Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

LED Sinyal ve Stoplar

Motovento
    REKLAM ALANI
    wiseguy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha TDM850
    Selam, internet üzerinde gericke'nin sitesinde filan bol miktarda LED Stoplar ve sinyaller görüyorum. Bunlardan Istanbul'da nereden temin edebilirim acaba ? Bilgisi olan var mı ?

Ki herkese artık LED Sinyal ve Stoplara geçmeyi tavsiye ediyorum. Maksimum 1W gibi komik bir güç sarfederken direkt açılarla, güneş ışığında bile parlak ve anlık yanıt veriyor. Yani, frene dokunduğunuz milisaniyede yanıt veriyor. Hem de verdiği ışık diğer dikkatsiz sürücüleri kör etmeyecek ama sizi farkettiricek nitelikte (yeni Passat'ların stopları gibi). Isınmıyor, ve yanmadan/bozulmadan ortalama 10,000 saat gidebiliyorlar...

LED sinyal monte ederken dikkat edilmesi gereken tek şey, ya röleyi de değiştirmeniz gerekiyor ya da sinyallerin arkasına direnç konulması gerekiyor, çünkü flamanlı ampuller yanınca devredeki ısı artar ve standart röleler ısınınca devreyi açar, soğuyunca tekrar kapar. Ama bunlarda ısınma derdi olmadığından hep yanık kalırlar.

İlla ki bulucam nerede satıldıklarını, illa da gidip Gericke almayın. Gericke'den Çin'de yaptırıp markalıyor. Eminim markasızları da vardır piyasamızda. Ayrıca çok da şık görünüyorlar....

www.louis.de
    http://www.mvh-online.de
    www.Hein-gericke.de

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    yucika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    Bence kendinde bunu yapabilirsin. Elektronik malzemeler satılan yerlerde alıp orijinal sinyal ve stopların içine bağlayabilirsin. Eskisi gibi termik röle kullanılmıyor sinyallerde artık elektronik kullanılıyo zaten. Bu nedenle röleyide değiştirmene gerek olmayabilir.

Motosikleti
    Yamaha TDM850
    Alıntı yucika adlı üyeden alıntı
    Bence kendinde bunu yapabilirsin. Elektronik malzemeler satılan yerlerde alıp orijinal sinyal ve stopların içine bağlayabilirsin. Eskisi gibi termik röle kullanılmıyor sinyallerde artık elektronik kullanılıyo zaten. Bu nedenle röleyide değiştirmene gerek olmayabilir.
    Aslında, ilk bendeöyle düşündüm, ancak devre çizimi gerekiyor. Ayrıca LED'ler direkt 12V olmadığından, 3.6Vx3 bağlamak gerekiyor, yani biraz komplike. Zati, 4 tane devre çizip, lehim aleti, LED'ler, işçilik vs derken dükkanlarda satılanın fiyatına denk gelir sanırıım...

kızılmaske - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial KT 125
    Arkadaşlar bu konuda bilgisi olan devre ve malzeme (direnç ne olacak) listesini yazsın. Malzemesi pek para tutan bir şey olmadığı belli (ledler 3v 0.1ytl) bir deneyelim hiç olmazsa. Güzel bir şeye benziyor.( daha önce benim de aklıma gelmişti böyle bir şey.(kendimi vizontele deki deli emin gibi hissettim. ))

yucıka arkadaşım sinyal ampullerinden biri kestiğin de diğeri hızlı yanıp sönmeye başlıyor senin dediğin sanırım benim motorda yok.

Elektronik bilgisi olan arkadaşlar hadi bakem.

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Dostum yurt disinda otomotiv sektorunde calisirken BMW polis motorlari icin led ikaz isikalari satiyorduk.Led isiklar normal ampullere gore iki kati daha fazla elektrik sarf etmekte (iyi bir led icin soyluyorum) arti bunlara supplier yani aku ile led sisteminin yanmasini duzenliyecek ara parcada eklenince bayagi agir oluyor. Sana bu isin uzmani bir kac firma ismi verecem onlarin web sitelerinden user guide lara gidersen sanirim devre cizim tablolarina ulasman mumkundur.

www.hella.com burdan security yada police sayfasina gir
    www.federalsignal.com veya federalsignal Vama olarak ara. Bu firma turkiyedeki tum BMW police motorlarinin led ikaz isiklandirmalarini yapiyor.Isegine uygun urunu bul ve firma ile irtibata gec , bu urunden aldigini soyle ve led devre tablosuna ihitiyacin oldugunu soyle.

Led konusunda en iyi adres USA dir.En iyi malzemeyi ve en acikliyici bilgileri orda bulacagina eminim.
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

okan4037 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2013 Yamaha WR 125 R
    resimler e bakalıdıgında cok guzel duruyor
    Yeni yine yeniden

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    @zeda3000
    Led'lerin filamanlı ampullerden çok daha az enerji harcaması gerekmez mi? Ufak devrelerde led'ler ampullerden 5-10 kat daha verimli, motorda niye daha verimsiz ki? Sistemdeki dirençler vb. mi çok güç tüketiyor?

kızılmaske - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial KT 125

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Normal ledler dedigin gibi dusuk enerji tuketir ama bu tip sinyal led lerinde kullanilan teknoloji biraz farkli mum isigi gucune ayarli.Guclu bir isik gucu var.

http://www.fedsig.vama.es/ang/prod_05.htm# suna bir bak
    birde ingilterede vision alert var

http://www.visionalert.co.uk/new_3800%20quad.htm

bu urunu almani oneririm BMW motorlarina onerilen tek markadir ve Hella markasi adi altinda da bulabilirsin. 3700 serisi sana cok uygun
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

yucika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    Aşağıdaki adreste led sinyal ve devresiyle ilgili imalatlar var. Kendi yapmak isteyenler için rehber olabilir. Yalnız devreler 6 volt için yapılmış dikkat edin.

http://bensbmw-r25-3.freeservers.com/index.htm

dex_cooler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben bir aralar led lambalar ile motorum için uğraşmıştım. Kırmızı parlak ledler ortalama 20 Ma ve 4 voltla çalışır. Bunun için 3 tane ledi seri bağlayıp( 3 tane seri led çünkü 3x4=12 volt eder buda akümüzün voltajıdır), devreye seri 150 ohm ile 75 ohm arası bir tane direnç bağlamamız yeterli olacaktır(ben 100 ohm kullanmıştım). Yalnız bu dirençler ufak dirençler olmasın, 2 wattlık büyük dirençler var onlardan kullanın çünkü büyük dirençler ısıya ve üzerinden geçen akıma daha dayanıklı. Tüm bunları yaptığımızda elimizde 3 tane parlak kırmızı ledli bir stop lambası çıkar peki biz bu sayıyı nasıl çoğaltırız? 3 er 3 er kurup bunları aküye bir güzel bağlarız ve elimizde istersek 18 ledli bir stop lambamız olur. Unutmayın yaptığınız stop lambasına board üzerinde istediğiniz şekli verebilir veya yazıyı yazabilirsiniz. Biraz zahmetli olacaktır ama değecektir.

Birşey daha Kırmızı parlak ledlerin fiyatı 1 YTL Çoklu alırsanız size 500 YKR yapabilirler. Yani biraz masraflı oluyor. Benim böyle bir projem vardı ve sağolsun konuyu bilen abilerim bana yardım etmişlerdi. Umarım açıklayıcı olmuşumdur. Eğer kafanıza takılan bir soru olursa elimden geldiğince yardım etmeye çalışırım. Saygılarımla.

Motosikleti
    Yamaha TDM850
    Da, bahsettiğin LED'lerin cidden de gücü ve parlaklığı çok fazla olup, polis motorları, flash probelerde, hatta fener kulelerinde filan kullanılabiliyor. Dahası konvensiyonel LED'lere göre yapısı da farklı (ateşleme ünitesi olup, 4 bacaklı - http://www.lsdiodes.com/shop/images/s-flux.jpg). Ki benim bahsettiğim standart 3.7V LED'ler 2 bacaklı.
    http://www.lsdiodes.com/shop/images/3mm.jpg

Ancak benim bahsettiklerim 3.7 voltluk, genelde beyaz veya sarı ışık verenler. Bankalar caddesinde adedini 0,75 YTL'den satıyorlar. Dahası enerji sarfiyatı çok çok düşük (mW ile ölçülüyor). Yani orada farklı şeylerden bahsediyoruz. Verdiğim websitesi linklerinden daha detaylı görebilirsiniz.

Evet, bunu icat edenler Almanlar, geliştirenler Amerikalılar, kopyalayanlar Çinliler, kullananlar bizler

Şu an benim sinyaller için Almanya LOUIS'den 4 çift sinyal ve bir tane de stop (park, plaka, fren kombinasyonlu) ısmarladım. 15 güne kadar elimde olur ki, devre resimlerini çekeceğim...

Devrelerini çizmek çok zor değil, ancak flaşör konusunda dediklerim geçerli. 1-30W arasında çalışan elektronik flaşör lazım. Aksi halde hepimizin bildiği normal flaşör kullanırsanız, her ışığın devresinin arkasına 8 Ohm'luk direnç koymalısınız (izole etmeyi unutmayın !). Yoksa flaşör açıp kapatmaz.

http://superlumination.com/images/le..._equalizer.jpg

Ha, illa de ben elektronik flaşör istiyorum diyorsanız, ya gidip BMW tipi bir aletin flaşörünü kullanacaksınız ya da Karaköy'de veya Kadıköy'deki elektronikçilerde 12VDC ile çalışan hazır mini flaşör devrelerinden alıp monte etmelisiniz.

Otopol v.b. üzerinde satılan arabaların stopları için imal edilmiş hazır LED stop ve fren ampülleri çok kullanışsız. Çünkü, sizin araçlarınızdaki stop ampul yuvaları standart flementli ampuller için dizayn edilmiştir. Yani, bildiğimiz ampuller neredeyse her yöne 360 derece ışık verir ve yuvasının içindeki yaldızdan ışık yansır ve ışığı güçlendirir. Oysa LED ışıklar çok daha parlak olsalar da ışıklar belirli açıya sadece ışığı verir. Yani yaldızlara yansımaz bile. bu tür hazır LED ampuller kullanıldığında stop lambasına bakıldığında sadece 1 tane minik bir noktacık görünür, Ki, Fren yapıldığında farkedilmez bile. Ayrıca, ampuller yanyana dizildiğinde toplam çapı normal ampulden büyük olduğundan ampul yuvasına da sığmıyor.

Yurtdışında buna da çözüm bulmuşlar:
    http://superlumination.com/images/au.../1157_90_1.jpg
    http://superlumination.com/images/au...1157m2w_wm.jpg

Merhaba, ben motoruma led stop lambası taktım( karaköy elektronikçiler çarşısından aldığım hazır 3 lü çok parlak led) resimlerini inşallah yakında koyacağım ancak yeni birşeyler daha eklemek istiyorum motoruma. Bana direnç hesaplamamda yardımcı olan bu siteyi sizlerle paylaşmak istedim. Saygılar.

http://www.metku.net/index.html?path...calc/index_eng

sinan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kendin böyle bişey yapacaksan ve ledleri birbirine seri olarak bağlayacaksan uygulanacak voltaj toplam led voltajından az olamaz örnek olarak 4er veya 5er vs. seri olarak bağlayıp direnci hesaplayıp direnç bağlamak gertekir ve birde araya regüle devresi koymak gerekir çünkü flamanlı lambalar çalışması gerken voltajı üzerinde akım verilirse buna dayanabilir ama ledlere sabit voltaj gerekir ledler çalışması gerekenin üzerinde voltaj verilirse akkor flamanlı lambalar gibi dayanamaz daha hassastır ve voltaj fazla gelirse bozulur, patlar,yanar, uf olur
    yada hazır yapılmışını alırsın..

bur-k@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr 125 pert oldu :(
    elinde resim olanlar bir zahmet yollasın birde dex_cooler dan başka kendi yapan varmı?
    aslında en güzeli bunlardan bir tane alıcan içinide sökecen incelicen aynısından yapacan
    ÖĞRENMEDEN,ÇALIŞMADAN,YORULMADAN,RAHAT YAŞAMANIN YOLLARINI ARAMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİREN MİLLETLER;ÖNCE HAYSİYETLERİNİ, SONRA HÜRRİYETLERİNİ,SONRA İSTİKLALLERİNİ,KAYBETMEYE MAHKUMDURLAR. K.ATATÜRK

freshpide - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha R1
    selam

LED konusunda en iyi ve en tutulan kellermann dir, iyi bisey olsun diyenler kellermanndan sasmasin

www.kellermann-online.de
    Too much Too soon means you get hurt.

Arkadaşlar ledleri kendinizde kurabilirsiniz. Ben 6 lı gruplar halinde düzenleyeceğim. İsterseniz adınızın baş harfini stop lambası olarak yapabilirsiniz.

Bu arada ledlere gelen elektriği motorun orijinal stop lambasından aldım. Frene basınca yanıyorlar.

Birde çok fazla led paralel bağlanırsa direncin üzerinden geçen akım artacaktır o yüzden dayanıklı dirençler (2Wattlık= bunlar fiziksek olarak iri dirençlerdir) kullanmalıyız.

Ledleri seri bağlarsak ( diyelim ki her ledimiz 4 voltla çalışıyor) 3*4=12 volt çekecektir. Akümüzden 12 volttan fazlası gelmez dolayısıyla ledlerin parlaklığı azalır. Yani 4 tane led seri bağlarsanız ledlerin parlaklağı bir haylı az olacaktır.

Seri bağlamada, ledleri 3 erli gruplar halinde her bir grup ayrı bir dirence bağlanmak üzere aküye monte edebilirsiniz. İstediğiniz kadar led ama bir okadar da direnç kullanırsınız.

Paralel bağlamada ise ledleri paralel bağlayıp devreye uygun bir direnç eklersiniz. Eklediğiniz direnç üzerinden geçecek yüksek akıma karşı dayanıklı olmalıdır çünkü paralel bağlamada geçen akım miktarı değişir.

Ben ledleri paralel bağlamayı düşünüyorum. Uygun direnç değeriylede istediğim kadar led takabilirim. Seri bağlantı kadar kasmama gerek yok. Yakında inşallah bitireceğim ve fotoğrafları göreceksiniz arkadaşlar.

Sevgili Khutuck, Evet ledler çok az akım harcarlar. Üzerinden geçen akım ledlerin verdiği renklere göre değişir. 20 ila 30 miliamper arası çalışırlar. Akümüzün 7 amper civarı olduğunu düşürsek bu hayli küçük bir rakam. Saygılar..

sinan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

bur-k@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr 125 pert oldu :(
    sinan adlı üyemize tşk ediyorum bende bir ufuk actığı için bunun aynısından yapmam lazım yaz bitmeden
    ÖĞRENMEDEN,ÇALIŞMADAN,YORULMADAN,RAHAT YAŞAMANIN YOLLARINI ARAMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİREN MİLLETLER;ÖNCE HAYSİYETLERİNİ, SONRA HÜRRİYETLERİNİ,SONRA İSTİKLALLERİNİ,KAYBETMEYE MAHKUMDURLAR. K.ATATÜRK

Motosikleti
    Lifan Glint 100
    arka stop lambası ve sinyaller için hazır led lambalar var.oto aksesuarcılarda bulabilirsiniz.arka stop lambası için aldık.2.5 ytl

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler