Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Kontra Tekniği Videosu !

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    ikinci video tamam da , ilk videodan bişe anlamadım yaa gidonu sağa çevirip nası sola dönüyo

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    HRC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150ZAT
    Alıntı eftelya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ikinci video tamam da , ilk videodan bişe anlamadım yaa gidonu sağa çevirip nası sola dönüyo
    birde bunu incele ozaman
    Bundan böyle aşkım mevlamdır, Kanmam yalana
    Dizginsiz aklım belalımdır almam yanıma

Forumdan Uzaklaştırıldı
    hrc, çok teşekkürler ya, şimdi anladımmm, yani lastiğin yere sağlam basması sağlanıyor bu teknikle .ben yinede denemesem sağlığım açısından iyi olur.

celıl ybr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Ses Dylan (07)
    ne ıse yarıyokı o teknık motorum olsa hemen uygulardım ne ıse yaradıgınıda ogrenırdım bole ınkılızce vıdeolarla olmuyorr
    İKİTEKER hastalığında tedaviyi bünyem kabul etmiyor

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Metehan ne güzel saçmalamışsın dostum, sana anında müdahele eden coq'a teşekkürler, şakası yok hayat kurtarmış olabilir.

Syriana paylaşım güzel ancak bir hata gözüme çarptı, 20kmh hızın üstü diye bir kıstas yok, kontra için asgari hız; kişi ağırlığı, motor ağırlığı, lastik kalınlığı v.b. bir çok etkenin sonucunda ortaya çıkan birşey, örneğin 1000rr ve üzerinde ben varken 10kmh hızla dahi kontra oluyor.

Yani asgari hız'ı bir sabit olarak lanse etmek yanıltıcı bilgi.

Bunun dışında kontra bir teknik olabilir ama bir opsiyon, lüks, özel yetenek gerektiren(teker, stopi, yanlama v.b.) bir atraksiyon değildir.

Motosiklet süren arkadaşlar 2 çeşit kontra kullanıyor, bilinçli ve bilinçsiz kontra.

Ben kontrasız sürüyorum diye bir espiri var ama gerçek yok.

Bu konuyu coq'un yazılarıyla aydınlatacağına eminim, yetersiz türkçemle açıklamaya çalışıp daha çok kafa karıştırmak istemem.
    ekinler baş vermeden kör buzağı topallamazmış.::tartis::

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Alıntı aYe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Metehan ne güzel saçmalamışsın dostum, sana anında müdahele eden coq'a teşekkürler, şakası yok hayat kurtarmış olabilir.

Syriana paylaşım güzel ancak bir hata gözüme çarptı, 20kmh hızın üstü diye bir kıstas yok, kontra için asgari hız; kişi ağırlığı, motor ağırlığı, lastik kalınlığı v.b. bir çok etkenin sonucunda ortaya çıkan birşey, örneğin 1000rr ve üzerinde ben varken 10kmh hızla dahi kontra oluyor.

Yani asgari hız'ı bir sabit olarak lanse etmek yanıltıcı bilgi.

Bunun dışında kontra bir teknik olabilir ama bir opsiyon, lüks, özel yetenek gerektiren(teker, stopi, yanlama v.b.) bir atraksiyon değildir.

Motosiklet süren arkadaşlar 2 çeşit kontra kullanıyor, bilinçli ve bilinçsiz kontra.

Ben kontrasız sürüyorum diye bir espiri var ama gerçek yok.

Bu konuyu coq'un yazılarıyla aydınlatacağına eminim, yetersiz türkçemle açıklamaya çalışıp daha çok kafa karıştırmak istemem.

aye sizin Kontra dediğiniz şeyi ben mobiletle yaptım...bunu Kontra diye bilmezdim...forumlarda Reşat abi sayesinde öğrendim...o zaman bilincsiz giriyoeum viraja...bu dediğim kuvvet dengesiyle gayet doğal bir şekilde savrulmuyorum...çokda güzel yatıyorum...daha makina virajda yatırmadım emin ol...benim bildiğim bana...öğrenmek istemediğim şeyide bu taş kafama sokamazsın değilmi...bu tekniği uygularsam ilk girişde o ters bir gidon hareketei var ya onu yaparsam muhtemelen asfaltı öperim psikolojisindeyim...olay bu...siz yine doğrusunu öğretin...ben istifimi bozmam...

Fizik kurallarına bakarım...tekniğiniz sizde kalsın...bu Mete Han Tekniği o zaman...solamı dönüyon sola doğru zamanda sola eğil...bitti...zaten ne kadar hızlı girersem o kadar yatıyorum...yada bilinc dışı acaba gidonu bu dediğiniz şekildemi tutuyorum diycem ama sanmıyorum...

ahh ah...büyük makinalarda fink attığınız için hep teknikdir börtüdür böcektirle uğraşırsınız...ben bildiğimi okurum abiler...Kontra montra bilmem...bunada bi kulp takarsınız...benim doğrularım bana en doğrudur...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Metecim vakti zamanında yarışçılarda senin gibi konuşmuşlar, kontrada neymiş biz kıçımızla yatırıyoruz zaten motosikleti demişler.

Kontrayı ortaya atan amcamda peki demiş, gidonları sabitleyelim, düzlükte hızınızı alın, kıçınızı kullanarak motoru yatırın ve virajı dönün.

Kendinden emin yarışçılar bu denemeye hayhay demişler, gidonlar sabitlenmiş, hızlanıp kıçlarıyla motoru yatırarak viraja girmişler, istisnasız hepsi boru gibi geldikleri dogrultuda yoldan çıkıp bariyerleri öpmüşler.

Ve tabiki motoru kıçlarıyla kullanamayacaklarını, o zamana kadar bilinçsizce kontra yaptıklarını, motor üstünde kıçla yapılabilecek en büyük atraksiyonun ordan sallamak olduğunu anlayıp kabullenmişler.

İstersen bir denemede seninle yapalım?
    ekinler baş vermeden kör buzağı topallamazmış.::tartis::

HRC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150ZAT
    bence olay şu; Metehan abi zaten dönerken bu tekniği doğal olarak kullanıyor, hatta bir çok kişininde bu şekilde, ister istemez, bilinçli yada biliçsiz bu tekniği uyguladığına eminim, kendisi sadece bir teknik olarak görmüyor, önemsiz bir detay gibi görüyor
    Bundan böyle aşkım mevlamdır, Kanmam yalana
    Dizginsiz aklım belalımdır almam yanıma

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Metecim vakti zamanında yarışçılarda senin gibi konuşmuşlar, kontrada neymiş biz kıçımızla yatırıyoruz zaten motosikleti demişler.

Kontrayı ortaya atan amcamda peki demiş, gidonları sabitleyelim, düzlükte hızınızı alın, kıçınızı kullanarak motoru yatırın ve virajı dönün.

Kendinden emin yarışçılar bu denemeye hayhay demişler, gidonlar sabitlenmiş, hızlanıp kıçlarıyla motoru yatırarak viraja girmişler, istisnasız hepsi boru gibi geldikleri dogrultuda yoldan çıkıp bariyerleri öpmüşler.

Ve tabiki motoru kıçlarıyla kullanamayacaklarını, o zamana kadar bilinçsizce kontra yaptıklarını, motor üstünde kıçla yapılabilecek en büyük atraksiyonun ordan sallamak olduğunu anlayıp kabullenmişler.

aye insanı şimdi benim kıçım çok büyük...122 kiloysam 20 kilo kıçım gelir muhakkak...yani denge merkezini genelde diri vicidımla yaptığımı sanıyorum..yoksa küçük ccde çok rahatım...abi bende anlamıyom nası yapıyom ama cayır cayır oluyo...neyse siz bana kitleyin şimdi...beyaza siyah dedim ya...

Alıntı HRC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bence olay şu; Metehan abi zaten dönerken bu tekniği doğal olarak kullanıyor, hatta bir çok kişininde bu şekilde, ister istemez, bilinçli yada biliçsiz bu tekniği uyguladığına eminim, kendisi sadece bir teknik olarak görmüyor, önemsiz bir detay gibi görüyor

abi getirsene alnını bi ekrana...öpcemde...

ben inanmadığım şeyi pek sallamam...öle odun kafa bi adamım abi...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus

Çoğu kişinin bilmeden yaptığı bir şey.... Şimdi kimse bu şekilde olmaz der ama yaptığının asla farkında değildir.... Ben bunu bir teknik olarak görmüyorum.. ayrıca her virajda her dönüşte kullanılacak gibi bir şey yok....

Şu kontra tekniğini geliştiren amcanın gidonu kaynatıp hadi kıçınızla yatırın ve döndürün sözlerine karşılık, ben de ona al aynı kaynaklı gidonla kontra tekniğiyle sen döndür demeyi çok isterdim.... Ve o anki yüz ifadesini....
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

gokhan_307 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 Ybr 125 (Mavi)
    Ben de bu teknikten habersizdim bu siteye girene kadar.Bi kere deneyeyim dedim 20 km/h ile fln giderken hem artçımda vardı.Valla öyle bir şaşırdım, öyle bir zevk aldım ki sormayın.Eve kadar zigzag çizerek geldim.Artık öğrenince inceledim kendimi ben nasıl yatırıyorum peki diye.Sonra bi gün 60 civarı bi hızla bi virajı dönerken birden farkettim sağ elimin gidona daha kuvvetli bastığını.Artık bilerek yapıyorum ve motoru yatırması daha kolay oluyor.Önüme bir çukur çıktığında aniden motoru yatırabiliyorum.Eskiden biraz daha yavaş olurdu vücud desteğinin şart olduğunu sandığım için.Mete abi korkma bigün şöle 20-30 ile falan giderken ittir gidonu.Baktın motor o tarafa yatıyo biraz gaz ver, ittirmeyide kes kendisi düzeliveriyor.Çok süper bişey ya.Bisikletlede oluyo ama biraz hızlanmak lazım boş bi alan lazım yani.
    Video içinde teşekkürler.

Syriana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT25
    Arkadaşlar polemiğe girmeye gerek yok. Kimse bu işi anasının karnında öğrenmedi hepimiz zamanla öğreniyoruz bazı şeyleri, yaptığımız doğru bildiğimiz şeylerin yanlış olduğunu üzerinden seneler geçtikten sonra bile öğrendiğimiz oluyor.

Hiçbirimiz profosyenel değiliz ve sürekli yeni birşeyler öğreniyoruz. Öyle tahmin ediyorumki forumda sırf hava veya piyasa yapmak için motor alan arkadaşlarımızın sayısı bir elin parmakları kadar azdır. Bu tarz arkadaşlar genelde öğrenmeden çok öğretmeye çalışır. Ama diğer yanda çoğumuz emekliyerek başladık bu işe ve sonrasında üzerine koya koya bu güne geldik. Ama profosyenel eğitim alma vb.şeyler için zamanımız vaktimiz olmadığı için çoğu şeyi zamanla öğreniyoruzdur.

Bence en yenisinden en eskisine kimse yok aslında bu şöyleydi bu böyleydi diye ahkam kesmesin işin doğrusu budur, bunuda paylaşmışızdır ki sevdiklerimiz zarar görmesin kimse kaza yapmasın insanlara bir yararımız dokunsun beki birgün bir yerde hayat kurtarırız vs.diye.

Değerli bilgilerini bizlerle paylaşan tüm arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum. Unutmayalımki bilgi paylaşıldıkça büyür.
    Rüzgara Karşı Koşmamışsan, Onunla Esmeyi Bilemezsin; Henüz Motora Binmediysen, Yaşıyorum Diyemezsin !!!

dragstar72 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRAGSTARXVS650 KAWASAKİ ER-6F YAMAHA XJ6
    Dönüşte bu tekniği kullanmak için motoru baya bi yatırmak mı gerekiyor?
    tam olarak anlamadım ben

Motosikleti
    honda cbf-150
    en yakın zamanda çıkıp deneyecem boş bi alanda...

paylasım için tesekkürler...
    sanatı sanat için değil halk için yapıorum:mrgreen:

::ressam::

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı Syriana adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar polemiğe girmeye gerek yok. Kimse bu işi anasının karnında öğrenmedi hepimiz zamanla öğreniyoruz bazı şeyleri, yaptığımız doğru bildiğimiz şeylerin yanlış olduğunu üzerinden seneler geçtikten sonra bile öğrendiğimiz oluyor.

Hiçbirimiz profosyenel değiliz ve sürekli yeni birşeyler öğreniyoruz. Öyle tahmin ediyorumki forumda sırf hava veya piyasa yapmak için motor alan arkadaşlarımızın sayısı bir elin parmakları kadar azdır. Bu tarz arkadaşlar genelde öğrenmeden çok öğretmeye çalışır. Ama diğer yanda çoğumuz emekliyerek başladık bu işe ve sonrasında üzerine koya koya bu güne geldik. Ama profosyenel eğitim alma vb.şeyler için zamanımız vaktimiz olmadığı için çoğu şeyi zamanla öğreniyoruzdur.

Bence en yenisinden en eskisine kimse yok aslında bu şöyleydi bu böyleydi diye ahkam kesmesin işin doğrusu budur, bunuda paylaşmışızdır ki sevdiklerimiz zarar görmesin kimse kaza yapmasın insanlara bir yararımız dokunsun beki birgün bir yerde hayat kurtarırız vs.diye.

Değerli bilgilerini bizlerle paylaşan tüm arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum. Unutmayalımki bilgi paylaşıldıkça büyür.
    Paylaşmışsın bir konuyu...İyide yapmışsın..Ama şu sivri dilli yazım tarzın yokmu?... Anlamadığım ne gerek var böyle yazıya.... Altta kaldığını falan mı hissettin?....

Bu yazdığın cevap ukala bir mesajdan öteye gidemez.... Birde büyük sözü dinle .... Çok bil ama sus.... Sus ki değerin bilinsin....

Syriana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT25
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Paylaşmışsın bir konuyu...İyide yapmışsın..Ama şu sivri dilli yazım tarzın yokmu?... Anlamadığım ne gerek var böyle yazıya.... Altta kaldığını falan mı hissettin?....

Bu yazdığın cevap ukala bir mesajdan öteye gidemez.... Birde büyük sözü dinle .... Çok bil ama sus.... Sus ki değerin bilinsin....
    Alp_Tunay bu yazdıklarımdan da sivri dilli bir anlam çıkartıyosan diyecek birşey bulamıyorum artık ben sana sadece bunu yolluyorum.

Ayrıca susarsam böyle şeyleri paylaşmazsam kimseye faydası olmaz. Sadece bildiğimiz kadar konuşmalıyız değilmi. Dikkat ediyosan o kadar yazıldı çizildi ama ben birşey yazmadım. Ancak baktım olay polemik boyutuna gidiyor düşüncemi paylaştım sizlerle.

Alıntı dragstar72 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dönüşte bu tekniği kullanmak için motoru baya bi yatırmak mı gerekiyor?
    tam olarak anlamadım ben
    Diğer sayfalarda konu videolar teknik detaylı anlatım ve şema olarak mevcuttur.
    Rüzgara Karşı Koşmamışsan, Onunla Esmeyi Bilemezsin; Henüz Motora Binmediysen, Yaşıyorum Diyemezsin !!!

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı Syriana adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    [B]

Ayrıca susarsam böyle şeyleri paylaşmazsam kimseye faydası olmaz. Sadece bildiğimiz kadar konuşmalıyız değilmi. Dikkat ediyosan o kadar yazıldı çizildi ama ben birşey yazmadım. Ancak baktım olay polemik boyutuna gidiyor düşüncemi paylaştım sizlerle.

Geriye doğru bir kez daha gittim..Ama polemiğe yol açacak bir mesaj göremedim... Gayet güzel mesajlar gelmiş.... Panda hariç... O istesede polemiğe yol açamaz zaten...

Ama şu kontrayı açıklayan veya icad edenmi demeli o adamın benim dediğimi denemesini isterim.... Çok saçma bir deney....

swalbard - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu kontrayı yaparken mesela sağa dönerken sol tarafa baskı yapıyoruzya , direk motor sağa mı yatıyor yahu . çok şaşırdım . Lastikleri küçük mesela bi beat te de yapınca aynı şey oluyormuki ? geçen yaz beat ve bws le gezdim. dönerken ben buları yapıyor olamam yahu . Ozaman bu kontra doğal bi yetenek bulanda kendine mal etmiş gibi.

Gnusher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    06 Fz6 Fazer 98hp
    Bende bu konuda kendimce derlediğim ve kullandığım bazı bilgileri paylaşmak istiyorum.Samimi bir dille motorumuz, virajımız diye yazdım, yemek programındaki tarifler gibi oldu ama idare edin.

Zamanınız varsa tümünü okuyun yoksada hiç okumayın.

Öncelikle tüm tekniklerin iyice anlaşılmasının yanında oturuş pozisyonununda çok önemli olduğunu düşünüyorum.Tehlikenin minimuma indirilip keyfin maksimuma ulaşması için bakışları doğru kullanmak ilk öğrenilecek şey.Bakışları kullanmaktan sonra birazda kendine güven gerekiyor.

Bu teknikleri ilk defa denemek isteyen deneyimsiz bir sürücüye(yaklaşık 1 yıl önce ben- ve hala tam istediğim düzeye gelemedim 125cc ile) kendime öğretmek için kullandığım yöntemi anlatmak istiyorum.Öncelikle bu forumda ve bulabileceğiniz diğer kaynaklarda yazan tüm viraj tekniklerini defalarca okumalısınız.Ardından profesyonellerin fotoğraflarına bakmalısınız.Ama bakarken motor yere ne kadar yakın vs gibi olaylara değil, sürücünün duruşuna dikkat etmelisiniz.Özellikle nereye baktığına (yani kaskının ne yöne çevrili olduğuna) dirseklerinin, bacaklarının ve kalçasının pozisyonuna dikkat etmelisiniz.Ardından bunu kendi motosikletinizle, sizin yaptığınızı hayal edin.İnternette bulacağınız sizin motosikletinizle viraj alan kişilerin fotoları ya da videoları size bu konuda cesaret verecektir.Mesela cbf 150 niz varsa Metehan a rica edin dizi yere değerken bir foto çektirsin koysun siteye herkese nispet olsun.Neyse, zihinsel hazırlığınızı yapıp cesaretinizi topladığınızdan emin olduktan sonra denemelere başlayın.Bunu aslında geniş boş asfaltlarda ya da pistlerde yapıyorlar ama bu imkan bizde genelde bulunmadığı için kendimize bir güzergah seçmemiz gerekir.Seçtiğimiz güzergahta şu koşulları aramalıyız: 1-düzgün bir asfalt 2-bol bol viraj 3-virajların devamının görülmesi 4-virajların çok dar olmaması 5-sola virajların ağırlıkta olması(çizgiyi kaçırırsak karşıdan gelen araçla öpüşmemek ve virajın daha geniş olması için) .Aradığımız koşullara olabildiğince uygun güzergahımıza girmeden önce, soğuk lastiklerimizin basınçlarının çok uygunsuz seviyelerde olmadığından,lastiklerin yüzeyinde herhangi bir sorun olmadığından emin olmalıyız.Virajlara girmeden önce, genişce bir yolda bol bol pike yapmak hem lastikleri ısıtır hemde size motorunuzu ani yönlendirme konusunda alışkanlık yaratır.Aklınız çok dalgınsa, çok tedirginseniz ya da kötü hissediyorsanız başka bir güne erteleyin çünkü birazdan yapacağınız sürüş esnasında bir an bile dikkatinizin dağılmaması gerekir.Aksi halde bir anlık dalgınlıkla yol kenarında duran ağaca odaklanıp, ardından kendinizi üstünde bulabilirsiniz.Unutmayın baktığınız yere gidersiniz.Özellikle her viraja girerken -çıkışına bak çıkışına bak- diye telkinlerde bulunun.Tabiki bu esnada vücudumuz uzaktan bakanların -şuna bak şuna sanki bana Rossi- diyeceği bir pozisyonda olmalı ki vücudumuz motosiklete gerektiği gibi hükmedebilsin.Virajlara girip çıkarken vücudunuz motogpde motorların kuyruğuna takılan ve sürücüyü çeken kameranın verdiği görüntülerdeki gibi hareket etmelidir.(metehan sende yap fazlaların erisin)

Virajlara içten girilmez.Viraj çizgisi daima olabildiğince dıştan başlayıp içe doğru gider.İlk başlarda virajı alınabilecek en iyi şekilde almaya çalışmayacağız.Yavaş yavaş hızımızı arttırarak en iyiye ulaşmaya çalışacağız.Denemelerden birinde viraja girerken bir anda içimizi bir korku kaplayacak, çünkü bu sefer öncekilere göre bayağı hızlı girdik ve bu ana kadarki dönüş standartlarımızla bu virajı alamayız.İşte bu anda yapılmaması gereken şey virajı alamassak neye çarpacağımıza bakmaktır.Yapılması gereken ise bu virajı alacağımızdan emin bir şekilde virajın çıkışından gözümüzü kesinlikle ayırmadan motoru biraz daha yatırmaktır.Virajı alamama korkusuyla belkide beklediğinizden çok daha fazla ve bir anda yatabilirsiniz.İşte bu aslında farkında olmadan kontra tekniğini bariz bir şekilde keşfettiğiniz bir andır.Fazla yatmanız durumunda virajın fazla içine girersiniz.Bu durumda gazı biraz keserek fren etkisi yaratıp çok az açıldıktan sonra tekrar gaz vererek kontra yapmanız gerekir.Bu viraj içinde zig zag çizmektir ve hatadır.İlk başlarda olması doğal olup, ilerledikçe meydana gelmemesi gerekir.İyi kullananlar zig zag çizmez.

Kontra tekniği her virajda yatanın kullandığı bir teknik değildir.Yardımcı ve üstün bir tekniktir.Benim anlattığım gibi acil bir durumda keşfedilmesindense denenerek önceden öğrenilmesinin çok önemli olduğunu düşündüğüm bir tekniktir.

Kimse iyi viraj almak zorunda değildir.Virajda limitlerini görmeyi çoğu insan istemez.Zaten motor seçimlerinide buna göre yaparlar.Ayrıca süperspor motosiklet kullanıpta sadece otobanda gaz açan da çok insan vardır.

Viraj tekniğinizi geliştirmek ve zorlamak oldukça tehlikeli bir iştir.Sakın aklınızdan çıkarmayın.Ama aldığınız keyif buna değer.

Son olarak sizinle kontra tekniğini keşfettikten sonra başıma gelen bir olayı paylaşmak istiyorum.

Yazın mar-mok dönüşünde Hasan Abinin(makine) arkasında otoban çıkışına doğru ilerliyordum.Hasan Abi çok az yavaşlayarak virajın dışından her zaman yaptığı gibi çok ahenkli bir şekilde viraja girdi.Bende kendimi biraz zorlamak için hız kesmeden 120 gibi bir hızla birazcık daha içten girdim.Virajın içindeyken, tahmin ettiğimden çok daha keskin bir viraja girdiğimi farkettim ve asfaltla teker arasındaki açı yetersiz geldiğinden dışarı doğru çıkıyordum.O anki hızımında verdiği çaresizlikle kontra yaparak öyle ani ve aşırı şekilde motoru yatırdımki dizimi biraz motora doğru çekmem gerekti(Çünkü dizliğim yoktu).Oldukça yüksek bir hızda(110-120) asfalta aşırı yakın bir şekilde biraz yol aldım.Virajdan çıktığımda ilk baştaki irkilme duygusunun yerini acayip bi sevinç ve keyif aldı.Kendimi kupa kazanmış gibi hissettim.

Asla ve asla yolun dışına kaçma düşüncesi akla gelmemeli sonuna kadar- gerekirse düşene kadar viraj alınmaya çalışılmalıdır.

Aslında cevap yaz butonuna Metehandan,kendisine sürekli taş kafalı diyen abimden bu tür başlıklarda geyik yapmamasını rica etmekti.Hatta mümkünse fikir beyan etmesin,eylemesin.Bu başlıklarda eksik kalıversin.En çok msj atan üye olmak istiyorsa versin bana şifresini ben onun için sağa sola msj atayım.Tabiki aynı şey diğer arkadaşlar içinde geçerli.Sebebi ise bu başlıklardan bir şeyler anlamaya çalışan insanlar başlığın gereksiz geyiklerle uzamasından dolayı takip edemiyorlar ve kendi bilgisini paylaşmak yerine geyiğe dönmüş zaten boşver diyorlar.Daha vahimi, aynı şekilde zahmet edip yazan ya da tercüme yapıp bilgi vermeye çalışan insanda o kadar emek verdik geyiğe döndü deyip bir daha yazmıyor.Bunu zamanında boy un ve yanlış hatırlamıyorsam alfawings in başlıklarında da görmüştük.

Umarım birilerine bir şekilde faydası dokunur.Yazdıklarımda eksik,yanlış,kötü bilgiler bulunabilir.Düzeltirseniz sevinirim

Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geriye doğru bir kez daha gittim..Ama polemiğe yol açacak bir mesaj göremedim... Gayet güzel mesajlar gelmiş.... Panda hariç... O istesede polemiğe yol açamaz zaten...

Ama şu kontrayı açıklayan veya icad edenmi demeli o adamın benim dediğimi denemesini isterim.... Çok saçma bir deney....
    Alp Abi(kendi ismimde birine abi demek değişik geldi bir an) olayda anlatılan şu:adamlar dönerken biz gidonla oynamıyoruz motoru yatırıyoruz diyor.Yani kontra yok diyor.Diğer amcada diyoki yok kontra yapıonuz diyo.Bunlar böyle iddalaşırken amca o zaman gidonu sabitleyelim yine dönersiniz diyor.Sonuçta kontra çok hızlı ve küçük bir açıyla gerçekleşen birşey olduğu için adamlar farkında değil.Bunlar yine normalde girdikleri şekilde viraja giriyor olmuyo, motordan istedikleri tepkiyi alamıyorlar.O sırada kontraaa diye bir ses duyuluyor.Sonra amca şakk yapıyo.Anekdotun anlatmak istediği üstün sürüş yapan hızlı sürücüler kontra yapıyodur.Amma bilinçli amma bilinçsiz.Ben bunu anladım.Anlamıcak bişey de göremedim aslında.Aslında ben hep senin bir şeşy anlamadığın topicler okuyorum

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Birbirinizi daha fazla kırmadan, ben motosiklet kullanan dostlarıma haddim olmayarak bazı şeyler söylemek istiyorum.

Tekniğin fizik bilimiyle ilgisi olmayan birisi için gerçekten kafa karıştırıcı olduğunu kabul etmek gerekiyor önce.

Bu nedenle karşı fikirde olan arkadaşları da haksız bulmuyorum.

Ben yazımda bu tekniği mutlaka uygulamanız gereken bir teknik olarak değil, kontrolün sizde olması için çalışmanız gereken bir tekniktir diye özellikle vurgulamaya çalışmıştım.

Fakat uzun uzun yazmak gibi bir hastalığım olduğundan bazı cümlelerim genellikle gözden kaçıyor.

Bu nedenle, tekniği tam olarak algılayamayan arkadaşlardan, hatta algılayan ve uygulamayan arkadaşlardan bir şey yapmalarını rica edeceğim.

Kontra tekniğini en iyi anlamınızı sağlayacak deney, kıvırmaca tekniğidir.

Denemesi kolay ve aptalca bir hata yapmazsanız, risksizdir.

O nedenle önce kıvırmacadan başlayalım.
    Kıvırmaca tekniğini yaparken, kontranın ne işe yaradığını da öğrenmiş olacaksınız.

Motosikletinize binin.
    30 km/h kadar bir hızla düz bir zeminde sürmeye başlayın.
    Önünüzde bir nokta tespit edin.
    Örneğin telefon ya da kanalizasyon kapakları idealdirler.
    Ya da yola düşmüş bir poşet, bir sigara izmariti.
    Hiç bir şey yoksa yolunuzun üzerindeki bir noktada hayali bir nesne uydurun.

Yolunuzun üstündeki bu nesneye fren yapsanız duramayacağınızı bildiğiniz kadar yaklaşın. Hızınızı kesmeyin ve de hızlanmayın.

Dikkat!!!; yolun boş olmasına dikkat edin. En ideal çalışma yerleri, mağazaların otoparklarıdır. Arsa vs. de olabilir.

Fren yaparak çarpmaktan kurtulamayacağınız kadar nesneye yaklaştığınız noktada, relax bir vaziyette, sağ elciği ileri doğru itin.
    Hafifçe, öyle kapıdışarı eder gibi değil.
    Ön teker, nesneyi kurtarana kadar iteceksiniz. Yani artık çarpmadan yanından geçecek kadar.
    Vücudunuzla ters tarafa yatarak denge sağlamaya falan uğraşmayın.
    Motorla tek vücut olun.
    Sağ elciği ileri doğru ittirdiğinizde motorunuz sağ tarafa doğru yatacak ve nesnenin yanından geçip gideceksiniz.
    Nesneyi geçer geçmez motoru doğrultun.
    Sonra aynı denemeyi bu kez sol elcikle yapın.

Bu deneyin sonucunda öğreneceğiniz şey şudur.
    Sağ elciği ileri doğru ittirdiğinizde motor sağa, sol elciği ileri doğru ittirdiğinizde motor sola yatar.

Bu deney yazdığım şeylerin doğruluğu konusunda sizi ikna ederse, yarın yine burada buluşalım ve kontra tekniğini anlatalım.
    Bu deneyi mutlaka yapın.
    Yapın ki buraya yazdıklarımızı işkembeden mi yazıyoruz, yoksa bir bildiğimiz mi var? Fikriniz olsun.

Evet yarın ikna olan arkadaşlarla beraber tekniğe devam edeceğiz.
    Burada programımıza son verirken yapımda emeği geçen tüm teknik ekipe ve Metehan'a teşekkür ediyor,
    bir daha ki programda buluşmak üzere Hoşçakalın diyorum...
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler