Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
12. sayfa BirinciBirinci ... 21011121314 ... SonuncuSonuncu

Kaç km de yağ değişiyorsunuz, hangi yağı kullanıyorsunuz?

Motovento
    REKLAM ALANI

Alıntı solmyr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    shell - 1700km de
    kardeş castrol diyolarda bide kaçlık yağ alacam 10-40 15-40 !!!

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Opet 4t 20-50 kullanıyorum.2500 km de bir degiştiriyorum.Motorum 127.000 km de.1Lt si 7500 tl.Halkalı dan mahmutbey köprüsüne inen yokuşun başında ki opet en ucuz olduğu yer.Diger opet lerde 10-12-15 gibi rakamlarla satılıyor.1 lt koyuyor 1 lt boşaltıyorum.Ve kesinlikle 4t yag diyorum.Aynı motora otomobil yağı koyuyorum 10-40 ,15-50, 20-50 ve net 150 gr eksiltiyor.Kolay gelsin.

solmyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı tyunus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kardeş castrol diyolarda bide kaçlık yağ alacam 10-40 15-40 !!!
    SHELL ADVANCE ULTRA4 15W-50

benim motor kanuni, bu yağda kanuninin tavsiyesi
    motogünlüğüm: youtube.com/c/Bereñârı

Motosikleti
    PİAGGİO BEVERLY 250 İE S VE SKİPPER 150
    10W40 Castrol Magnatec başka yağ tanımam.41 000 kmdeyim tık yok...

eby78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TNT 25
    motorum 150 zc..rodaj dahil bugune kadar hep castrol power1 4T 15W-40 kullanıyorum..

delicoban08 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KLX 250
    Alıntı SERHAN YORUK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    10W40 Castrol Magnatec başka yağ tanımam.41 000 kmdeyim tık yok...
    atalays bunu beğendi.

acemi60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    KYMCO CK 125. Yağ değişim aralığı 2000km. Castrol Power1 4T 15W-40

blt_59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    motorsuz :(
    ben shell advantıc vsx full sentetic kullanıyorum uzun zamandır,bu yagı sonradan kanunide tavsiye edip kullanmaya başladı,ben memnunum ama bu casrol racicg yagınıda kullanıyım diyorum bilmiyorum arada kalite farkı varmıdır siz nedersiniz arkadaşlar,ayrıca ben hatasız iki ayda bir yag degişirim yani bin klometre bile olmuyor biraz hassasım bu konuda..
    eger kask takmıyorsan koruyacak bir şeyin yok demektir

sedat_57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2000 ford
    gecen motordan cok swes geliyo diye 800 kmde yagi degiştirmiştim meger sorun zincirin gevsek oluşuymuş onun acisini çikarcam bu sefer 3 bin km bincem
    https://www.youtube.com/watch?v=GGatfgQkPGY

stubborn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 250
    motora repsol koydum
    kaç km gideyim?
    Motora bindiğim için farklı değilim! farklı olduğum için biniyorum...

Motosikleti
    mondial 125zn gitti tiger250 geldi.
    castrol actevo 20-40 scooter yağı kullanıyorum.motorum mondial 125zn.her 1000km de bir yağını değiştiriyorum.motoruma gözüm gibi bakıyorum.sadece grenajımda kırık bir yer var onuda haziranda ankaraya gelince parçasını alıp halledeceğim.
    2 teker tek ruh tek yol.

Motosikleti
    2000 ford
    Alıntı stubborn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motora repsol koydum
    kaç km gideyim?
    3 bin kilomere git bence

katip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlar peki 250 cc lik bir cruiser için hangi marka/model yağ uygundur? Amacım canavar olsun, çabuk hızlansın vb. değil fakat motorun ömrünü uzatsın, aşınmalardan korusun gibi şeyler. Ne dersiniz bu konuda?
    Motorları maviliklere süreceğiz.

Tüm ikitekerler kardeştir, bisikletler dahil.

solmyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı sedat_57 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gecen motordan cok swes geliyo diye 800 kmde yagi degiştirmiştim meger sorun zincirin gevsek oluşuymuş onun acisini çikarcam bu sefer 3 bin km bincem
    motogünlüğüm: youtube.com/c/Bereñârı

Alıntı piranha4 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Opet 4t 20-50 kullanıyorum.2500 km de bir degiştiriyorum.Motorum 127.000 km de.1Lt si 7500 tl.Halkalı dan mahmutbey köprüsüne inen yokuşun başında ki opet en ucuz olduğu yer.Diger opet lerde 10-12-15 gibi rakamlarla satılıyor.1 lt koyuyor 1 lt boşaltıyorum.Ve kesinlikle 4t yag diyorum.Aynı motora otomobil yağı koyuyorum 10-40 ,15-50, 20-50 ve net 150 gr eksiltiyor.Kolay gelsin.
    Kardeşim motosikletinin marka/modelini çok merak ettim açıkçası.. 127.000 km. Maşallah
    atalays bunu beğendi.

Motosikleti
    2000 ford
    Alıntı katip adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeşim motosikletinin marka/modelini çok merak ettim açıkçası.. 127.000 km. Maşallah
    ybr 125 ti galiba

anılyuksel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bianchi Falcon 125 (2006) Hyosung MS3 250 (2010)
    arkadaşlar ben geçen gün motora arkadaşların tavsiyesi üzerine castrol magnetec koydum(10-40) 600 km kullandım motor çapak çapak yaptı motor performanstan düştü sonra yağı indirdik yağın içinde parçacıklar var ışık tuttuğumuzda parlıyodu bende o anda ucuz açık yap koydum motorda hayla o var 700 km yaptım motor mis gibi ama yakında değiştirecem castrol power1 scooter 10-40 koyacam yazında çok sıcaklarda 20-50 kışında 5-30 kullanıyorum
    Bianchi Falcon 125 41 N 3103
    Hyosung MS3 250 35 AP 4831
    Yeni bir gün, yeni bir savaş . . .

ethemm76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Alıntı katip adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar peki 250 cc lik bir cruiser için hangi marka/model yağ uygundur? Amacım canavar olsun, çabuk hızlansın vb. değil fakat motorun ömrünü uzatsın, aşınmalardan korusun gibi şeyler. Ne dersiniz bu konuda?
    (Tam Sentetik) kullan 10w/40 4 mevsim güvenle kullanabilirsin. Piyasada çok yarı sentetik motosiklet yağı var. Tam sentetikler hemen kendilerini zaten fiyatlarıyla belli ederler. Örnek Valvoline 1 lt. yarı sentetik motosiklet yağı 15 tl iken tam sentetik motosiklet yağı 25 tl idi. Tam sentetik yağın çok güzel artıları var yarı sentetiğe göre. Yüksek sıcaklıklarda motoru koruma özelliği daha fazla, yine yüksek sıcaklıklarda buharlaşmaya karşı daha dirençli ve yağ eksiltme olayı yarı sentetiklere nazaran çok az. Tam sentetik yağlarla ilgili yapılan testlerde soğuk kış günlerinde ise -55 derecede bile akışkan olabildiği görülmüş. Buda mutlaka ilk çalıştırmada motor yıpranmalarını azaltan bir etken diye düşünüyorum. Tam sentetik yağ kışın soğuktan dolayı fazla kalınlaşmadığından akışkanlığını koruyarak motorun daha kolay çalışmasını sağlayacaktır. Motor daha kısa sürede ısınabilecektir. Mesela yaz mevsiminde ise, yüksek sıcaklıklarda yüksek dievirli uzun süreli kullanımda sentetik yağ, yarı sentetik yağa nazaran daha dirençli, yüksek sıcaklıklarda incelme ve aşınma katsayısı daha düşük olduğundan motoru yaz sıcaklarındada daha iyi koruyabilecektir. 10w/40 (tam sentetik) valvoline, shell, castrol, mobil vb kalitede motosiklet yağı, ama (tam sentetik) olduğuna emin ol. Giresun, Kocaeli İstanbul vs 10w/40 bizim motorlar için 4 mevsim güvenle kullanılabilir. Son olarakta ayrıca memleketten de çok çok selam.

Alıntı stubborn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motora repsol koydum
    kaç km gideyim?
    Motoru yağ değişiminden sonra kaç km kullanacağını yağın markası ile tespit etmek yanlış olabilir. Bu değişim km ni, şehir içi şehirlere arası kullanım oranına göre, yağın kirlilik seviyesine göre. Değişim zaman aralığına göre sen tespit etmelisin. Genelde yağ değişim aralığı ile ilgili benim deneyimim şöyle. Kitapçığınızdaki bakım aralıkları kaç km de ise onun tam ortasında veya bu km 6 ay içinde dolmazsa maksimum 6 ay sonra.. Mesela Yamaha fazer bakıma 10000 km de bir giriyor. Ama 5000 km de bir veya bu km 6 ay yapılamasa dahi 6 ay sonra yağ değişimi öneriliyor. Mesela benim ilk motorumun mondi 150 hs 2000 km de bir bakım aralığı vardı kitapçıkta ama ben 1000 km de bir yağ değişimi yapardım. ve zaten yağ oldukça kirli çıkardı. Bi örnek daha burgman 400. Kitapçıkta periyodik bakım aralığı 6000 km de bir ama 6 ay veya 3000 km, hangisi önce dolarsa yağ değişimi öneriliyor. Mesela son örnek benim cbf 150, kitapçıkta yazan bakım aralığı 4000 km de bir ama yine maksimum 6 ay (ben bunu kendim 5 aya düşürdüm) veya 2000 km de bir yağ değişimi öneriliyor, ki zaten yağ bu km de (beni değiştir) diye bağırıyor. Yani şöyle bi yanlış algılama var. Kitapçıkta yazan bakım aralığı periyodik bakım aralığıdır. Yağ değişim aralığı değil. Motor yağı hem kitapçıkta yazan km de servis bakımında hemde aradaki km değerinde, uzun süreli temiz bi kullanım amaçlanıyorsa mutlaka değişmelidir. Bu km dolmasa bile maksimum 5-6 ay içersinde veya yağınız sizce yeteri kadar kirli ve kararmışsa, artık sizce motoru temizleme, koruma özeliğini yitirmişse o yağ bence değişmelidir. İllede km si dolsun diye beklemek bence yanlış. Motor yağı motorun limitleri uzun süre zorlandığında daha da fazla yıpranıyor. Uzun süreli şehir içi kullanım daha fazla yıpratıyor. geçenlerde 1500 km de yağ değişimi yağtım ama kullandığım km nin % 90 ının kış mevsiminde şehir içinde yapmıştım. Kapkara yağ çıktı motordan. Şimdi yeni yağ ile aynı km deyim. Ama halen yağ hafiften kararmış ama şu an bi 500-600 km daha kullanırım. Çünki km nin neredeyse hepsi uzun yolda yapıldı. Motorun 10 dk çalışarak şehir içinde 2-3 km yapması var. Uzun yolda 10-15 km yapması var. Bu durumda zaten tek kriterin km olması ve o km nin dolmasının ısrarla beklenmesi veya sadece yağ markasının ölçüt alınması bence yanlış.

Alıntı ethemm76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    (Tam Sentetik) kullan 10w/40 4 mevsim güvenle kullanabilirsin. Piyasada çok yarı sentetik motosiklet yağı var. Tam sentetikler hemen kendilerini zaten fiyatlarıyla belli ederler. Örnek Valvoline 1 lt. yarı sentetik motosiklet yağı 15 tl iken tam sentetik motosiklet yağı 25 tl idi. Tam sentetik yağın çok güzel artıları var yarı sentetiğe göre. Yüksek sıcaklıklarda motoru koruma özelliği daha fazla, yine yüksek sıcaklıklarda buharlaşmaya karşı daha dirençli ve yağ eksiltme olayı yarı sentetiklere nazaran çok az. Tam sentetik yağlarla ilgili yapılan testlerde soğuk kış günlerinde ise -55 derecede bile akışkan olabildiği görülmüş. Buda mutlaka ilk çalıştırmada motor yıpranmalarını azaltan bir etken diye düşünüyorum. Tam sentetik yağ kışın soğuktan dolayı fazla kalınlaşmadığından akışkanlığını koruyarak motorun daha kolay çalışmasını sağlayacaktır. 10w/40 (tam sentetik) valvoline, shell, castrol motosiklet yağı, ama (tam sentetik) olduğuna emin ol. Giresun, Kocaeli İstanbul vs 10w/40 bizim motorlar için 4 mevsim güvenle kullanılabilir. Son olarakta ayrıca memleketten de çok çok selam.
    Ethem Abicim bu kadar teknik ve ikna edici bir açıklama daha olamazdı. Çok teşekkür ederim. Aynen dediğin gibi yapacağım. Çok selamlar Karamürsel'e

Evet katip´ kardeş motorum ybr 125

REKLAM ALANI
12. sayfa BirinciBirinci ... 21011121314 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler