Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Otomatik Zincir yağlama sistemi (50TL maliyetli)

Motovento
    REKLAM ALANI
    Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    bilginozi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    600rr ABS - 2008
    Arkadaşlar merhaba,

Daha önce birkaç başlıkta otomatik zincir yağlama sistemi ile meşgul olduğumdan bahsetmiştim. Sistemin montajını geçen hafta tamamladım.
    Prensip olarak zamanlayıcı devre, solenoid valf ve yağ tankından oluşmakta. Bildiğimiz 10-40 motor yağı ile çalışıyor. Zamanlayıcı devre üzerinden istediğiniz zaman aralığında belirlediğiniz süre kadar damlatma yaptırabiliyorsunuz. Kontak anahtarına bağladım. Kontak açınca devreye giriyor. Sprey ile yağlamada olduğu gibi motoru kirletmiyor ve en önemlisi zincir temizleme derdi kalmadı. Tahmin ediyorum ki 1LT yağ ile 10.000km kadar gidilebilir. Daha az da gitse sorun değil zira 1LT yağ 10TL benzinliklerde.

kukuleta, Bab Hunk, maktama ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Kocaeli İl Temsilcisi Ezio41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha XJ6 Diversion F ABS
    Ben de videoyu sen çektin zennettim . Türkçe yazıp ingilizce mi anlatıyorsun yoksa . Siz otomatik yağlamadan önce , şu motorunuzda abs'yi bi çalışır hale getirin .
    DamienRice, krd, sey_47 ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    Honda CBF 150 < Kawasaki Z 250 SL < Yamaha MT-25 < Yamaha XJ6 Diversion F

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Motosikleti
    600rr ABS - 2008
    Dostum lütfen seviyeyi bozma. Çalışıp çalışmaması benim sorunum.
    edim1234xxx, SizofrenMacaPapazi ve SUN bunu beğendiler.

tahsins - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bajaj boxer 2015 + doblo safeline 1.3mjet 2012
    Kardeşim konuşmuştuk bu konuyu daha önce, selenoid siparişini verdim aliexpress sen haftaya gelir inşallah.
    Bende otomatik yada manuel ama illa selenoidli yağlama yapacağım.
    Teşekkürler
    bilginozi bunu beğendi.
    salcano wolf: 0 km (05.01.2013)...->....45.000km (13.01.2016) !...
    bajaj boxer: 0 km (13.01.2016)...->.... ?

07mehmet07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw s1000rr
    Uğraşmasını sevene güzel bişey ama yurtdışından 100$ gibi bir paraya alarm getirtip onun bile sadece alarm kısmını bağlatan birisi olarak şahsen özellikle abs gibi dijital sistemleri bulunan motorlara sonradan elektrikli birşeylerin bağlanmasından korkuyorum, Allah korusun bunlar narin aletler, sonradan takılan şeylerin yapacağı en küçük bir elektrik arızası telefisi çok zor sonuçlara neden olabilir, bilmiyorum belki de işin elektrik kısmından hiç anlamadığım için bana öyle geliyo olabilir de ama hislerime güvenen biri olarak çokta elektriği kurcalamamak gerektiğini düşünüyorum, bu iş alışkanlık yapar, alarmla başlar otomatik yağlama ile devam eder, otomatik katlanır plakalık eklenir, sinyalli aynalar takılır vs.vs. dikkatli olun üzmeyin bizi sizleri seviyoruz...
    bilginozi ve mozgur bunu beğendiler.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Yıllar yıllar önce,

aseton şişesi, selenoid valf, akvaryum hortumu ve vanasi ile motoruma bir sistem kurup bir kış boyunca kullanmistim.

fotoğraflayip guzel ve akici bir dil ile sitede paylaşmistim. fakat kesin resimler kurbaga olmuştur.

zamanlayiciya cok fazla ihtiyac yok cunku bir vana vasitasi ile damlama suresini ayarlamistim, mevsim degistikce yag akiskanligida değişiyor.

fakat cok temiz oldugu soylenemez, işin içine yag girdikten sonra illaki cant ve lastikte kirlenme oluşuyor.

uzun yol yolculuğu yapsam hemen sistemi kurar dönünce geri sokerim.
    bilginozi ve ASİL_1 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yıllar yıllar önce,

aseton şişesi, selenoid valf, akvaryum hortumu ve vanasi ile motoruma bir sistem kurup bir kış boyunca kullanmistim.

fotoğraflayip guzel ve akici bir dil ile sitede paylaşmistim. fakat kesin resimler kurbaga olmuştur.

zamanlayiciya cok fazla ihtiyac yok cunku bir vana vasitasi ile damlama suresini ayarlamistim, mevsim degistikce yag akiskanligida değişiyor.

fakat cok temiz oldugu soylenemez, işin içine yag girdikten sonra illaki cant ve lastikte kirlenme oluşuyor.

O konunun resimleri kurbağa. Yokmu yedekleri falan ? (Şerefsiz imageshack)

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    aslinda zamaninda arsivledigim cd lere baksam belki, ama zor bir ihtimal

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Motosikleti
    600rr ABS - 2008
    Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yıllar yıllar önce,

Sizin yaptığınız çalışma hala bir yerlerde duruyor. Daha birkaç hafta önce bir yerde rastlayıp okumuştum. Hatta ben de aseton şişesi gibi birşey kullanacaktım ama sonradan rc araba yakıt tankı daha kullanışlı geldi.

Dusty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda TransAlp XL650V
    Öncelikle tebrikler Çok basit ancak faydalı duruyor. Yalnız iki sorum olacak,

Videoda sanki o-ringlere yağ gelmiyormuş gibi, ben mi yanlış görüyorum ya da yorumluyorum?
    Hani dişli-zincir teması için tamam da, o-ringler için de yağlama lazım değil mi

Bir de temizleme gene de gerekir kanaatindeyim, toplanan toz-kir-çamur nasıl çıkacak?

Motosikleti
    Dominar D400
    Alıntı Dusty adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Videoda sanki o-ringlere yağ gelmiyormuş gibi, ben mi yanlış görüyorum ya da yorumluyorum?
    Hani dişli-zincir teması için tamam da, o-ringler için de yağlama lazım değil mi

Bir de temizleme gene de gerekir kanaatindeyim, toplanan toz-kir-çamur nasıl çıkacak?
    Temizleme gerekmez kolay kolay, ben 6000km'yi aşkın loobman zincir yağlama kullanıyorum, mantık aynı ama benimki mekanik, elle basıyorsun yağlama oluyor ve arkadaş gibi 10w40 yağ koyuyorum, ama ben ilk bakımda motordan çıkan atık yağı kullanıyorum, halen bitmedi meret. Yağ çok ince ve akışkan olduğu için kir çamur tutmuyor, akıp gidiyor toz kir zincirden. Yani öyle sprey yağlar gibi bir yapışkanlı/mumlu olayı olmadığı için çamur olayı falan da yok, dolayısıyla temizlemeye gerek de yok.
    Aslında yaz için 140 numara zincir yağı, kış ,için de 90 numara zincir yağı çok daha kullanışlı oluyor diye okudum, sıçrama da en aza iniyor. Motor yağım bitince elimdeki bunlardan alıp deneyeceğim.

Emin olun o ringler de o yağlamadan nasibini alır, zira o yağ sıçrayarak canta/tekere kadar bile güzelce ulaşıyor çok ince olduğu için. Ama tasarımın o ringi daha rahat yağlaması konusunda bir bakıma haklısınız, aslında direkt zincire değilde benim kullandığım sistemdeki gibi arka dişlinin sağlısollu yanlarına yağı ulaştırsa çok daha etkili olur diye düşünüyorum.
    Şu şekilde: LİNK TAbi böyle çatal ağıslı bir aparat/parça bulmak yapmak gerekebilir/zor olabilir.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Motosikleti
    600rr ABS - 2008
    Alıntı Dusty adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Ben de yağın o-ringlere ulaştığı kanaatindeyim. Zira pahalı otomatik yağlama sistemlerindeki damlatma prensibi ile aynı. Dişliye yakın bir yerden zincire damlatıp oradan da yayılması sağlanıyor.

gv650i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV 650 HYOSUNG AGUİLA
    eline saglık iyi bir çalışma olmuş ancak kaç waat çekiyor bazı bilhassa 250 cc sınıfı motorlarda elektirik sıkıntısı yaşanıyor.birde zamanlayıcı filan narin görünüyor su degdiğinde bozulabilir.aslında vakkumluyu tercih etseniz malzemesi daha kolay bulunuyor ve bozulması çok zor bir sistem para olarakda daha ucuza mal olur. zincire damlalıkta 2 tarafa vermek daha güzel yaglıyor.bende tek tarafa vermiştim baktım zincirin diger tarafı kuru.ince plastik borudan cımbız gibi bir damlalık yaptım şimdi 2 tarafta güzel yaglanıyor.birde yazın en az 140 numara dişli yagı kullanır iyi ayarlarsanız canta sıcratma çok azalıyor. vakumlu yapmak istiyen olursa yardımcı olurum.
    bilginozi ve yasdal bunu beğendiler.

hfz61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -
    peki zinciri komple kapatsak plastik korumayla. ve korumanın içinde yağ olsa. plastiğin içinde sağa sola sıçrasa tekrar zincire yapışsa olabilir mi böyle bir şey?

ozrace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    = Kawasaki KLE 500
    emeğine sağlık,iyi çalışma olmuş.
    bilginozi bunu beğendi.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Motosikleti
    600rr ABS - 2008
    Alıntı gv650i adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    eline saglık iyi bir çalışma olmuş ancak kaç waat çekiyor bazı bilhassa 250 cc sınıfı motorlarda elektirik sıkıntısı yaşanıyor.birde zamanlayıcı filan narin görünüyor su degdiğinde bozulabilir.aslında vakkumluyu tercih etseniz malzemesi daha kolay bulunuyor ve bozulması çok zor bir sistem para olarakda daha ucuza mal olur. zincire damlalıkta 2 tarafa vermek daha güzel yaglıyor.bende tek tarafa vermiştim baktım zincirin diger tarafı kuru.ince plastik borudan cımbız gibi bir damlalık yaptım şimdi 2 tarafta güzel yaglanıyor.birde yazın en az 140 numara dişli yagı kullanır iyi ayarlarsanız canta sıcratma çok azalıyor. vakumlu yapmak istiyen olursa yardımcı olurum.
    Çok çok az akım çekiyor. İlk denemelerde evde pil ile çalıştırdım 3-4 saat sonunda pil neredeyse hiç azalmamıştı.

Motosikleti
    Alıntı gv650i adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim aldığım selenoid 110ma akım çekiyormuş. çok zorlamaz herhalde aküyü ?? (tabi daha postada gelmedi. haftaya gelir. deneyeceğim hemen)

http://tr.aliexpress.com/item/DC12V-...305952944.html

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Motosikleti
    600rr ABS - 2008
    Bursa-Marmaris turunda sistemi kullandım. 600km yolda yaklaşık 50ml yağ gitti. Ne kadar alakalıdır bilmiyorum ama önceden 40-50km gittikten sonra çok ince titreşimler yüzünden ellerimde elcikleri hissedemeyecek seviyede uyuşma oluyordu o his kayboldu. Sadece 200km de bir yakıt ikmali için durduk sıkıntı yaşatmadı. En çok hoşuma giden yanı da zincir pırıl pırıl görünüyor.

edim1234xxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bajaj discover 125 st
    motosiklet üstünde toplasan aşağı yukarı 2250 km tecrübem var lakin teorik olarak çok araştırıyorum ve öğrenmeye çalışıyorum, bu sistem için mutlaka sizi rahatsız edeceğim. görüşmek dileğiyle bilgilerin için çok teşekkürler.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    zinciri motor yağı ile mi yağlıyor bu zamazingo?

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)