Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
7. sayfa BirinciBirinci ... 56789 ... SonuncuSonuncu

Kaç km de yağ değişiyorsunuz, hangi yağı kullanıyorsunuz?

Motovento
    REKLAM ALANI

ben ybr'ye castrol 10w40 yarı sentetik koyuyorum ...en son 1 lt'si 14 ytl'idi şimdi ne kadar bilmiyorum ama makinanın ömrü yağdır arkadaşlar...öyle etten püften yağ koymayın yoksa makinanız püfff olur arkadaşlar...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    HONDA CBF 150 --(SİYAH)
    Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sağol alp tunga...

Motosikleti: kanuni hussar 150_RR

haci senin makina zaten trahtör değilmi...o anlamda yani...
    mt abi motoru 150 cc ye cıkardım konuyu nere acam..(resimli)

traktör dime motoruma bak ağlamış gibi yaparım..

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Alıntı 06bluedragger adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mt abi motoru 150 cc ye cıkardım konuyu nere acam..(resimli)

traktör dime motoruma bak ağlamış gibi yaparım..
    taam...benide ağlatacaksın...dur...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

Motosikleti
    YBR bir de 97 moskof var
    Alıntı komtan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Alıntı:
    eralpt´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Eger motosikletinizi uzun zaman kullanmak istiyorsanız mutlaka motosiklet yagı koyun.. İlle castrol diyorsan GPS yada Castrol GO olabilir. Yalnız sırası gelmişken, magnatec denen yag motosiklet için secilebilecek en kötü yağdır.

Daha önce de başka platfromlarda defalarca söylemiştim. Lütfen motosikletlerinize "motosiklet için üretilmiş" özel yaglardan koyun. tamam belki 3-5 milyon pahalı ama emin olun deger. Eski mesleğim gereği bu konularla çok ilgiliyim ve araştırma yaparım her zaman. Merak edenler için 13 yıl önce İstanbul Motor teknik lisesini bitirdim ve takiben bir Mercedes servisinde 4 yıl servis şefliği yaptım.

Motosiklet motorları genel olarak markaya ve tipe göre değişmekle beraber maximum 8-15 bin devirlere kadar çıkabilmekte. Otomobil yagları ( örn: magnatec) ise motoru o devirlerde yeteri kadar koruyamamakta ve motorun içindeki metal parçalar arasındaki (piston - silindir ve ana-kol yatakları arasındaki) mikron kalınlığındaki yag filmi koparak motora hasar vermektedir. Bildiginiz üzere araba motorları max 6 bin devir civarında çalışmkata ve gunluk kullanımda 2000 ile 4500 devir arasında kullanmaktayız. Doğal olarak otomobil yagları da buna göre üretilmektedir.

Ayrıca bir diğer konu ise motosiklet ile otomobilller arasındaki debriyaj sistemi farkıdır. Arabalarda motor ile şanzıman ayrıdır. Ve debriyaj kuru olarak çalışır. Motora ayrı şanzımana ayrı yag kullanılır. Oysa motosikletlerde motor ve şanzıman aynı yağla yağlanır. Ve debriyajda bu yagın içinde çalışır.

Energy Saving denilen yeni tip yaglar API (American Petroleum Istıtute) SJ ve ve SL seviyesindeki yaglar motosikletin debriyajının kaydırmasına sebep vermektedirler.

Motosiklet yaglarının tamamı bu sistem gözönünde bulundurularak üretilir ve debriyaj kaydırmasını engeller. Ayrıca bir diğer husus ta otomobil yaglarının sadece motor yaglanması için üretildigidir. Oysa motosiklete konulan yag aynı zamanda şanzımandaki dişlileri de yaglama görevi bulunmakta ve otomobil yagları dişli yaglamaya uygun değildir.
    Bu yüzden motosikletinizde mototsiklet yagı kullanırsanız viteslerin çok daha rahat gectigini daha akıcı oldugunu göreceksiniz.

Lütfen kimse "ben şimdiye kadar otomobil yagı kullandım hiç birşey olmadı" demesin. İçin için zarar veriyordur ve bir gün ortaya çıkar. Eskiden motosiklet yagı mı varmış gibi bir mantıgı da kesinlikle kabul etmiyorum. Eskiden motorlar bu kadar teknolojik, bu kadar güçlü ve zorlanmış değildi. şu anda 600 cc bir motordan 136 beygir güç alınabiliyor. Tabiki bu da çok hassas bir yaglama gerektirmekte ve motorun toleransları çok aza inmiş durumda..

Daha önceden birkaç yurtdışı sitesinde kawasakilerin otomobil myagı kullanıldıgında garantiden çıktıgını okumuştum ve sitelerin hemen hepisnde şiddetle motosiklet yagı kullanılmasını öneriyorlar..

Motosikletinizin daha uzun ömürlü ve daha rahat çalışmasını istiyorsanız kesinlikle motosiklet yagı kullanın

Otomobil yagı ile motosiklet yagı arasındaki vereceginiz fark 5-10 milyon olur en fazla ki o da nerden baksanız ~4000 km götürecek sizi. Oysa 10 milyonluk benzinle bir çok motor 100 km bile yapamıyor..

Motosikletiniz için 4000 km de bir 10 milyon fazla verin lütfen.
    Kış bakımları yaklaşıyor, bu mesaj aralarda kaybolup gitmesin
    Keşke görmüş olsaydım. Kendim yağ aldığım zaman illa ki motosiklet yağı alıyordum, bu sefer yağ satan adama danıştık bildiğimizden şaştık. Servisteki adam "castrol magnetece iyidir" dedi, tamam bu sefer de o olsun dedim ama sonra gördüm kutusunu araba yağıymış...
    Şimdi ne yapmam lazım acaba? Tekrar yenileyeyim mi yağı, yoksa bir seferlikten bir şey olmaz mı?

Motosikleti
    YBR_125_'05_KIRMIZI BROADWAY '92_BEYAZ
    150'lik scooter var. kanuni'nin voger yağını kullanyodum artık koymıcam. herkesin bi bildiği varki castrol kullanıyor ama servisteki abim küçük plastik 1lt'lik şişelerde marketlerin raflarında olan yağları atık yağlardan yapıldığını söyledi. ama benim 10w-40 yağımın da büyük ambalajda olanı yok heralde. ? baka 150cc scooter kullanıp hangi yağı kullandığını yazan olmamış. hep vitesliler yazmış

ozi2002 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Google arama motoru
    Alıntı digi_boy26 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    150'lik scooter var. kanuni'nin voger yağını kullanyodum artık koymıcam. herkesin bi bildiği varki castrol kullanıyor ama servisteki abim küçük plastik 1lt'lik şişelerde marketlerin raflarında olan yağları atık yağlardan yapıldığını söyledi. ama benim 10w-40 yağımın da büyük ambalajda olanı yok heralde. ? baka 150cc scooter kullanıp hangi yağı kullandığını yazan olmamış. hep vitesliler yazmış
    150 cc 4zamanlı Scooter için

Yazın Castrol 15-40 yarı veya tam sentetik

Kışında Castrol 10-40 yarı veya tam sentetik

Kullanmanı tavsiye ederim

pre_lude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xvs 650 A
    okudum okudum bi dragstar 650 kullanan yokmu (:
    eger kullanan varsa ne yag koyuyosunuz nezamn degiştiriyosunuz?
    servis 20 50 dedi sanırım tam emin digilim bida sorcamda bi fikrim olussun?

anılyuksel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bianchi Falcon 125 (2006) Hyosung MS3 250 (2010)
    125 lik scooter castrol 4T scooter yağı var ondan kullanıyorum 10-40 ama yaza doğru 140 yapmayı değiştiriyorum birede arkadaşımın babası oto tamircisi 10 40w yağ 10000 km de bi değiştirilir dedi bende 500 de 1 değiştiriyodum 1000 ne çıkarttım
    Bianchi Falcon 125 41 N 3103
    Hyosung MS3 250 35 AP 4831
    Yeni bir gün, yeni bir savaş . . .

chopper-delisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    taze bitti
    10-40 3000km de değiştiriyorum

Motosikleti
    YaMaHa YBR125
    Honda BeaT her 1000 KM'de yağ değiştiriyorum.Marka tam bilmioyorum kend iyerinden aldığım için sorun olmuyor.Bide sıcak yerlerde yağ markası pek önemli değil hemn hemn hepsi olur gibi geliyr bana.

ylmzzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Z800
    Ben MOTUL kullanıyorum. 4 binde değiştiriyorum. Fakat diğer yağlar gibi 4 binde kapkara olup çabuk yıpranmıyor. Tekrar değiştireceğimde yine motul kullanacağım.
    Korkarak yaşıyorsan yalnızca hayatı seyredersin

pre_lude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xvs 650 A
    dragstar 650 icin fikri olan yokmu?
    10 40 diyen var 15 50 diyen var 20 50 diyen var
    yarı sentetik diyen var tam sentetik diten var :S yardımlarınız makbule gecer

Motosikleti
    MONDİAL 151 RS
    arkadaşlar mondial 151 rs için petrol ofisi özel yağ çıkardı deniliyo bilgisi olan varmı
    THE DOORS- DİNLEMEK BİR AYRICALIKTIR

taylo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150 Honda
    arkadaşlar teknik bilgiler bölümünde yağlarla ilgili bayağı açıklama var yağın markasından ziyade hizmet sınıfı önemli kullanma kılavuzlarında hangi sınıf yağı kullanacağınız bellidir bunlara uymak yeterli. 20/50 yağ öneren hiç bir motor üreticisi görmedim ve duymadım demekki yağcı arkadaşlar üreticilerden iyi biliyorlar.yalnız jaso/ma hizmet sınıfı yağların motorlarada uygun olduğu söyleniyor araştırmak lazım herkese kazasız belasız sürüşler.

Özer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V STROM DL 650 Esmeralda
    herkese iyi akşamlar,

hemen tüm yazılanları okudum ve hayrete düştüm doğrusu
    1000 - 1500 - 3000 km de yağ ne maksatla değiştirilir anlamdım doğrusu
    cebinizde fazladan para var herhalde?

üstte belirttiğim km lerde attığınız yağ daha sıfır sayılır biliyormusunuz??

Motor yağ eksiltmedikçe,uygun yağ kullanıldıkça benim tecrübem en az 5000-6.000km ve daha fazlası diyor!!
    Tarzım çok basittir.....
    Her zaman en kalitelisi ile memnun olurum

ozrace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    = Kawasaki KLE 500
    bakımdan bakıma yağ deyiştiriyorum.

Alıntı digi_boy26 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bendede kanuni storm var benim motorada aynı yağdan kullanıyolar.voger iyimidir acaba bilmiyorumki?ilk bakımda castrol dü sonra voger yaptılar.
    ASİYİZ BİZ MOTORCUYUZ....

Motosikleti
    2007 Suzuki İntruder C800 / Boulevard C50
    suzuki intruder c800

ilk yağ değişimi 1000 km daha sonra her 6000 de bir

Motul (sadece suzuki servislerinde mevcut suzukinin yarışlardada kullandığı fransız menşeili yağ) marka yağ kullanıyorum. 15-40 veya 20-40 olması lazım
    [COLOR="Red"][B]TÜRK CHOPPER[/B][/COLOR]
    [B][COLOR="DarkRed"]Birlikteliğimiz Gücümüzdür[/COLOR][/B]

alplion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    buell 1125R
    oksello 10-40 yarı sentetik yağ kullanıyorum.

hilmim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KUBA STR 250 :))
    15-50 bende şaşırdım servise dedim 15-40 koymuomusun benimki 200 lük enduro tabii eleman abii bunlar çabuk ısınıo bu daha ii dedi bende koy bakiim dedim koydu binim birazdaha ii oldu gibi gelio

atlantic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli BN251
    Alıntı Özer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    herkese iyi akşamlar,

hemen tüm yazılanları okudum ve hayrete düştüm doğrusu
    1000 - 1500 - 3000 km de yağ ne maksatla değiştirilir anlamdım doğrusu
    cebinizde fazladan para var herhalde?

üstte belirttiğim km lerde attığınız yağ daha sıfır sayılır biliyormusunuz??

Motor yağ eksiltmedikçe,uygun yağ kullanıldıkça benim tecrübem en az 5000-6.000km ve daha fazlası diyor!!
    Vitesli motosikletler için dediğinize katılıyorum. Ancak scooterlar için bir yağ ile 5000-6000 km. gitmek pek mantıklı gelmiyor bana. Çünkü genelde yüksek devirli gitmek durumundayız. Şahsen E5'te kaptırdığım zaman 6000-7000 devir arasında seyretmek durumunda kalıyorum. Bu şekilde gidildiğinde de yağ çok çabuk özelliğini yitiriyor. Bu yüzden önceki motorumda 1500, taş çatlasın 2000km. de bir yağ değiştirirdim.

Bu benim tamamen şahsi görüşüm tabi, yanılıyor da olabilirim. Yanılıyosam söyleyin, boşu boşuna para harcamıyım ben de. Yağı her değiştirdiğimde yağ kap kara çıkıyordu çünkü. Bilmiyorum, belki de ilk birkaç ısınmada yağın rengi değişiyordur. Valla bi yağ değişimiyle 5000km. korkmadan git derseniz baya sevinirim açıkçası.
    Artık yollarda ölmek İS-TE-Mİ-YO-RUZ!!!

REKLAM ALANI
7. sayfa BirinciBirinci ... 56789 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler