Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

Hava Soğutmalı mı Su Soğutmalı mı?

Motovento
    REKLAM ALANI
    katip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yamaha gibi bir marka radyatörün her şıkta daha üstün olduğunu düşünseydi Dragstar serisini hava soğutmalı olarak üretmezdi. Öyleyse motorun modeline ve fiziksel yapısına göre değişiklik gösteren bir durum sözkonusu.
    Motorları maviliklere süreceğiz.

Tüm ikitekerler kardeştir, bisikletler dahil.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Sonuçta küçük motor(250-300cc'ye kadar) motoru veya yağı yeteri kadar soğutuyorsa(ideal ısıyı aşırı geçmiyorsa) su soğutma gereksiz kalır.
    Ancak kulanılan güzergah aşırı rampalı ve aşırı sıcak ise su soğutma gerekli olabilir.

draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    Her motor farklı üretilir, bazısında hava soğutma yeterli görülürken diğerlerinde su soğutma tercih edilmiştir. Ama hiç kimsenin sırf hava soğutmalı diye bir HArley Davidsonu tercih etmeyeceğini sanmıyorum

ethemm76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    İlk motorum da hava soğutmalıydı, şimdiki motorumda, 2 senede toplam 20000km yol yaptım yaz kış. hatta (bu örneği daha öncede bi kaç başlık altında vermiştim ama) yazın arkamda 90 kg yolcu varken çin işi mondi 150 hs ile 2 saat 15 dk motor kapatmadan yol kat ettim. Hava soğutmalı motor kullanıyor olmamım da, kullandığım iki motor için düşündüğümde de hiç bir olumsuzluğunu yaşamadım. Aman su kaynatırsa, radyotör delinirse, acaba suyu eksildimi, yok antfiriz mi koysaydık, hararet göstergesi yükseldi, eyvah Ne gerek var yaw Tabi bu işin espirisi. Teknik olarak su soğutmalı daha iyi olmalı ama hava soğutmalı 2. motorumu kullanıyorum, hiç bir zaman (bundan sonraki motorum su su soğutmalı olacak) demedim.

xterkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha fz8 +bajaj pulsar 200+ discover 125 st +
    arkadaslar yazmıs ama buyuk cc makınede olmassa olmazdır hele devırlı makıne ıse.... ama kucuk cc makınede cok onemlı degıl ... buyuk cc makıne cok benzın harcar ve ısı daha cok olur kucuk cc de ıse az yakıt az ısı aklında olsun cok ısı cok sogutma az ısı az sogutma yeterlıdır

Akileos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ya arkadaşlar öyle acayip yazılar okuyoruz ki.herkez mühendis herkez bilirkişi oluyor.yorum yapılabilir ama ahkam kesmek neden onu anlamadım.bu bizim konuştuklarımızı motor üreten firmaların mühendisleri bilmiyormu onlar bunu düşünemiyormu.demek ki bir bildikleri var bazılarını hava bazılarını su soğutma yapmışlar.ya kimileri kaç tonluk tankların çalışmasıyla motoru aynı tutmuş.bi bağlantı kuramadım ama neyse.bide jetler neyle soğutuluyor onda kıyaslasaydık olmmammıııııııı

iyi günler.bi kaç sorum olcak. yamaha ybr 125 in maksimum hızı nedir.ve 500 600 km uzun yolda sorun yaşatır mı.diyelim ki sağ şeritte kamyon arkasında kaldım bi anda 100 lere çıkmam lazım çıkabilir miyim.mondial 150 kn den atak mıdır.birde yamaha yedek parçaları ucuz mudur ? bütün yorumları okudum hala tereddütteyim ama tek güvendiğim yamaha markası olcak alırsam...

Bu su soğutmayla kafayı bozanlar yeni nesil motor kullanıcılar galiba,acayip güldüm diyologlarınıza su soğutma çok gerkli bir şey değildir sadece şu krenajlı makinalarda işe yarar oda şuursuzca gaza basarsanız bişeye yaramaz.Neyse,
    O zaman neden Harley Davidson sadece ama sadece hava soğutması kullanır?
    Kalitesinden ödün vermek içinmi?Bir harley davidson la şehir içine girilemiyormu?
    GÜNDE 10.000. KERE DUR KALK YAPILAMIYORMU?
    Kusura bakmayın ama ben hiç hava soğutmalı olduğu için şişen yada yanan harley motoru görmedim.
    Su soğutma kötüdür demiyorum ama hava soğutmalı motor yapmak herkezin harcı değildir

Motosikleti
    Artık Yok...
    ben bu konuya en son 2009 da yazmışdım

Motosikleti
    nx4 falkon
    Arkadaşlar race makinaların su soğutma sistemleri zaten trafikte bi işe yaramıyoki trafikte aşırı sıcaklık yükseliyo.Onedenle hemen trafikten kurtulmak için gazlayıp duruyolar.Bence tamamen zevk meselesi.Su sğutmalı da hararet yapar bilinçsiz kulanıcıda.Bence motorun sağlığını soğutma sistemi değil sürücü korur.Çünkü dengesiz sürücü ikisinede hararet yaptırır.

Arkadaşlar merhaba, ben uzun zamandır KTM Duke 200 kullanıyorum ve yakın zamanda Ducati Monster 696'ya geçmeyi düşünüyorum. Kafama takılan tek şey ise bu hava soğutma muhabbeti. İstanbul'da yaşıyorum ve tabiki sürüşün büyük kısmı trafikte ve aralarda geçiyor. Yazın sıcakta çok sıkıntı yaşarmıyım? Özellikle Monster kullanıcısı arkadaşlar veya bu cc'lerde hava soğutmalı motor kullanan arkadaşlar varsa ve yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Alıntı wse adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar merhaba, ben uzun zamandır KTM Duke 200 kullanıyorum ve yakın zamanda Ducati Monster 696'ya geçmeyi düşünüyorum. Kafama takılan tek şey ise bu hava soğutma muhabbeti. İstanbul'da yaşıyorum ve tabiki sürüşün büyük kısmı trafikte ve aralarda geçiyor. Yazın sıcakta çok sıkıntı yaşarmıyım? Özellikle Monster kullanıcısı arkadaşlar veya bu cc'lerde hava soğutmalı motor kullanan arkadaşlar varsa ve yardımcı olabilirse çok sevinirim.
    Size göre Ducatinin o motoru yanlış tasarlamış olma ihtimali var mı? Millet (bir dönem bende bindim) çin malı hava soğutmalı motora biniyor. Siz ducati diyorsunuz. Hocam hiçbir şey olmaz.
    Evet Manuş Baba dinliyor, kitap, gazete okuyor ve düşünüyorum...
    Düşünün, düşünmekle ölmüyor insan...

Teşekkürler. Hiç kullanmadığım için merak ettim insanların söylediklerini duyunca çekinmiştim açıkçası. O yüzden Monster kullananlardan duymak istedim birde

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Ducati ve Harley'in hava soğutmalı olduğundan bahsediliyor.

1. Ne Ducati, ne de Harley, dayanıklılıkları ile bilinen motosikletler. Bir çok özellik ve avantajları var, ama herhangi bir Japon'dan çok daha sorunlular.

2. Ducati bir çok modelini zaman içerisinde su soğutmaya geçirdi. Hava soğutmalı modellerin de ikinci elleri daha düşük.

3. Problem eskiden beri biliniyordu. Harley görüntü bozulmasın, satışlara yansımasın diye 3-4 sene önce "project Rushmore" ismi altında sadece kafa kısmına su soğutma koydu. En son motoru Milwaukee eight ile de sıvı soğutmaya geçti.

Motosikleti
    BMW Moto Guzzi CRF Vespa Activa
    1-) Scooter da mevcut olan en büyük hacime kadar kesinlikle hava soğutmalı çünkü scooterlarda motoru fan soğutmakta olduğu için hava soğutmalıların en büyük handikapı olan trafikte motor şişmesi scooter larda olmaz
    2-) Racing makinelerin tamamında su soğutmalı
    3-) Touring modellerin trafikle fazla işleri olmayacağı ve şehirler arası yollarda motorda ısınma sorunu da olmayacağı için en iyi alternatif hava/yağ soğutmalı
    4-) Cruiser motorlarda da hava soğutmalının sürüş keyfi farklı olur ses daha farklı çıkar

Genel olarak hararet sorunu olmadığı anda hava soğutmalı iyidir çünkü daha az malzeme daha az arıza ve bakım gideri demektir, motosiklet felsefesi de zaten bunu gerektirir.

Yüksek güç gerektiren ve o gücün daimi olması istenen racing motorlarda hava soğutmalı anlamsız kaçar

Scooter larda bana göre hava soğutmalı iyidir

Su soğutmalı su soğutma için gereken ek aksamlardan mutlaka zaman içinde sorun çıkaracak veya bu aksamları ekstra bakım isteyecektir.

Uğraşırım bana güç lazım derseniz su soğutmalı
    Uğraşamam marşa bastımı alsın fazla bakım istemesin derseniz hava soğutmalı

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:50 ----------

Ek olarak su soğutmalı bakım gerektirmiyor diyen arkadaşlar çıkacaktır

Onlara sorum şu olacak

Kaç sene kullandınız su soğutmalı motoru da sorun çıkmadı ?
    Yeni olan bir motor 5-6 sene zaten sorun çıkarmaz

Eski ve su soğutmalı bir motor alıp ta uzun bir süre su aksamlarına hiç bakım yapmadan sorunsuz kullandınız mı ?

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler