Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Hava Soğutmalı mı Su Soğutmalı mı?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Duncan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sattım:(-
    Arkadaşlar merak ettim.Herkes su soğutmalı motoru daha iyi ve avantajlı olduğunu söyler.Bunu bende biliyorum.Son model teknolojidelerde sıvı soğutmalı olduğunu bilirim.Ama hava soğutmalı da okadar kötümüdür? Hava soğutmalı motor ile uzun yolculuk yapılamayacağını söyleniyor.
    Beni aydınlatırmısınız?Teknik bilgilerle?

Ayrıca Neden kafam karıştı çünkü Suzuki gs500 hava-yağ soğutmalı.bazı üst modellerde hava soğutmalı.Mesela ducati monster 620 hava soğutmalı.Daha bir sürü hacmi büyük bazı modeller hava soğutmalı yane şimdi hangisi daha avantajlı ve devantajları?Karşılastırırmısınız?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    BURNER_18 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR ?00 RR yada F olaCak İşallAh
    hocam bende yamaha xt 600 e vardı hava sogutmalıydı hıc bır sorununu gormedım ama su sogutma bence daha ıyı

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Alacağın modele uygun olan ne ise zaten firma mühendisleri ona göre ayarlamıştır. Şimdi motorun yapısı ve cinsine göre hava soğutma yeterli ise sıvı soğutma karmaşasına ne gerek var. Motor performas üretio sa yani yüksek devir çalışıosa tabi ki fazla ısınacaktır ve sıvı soğutmaya gerek vardır. Ama motor tipi mesela cruiser ise buna gerek kalmayacaktır, mesela 180 cc bir scooter olan RUNNER sıvı soğutma iken 1100 cc lik bir cruiser ın hava soğutmalı normaldir.
    M.Cankurt bunu beğendi.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

BURNER_18 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR ?00 RR yada F olaCak İşallAh
    eyong sende haklısın ama sıcak havalarda ve uzun yolculukta su sogutma daha ıyı

bence su soğutmali

alptoker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbr 125
    Su soğutma daha iyidir sebebi ise sıcak havada trafikte ilerlerken motor yeteri kadar hava alamaz ve tam soğutma olmaz. Genelde naked yani grenajsız çıplak modellerde tercih edilirler sebebi ise grenajsız modeller de hava soğutması kolaydır. Racinglerde kullanılmamasını sebebi hava alacak yerin azlığındandır. Her tarafı grenajla örtülü bir motorun hava ile soğuması güç olduğu için su soğutmalı olmuştur.
    In the long-run we are all dead
    CBR 125R Kırmızı/Siyah

Motosikleti
    Gilera Runner VXR 200 / Gilera Nexus 500ie
    valla olayı mantıken düşününce şöyle bir sonuca varabiliriz bence;

hava soğutmalı ve yüksek motor gücüne sahip bir motorsikletin motoru, önden giren hava ile soğuyacağından dolayı, bu motorun hızlı gidiyor olması lazımki serin hava alabilsin. Böyle düşününce, uzun yol gideceksen zaten otobandasındır ve dur kalk tarzı bir yolcuğuk olmayacağından hava ya da su soğutmalı olması çok problem olmaz heralde.

Asıl fark şehiriçi trafikte ortaya çıkar. Hava soğutmalı motor trafikte çok fazla zaman geçirirse tabiki serin hava alması zorlaşacak, daha kolay hararet yapacaktır. (Motor gücü yüksek değilse fazla problem olmayabilir...)

Ayrıca su soğutmalı motorlarda, radyatör suyu, önde bulunan ince alüminyum plakaların içindeki borularda birkaç tur atarak gezdiği için suyu soğutmak daha kolay olacaktır (alüminyum çok kolay ısınır/soğur). Böylece trafikte radyatör fanı devreye girdiğinde radyatör suyunu soğutma işi çok zor olmayacaktır.

Daha ne yazayım

federal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Bandit 650 S
    SU SOĞUTMA İYİDİR. AYRICA SU SOĞUTMALI MOTORLAR DA HAVA İLE SOĞUR GİDERKEN GİREN HAVADAN, ARABA GİBİ :

Romans504 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GSX-R 750
    dejavuVXR, Harikasın ...
    RoMaNs_ Özgür Olmak için Uçmaya, Uçmak İçin Kanatlara Gerek Yoktur ( GSX-R 750 ) YeTeR..

Motosikleti
    Gilera Runner VXR 200 / Gilera Nexus 500ie
    hehehe sağol

Guven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Crf 250 L
    dejavuVXR'ye aynen katılıyorum.Hava soğutmalı ile su soğutmalı arasındaki fark,şehir trafiğinde ortaya çıkıyor.Hava soğutmalı otobanda iyi,şehir trafiğinde değil.su soğutmalı,ikisinde de iyi.Öyleyse su soğutmalı motor daha iyi...

Hava soğutmalı mı Su soğutmalı mı ?

Arkadaşlar genellikle hava soğutmalı motorlarda motorlarda grang miline bağlı birfan ile motor devri kadar bir devirle salyangoz şeklindeki kanallardan silindirlere hava gönderilir ve soğutma işlemi bircok kapalı tip gövdeye sahip motorlar da bu şekildedir motor yapıları basit ve sağlamdır.
    Su soğutmalı makinalarda iyidir.Fakat,bu tiplerde nedense su devir daim sistemi ile ilgili veya aşırı zorlama hallerinde büyük problemler yaşanabilir.
    Bunlar devirdaim pompasının arzalanması ,herhangi bir nedenle radyatörün delinip su kacırması,radyatör soğutma fanlarının arızalanması,taşırma kabının delik ve tıkanık olması soğutma suyunun eksik ve termostatın arızalı olması motor bloğu içindeki kanallarda kireçlenme ve tıkanma herhangi bir sebeple contaların asınması yanması sonrasında motor yağına karışacak suyun vereceği zararları da düşünürsek acaba hangisi ?
    Bana soracak olursanız,PARA VAR diyenler su soğutmaya
    PARA YOK, diyenler hava soğutmaya

gureli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özkan arkadaşıma kesinlikle katılıyorum. Su soğutmalı motorsikletler çıkalı ne kadar zaman oldu daha önce bütün motorlar hava soğutmalıydı WWagen ler hava soğutmalıydı keverler çok tutuldu bunu biliyoruz ısınan motorlar umumiyetle sürücü hatasıyla ısınıyordu (şişiyordu) daha rahat soğusun diye arka kapağı açıp uzunyola çıkıyorlardı oysaki bu çok zararlıydı motor içindendeki hava sirkülasyon yapamadan dışarı kaçıyor ve motoru gerektiği gibi soğutamıyordu ben hava soğutmalı derim hava soğutmalı motor şişse dahi 10 dakika beklersin ve devam edersin ama su soğutmalılarda özkan arkadaşımın da dediği gibi ufak bir arıza motor yakmak demek yani bol para demek en az bir hafta yatmak demek . iyi düşünmek lazım

xxxxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 500
    mümkünse su soğutmalıyı seçmekte fayda var
    su soğutma her zaman hava soğutmaya göre bir + dır
    ben giderim adım kalır dostlar beni hatırlasın

2move - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hyosung gt250 modelinde sadece yağ soğutmalı yazıyor..bune peki??hangısıne gırıyo?
    YA İSTİKLAL ,YA ÖLÜM ! ! !

Alemin kralı çarşı , herkeze karşı

Motosikleti
    honda cbf 500
    hava yani

Alıntı xxxxx adlı üyeden alıntı
    hava yani
    bu benım soruma cevaptı dimi??
    niye peki yağ yazıyor,onu anlamış değilim .bu konuda biraz cahilimde

Motosikleti
    honda cbf 500
    evet sana cevaptı
    neden hava yerine yağ yazmışlar bende bilmiyorum

cok sağol.sırf yağ olayı olmaz mı peki?sadece yağ ile soğuyan motor yok mu??

Motosikleti
    honda cbf 500
    nası yani
    sen istesen de istemesen de rüzgar vuracak sonuçta

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 6 kullanıcı var. (0 üye ve 6 misafir)

Bu Konudaki Etiketler