Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Anket: Rodaj nasıl yapılmalıdır?

Katılımcı sayısı
530. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Basabildiğiniz kadar zorlayın motor sağır olmasın.

29 5.47%
  • Devir saatine dikkat edin 4000 deviri gecmeyin.

58 10.94%
  • Kademeli, alıştırarak gidin: 0-100km max50, 100-300km max75, 300-500 max100, 500-1000km max 120.

126 23.77%
  • Zorlayabilirsiniz ama sık, sık vites değiştirin, viteslerde gezinin.

60 11.32%
  • Kullanım kitapçığında ne yazıyorsa ona uyun.

299 56.42%
  • Rodaja inanmıyorum, nasıl kullanırsanız kullanın farketmiyor.

35 6.60%
Birden fazla seçeneğe oy verilebilir.
18. sayfa BirinciBirinci ... 81617181920 ... SonuncuSonuncu

Rodaj

Motovento
    REKLAM ALANI
    bbaday - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ulan gözü kapalı verdin desteği ha...eyvallah...

herkese nazımız sözümüz geçtide bu kırolara geçmedi...

Konuyu Toplam 5 üye okuyor. (4 Kayıtlı üye ve 1 Kıro Üye)

..... bbaday,......

aha biri bu....okuyor topiği...öteki kıroda Kıltekin...almayın çin çon diyom...bak cbf 150 çıktı işte verdin parayı hurdaya bön bön bakarsın böyle fotolara...aha aynı fiyat...çin işi honda 3300...çin işi hurda 3000...ne diyim sana dedoş...Allahından bul artık...
    Nerden bileyim ben hondanın bu motoru çıkaracağını müneccinmiyim kinroad kitledi bize bi kere çıkarabilirsen çıkart bu yazda bunla idare edecez ama bendekideşansa bak aldım hemen sonra cbf150 çıktı piyasaya

Asıl sen olayı bilmiyorsun 1 ay öncekadar canıma tak etti diye hyosung gt250r almaya gidiyodum istanbula sağolsun muratd (eskişehir honda satış sorumlusu) ve birkaç arkadaş aman abi yapma etme dedi vazgeçirdi anlıcan beklemedeyim çinçonunumla mutlu ve huzurlu günler geçiriyorum..

Rodaj konusuna gelince aldığım zaman servis kardeş rodaj modaj hikaye bu motorlarda dedi bas sen zaten motor 90'dan fazla basmıyo belki basar ama titreşimden oturduğum yeri bilemiyorum çıkan ürkütücü korku filimlerinde bile rastlanmayacak seslerde cabası

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    honda cbf 150
    peki dahada sormuyom bilgilerin için teşekkür eder saygılar sunarız. banada zaten bir gecede hem hacılık hem hocalık ağır geldi başka akşama devam ederiz inşallah iyi geceler

PIERzig - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6
    Alıntı honda 150 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    evet sana katılıyorum çin malı diye çok çamur atan oluyor ama hepsinin motoru orjinal çin
    Arkaşın kn125 çin ama 135 yaptı demekki son hız iyi acmaya baglıymış

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Alıntı bbaday adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nerden bileyim ben hondanın bu motoru çıkaracağını müneccinmiyim kinroad kitledi bize bi kere çıkarabilirsen çıkart bu yazda bunla idare edecez ama bendekideşansa bak aldım hemen sonra cbf150 çıktı piyasaya

Asıl sen olayı bilmiyorsun 1 ay öncekadar canıma tak etti diye hyosung gt250r almaya gidiyodum istanbula sağolsun muratd (eskişehir honda satış sorumlusu) ve birkaç arkadaş aman abi yapma etme dedi vazgeçirdi anlıcan beklemedeyim çinçonunumla mutlu ve huzurlu günler geçiriyorum..

Rodaj konusuna gelince aldığım zaman servis kardeş rodaj modaj hikaye bu motorlarda dedi bas sen zaten motor 90'dan fazla basmıyo belki basar ama titreşimden oturduğum yeri bilemiyorum çıkan ürkütücü korku filimlerinde bile rastlanmayacak seslerde cabası

hah şöyle doğru yola gel...silkelen...ben mutluyum deme...değilsin işte...paran çöpe gitmiş...yani kanka eğri oturur acı söylerim bana kızma lütfen...ok...istersen bana kız ister içinden bu kadarda olmaz de...ama isterimki kalite bir motorun olsun...klaiteli bir şekilde huzurlu olarak gez toz...5 yıl motora bin...bugün satmak istediğinde çok zarar etme...daha iyi bir motorunun peşinatı yap...bu işler böyle kankacım...ben sizin iyiliğinizi isterim hep...3 kuruşluk aklım var onuda sizle neden paylaşayaım ki...herkesin aklı kendine yeter...bizimki öneri tavsiye...

küçük hacimlerde uzmanım abicim kendime güveniyorum...iyi motor kötü motor belli piyasada...yahu alsan en azından bir KYMCO ck 125 bak oda taş gibiydi kanka...ben bunu bile önermem çünkü sağlam ama 2.kaybı fazla...oralarda hiç satamazsın...ama burda beş para etmeyen bu rx115 ler orada kral muamelesi görür...burda bana 1990 larda mobiletimle gülen gülen insanlar memlektinde ilçesinde köyündeki mobilete gülmez...yani ben herşeyi yaşadım kanka...artık olmuşum...dalımdan düşecem yani...ama kafanıza düşmek istemem...ben elmaya benzemem...daha sertim saha sivriyim...I love you adamım bbaday...

Alıntı honda 150 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    peki dahada sormuyom bilgilerin için teşekkür eder saygılar sunarız. banada zaten bir gecede hem hacılık hem hocalık ağır geldi başka akşama devam ederiz inşallah iyi geceler

ben buralardayım...sevgiler...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

erdo2002 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 150 kirmizu :) Şuanda motorsuz.
    mete_han ele verir talkını kendi yutar salkımı hani hala alamadın motoruuuu yok abicim biz alamayız motor TVS apache var onu neden düşünmüyorsun aralarında 500milyon fark var bırak cbf yi gel apachiye öyle uğraşmazsınız 1.vitesde 40 la falan 80 80 basarr mazallahh
    lezzet gider,mesuliyet kalır...

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Bir şeyi atlıyorsunuz....

Yeni çıkan motor ve arabalar artık rodaj falan istemiyor...Teknoloji denen şey artık rodajı kaldırdı....

Rodaj denilen şey motorun açılması anlamında kullanılır...Yeni aldığınız motoru alıştırma da denilebilir.....Rodaj motorun hızını arttırmak değildir...Motorun gücü zaten bellidir...Hızıda....Ama parçaların birbirine uyumlarını sağlamak çok önemlidir...

1000 km şu kadar hızda git, 2000 km hızda bu hızda git motorun açılır 140 yapar diye bişey yok...

Sadece parçaların birbirlerine alışmalarını sağlamak için yapılan birşeydir....
    İlk 1000 km de hafif hafif yoklayarak hafif rampalı rüzgarsız yolda son gazı açmak zararlı değildir...Zorlamadan ama....1000 km sonunda muhakkak yağ değişmeli ki çoğumuz bunu önemsemeyiz....İlk bin deki aşınma sonraki 10.000 dekinden daha fazla olur...yağın içindeki demir ve çelik tozları motora çok ciddi zararlar verir...

ilk bin km den sonra yağ değiştirip buji kontrolu fren kontrolu yaptıktan sonra korkmayın...Ama zorlamadan son gazı arayın...

Yıl 2007 teknoloji artık değişti....o zamanlardaki motor parçaları ile bu günkü kullanılan parçalar aynı maden den değil...genleşmeleri sıkılaşmaları çok daha az...Ama sağlamlık olarak birşey diyemem...Rodaj aslında tarih oldu be kankalar....

Sadece motorunuza bineceğiniz süreyi uzatmak kaldı....O da 1000 de tamam...
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Motosikleti
    Alıntı erdo2002 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mete_han ele verir talkını kendi yutar salkımı hani hala alamadın motoruuuu yok abicim biz alamayız motor TVS apache var onu neden düşünmüyorsun aralarında 500milyon fark var bırak cbf yi gel apachiye öyle uğraşmazsınız 1.vitesde 40 la falan 80 80 basarr mazallahh
    abi piyasayı yedim yuttum bi TVS yi çözemedim...araştıramadım...inceleyedim..kurcalaya madım...valla zayıf yerimden vurdun...ama 4000 ytl de veremem kusura bakmasınlar...

aba ben agılty 125 scooter alcam...küçük ve atak motor...Allah büyük hacimli motorlardan bizi korusun...başa bela hepsi...Ne çıkıcam 200 e ben ya...işten eve evden işe...hafta sonuda sahil falan...ama hayallerimi Z750 ve cbf 500 süsler...

Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir şeyi atlıyorsunuz....

Yeni çıkan motor ve arabalar artık rodaj falan istemiyor...Teknoloji denen şey artık rodajı kaldırdı....

Rodaj denilen şey motorun açılması anlamında kullanılır...Yeni aldığınız motoru alıştırma da denilebilir.....Rodaj motorun hızını arttırmak değildir...Motorun gücü zaten bellidir...Hızıda....Ama parçaların birbirine uyumlarını sağlamak çok önemlidir...

1000 km şu kadar hızda git, 2000 km hızda bu hızda git motorun açılır 140 yapar diye bişey yok...

Sadece parçaların birbirlerine alışmalarını sağlamak için yapılan birşeydir....
    İlk 1000 km de hafif hafif yoklayarak hafif rampalı rüzgarsız yolda son gazı açmak zararlı değildir...Zorlamadan ama....1000 km sonunda muhakkak yağ değişmeli ki çoğumuz bunu önemsemeyiz....İlk bin deki aşınma sonraki 10.000 dekinden daha fazla olur...yağın içindeki demir ve çelik tozları motora çok ciddi zararlar verir...

ilk bin km den sonra yağ değiştirip buji kontrolu fren kontrolu yaptıktan sonra korkmayın...Ama zorlamadan son gazı arayın...

Yıl 2007 teknoloji artık değişti....o zamanlardaki motor parçaları ile bu günkü kullanılan parçalar aynı maden den değil...genleşmeleri sıkılaşmaları çok daha az...Ama sağlamlık olarak birşey diyemem...Rodaj aslında tarih oldu be kankalar....

Sadece motorunuza bineceğiniz süreyi uzatmak kaldı....O da 1000 de tamam...
    buda bir teori kanka...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    abi piyasayı yedim yuttum bi TVS yi çözemedim...araştıramadım...inceleyedim. .kurcalayamadım...valla zayıf yerimden vurdun...ama 4000 ytl de veremem kusura bakmasınlar...

aba ben agılty 125 scooter alcam...küçük ve atak motor...Allah büyük hacimli motorlardan bizi korusun...başa bela hepsi...Ne çıkıcam 200 e ben ya...işten eve evden işe...hafta sonuda sahil falan...ama hayallerimi Z750 ve cbf 500 süsler...

buda bir teori kanka...

Teori değil gerçekler.....Geri kalmış ülkenin panda yavrusu. ..Azcık oku...Araştır...

Dediklerim gerçektir...İsteyen araştırabilir....

Motosikleti
    abi piyasayı yedim yuttum bi TVS yi çözemedim...araştıramadım...inceleyedim..kurcalaya madım...valla zayıf yerimden vurdun...ama 4000 ytl de veremem kusura bakmasınlar...

buda bir teori kanka...
    ya abi bu agility sen soktun benim kafama sendede istikrar yok bir agility diyon bir cbf diyon Gerçi ikiside kaliteli motorlar.Abi alıcaksan banada söyle beraber alalım. yani bu gidişle ben bişey alamıcam agility magility alıyım bişey Gerçi ben onla off road yapmayı düşünüyorum olurmu bu agility ilee deneriz artıkk cbf 150 3.5 milyar bu yılbasından sonra zamlanmış olmasın abiii agilityde yerinde sayıyor olacak hali yokya zamlandı zamladııııı açtım gene şoma ağzımı

Motosikleti
    kanka sen beni bekleme patlat hemen...bana bakarsan benim özel sorunlarım var...onları aşmam lazım önce...şimdi motor düünürsem kaybederim...

Motosikleti
    kanka sen beni bekleme patlat hemen...bana bakarsan benim özel sorunlarım var...onları aşmam lazım önce...şimdi motor düünürsem kaybederim...
    pekii

myheart - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF 250 L
    VALLA rodaj için cok güzel bilgiler olmus mete abicim. Cok saol
    Binlerce Kilometre Bile Tek Bir Adımla Başlar...

Motosikleti
    Alıntı myheart adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    VALLA rodaj için cok güzel bilgiler olmus mete abicim. Cok saol

dostum bunlar bilindik şeyler zaten...benim teorim farklıydı biraz...deneyin ve görün politikası...

tekrarlıyorum...125-150 cc de veya tüm 250 altı için...

1000 e kadar 80 i asla geçme...1-2 kere 100 yaparsın artık...dayanamıycan tabi...

1000-2000 arası 100 km yi geçme...

2001.km den den sonra benim motorum 110 u geçmeyiorrr diye ağlayan ayını modellde elemanlara kıyasla kendini motorun rahatlıkla son gaz 130 u vurduğunu gör...

bişey kaybetmezsin...bi dene...yani teorimi destekleyen bir örnek vereyim...

yarış atlarını düşün...jokey atını uzun müddet bekletir...son düzlükte tam güce verir at şahlanır....bu gücü saklamazsa at erken nefesten ve tempodan kesilir...

biri canlı et biri makina ama herhalde aerodinamik denen olay bu...

yani diyeceğim motorunuz asla sürekli 130 yapamaz...nedeni yol ila alakalı..stabilize bir yoldasın veya tr şartlarında hangi düz yolda sürekli aynı hızını koruyabilirsin...birde akım olayı var tabi...doğru rüzgar akımı ve düz yolda motor en yüksek performansa çıkar....ya da arkadaşlar öyle yollar vardırki ince eğimlidir...motor tam performansa ulaşır ama ibreye veremez...iki ucu boklu değnek desek şuna daha mantıklı gelir...

2 kişi zaten bu değerlere asla ulaşamazsınız...doğru zamanda doğru kilometrede son gaz yapın...motorunuzda pistonlarda biraz zorlansın...zorlamak iyidir...bilgisayareda overlock denen şey var ya...performans üstüne çıkartabilme olayı...yani makineleri bazen zorlamak ve aşırı performans beklentisi içinde olmanız lazım...kendini bulması için bu da şarttır...ama 2000 den sonra bas canımı ye...

önemli olan rampa aşağı 130-140 yapmak değil...önemli olan düzlükte rüzgara karşı yapılan 120 bence...sevgiler...

mithrelios - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mts 950
    kullanma kılavuzunda, rodajda ne yapılması ile ilgili bilgiler mutlaka vardır. honda yazmışsa oraya bi bildiği de vardır kendi ürettiği motorla ilgili.

bu konu neden büyütülüyor anlamadım, artık modern üretim şekillerinde silindir ve piston arasını zaten ilk üretim bandından çıtığında tolerans bırakmıcak şekilde yapmış oluyorlar, bu yüzden ilk km lerde temkinli kullanılmasının nedeni, genelde bir sorun var mi varsa daha büyük bir arıza oluşturmadan anlaşılsın.

Motosikleti
    bu yamahanın resmi rodaj açıklaması...buna uyunuz...

YBR125'in azami yük taşıma kapasitesi 150 kg dır. Çıkabildiği maksimum hız ise 120 km/saat tir.
    Motosikletin rodajında ise aşağıdaki gibi davranmak gerekmektedir;
    0 - 150 km arası; motorun devrinin 4000 civarında uzun süre durmasından kaçının, bir saat çalışma sonrasında motorun soğuması için 5 - 10 dakika motoru durdurun. Sürüş esnasında sık sık vites değiştirin. Motoru sabit gaz pozisyonunda uzun süre kullanmayın.
    150 - 500 km arası; çalışma sırasında motorun devri 5000'i aşmamalıdır. Sürüş esnasında gazı sonuna kadar açmayın.
    500 - 1000 km arası; motor devrinin 6000'in üzerine çıkmasından kaçının.
    1000 km üzeri; Sürüş sırasında hızı değiştirin, motor devrinin 8500'ün üzerine çıkmasından kaçının.

Saygılarımızla,

Nihat Çadırcı

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı mithrelios adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kullanma kılavuzunda, rodajda ne yapılması ile ilgili bilgiler mutlaka vardır. honda yazmışsa oraya bi bildiği de vardır kendi ürettiği motorla ilgili.

bu konu neden büyütülüyor anlamadım, artık modern üretim şekillerinde silindir ve piston arasını zaten ilk üretim bandından çıtığında tolerans bırakmıcak şekilde yapmış oluyorlar, bu yüzden ilk km lerde temkinli kullanılmasının nedeni, genelde bir sorun var mi varsa daha büyük bir arıza oluşturmadan anlaşılsın.
    ...Tam anlatmaya çaılıştığım şeyler....Teknoloji ilerledi rodaj yalan oldu....Motorunun gücü 130 sa 130 u asla geçemezssin...Oynama yapmassan....Bazı motorlarda 130 bile zor görür değerleri 130 olduğunda bile...Kullanım hataları veya motorsal sebeplerden....

Sadece ömrünü uzatmak amacıyla ilk 1000 e kadar temkinli gitmekte ilk 1000 de yağını değiştirmekte çok büyük fayda var....

bu yamahanın resmi rodaj açıklaması...buna uyunuz...

YBR125'in azami yük taşıma kapasitesi 150 kg dır. Çıkabildiği maksimum hız ise 120 km/saat tir.
    Motosikletin rodajında ise aşağıdaki gibi davranmak gerekmektedir;
    0 - 150 km arası; motorun devrinin 4000 civarında uzun süre durmasından kaçının, bir saat çalışma sonrasında motorun soğuması için 5 - 10 dakika motoru durdurun. Sürüş esnasında sık sık vites değiştirin. Motoru sabit gaz pozisyonunda uzun süre kullanmayın.
    150 - 500 km arası; çalışma sırasında motorun devri 5000'i aşmamalıdır. Sürüş esnasında gazı sonuna kadar açmayın.
    500 - 1000 km arası; motor devrinin 6000'in üzerine çıkmasından kaçının.
    1000 km üzeri; Sürüş sırasında hızı değiştirin, motor devrinin 8500'ün üzerine çıkmasından kaçının.

Saygılarımızla,

Nihat Çadırcı

Uymassak noolur?...Yamahacıların başına ekşimeyelm diye böyle yazıyorlar...Hımmm biz size demiştik böyle yapsaydınız... Demek için....

Benim ybr son süratine bakmadım ama 130 civarında...İlk 1000 çok dikkat ettim...yağını da değiştirdim....Sonra verdim gazı....Hala ilk günkü gibi...Gittikçe gidiyor...İlk yağ çok önemli......

Forumdan Uzaklaştırıldı EROLL88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    o honda 120 yı ruzgarsız havada gecsın 130 yapsın ben motorumun deposundan benzını cekıp yakarım bu motoru bırakın bu işleri arkadaslar ruzgarlı havada 7500 devirde 125 yapıldı ıkı kişi km 950 iki defa ya değiştirildi yani rodaj kaput

bu arada tvs apache benım motor

hakpek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBF150 2006.11
    yaw arkadaşım sen kitapçıgı ac oku arkadaşlara kulak ver ama rodaj tamamlanana kadar 80-90'ı geçme...ok..1000 km olduktan sonrada istediğin gibi kullan..işte bukadar ..

ayrıca ayrı bir topic açmakla sitenin marka ve model üzerindeki konu bütünlüğü kayboluyor...
    [B][COLOR="DarkOrange"]CBF 150 ADANA[/COLOR][/B]

motorum 2500 oldu,son derece dikkatli rodaj yaptım.Şimdilerde canını okuyorum hiç 115'i görmedi,maksimum hız 110,120'yi hayal bile edemez sanırım.115'i bile yokuş aşağı görüyor.Siz 120'leri kaç oktan benzinle görüyorsunuzi 95 ile imkansız.

Forumdan Uzaklaştırıldı EROLL88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    valla bende tvs apache var daha 400 km de ama dıkkat edıyorum redlıne a gırmedım hıc ama arada 8000 devıre cıktıgım oldu ama kesınlıkle 1 dk sure bıle gıtmedım o devirde hemen hız kesıyorum bu arada 7000 devırde 120 yaptı makına ruzgar olmasına ragmen ama ruzgar olmassa daha da hızlanacak gıbı hele bı yağ degiştirelim ona anyayı konyayı öğreticem fazla acımıcaksın motora yoksa hiç basmaz bidaha bence nasıl alışırsa ole gıder sonra basınızı taslara vurursunuz

REKLAM ALANI
18. sayfa BirinciBirinci ... 81617181920 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler