Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 ... SonuncuSonuncu

Kontra Tekniği Videosu !

Motovento
    REKLAM ALANI
    mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Birbirinizi daha fazla kırmadan, ben motosiklet kullanan dostlarıma haddim olmayarak bazı şeyler söylemek istiyorum.

Tekniğin fizik bilimiyle ilgisi olmayan birisi için gerçekten kafa karıştırıcı olduğunu kabul etmek gerekiyor önce.

Bu nedenle karşı fikirde olan arkadaşları da haksız bulmuyorum.

Ben yazımda bu tekniği mutlaka uygulamanız gereken bir teknik olarak değil, kontrolün sizde olması için çalışmanız gereken bir tekniktir diye özellikle vurgulamaya çalışmıştım.

Fakat uzun uzun yazmak gibi bir hastalığım olduğundan bazı cümlelerim genellikle gözden kaçıyor.

Bu nedenle, tekniği tam olarak algılayamayan arkadaşlardan, hatta algılayan ve uygulamayan arkadaşlardan bir şey yapmalarını rica edeceğim.

Kontra tekniğini en iyi anlamınızı sağlayacak deney, kıvırmaca tekniğidir.

Denemesi kolay ve aptalca bir hata yapmazsanız, risksizdir.

O nedenle önce kıvırmacadan başlayalım.
    Kıvırmaca tekniğini yaparken, kontranın ne işe yaradığını da öğrenmiş olacaksınız.

Motosikletinize binin.
    30 km/h kadar bir hızla düz bir zeminde sürmeye başlayın.
    Önünüzde bir nokta tespit edin.
    Örneğin telefon ya da kanalizasyon kapakları idealdirler.
    Ya da yola düşmüş bir poşet, bir sigara izmariti.
    Hiç bir şey yoksa yolunuzun üzerindeki bir noktada hayali bir nesne uydurun.

Yolunuzun üstündeki bu nesneye fren yapsanız duramayacağınızı bildiğiniz kadar yaklaşın. Hızınızı kesmeyin ve de hızlanmayın.

Dikkat!!!; yolun boş olmasına dikkat edin. En ideal çalışma yerleri, mağazaların otoparklarıdır. Arsa vs. de olabilir.

Fren yaparak çarpmaktan kurtulamayacağınız kadar nesneye yaklaştığınız noktada, relax bir vaziyette, sağ elciği ileri doğru itin.
    Hafifçe, öyle kapıdışarı eder gibi değil.
    Ön teker, nesneyi kurtarana kadar iteceksiniz. Yani artık çarpmadan yanından geçecek kadar.
    Vücudunuzla ters tarafa yatarak denge sağlamaya falan uğraşmayın.
    Motorla tek vücut olun.
    Sağ elciği ileri doğru ittirdiğinizde motorunuz sağ tarafa doğru yatacak ve nesnenin yanından geçip gideceksiniz.
    Nesneyi geçer geçmez motoru doğrultun.
    Sonra aynı denemeyi bu kez sol elcikle yapın.

Bu deneyin sonucunda öğreneceğiniz şey şudur.
    Sağ elciği ileri doğru ittirdiğinizde motor sağa, sol elciği ileri doğru ittirdiğinizde motor sola yatar.

Bu deney yazdığım şeylerin doğruluğu konusunda sizi ikna ederse, yarın yine burada buluşalım ve kontra tekniğini anlatalım.
    Bu deneyi mutlaka yapın.
    Yapın ki buraya yazdıklarımızı işkembeden mi yazıyoruz, yoksa bir bildiğimiz mi var? Fikriniz olsun.

Evet yarın ikna olan arkadaşlarla beraber tekniğe devam edeceğiz.
    Burada programımıza son verirken yapımda emeği geçen tüm teknik ekipe ve Metehan'a teşekkür ediyor,
    bir daha ki programda buluşmak üzere Hoşçakalın diyorum...

anladım gibi...yani hani bi konserve kutusunu tekmelersin ya...onu ön tekerle yapmak gibi dimi...ama abi vitaja yatarken o hareketi yaparsam halim nice olur...bi kere dene deme lütfen...yav o bi kerede canımda yanbilir makinada bariyere çarparsa al başına iş...

şöyle bir duygu bak...eğer canlıysan ve yüzme bilmiyorsan çırpınarak dibe gidiyosun...ama öldüğünde su üzerinde kalıyorsun ya onun gibi bişey...

ben kıvırmayaı yaparım...ama kontrayı halen bu detay yüzünden beceremem...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    S&T Kanuni GT250
    Demekki aklın yolu bir ben bu kontrayı kendi kendime öğrenmişimde haberim yok isminide yeni öğrendim genelde kasis ve cukurlarda uyguluyorum cunki bazılarını gec farkediyorum bu hareketi yapamassan aynen gırıyrosun cukura

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Metehan;
    ben bunu virajda yapın demedim ki!!!

Sadece yol düz yolda ve yavaş bir süratte deneyin dedim.
    Dalın viraja yatırın motoru desem anlıycam.

Bişeyler daha ekleyeyim.

Anlattığımız mevzuyu Sarkma Tekniği ile karıştırmayın arkadaşlar.
    Kontra sarkarken de verilir ama ben bundan bahsetmiyorum.

Yani pist yarışlarında dizlerini yerelere sürten pilotların yaptığı viraj dönme taktiğini anlatmıyoruz.
    Sakın olaki denemeyin.

Benim anlatmak istediğim şey, sadece bir viraj dönüş tekniğidir.
    Yani siz viraja odaklanın.
    Dizinizi yere sürtmeye değil.

Onu sonra yaparız.

Ama önce dediğim denemeyi yapın.
    Yani motorun nasıl yattığına aklınız yatmadan ben ne söylesem boş olacak.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Motosikleti
    YBR 125
    Donald Duck'ın konu hakkında yazdıklarını okumakta fayda var:
    http://www.motosiklet.net/forum/dona...aga-donus.html
    [COLOR="Red"] Özgürlük ona bağımlı olunduğu sürece diğer bağımlılıklardan uzak tutandır[/COLOR]

[B] [COLOR="navy"]Bu dünyada çok güzel yaşanabilir, yeterki isteyelim![/COLOR][/B]

Olay gidonu sağa çevirip sola gitmek değil. Kontrada gidonu çevirmiyoruz, bastırıyoruz, sağa dönmek için motoru sağa yatırmamız gerekiyor bunun için de sağ gidonu iterek motoru sağa yatırıyoruz.

Herkez bir şey denetmiş -ki bence pek akıllıca değil" tavsiyelerde bulunan arkadaşlar bence birşeyler öğrenmek isteyen arkadaşlara çık boş alana şunu dene bunu demek yerine onları eğitim almaya teşvik edelim. ;)

benim tavsiye edeceğim test biraz daha kolay, motoru çalıştırmaya bile gerek yok.

motoru yan ayak veya orta sehpadan indirin, bir arkadaşınız motorun kıç kısmına geçsin ve motoru tutsun, gidon serbest, motor iki teker yere temas eder bi şekilde dümdüz ayakta ve kimse üstünde değil

şimdi sağ gidonun yanına gidin ve gidona vurun bakın bakalım motor ne tarafa düşmeye meğillenecek ?

saygılarımla
    Metin Koca
    Istanbul
    R1200GS ADV '08

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    anladım gibi...yani hani bi konserve kutusunu tekmelersin ya...onu ön tekerle yapmak gibi dimi...ama abi vitaja yatarken o hareketi yaparsam halim nice olur...bi kere dene deme lütfen...yav o bi kerede canımda yanbilir makinada bariyere çarparsa al başına iş...

şöyle bir duygu bak...eğer canlıysan ve yüzme bilmiyorsan çırpınarak dibe gidiyosun...ama öldüğünde su üzerinde kalıyorsun ya onun gibi bişey...

ben kıvırmayaı yaparım...ama kontrayı halen bu detay yüzünden beceremem...
    Coq'un kontrayı anlatmak için verdiği hayali örneğin gerçek bir engel olduğunu düşünürsek, sen veya senin etkilediğin bir arkadaşımız bu gerçek engele bodozlama dalacaktır, sende iyi biliyorsun ki sonuç genellikle bizleri üzen türden olacaktır.

Bu kadar cahil olmanı anlayışla karşılıyorum ama bu kadar cani olmanı sana yakıştıramıyorum.

Kontra denilen şey bir opsiyon değildir, belirli bir süratten sonra (daha öncede yazmıştım bu asgari limit standart değildir, motorun ağırlığına, sürücünün ağırlığına, tekerin yanağına v.b. şeylere göre değişir ancak hemen hemen 20kmh'dan sonra %99.99 asgari limit aşılmıştır diyebiliriz) motosikletin yönlendirilmesinin tek yolu budur.

Bunu yapmadan viraj dönemezsin, bilinçli veya bilinçsiz yapıyorsundur, bilinçli yapmak her zaman bilinçsiz yapmaktan kat kat daha iyidir.

Ben kontrasız sürüyorum demek; ben arabanın direksiyonunu 20kmh(ör.)'dan sonra tutmuyorum, tutarsam virajda patlarım, el freni çekip arkasını attırarak dönüyorum, bu daha güvenli demek gibi birşey.

Bilmediğin konularda eminmiş, gerçekmiş, öyleymiş gibi yazarak öğrenen beyinleri yanıltmamanı ve acilen motosiklet sürüş eğitimi almanı tavsiye ediyorum metecim.
    ekinler baş vermeden kör buzağı topallamazmış.::tartis::

Gnusher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    06 Fz6 Fazer 98hp
    Hani devam edilecekti.Nokta seçilerek yapılan deneyler yapıldı.Bazı şeylerin farkına varıldı, sırıtıldıDevamını alalım.

Motor dururken deneme yapmak kolay tabide ondan kimse bişey anlamaz.Yapılacak en güzel deney nokta seçme deneyi tehlikesiz ve basit ayrıca çok açıklayıcı.

Bu başlığın altında değilde yaralı bilgilerde sürüş bilgileri var.Oraya yazılsa hatta uyugn bulunursa sabitlense çok daha güzel olur kanaatindeyim
    Birde şu var.Herkes herşeyi anlasa ya da anlamış gibi yapsa kimse bişey anlamaz.Metehan sayesinde hem tekrar oluyor hem ayrıntılara giriliyor hemde farklı açılardan anlatılyor.Ahh be abicim sen ne adamsın.

darkeagle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ev maltepe İstanbul yaşadığı yer: Şimdilik Dünyanın her yeri
    Motosikleti
    Goldwing
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Birbirinizi daha fazla kırmadan, ben motosiklet kullanan dostlarıma haddim olmayarak bazı şeyler söylemek istiyorum.

Tekniğin fizik bilimiyle ilgisi olmayan birisi için gerçekten kafa karıştırıcı olduğunu kabul etmek gerekiyor önce.

Bu nedenle karşı fikirde olan arkadaşları da haksız bulmuyorum.

Ben yazımda bu tekniği mutlaka uygulamanız gereken bir teknik olarak değil, kontrolün sizde olması için çalışmanız gereken bir tekniktir diye özellikle vurgulamaya çalışmıştım.

Fakat uzun uzun yazmak gibi bir hastalığım olduğundan bazı cümlelerim genellikle gözden kaçıyor.

Bu nedenle, tekniği tam olarak algılayamayan arkadaşlardan, hatta algılayan ve uygulamayan arkadaşlardan bir şey yapmalarını rica edeceğim.

Kontra tekniğini en iyi anlamınızı sağlayacak deney, kıvırmaca tekniğidir.

Denemesi kolay ve aptalca bir hata yapmazsanız, risksizdir.

O nedenle önce kıvırmacadan başlayalım.
    Kıvırmaca tekniğini yaparken, kontranın ne işe yaradığını da öğrenmiş olacaksınız.

Motosikletinize binin.
    30 km/h kadar bir hızla düz bir zeminde sürmeye başlayın.
    Önünüzde bir nokta tespit edin.
    Örneğin telefon ya da kanalizasyon kapakları idealdirler.
    Ya da yola düşmüş bir poşet, bir sigara izmariti.
    Hiç bir şey yoksa yolunuzun üzerindeki bir noktada hayali bir nesne uydurun.

Yolunuzun üstündeki bu nesneye fren yapsanız duramayacağınızı bildiğiniz kadar yaklaşın. Hızınızı kesmeyin ve de hızlanmayın.

Dikkat!!!; yolun boş olmasına dikkat edin. En ideal çalışma yerleri, mağazaların otoparklarıdır. Arsa vs. de olabilir.

Fren yaparak çarpmaktan kurtulamayacağınız kadar nesneye yaklaştığınız noktada, relax bir vaziyette, sağ elciği ileri doğru itin.
    Hafifçe, öyle kapıdışarı eder gibi değil.
    Ön teker, nesneyi kurtarana kadar iteceksiniz. Yani artık çarpmadan yanından geçecek kadar.
    Vücudunuzla ters tarafa yatarak denge sağlamaya falan uğraşmayın.
    Motorla tek vücut olun.
    Sağ elciği ileri doğru ittirdiğinizde motorunuz sağ tarafa doğru yatacak ve nesnenin yanından geçip gideceksiniz.
    Nesneyi geçer geçmez motoru doğrultun.
    Sonra aynı denemeyi bu kez sol elcikle yapın.

Bu deneyin sonucunda öğreneceğiniz şey şudur.
    Sağ elciği ileri doğru ittirdiğinizde motor sağa, sol elciği ileri doğru ittirdiğinizde motor sola yatar.

Bu deney yazdığım şeylerin doğruluğu konusunda sizi ikna ederse, yarın yine burada buluşalım ve kontra tekniğini anlatalım.
    Bu deneyi mutlaka yapın.
    Yapın ki buraya yazdıklarımızı işkembeden mi yazıyoruz, yoksa bir bildiğimiz mi var? Fikriniz olsun.

Evet yarın ikna olan arkadaşlarla beraber tekniğe devam edeceğiz.
    Burada programımıza son verirken yapımda emeği geçen tüm teknik ekipe ve Metehan'a teşekkür ediyor,
    bir daha ki programda buluşmak üzere Hoşçakalın diyorum...
    Bu yazınızı okudum ve hemen yazıdın çıktı alıp dogru Shakiranın (motosikletimin adı )üstüne oturdum.Yazınızı cebimden çıkartıp son olarak bir daha okudum. Deneme yi tekrar tekrar Maltepe sahil yolunda yaptım. Teşekkür ederim risksiz bir şekilde öğrettiğiniz için . Şimdi sorum şu benim Shakira kıvırmacayı başardı da ;Shakira bir chooper ve 250 kg ben 84 kg viraja girerken minumum hızım ne olmalı ki kontra tekniğini uygulayabileyim.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

@darkeagle

Sanırsam bunu kendin deneyip bulacaksın, Coq'un da çarpıp bölüp tam bir sayı verebileceğini sanmıyorum, o limiti zamanla ve bir kaç denemeden sonra tam olarak çözersin, en azından ben öyle yaptım ama yinede senin gibi Coq'un(bilirkişi) bu detaya dair yazacaklarını bekliyorum.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    yamaha süper tenere 1200cc ZE
    Alıntı aYe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @darkeagle

Sanırsam bunu kendin deneyip bulacaksın, Coq'un da çarpıp bölüp tam bir sayı verebileceğini sanmıyorum, o limiti zamanla ve bir kaç denemeden sonra tam olarak çözersin, en azından ben öyle yaptım ama yinede senin gibi Coq'un(bilirkişi) bu detaya dair yazacaklarını bekliyorum.
    sozde bana hafta sonu göstercektin hani ben bilmiyorum
    Ben dostlarımı ne kalbimle nede aklımla severim
    Olurya kalp durur..Akıl unutur...Ben dostlarımı ruhumla severim O ne durur ne de unutur....(MEVLANA)

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Alıntı silah1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sozde bana hafta sonu göstercektin hani ben bilmiyorum
    Hafta sonları çuvalamı girdi abi, bu hafta sonu F800GS'le çalışırız.

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Coq'un kontrayı anlatmak için verdiği hayali örneğin gerçek bir engel olduğunu düşünürsek, sen veya senin etkilediğin bir arkadaşımız bu gerçek engele bodozlama dalacaktır, sende iyi biliyorsun ki sonuç genellikle bizleri üzen türden olacaktır.

Bu kadar cahil olmanı anlayışla karşılıyorum ama bu kadar cani olmanı sana yakıştıramıyorum.

Kontra denilen şey bir opsiyon değildir, belirli bir süratten sonra (daha öncede yazmıştım bu asgari limit standart değildir, motorun ağırlığına, sürücünün ağırlığına, tekerin yanağına v.b. şeylere göre değişir ancak hemen hemen 20kmh'dan sonra %99.99 asgari limit aşılmıştır diyebiliriz) motosikletin yönlendirilmesinin tek yolu budur.

Bunu yapmadan viraj dönemezsin, bilinçli veya bilinçsiz yapıyorsundur, bilinçli yapmak her zaman bilinçsiz yapmaktan kat kat daha iyidir.

Ben kontrasız sürüyorum demek; ben arabanın direksiyonunu 20kmh(ör.)'dan sonra tutmuyorum, tutarsam virajda patlarım, el freni çekip arkasını attırarak dönüyorum, bu daha güvenli demek gibi birşey.

Bilmediğin konularda eminmiş, gerçekmiş, öyleymiş gibi yazarak öğrenen beyinleri yanıltmamanı ve acilen motosiklet sürüş eğitimi almanı tavsiye ediyorum metecim.

ne eğitimi abicim allasen...benden geçti artık...akrobasi hariç her numarayı biliyorum...daha fazla öğreneceğim bir şey yoktur...sonucta makinam belli...ihtiyacım olduğunu sanmıyorum...

reflekslerim mobiletle gelişti...doğal bir yeteneğimde var...üzerine kaymak olarak özgüven...bana bişey olmaz reis beg...ama siz SS ciler biyerde patlarsınız benden öncekına yakmam ama kimine ismet kimine kısmet bu işler...ben oldum abi...dalımdan neredeyse düşücem gari..senin yolun açık olsun....paranda çok...makinanda var ...takıl işte kafana göre...tutmayalım seni...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

darkeagle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ev maltepe İstanbul yaşadığı yer: Şimdilik Dünyanın her yeri
    Motosikleti
    Goldwing
    Hafta sonları çuvalamı girdi abi, bu hafta sonu F800GS'le çalışırız.

Aye
    cumartesi günü [MT İstanbul]19 Nisan C.tesi sahilde mangal nasıl olur buluşması na gelirsen bizede gösterirsin belki?

Gnusher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    06 Fz6 Fazer 98hp
    Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ne eğitimi abicim allasen...benden geçti artık...akrobasi hariç her numarayı biliyorum...daha fazla öğreneceğim bir şey yoktur...sonucta makinam belli...ihtiyacım olduğunu sanmıyorum...

reflekslerim mobiletle gelişti...doğal bir yeteneğimde var...üzerine kaymak olarak özgüven...bana bişey olmaz reis beg...ama siz SS ciler biyerde patlarsınız benden öncekına yakmam ama kimine ismet kimine kısmet bu işler...ben oldum abi...dalımdan neredeyse düşücem gari..senin yolun açık olsun....paranda çok...makinanda var ...takıl işte kafana göre...tutmayalım seni...
    Ya Allah seni bildiği gibi yapsın ya.Ne amaçsız bir yazı.Çok güldürüyosun abi insanları sağolasın.Mt ağacının dalı yaprağı, dikeni, böcüğü nesi olursam olayım senin gibi olgun ve dolgun bir meyvayı taşımaktan çok keyif alıyorum.

SS cilerin patlamasına gelince ben oldum diyen adam patlar, öğrenmeye devam ediyorum diyen adamın şansı her daim daha yüksektir.

Unutma olmamış meyva düşerse yıkaranır konur ama olgun meyva düşerse...pörçkk.Allah seni pörçkk olmaktan korusun

Motosikleti
    2006 cbr 1000rr kırmızı siyah
    gusel paylasım gercekten yararlı saolun...

Motosikleti
    Honda
    Bi rahat durun!
    Bi didişmeyin allasen.

Değerli arkadaşlar,
    Kontra tekniği forumumuzda ayrıntılı bir şekilde mevcuttur.
    Benim bu tekniğe ilave edeceğim bir şey yoktur.
    Benim burada yazdığım şeyler, bazı eksikleri fark etmemle alakalıdır.

Sizden deney yapmanızı istedim.
    Bunu istemekteki amacım, motosikletin yatarak yönlendiğine kanaat getirmeniz içindir.
    İnsan denemeden bazı şeyleri anlamıyor.

Şimdi deneyi yapan arkadaşlar motosikletin yatarak yönlendiğini yaparak öğrendiler.

Demekki bundan sonrası kolay olacak.

Şimdi bahsedeceğim ve denemenizi isteyeceğim şey daha basit.

Kendinize uygun ve trafik olmayan bir viraj bulun.

Kendinizi en güvende hissettiğiniz hızda bu viraja girin.

Motosikletin iç tarafa yani döndüğünüz yöne doğru yatmaya başladığını göreceksiniz.
    Zaten motosiklet kullanıyorsanız bunu biliyorsunuz.

Virajı ortalayın.
    Apekse yaklaşmadan.
    (Normalde viraj böyle alınmaz. Bunu yapmanızı istememin amacı kontrayı tehlikesiz bir biçimde kavramanız.Viraj içinde trafik sözkonusuysa asla yapmayın.)
    Şimdi içteki elciğe biraz basınç uygulayın.
    Yani ileri doğru hafifçe bastırıyorsunuz. Zorlamadan.
    Gözleriniz viraj çıkışında.
    Asla içeri veya dışarıdaki bariyerlere bakmıyorsunuz.

Ne oldu?

Siz elciğe basınç uyguladığınızda motosiklet biraz daha yatacak ve virajın içine yönlenecek.

Yani virajın ortasındaydınız.
    Şimdi kenara geldiniz.

İşte Kontra tekniğini öğrenmenin avantajı burada.
    Motosikletiniz üzerindeki hakimiyetinizi arttırıyorsunuz.

Bu normal sürüşlerde ve viraj alma kurallarına uygun bir şekilde viraj alırken gerekecek bir teknik değil.
    Çünkü o zaman bir teknik olmuyor. Otomatik uygulanan bir sistem haline geliyor.

Ama

eğer viraja uygun bir hızla girmemişseniz.
    Dışarı doğru savrulmaya başlarsınız.
    Dışarı savrulmaya başlamışsanız, iki şey yaparsınız.
    1- Panikle frene asılırsınız.
    Sonuç: Ambulans çağırılır.
    2- Kontra tekniğini uygular motosikleti viraj içine yönlendirirsiniz.
    Sonuç: Büyük ihtimalle virajı rahat alırsınız.

Tekrar ikaz ediyorum.
    Bahsedilen teknik sarkma tekniği değildir.
    İkisini birbirine karıştırmayın.
    Viraj alırken içteki ayağınızı asla açmayın.

Ps: Yukarıda yazdığım şeyler, motosiklet üzerinde belli bir tecrübeniz olduğu ve viraj dönmeyi bildiğiniz varsayılarak yazılmıştır. Bunun dışında acemilik ve motosikletten doğabilecek olan teknik nedenlerden dolayı başınıza birşey gelirse sorumluluk kabul etmem.
    Her sürücünün bir limiti vardır.
    İyi sürücü limitlerini bilen farkında olan sürücüdür.
    Limitlerinizi zorlamayın...

Motosikleti
    Suzuki GS 500
    Syriana çok güzel bir konu, en kısa zamanda denemeyi düşünüyorum, ama ilk önce bunu yapan türk varsa eğitici bir şekilde bana öğretecek ben hazırım gelecekteki motosikletim için lazım olacak, kızım sen yarışçımı olacan başıma diyenler olacaksa eğer, eeeeeee olabilir neden olmasın

Motosikleti
    S&T Kanuni GT250

Sanırım düz yolda yaptığım şey kontra oluyor yanlışmıyım ?

Burda ise yol tek yön ve 2 şeritde müsayit ise bu şekilde viraj alıyorum aksi taktirde yine aynı şekilde ama kendi şeridimi koruyarak ve tabi daha yavaş.

Kısaca hızlı giderken motoru çabuk yatırmak için önce yatırmak istediğim yönün tersine gidip ardıdan set bir şekilde yatırmak isteiğim yöne yatırıyorum.

Virajı alırken yön deriştirmek istersemde ya motoru kaldırıyroum yada daha fazla yatırıyorum, durmam icap ederse önce motoru düzliyene kadar hafif firen düzlenme artıkca firen basıncınıda artırım durdu durdu

Dorumu biliyorum yanlışmı yapıyorum bende bilmiyorum paylaşmak istedim

Motosikleti
    Honda
    Spekops, sana ayrıntılı bir cevabı daha sonra yazının sonuna ekleyeceğim.
    Fakat kısaca olayı biraz yanlış anlamışsın demek istiyorum.
    Ben zig-zag çizin demedim.

Ben tamamen yazıma konsantre olduğum için sorulan soruları ve arkadaşların yorumlarını görmezden geldim.
    Bu yüzden kusura bakmayın.
    Şimdi cevap vereceğim herkese...

Metin Koca;
    Hocam katkın için teşekkür ederim.
    Yazdığın cümlelerin bir çoğunun altına imzamı atarım.
    Yalnızca küçük bir itirazım var.
    Tabii eğitim alınsın.
    Bu işin profesyonellerinden dersler alınsın ve uygulansın.
    Fakat şu bir gerçek ki Türkiye'de motosiklet sevdalısı bir çok arkadaşımız-kardeşimiz, benzin parasını zor buluyorlar.
    Eğitim için ayıracak parayı da biriktirecekler.
    Ama o zamana kadar motosiklet kullanmaya devam edecekler.
    İşte buradaki amacımız, kardeşlerimizin gerekli parayı toplayıp, eğitim almaya gidene kadar geçecek olan sürede, bildiğimiz kadarıyla hayatta kalacak ip uçları vermek.
    Yoksa boşverin eğitim almayı falan demiyoruz.

Zaten kendisinin böyle bir eğitime ihtiyacı olmadığını düşünen bir adam bizim uzun uzun yazdıklarımızı okuma zahmetine de katlanmaz.

En fazla bişeyler karalar.
    O da şudur;
    "Arkadaşım çok uzun yazmışsın. Hepsini okuyamadım ama emeğe saygı. +1"
    Maalesef böyle hocam...

Gnusher;
    İlgin için teşekkürler. Deneme yanılma yöntemi her zaman güvendiğim bir yöntemdir. Sen denemiş ikna olmuşsun. Başkaları da deneyecek ikna olacak.
    Devam edeceğiz merak etme. Bu konu önemli bir konu...

Darkeagle;
    Aye sana güzel bir cevap vermiş.
    Ben şöyle söyleyeyim.
    Motor yürüyorsa, kontra basılır.
    Şu kadar hızda basmak zorundasın diye bişey yok.
    Zaten niçin kontra olayını önceki mesajımda açıkladım. Okuduysan anlamışsındır diye tahmin ediyorum...
    Şu an mesajın aklımda değil ama hafızam beni yanıltmıyorsa Cruiser kullanıyorsun.
    Kullandığın motosiklet viraj için en tehlikeli motosikletlerden biri. Bu nedenle viraj konusunda limitlerini zorlamamanı öneririm.

Aye;
    estafurullah, bilir kişi falan

Bildiğimiz yazıyor, bilmediğimizi de yine buradan öğreniyoruz.
    Olayımız budur.
    İstiyoruz ki bizim yaptığımız hataları başkaları yapmasın.

Sanırım daha iyi anlaşılması için bu hafta sonu hanıma al şu makinayı eline viraj videosu çekicez diyecem.
    Bu gün aklıma böyle bişey geldi.
    Aynı viraja aynı hızla iki defa girip, birincisinde motorun yatış açısını göstermek,
    ikincisinde de normalden biraz fazla kontra verdiğimizde ne oluyor bunu göstermek.
    Sanırım daha iyi olacak.
    İnşallah hava iyi olur asarız buraya bir video...

Metehan;
    espri yaptığını biliyorum ama senin yazdıklarını ciddiye alacabilecek arkadaşlar da olduğunu bildiğimden yazma gereği duydum.

Ben oldum , zaten motorun kapasitesi ne ki demişsin.
    Ama altındaki motosikleti küçümseme.

Bazı viraj vardır, 200+++ km/h hızla girsende kolayca alırsın.
    Bazı viraj vardır, hızını 50-60 km/h ye kadar düşürmen gerekir.
    Bizim anlattığımız teknikte konunun özü bu detayda saklıdır.

Virajı 50 km/h hız ile dönmen gerekiyor.
    Ama sen 80 km/h ile girdin.
    Virajın içine daldıkça hızının yüksek olduğunu farkettin dışa doğru savruluyorsun.

Ne yapacaksın?

Sen cevabı yaz, ben devam edeceğim.

Bu arada sana sık sık takılacağım.
    Çünkü bazı arkadaşlar sana kızsa da aklıma gelmeyen detayları hatırlatıyorsun.
    Bu nedenle topiğe büyük katkın olduğunu düşünüyorum.
    Aklına geleni yaz.
    Saçma sapan da olsa...

videoda kontranın tam olarak nasıl yapıldığını göstermek icin ağar çekimler yapılmış ve o çekimlerde sanki zig-zag yapiliyor goruntusu var, olayın zig-zag ile alakasi yok arkadaslar, SPECOPS arkadasim ilk resimdeki olayi sakin ama sakin yapma lütfen.

ikinci resimde de yine bir zig zag durumu var, yolun en sagina gecmek tabiki guzel, viraj ici ve cikisini mümkun oldugunca cok gorursun ama oraya virajdan hemen once degil cok daha once gecmis olmak gerekir BENCE

ben olsam o virajda şöyle yapardim

coq kardesim ilgine ve bilgine tesekkurler, yapmayi planladigin her turlu sey icin elimden gelen yardimi yapmaya hazirim.

Metin koca
    Metin Koca
    Istanbul
    R1200GS ADV '08

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler