Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 SonuncuSonuncu

Yağ Değişimi [Fotoğraflarla Anlatım]

Motovento
    REKLAM ALANI

ellerine sağlık cok yardımcı oldu.böyle böyle kendi ustamız olcaz inşallah )

---------- Mesaj ekleme zamanı: 00:20 AM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı Dün 23:36 PM ----------

usta bide o anahtar kaç numara onu ogrenebilirmiyim?takımı motora goturemiyorumda ole bi sıkıntı var

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

oktay demişki:

Bir de her kim ne derse desin motosiklet için olan yağın özel olduğuna beni inandıramaz. Ben SV650'de Shell Rotella kullanıyordum. Kamyon yağı. Bir sürü insan -özellikle yurtdışında- daha ucuz olan bu yağları kullanıyor. Tonla da seçenek var o zaman.

Kolay gelsin.
    Aynen katılıyorum bende yaklaşık bir yıldır dizel motor yagı kullanıyorum.15-20 tl verilirmi yagın litresine.50-100 bin tl verip araç alsam belki dokunmaz ama 3-5 bin tllik motoruma 20 tl lik yag koymam ki hele SV650 de de denenmişse dogru yoldayım

---------- Mesaj ekleme zamanı: 00:32 AM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 00:21 AM ----------

Kaldıki benzincileri dolaşın %90 ında 4t yag yok.Onun yerine çim motorları için 2t yag zebil.Bu ne perhiz ne lahana turşusu.Yok birinin moleküler yapısı daha yakınmış.Normal oto yağın kg mı 10tl civarı. opet de 20-50 4t 10 tl. 4t molekülleri daha sıkışık ise o zaman neden otomobil 4t kullanıp daha iyi performans elde etmiyor yağdan.Sonuçta daha dayanıklı ise.aynı fiyat daha iyi performans.Pazarlama stratejisi.Ve ikinci tespit:oto da su radyatörü mevcut.Calışma sıcaklıgı kaynama noktası olan 100 derecenin altında.Motosikletler genelde hava sogutmalı ve eminim oto motorundan çok daha yüksek sıcaklıklarda çalışıyor.Hatta büyük SS lerde buna dahil,bir çogunun sıkıştırma sonu basıncı ve ısısı otolardan fazla.Yani daha sıcak şartlara dayanıklı yaga ihtiyaçları var...benzinli otomabilse atıyorum10:1 ise dizelde bu 20:1 ler civarında.İşte o sıcaklıga dayanıklı yağda Dizel motor yagı Zaten pistonunda ve segmanında yağ kanalları var.Yani yagın yüzeye temas etmeden silinmesi söz konusu degil.

Nipp10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    91 Honda CG 125
    Yanılıyorsunuz Adam üstüne yazıyor Dizel Motor Yağı diye. hem benzinli hem dizel uyumlu yağlar da var magnatec gibi orayı karıştırmayayım. Dizel motor 2500, bizim motorlar 8000 icabında 10000 RPM yapabiliyor bu önemli bir handikap bence. Bir dizel motorun ateşleme sonu oluşan sıcaklığı benzinli motordan kompresyon oranı nedeniyle daha yüksek iken, hava soğutmalı benzinli motorumuzun silindir peteklerine bile tükürük sürdüğümüzde cızzz diye ses çıkarır. ben tavsiye etmiyorum şahsen

Yağ çubuğunu soran arkadaş! : Evet bir bezle silip çevirmeden düzgünce çubuğu sokup seviyeye bakabiliriz. Lakin motorcu geçinen bazı ustalar bunun aksini savunmakta. Bilmiyorsan hem yandaki şeffaf pencereden görünen hem de çubuktaki seviyeyi karşılaştır hangisi doğru diye. Bilmemek ayıp değil öyle değil mi?

Yağ tıpasının yayını takmayan arkadaşım : Resimdeki gibi yay ve süzgeci oturtup elinle tıpayı motora doğru bastırarak takmanı tavsiye ederim. Bunu yapmazsan süzgeç boşlukta kalacak ve motorunda kirli bir yağ dolaşım edecektir.

Ayrıca tıpayı söküp takarken açık ağız yerine yldız anahtar kullanın derim. 6 köşeli normal lokma anahtar olursa fevkalade olur bence.

Motosikleti
    YBR_125_'05_KIRMIZI BROADWAY '92_BEYAZ
    yeri gelmişken sormak istiyorum. yağı kendim değiştirmeyi öğrendim. şimdi aklıma takılan marketlerden ordan burdan benzin istasyonlarından alınan yağlar güvenli midir? dış kabı itibariyle servisimdeki yağ görüntüsü veriyor ama içimde tedirginlik var. sahtecilik olabilirmi?

Motosikleti
    Gomoto JR50 :)
    Anlatım için teşekkürler. Motorda yeni birisi olarak iyi oldu öğrendiğim.
    [B]Kafam kadaR güseLmisin ? sevgiLi...[/B]

benim gibi bilmeyen arkadsşlsr için on numara anlatım olmuş.. Eline sağlık..

biteme - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Z750 R
    selamlar bir sorum olacak

benim çelik tiger 150 scooter im var. ve ilk defa kendim motor yagini degistgirmek istiyorum burdaki bilgiler çok güzel şekilde anlatılmış ve artik yapabilecegime inaniyorum : )

ben bugun gittim ve resimdeki yağdan aldim

bunu kullanmamda bir sakınca varmı işin ustalarına sormak istedim.

şimdiden teşekkürler.

bu yağ sentetikmiş galiba ya yanlışmı aldımki yaa yokmu yardimci olcak birisi : (

mesaji ilk yazan kişi sentetik kullanddım demiş. mesajlardan birisinde kesinlikle sentetik kullanmayın mineral olanından kullanın diyor ne yapıcam yokmu yardımcı olabilicek birisi : (

Motosikleti
    gt250comet
    Alıntı biteme adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    selamlar bir sorum olacak

benim çelik tiger 150 scooter im var. ve ilk defa kendim motor yagini degistgirmek istiyorum burdaki bilgiler çok güzel şekilde anlatılmış ve artik yapabilecegime inaniyorum : )

ben bugun gittim ve resimdeki yağdan aldim

bunu kullanmamda bir sakınca varmı işin ustalarına sormak istedim.

şimdiden teşekkürler.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 21:09 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 20:52 ----------

uff bu yağ sentetikmiş galiba ya yanlışmı aldımki yaa yokmu yardimci olcak birisi : (
    sentetik madeni yağlara göre ii bişeymiş motosiklet için üretilen yağlardan alsaydın daha güzel olmaz mıydı? 4 litre yağ almamışındır umarım..

Motosikleti
    Z750 R
    ya aslinda bu shell e gittim orda 2 tane motor yagi vardı

http://www.shell.com/home/content/tr...2110211.html#0

bu sayfadaki yağlar ama 15 50 mineral bazlıydı sentetik olan 10 40 tı ben gittim bundan aldım 10 40 yazıyo die ne yapcam simdi kullansam mı bunuki

sentetikmiş bu aldığım yok 1 litreliğini aldım ben ama bunun ne lkadarını kullancam onuda bilmiyorum : ))

---------- Mesaj ekleme zamanı: 21:49 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 21:15 ----------

evet motosiklet ustaları kimse yorum yapmicakmı.

bu yağ uygunmudur çelik tiger 150 t scooter için. sentetik bir yağ

sizin gibi ustaların cevaplarından sonra ya bunu kullanıcam yada değiştiricem : )

Motosikleti
    honda dylan
    elinize sağlık..

Motosikleti
    Z750 R
    kimse yardımcı olamicakmı bana

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı biteme adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kimse yardımcı olamicakmı bana
    Yağ ölçme çubuğunun hemen altında ya da üstünde koyulacak yağ miktarı gram bazından yazar her motorda ..... Ordan bakabilirsin....
    Motorun 150 cc olduğuna göre tahmini olarak 1 litre civarında yağ koyulur ....

Bu arada tuncerin o yağını değiştirdiği motor o yağ değişiminden sonra pert olmuş ve kendisinden haber alınamamıştır...
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Motosikleti
    Z750 R
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yağ ölçme çubuğunun hemen altında ya da üstünde koyulacak yağ miktarı gram bazından yazar her motorda ..... Ordan bakabilirsin....
    Motorun 150 cc olduğuna göre tahmini olarak 1 litre civarında yağ koyulur ....

Bu arada tuncerin o yağını değiştirdiği motor o yağ değişiminden sonra pert olmuş ve kendisinden haber alınamamıştır...

peki mu marka yağ kullanabilirmiyim resimdekini yani ?

mertka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 125R'dı
    çok faydalı olmuş teşekürler.

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Bence yarı sentetik yağ koy derim...Hem motorunu hem şanzımanını sıkmaz... Bu yağ mineral araba yağı...

Motosikleti
    Z750 R

aslinda tek duymak istediğim bu yağı motorumda kullanabilirmiyim kullamazmıyım.

şu an bunu aldım çünkü ben : )

10w40 sentetik shell helix HX7

bu olurmu scooterıma : )

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Kullanırsın tabiikide... Ama rodajı bitmiş uzun km yapmış araçlara yarı sentetik yağ daha faydalı olur...

Bence kullan ...2000 km sonra değiştirirsin...

Motosikleti
    Z750 R
    hm benim motorum şu anda 7000 km de şimdiye kadar gittiğim bütün motor ustaları her 1000 km de gel dedim bende okudugum yazılara dayanarak bu sefer inat ettim 2000 km boyunca değiştirmedim yağ ve motorumda hiçbi değişiklik yok gayet iyi . demek ki her 1000 de değiştirmem gerekmiyormuş hep kandırdılar beni ya. kimseye güvenilmiyo. 4 ustada bunu yaptı. neyse bende inat ettim dedim kendim değiştiricem yani nedirki yağ değiştirmek. tek korktugum doğru yağı bulmaktı oda sanırım çözüldü.

artik motorumun yağını 10w40 sentetik shell helix HX7 iğle değiştirebilirim : )

çok teşekkürler.

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    İlk yağ 1000 km değişir...
    sonra 4000
    sonra 7000
    ..... 10.000
    .... 13 000 diye gider.... Normali 3000 km dir....

10.000 km de buji ve filtreler de değişir..... Balatalara bakılır....

Formalitesi budur....

Motosikleti
    Z750 R
    çok teşekkkür ederim alp bey ben 4000 km de kayış değiştirmiştim japon yapimi bir kayıştaktırmıştım onun değişim süresi formalitede nedir peki ?

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)