirdikten sonra eskisi kadar olmasada gene ses var yazmıstım anlatımda... ses sübaptan geliyomus...bugun motorla bı 10 km gezdim motorun sesi suan cok guzel ybr gibi calısıyo aynı...size tesekur ederim verdiginiz bilgiler için..
    saglıcakla kalın...

Alıntı muratgergerli adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Sentilini fazla yapmışsın..Ses yapması gerekir kanımca..Biraz düşürmeni tavsiye ederim..
    Ayrıca motor tamiri (indir-bindir) yapacağımız ortamın steril olmasına dikkat etmeliyiz..

bunları senden duymak çok güzel..teşekür ederim kaç gündür bekliyom sende bi yorum yazcan diye sonunda yazdın
    -------------------------
    sübap ayar değerlerini fabrika değerlerine çevirdim..
    -----------------------------

bu arada başka yer yok yapcak bende garajda yapim dedim o yüzden yani tam bahçe sayılmaz

tekrar teşekürler...

Alıntı Dogan88 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hakan senin motor kac bin de sen bunları yaptn bide neden krankı subaplarıda değiştirmedin ?
    sormusun cevap verim ama bunun klometreyle filan alakası yok benim motosikletim zorlamadan ve yağsızlıktan pistonu kırdı.. doğan aklında bulunsun yağı azken kullanma motoru
    ---------------------
    benim motor 4000 de suan krank ve sübapların değismesini gerek görmedim...hem sübaplar neysede krank öyle kolay iş deyil yani..

dumanxtr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Racer*s
    Sorunun çözülmesine sevindim hakan hadi geçmiş olsun sağlıklı sürüşler dilerim ..
    ( @ N € R >>dünyada ROMA,tr de SOMA

StormlorD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yaya :( (şimdilik)
    bugun sübap ayarını yaptım motora yanlız ayar yapmadan önce sübap ayar bosluguna baktıgımda yaklasık 2 mm bosluk vardı her iki sübapta da nasıl şaşırdığımı bi bilsen...ben ayarı o kadar cok yapmadım hatta forumdada yazdım yanı sızde bılıyonuz o kadar yapmadıgımı.... benim düşüncelerime göre bunun birkaç nedeni olabilir..ama seninde düşüncelerini almak isterim bu konuda......nese bugun cokk mutluyum
    sonunda motor sesi kesti..silindiri değistirdikten sonra eskisi kadar olmasada gene ses var yazmıstım anlatımda... ses sübaptan geliyomus...bugun motorla bı 10 km gezdim motorun sesi suan cok guzel ybr gibi calısıyo aynı...size tesekur ederim verdiginiz bilgiler için..
    saglıcakla kalın...

bunları senden duymak çok güzel..teşekür ederim kaç gündür bekliyom sende bi yorum yazcan diye sonunda yazdın

bu arada başka yer yok yapcak bende garajda yapim dedim o yüzden yani tam bahçe sayılmaz

tekrar teşekürler...

sormusun cevap verim ama bunun klometreyle filan alakası yok benim motosikletim zorlamadan ve yağsızlıktan pistonu kırdı.. doğan aklında bulunsun yağı azken kullanma motoru
    ---------------------
    benim motor 4000 de suan krank ve sübapların değismesini gerek görmedim...hem sübaplar neysede krank öyle kolay iş deyil yani..

Sorunu çözdüğüne sevindim, ilerde referans alabileceğim resimlere sahip oldum ayrıca teşekkürler

150cc olan motorumu üst kapak, silindir piston segman değiştirerek (saplama yerleri aynı bulabilirsem) yükseltmeyi düşünüyorum aslında. Subap ayarları konuusnda da gerekli bilgiyi almış oldum. Racer 200 ile aynı mı yaptın şimdi ayarlarını?

4000km deysen talihsizlik olmuş yağsız kullanman

Sana tavsiyem :

Motorun ilk 30 km sini uzun yolda değişken devirlerde ve motoru biraz zorlayarak kullan. Bu ilk 30 km segmanların gömlekler üstünde yer etmesi için çok önemli bir zamandır. Eğer çok aşırı temkinli devirsiz kullanırsan segmanlar yer yapamıyor ve performansı çok etkiliyor. Halk arasında sağır kalma dedikleri olay başına gelebilir. Baktın öyle birşey olursa Segmanları değiştir tekrar rodajda kullanırmış gibi kullan.

Bu yöntem bilimsel olarak kantılanmış bir yöntemdir. amerikada kendi motorlarını yapıp yarışlara katılan bir yarışçının rodaj tavsiyesi bu.

Dediğine göre segmanları silindir duvarına yapıştıran şey segmanın yay etkisi değil, patlamanın yaptığı basınç etkisiymiş.. dolayısı ile silindir duvarına iyi yer yapamazsa motor yanma odası basıncı düşük oluyor..

bu tür başlıkların yaygınlaşmasını dilioyurm.

herkese sevgiler saygılar..

Motosikleti
    mondi 150MC
    Fayladı ve başarılı bir paylaşım olmuş..

Verdiğiniz emekler için teşşekürler
    [B]Her beden üzerinde % 5o ölüm ihtimali ; % 5o yaşam ihtimali taşır... [/B][COLOR="Red"][b]!!!!!--HyO--!!!!!:queen:[/b][/COLOR]

Alıntı dumanxtr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sorunun çözülmesine sevindim hakan hadi geçmiş olsun sağlıklı sürüşler dilerim ..
    sağol kardeşim ilgilendiğin için tekrar teşekürler...

Carcharoth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha FZ6 Fazer
    Güzel çalışma. Paylaştığın için teşekkürler. Bu tarz işleri oldum olası çok sevmişimdir...
    Okan ACAR

Alıntı StormlorD adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sorunu çözdüğüne sevindim, ilerde referans alabileceğim resimlere sahip oldum ayrıca teşekkürler

150cc olan motorumu üst kapak, silindir piston segman değiştirerek (saplama yerleri aynı bulabilirsem) yükseltmeyi düşünüyorum aslında. Subap ayarları konuusnda da gerekli bilgiyi almış oldum. Racer 200 ile aynı mı yaptın şimdi ayarlarını?

4000km deysen talihsizlik olmuş yağsız kullanman

Sana tavsiyem :

Motorun ilk 30 km sini uzun yolda değişken devirlerde ve motoru biraz zorlayarak kullan. Bu ilk 30 km segmanların gömlekler üstünde yer etmesi için çok önemli bir zamandır. Eğer çok aşırı temkinli devirsiz kullanırsan segmanlar yer yapamıyor ve performansı çok etkiliyor. Halk arasında sağır kalma dedikleri olay başına gelebilir. Baktın öyle birşey olursa Segmanları değiştir tekrar rodajda kullanırmış gibi kullan.

Bu yöntem bilimsel olarak kantılanmış bir yöntemdir. amerikada kendi motorlarını yapıp yarışlara katılan bir yarışçının rodaj tavsiyesi bu.

Dediğine göre segmanları silindir duvarına yapıştıran şey segmanın yay etkisi değil, patlamanın yaptığı basınç etkisiymiş.. dolayısı ile silindir duvarına iyi yer yapamazsa motor yanma odası basıncı düşük oluyor..

bu tür başlıkların yaygınlaşmasını dilioyurm.

herkese sevgiler saygılar..
    sana cok teşekür ederim konuyla ilgilendiğin için iyikide sübap ayarı konusunun üzerinde durmuşun bu konunun üzerinde durmasaydın tamircilere kimbilir kaç para kaptırcaktım...
    ayarları kanuni racer 200 ile aynı yaptım..(emme 0.05mm egsoz 0.08mm) çünkü farkettiysen silindir üst kapakta racerin ben onuda racerinkiyle değistirdim(sübaplar,sübap yatakları,yag contaları,yaylar filan komple)
    rodaj dönemini senin dediğin gibi yapıcam ama motoru zorla derken redlineye gelmesi gerekiyomu yani kırmızıya ben oraya getirmekten korkuyorm çünki piston ondan kırıldı.....rodaj hakkında biraz daha bilgi verirsen iyi olur

tekrar teşekürler kardeşim....

Alıntı Carcharoth adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel çalışma. Paylaştığın için teşekkürler. Bu tarz işleri oldum olası çok sevmişimdir...
    sağol..bende seviyorum ama biraz zor oluyo işin görülmeyen kısımları var grenajları filan sök tak..

Motosikleti
    sana cok teşekür ederim konuyla ilgilendiğin için iyikide sübap ayarı konusunun üzerinde durmuşun bu konunun üzerinde durmasaydın tamircilere kimbilir kaç para kaptırcaktım...
    ayarları kanuni racer 200 ile aynı yaptım..(emme 0.05mm egsoz 0.08mm) çünkü farkettiysen silindir üst kapakta racerin ben onuda racerinkiyle değistirdim(sübaplar,sübap yatakları,yag contaları,yaylar filan komple)
    rodaj dönemini senin dediğin gibi yapıcam ama motoru zorla derken redlineye gelmesi gerekiyomu yani kırmızıya ben oraya getirmekten korkuyorm çünki piston ondan kırıldı.....rodaj hakkında biraz daha bilgi verirsen iyi olur

tekrar teşekürler kardeşim....

sağol..bende seviyorum ama biraz zor oluyo işin görülmeyen kısımları var grenajları filan sök tak..

Bir işi kendi başına yapabilmenin zevki başka birşeyde yok halledebilmene sevindim açıkçası.

Rodaj konusuna gelince :

redline yapman gerekli değil, ama gerektiğinde çok kısa süre olmak kaydıyla bunu yapabilirsin. (2-3 sn den fazla yardırma )

Bazı yerlerde motoru kompresyona sokman da faydalı olacaktır. Rodaj dediğimiz şey zaten segmanların silindir içinde yer kazanana kadar geçen süredir (dişliler de var tabiki ama senin dişliler zaten sorunsuz)

Düz ve trafiğin olmayacağı bir yola çık, gaza yüklen hızlan. Sonra yarım gaz açarak hızlan vites sık değiştir, mümkün olduğunca motoru yüke bindirmeye bak (segmanları) tabiki limitlerini zorlamadan.

daha sonra tam gaz açarak motoru yüke bindir son hızı gör ve ondan sonra gaz keserek fren kullanmadan uygun viteslere geçiş yaparak kompresyonda yavaşlat.

ilk 40 km yi böyle yaparsan ilerde güç problemin olmayacaktır.

Burada redline yapmaktan çok amaç, segmanlara yer yaptırmaktır.

Redline'ın tehliekli olmasının sebebi yağ pompasının o devirde üst kapağı yeterli derecede yağlayamaması, dolayısı ile sürtünme ve aşınmanın artmasıdır.
    yatak sarma zaten genelde yağsızlıktan olur.

umarım açıklayıcı olmuştur.

Bir işi kendi başına yapabilmenin zevki başka birşeyde yok halledebilmene sevindim açıkçası.

Rodaj konusuna gelince :

redline yapman gerekli değil, ama gerektiğinde çok kısa süre olmak kaydıyla bunu yapabilirsin. (2-3 sn den fazla yardırma )

Bazı yerlerde motoru kompresyona sokman da faydalı olacaktır. Rodaj dediğimiz şey zaten segmanların silindir içinde yer kazanana kadar geçen süredir (dişliler de var tabiki ama senin dişliler zaten sorunsuz)

Düz ve trafiğin olmayacağı bir yola çık, gaza yüklen hızlan. Sonra yarım gaz açarak hızlan vites sık değiştir, mümkün olduğunca motoru yüke bindirmeye bak (segmanları) tabiki limitlerini zorlamadan.

daha sonra tam gaz açarak motoru yüke bindir son hızı gör ve ondan sonra gaz keserek fren kullanmadan uygun viteslere geçiş yaparak kompresyonda yavaşlat.

ilk 40 km yi böyle yaparsan ilerde güç problemin olmayacaktır.

Burada redline yapmaktan çok amaç, segmanlara yer yaptırmaktır.

Redline'ın tehliekli olmasının sebebi yağ pompasının o devirde üst kapağı yeterli derecede yağlayamaması, dolayısı ile sürtünme ve aşınmanın artmasıdır.
    yatak sarma zaten genelde yağsızlıktan olur.

umarım açıklayıcı olmuştur.
    acıklayıcı oldu bilgiler için teşekür ederim tekrar...bide segman fazla aşınırsa ne olcak...hem rodaj her zaman devam etmezmi motor aşındırmayı hiç bir zaman bırakmaz diye düşünüyorum...

muratgergerli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

tekrar teşekürler...
    Eyvallah kardeşim..Güzel başlıklar görünce tabiki bir şeyler karalamak geliyor içimden..

Subap sentil ayarını orjine ayarlamayla iyi yapmışsın..
    Orjin olması herzeman sağlıklı olur..

" Steril ortam olmalı " dememdeki mevzuyu anladığına sevindim ayrıca..

Ve son olarak kişinin kendi işini kendisi yapması ve bunu başkalarıyla paylaşması
    kadar güzel bir haz (zevk) olamaz bence..

Bu zevki bizlere de yaşattığın için yine ve yeniden EMEĞİNE SAĞLIK @Hakan..
    İmza mı; yok anam taklit ediliyor... Parmak basıyorum artık..
    ŞEYTAN TÜYÜNÜ BENDE UNUTMUŞ.

Eyvallah kardeşim..Güzel başlıklar görünce tabiki bir şeyler karalamak geliyor içimden..

Subap sentil ayarını orjine ayarlamayla iyi yapmışsın..
    Orjin olması herzeman sağlıklı olur..

" Steril ortam olmalı " dememdeki mevzuyu anladığına sevindim ayrıca..

Ve son olarak kişinin kendi işini kendisi yapması ve bunu başkalarıyla paylaşması
    kadar güzel bir haz (zevk) olamaz bence..

Bu zevki bizlere de yaşattığın için yine ve yeniden EMEĞİNE SAĞLIK @Hakan..
    __________________________________________________ ______
    kadar güzel bir haz (zevk) olamaz bence..>>>>>>çok haklısın katılıyorum
    __________________________________________________ _______
    yorumların için çok teşekürler...sağlıcakla kal...

dumanxtr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Racer*s
    sağol kardeşim ilgilendiğin için tekrar teşekürler...
    Rica ederim dostum senin sorunun hepimizin sorunu .Birbirmiz için buradayız...
    Ben bi sorunun çözekte zorlandıgım zaman sabahtan akşama akadar uraşırım uyamam ve herzaman kendime şunu derim. Bunun yapanlar varsa bu olabilecek şeydir çözümü mutlaka vardır .

<< Farkettigim kadarıyla sende sorunun çözülmedigi sürece rahat uyku uyayamıyacak kadar başarılı birisin. (Başarılarının Devamının Dilerim ) >>
    ( @ N € R >>dünyada ROMA,tr de SOMA

Alıntı dumanxtr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rica ederim dostum senin sorunun hepimizin sorunu .Birbirmiz için buradayız...
    Ben bi sorunun çözekte zorlandıgım zaman sabahtan akşama akadar uraşırım uyamam ve herzaman kendime şunu derim. Bunun yapanlar varsa bu olabilecek şeydir çözümü mutlaka vardır .

<< Farkettigim kadarıyla sende sorunun çözülmedigi sürece rahat uyku uyayamıyacak kadar başarılı birisin. (Başarılarının Devamının Dilerim ) >>
    << Farkettigim kadarıyla sende sorunun çözülmedigi sürece rahat uyku uyayamıyacak kadar başarılı birisin. (Başarılarının Devamının Dilerim ) >>[/QUOTE]>>>>>>>>>>>>>>>>>>tam üzerine bastın aynen öyle kardeşim 2 3 aydır öyleyim ama bugun rahat uyku çekicem

tekrar teşekürler

Motosikleti
    sevgili hakan,

Sana güzel bir kıyak yapıyorum ve motorunu baştan aşağıya sökebilmen için honda titan servis manuelini upload ediyorum.

1976 cgl 125 ten modern tip titan'a kadar (brezilya modeli) motor nasıl sökülür, karbüratör nasıl ayarlanır vb. gibi bir çok merak ettiğin soruna cevap verecek bir bilgi kaynağı. Amortisörlerine kaar anlatıyor..

İngilizcen iyi olmalı yalnız (teknik ) resimli oldupu için sorun yaşamazsın..

Kendine dikkat et, motorun rodajda unutma

http://rapidshare.com/files/16085996...hop_manual.pdf

sevgili hakan,

Sana güzel bir kıyak yapıyorum ve motorunu baştan aşağıya sökebilmen için honda titan servis manuelini upload ediyorum.

1976 cgl 125 ten modern tip titan'a kadar (brezilya modeli) motor nasıl sökülür, karbüratör nasıl ayarlanır vb. gibi bir çok merak ettiğin soruna cevap verecek bir bilgi kaynağı. Amortisörlerine kaar anlatıyor..

İngilizcen iyi olmalı yalnız (teknik ) resimli oldupu için sorun yaşamazsın..

Kendine dikkat et, motorun rodajda unutma

http://rapidshare.com/files/16085996...hop_manual.pdf

sağol.bak beni motoru sökmeye teşfik ediyon
    ben zaten motorun heryerini söktüm taktım bi tek şanzuman kısmı kaldı onu sökmeye niyetim pek yok..ama bigün bozulursa bu bilgiler işime yarıyacak..
    bugun motorla gezdim silindiri taktığımdan beri 47 km oldu..

nese çok teşekür ederim bilgiler için sağol kardeşim

Motosikleti
    apache baş baş Gt 250R and today 50 :)
    cok guzel bır paylasım

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)