Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mz Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı SUVARİ OĞLU adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sevgili Alp Bey, bilgilerinizle bize yön verdiğiniz ve yardımlarınız için saygıyla selamlıyorum. 96 model 301 Mz.imle ilgili iki sorunum var.
    1- Vites biraz sert,
    2-Ön fren biraz sıkıyor, usta tamir etmiş gibi yaptı ama sonuç aynı, önerinizi bekliyorum.
    Selamlar.
    1. sorununuz basit... Ya yağı kalındır ya da debriyaj teli rahat çalışmıyordur... Ustanıza yağını kontrol ettirin... Kalın yağda vites geçişleri sert olur...
    Debriyaj teli eğer kablonun içinden paslanmışsa zor çalışır siz debriyajı çekmek için fazla güç harcarsınız... Ve tam olarak çekemediğniz için vites sert geçer... Bunu debriyaj telinin başından WD40 sıkarak halledebilirsiniz... Eğer açılma olmuyorsa değiştirin....

2 sorununuzu ben hep yaşadım.... Gerçekten önüne geçemiyorsunuz... Sırf bu sebepten sıfır balata alıp yarıdan fazlasını taşladığımı bile hatırlarım.... Mzlerin geneli bu şekilde... Diğer Mz lerle kıyaslayıp pes etmiştim zamanında...

Sorunun ne olduğu bile anlaşılmıyor..Fren merkez lastiklerini bile söktüm değiştirdim....Gene sonuç nafile... 3 gün sonra Gene sıktı gene sıktı..

Hızı ve gücü etkilemiyor... Sadece bu günkü şartlarda 5 kuruş fazla yaktırır...

Sorun etmemenizi tavsiye ederim....
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    kuanza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mz Etz 251
    Arkadaşlar motorumu aldım.Motor saat gibi, viteslerde ipek gibi yumuşacık. Ustaya sordum yanlışım nerde diye.Yaptığımız işlemde herhangi bir yanlışlık yokmuş, aldığım balata yan sanayii olduğunu söyledi.Bunlar fazla kalın geldiği için ayırma gerekli olan 5mmlik hareketi yapmıyormuş biraz inceltmek gerekiyormuş. Jawa arkadaşımızın yazdıklarını okuduktan sonra ve ustanın anlatımından sonra debriyajın nasıl çalıştığını anladım.Bu işten en büyük kazancım bu bilgi oldu.Herkese kolay gelsin.

Motosikleti
    301 MZ/96
    Alp Bey, 2009'da 96 model 301 MZ.imi (ben ona kara boncuk diyorum) 9000 Km. de aldım, uzun yıllar depoda kalmış, nerdeyse binilmemiş her şeyiyle saz gibi. Motor yağını değiştirmek için ustaya gitmeden önce bir kaç gün bindim, o aralar vites gayet yumuşaktı. Uzun yıllar yağ konulmadığı için hem rengi bozulmuş, hemde yağı azalmış olmasına rağmen vites yumuşaktı, ne zamanki eski yağı boşaltıp 90 numara yeni yağ koyduk o andan itibaren vites sertleşti. Sizin tavsiyenizle WD40 sıkarak sorunu çözmeye çalışacağım öncelikle.
    **Önceki sayfalarda vites ayar vidasından bahsetmiştiniz, o vida vites kolunun yanındaki 2 vidadan birisimi, yoksa 3 alyanla (solda) açılan kısmın içindemi.
    **İkili orta ayağın sağ taraftakini kirletir şekilde hafifce motor yağı sızıyor. Sızıntıyı kesmek mümkünmü.
    SAYGIYLA MUHABBETLERİMİ SUNUYORUM. GÖRÜŞMEK DİLEĞİYLE...

söztürk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı sempatik16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yarım litre benzin hesabını yapmayın arkadaslar bende 251 var on numara ybr ile takas yapmam yani 150 yi goruyo motor on numara yani
    keşke yarım litre fark olsada bende mz alsam yine

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alp Bey, 2009'da 96 model 301 MZ.imi (ben ona kara boncuk diyorum) 9000 Km. de aldım, uzun yıllar depoda kalmış, nerdeyse binilmemiş her şeyiyle saz gibi. Motor yağını değiştirmek için ustaya gitmeden önce bir kaç gün bindim, o aralar vites gayet yumuşaktı. Uzun yıllar yağ konulmadığı için hem rengi bozulmuş, hemde yağı azalmış olmasına rağmen vites yumuşaktı, ne zamanki eski yağı boşaltıp 90 numara yeni yağ koyduk o andan itibaren vites sertleşti. Sizin tavsiyenizle WD40 sıkarak sorunu çözmeye çalışacağım öncelikle.
    **Önceki sayfalarda vites ayar vidasından bahsetmiştiniz, o vida vites kolunun yanındaki 2 vidadan birisimi, yoksa 3 alyanla (solda) açılan kısmın içindemi.
    **İkili orta ayağın sağ taraftakini kirletir şekilde hafifce motor yağı sızıyor. Sızıntıyı kesmek mümkünmü.
    SAYGIYLA MUHABBETLERİMİ SUNUYORUM. GÖRÜŞMEK DİLEĞİYLE...
    O zaman şuna dikkat edin...

Yağı değiştirdikten sonra yağ tapasındaki pulu ve yaylı bilyayı nizami taktınız mı... Eğer pul takılmamışsa veya ince pul takılmışsa tapa bilya ve yaya fazla baskı uygulayacağından sorun yaşarsınız....
    Debriyaj ayarı sol debriyaj maneti (elceği) nin tele birleştiği yerdeki vidadır... İnce ayarlarınızı ordan yaparsınız... Kurtarmayan ayarlarda ise sol motor kapağındaki telin girişine yakın olan yuvarlak kapağın altındaki 17 somunu sıkıp gevşeterek yaparsınız... Daha önceki sayfalarda mevcut...Oradan da faydalanabilirsiniz...2-3 sayfa önce....

Sorunlarınız hala devam ederse ve çözüm bulamıyorsanız vites geçişlerinde kandinizce yöntemler geliştirebilirsiniz....
    Mesela debriyaj manetini sıkmaya başladığınız anda vites geçişinizi yapın... maneti sıkma ile vites geçişleri aynı anda bitmiş olmalı.... Ya da kendinizce sessiz sorunsuz veya sarsıntısız geçiş yöntemleri ilerleyen zaman içinde muhakkak gelişecektir...

Mz öyle şimdiki motorlar gibi elektronik dehası motorlardan değil...Her şey mekanik...Biraz dikkatli kullanım biraz yetenek motorunuzu uzun yıllar sorunsuz kullanmanızı sağlar...

Motosikleti
    MZ 251
    Alıntı söztürk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    keşke yarım litre fark olsada bende mz alsam yine
    şimdi ben yeni mz aldım yenı boyadım yenı topladım bendemi ybr alayım şimdi
    :bounce:[COLOR="Red"][B]Aşk Çikolata Gibidir Araya Fıstıklar Girebilir[/B][/COLOR]:queen:::tutkuy::

100 km de kac litre yakıyor senin 251

Kuanza gözün aydın, motoruna zevkle binersin artık.

Ustalar bazen ince ayrıntıları kendilerine saklamak için yalan söyleyebiliyor.Yani sorun yan sanayi balata yüzünden olmayabilir aslında.

251 mz 1 litre ile 25 km gider, ybr 40 km.Tabi mz 90-100, ybr 70-80 ile bu sarfiyatı görüyor.Bence motor yoğun olarak şehir içinde kullanılıyorsa kesinlikle ybr alınmalı.Yok hobi motoru olarak sadece haftasonları çıkıp dolaşılıyorsa o zaman mz daha uygun.

Alıntı jawa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kuanza gözün aydın, motoruna zevkle binersin artık.

Ustalar bazen ince ayrıntıları kendilerine saklamak için yalan söyleyebiliyor.Yani sorun yan sanayi balata yüzünden olmayabilir aslında.

251 mz 1 litre ile 25 km gider, ybr 40 km.Tabi mz 90-100, ybr 70-80 ile bu sarfiyatı görüyor.Bence motor yoğun olarak şehir içinde kullanılıyorsa kesinlikle ybr alınmalı.Yok hobi motoru olarak sadece haftasonları çıkıp dolaşılıyorsa o zaman mz daha uygun.
    aynen katılıyorum

ALP abi hic gezi düzenlenmiyormu sen eskisin buralarda büyüğümüzsün bi organizasyon rica etsek senden

sinan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    MZ ETZ 125 - 150 - 251 için tamir bakım kılavuzu 138MB PDF dosya şeklinde umarım yardımcı olur..
    http://rapidshare.com/files/23592328...urhandbuch.PDF

Motosikleti
    MZ 251
    100 km de kac litre yakıyor senin 251
    daha yeni topladım 5 gün oluyo toplayalı hem daha yola cıkmadım bi cıkayım ilk işim benzini hesaplamak sora yazarım foruma su kadar yaktı dıye.bendemondıal 151 rs vardı gezmeye gıderken hep arabalar benı yolun dısına atıyodu yanımdam cok yakın gecıyolardı yavas gıdıyodu bende mz aldım artık ben sollucam arabaları70 le gitmek istesem scooterı satmazdım ayrıca

---------- Mesaj ekleme zamanı: 20:41 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 20:40 ----------

Alıntı sinan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    MZ ETZ 125 - 150 - 251 için tamir bakım kılavuzu 138MB PDF dosya şeklinde umarım yardımcı olur..
    sinan kardes ındıyorum umarım işime yarar dua ederim sana
    :bounce:[COLOR="Red"][B]Aşk Çikolata Gibidir Araya Fıstıklar Girebilir[/B][/COLOR]:queen:::tutkuy::

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    aynen katılıyorum

ALP abi hic gezi düzenlenmiyormu sen eskisin buralarda büyüğümüzsün bi organizasyon rica etsek senden
    Düzenlemez olurmuyuz.... Her pazar.... Ama biz İzmirdeyiz.... Gelen herkesi bekleriz...

Motosikleti
    MZ 251
    Alıntı sinan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sinancım pdf almanca am yınede teskkue ederım resımlere bakmamız bıle yeter

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı jawa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu var:http://www.mz-b.de/miraculis/aw/download/load.html

Yağ pompası ile ilgili şöyle bir anlatım var: http://www.mz.cx/technik/mikuni/index.htm

Buradan anladığıma göre yağ deposunun hacmi 1.3 litre.Bu miktar ile etz 250 , 1300 km. yol yapar diyor.Yağ karıştırma oranı 50:1 yani ellide biri.1 litre benzin için 20 ml. yağ diyor.Bu oran sanıyorum 251 için.Almancası olan yardımcı olabilir.

Aynı siteden birkaç resim:

Dişli yağı boşaltma tapasını işaret ediyor:

---------- Mesaj ekleme zamanı: 19:51 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 19:33 PM ----------

Yağ pompası parçaları:

Hava filtresi:

12 volt elektrik sistemi:

http://www.mz.cx/technik/elektrik/schaltplan-12v-l.jpg
    Elektrik şeması:

http://www.mz.cx/technik/elektrik/st...plan-12v-l.jpg
    Terimler:

1 - Batterie
    1a - Kondensator
    2 - Zündlichtschalter
    3 - Lichtmaschine
    4 - Gleichrichter
    5 - Regier
    6 - Ladekontrolleuchte
    (bei Standardausführung auch für Kontrolle der Fahrtrichtungsanzeige)
    7 - Leergangkontrolleuchte
    (nur Luxusausführung)
    7a - Schalter für Leergangkontrolle
    8 - Schalter für Signalhorn
    (Schalterkombination am Lenker)
    9 - Signalhorn
    10 - Schalter für Lichthupe
    11 - Abblendschalter (Schalterkombination am Lenker)
    12 - Kontrolleuchte für Fernlicht
    13 - Lampe für Scheinwerfer
    a Fernlicht
    b Abblendlicht
    14 - Beleuchtung für Drehzahlmesserskale
    (nur Luxus)
    15 - Beleuchtung für Tachometerskale
    16 - Standlicht im Scheinwerfer
    17 - Schlußlicht und Kennzeichenbeleuchtung
    (in der Brems-Schluß-Kennzeichen-Leuchte unten)
    17a - Steckdose für Begrenzungsleuchten
    (nur mit Seitenwagen)
    17b - Steckdose für Masse
    (nur mit Seitenwagen)
    18 - Zündspule
    19 - Unterbrecher für Zündanlage
    20 - Zündkerze mit Entstörstecker
    21 - Bremslichtschalter für Vorderradbremse
    22 - Bremslichtschalter für Hinterradbremse
    23 - Lampe für Bremslicht
    (in der Brems-Schluß-Kennzeichen Leuchte oben)
    23a und 23b - Stecker für Bremslicht
    (nur ETZ250 mit Seitenwagen)
    24 - Blinkgeber
    25 - Schalter für Fahrtrichtungsanzeige
    26 - Kontrolleuchte für Fahrtrichtungsanzeige
    (nur Luxusausführung)
    27 - Blinkleuchte vorn links
    28 - Blinkleuchte hinten links
    29 - Blinkleuchte vorn rechts
    30 - Blinkleuchte hinten rechts
    30a - Steckdose für Blinkleuchten rechts
    (nur mit Seitenwagen)
    31 - Schaltsymbole für
    a Flachstecker
    b Hülse für Flachsteckanschluß
    c Masse
    d lösbare Verbindung (Schraube oder Klemme)
    e feste Verbindung
    32 - Erganzungsschaltbild Signalhorn bei Schalterkombination
    mit einem Kabelbaum ab 1987

---------- Mesaj ekleme zamanı: 20:01 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 19:51 PM ----------

Şurada mz 301 için 100 km deki yakıt sarfiyatı 5 litre denmiş:http://www.polskajazda.pl/Motocykle/MZ/ETZ,301/8031
    Faydalı bilgileri Arkadaşımız koymuştu zamanında sağolsun... Elektrik şeması da var..Almanca ama en azından biraz fayda sağlayabilir...

http://www.mz.cx/technik/elektrik/zuendkerzen.htm
    Burda da buji ile ilgili birşeyler var.....

Motosikleti
    301 MZ/96
    Alp Bey, keşke şehirlerimiz yakın olsada hem sizinle tanışsak, hemde motorumu sen tarafından bir elden geçirsek diyeceğim ama şu an itibariyle mümkün değil. Zira İzmir- Karaman İli arası uzunca bir mesafe.
    Umarım bir gün karşılaşırız, görüşemesekte burdaki bilgilerinizden yararlanacağız artık.
    Bu forumun sürekli takipçisiyim, her türlü araç kullanan arkadaşlara nacizane tavsiyem; ARACINIZI MUTLAKA AMA MUTLAKA YAVAŞ KULLANINIZ.
    Saygıyla kalın...

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alp Bey, keşke şehirlerimiz yakın olsada hem sizinle tanışsak, hemde motorumu sen tarafından bir elden geçirsek diyeceğim ama şu an itibariyle mümkün değil. Zira İzmir- Karaman İli arası uzunca bir mesafe.
    Umarım bir gün karşılaşırız, görüşemesekte burdaki bilgilerinizden yararlanacağız artık.
    Bu forumun sürekli takipçisiyim, her türlü araç kullanan arkadaşlara nacizane tavsiyem; ARACINIZI MUTLAKA AMA MUTLAKA YAVAŞ KULLANINIZ.
    Saygıyla kalın...
    İşallah bir gün bir yerde karşılaşır tanışırız...

Sizde güle güle binin kazasız belasız..

sinan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    sinancım pdf almanca ama yınede teskkue ederım resımlere bakmamız bıle yeter
    rica ederim bişey değil

kuanza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mz Etz 251
    İyi dileklerin için teşekkür edrim Jawa.Fakat benim Mz bu seferde arka göbekten inanılmaz bir takırtı çıkarmaya başladı.Akşam çektim dükkana bindim otobüse.Bir yerini yapıyorum diğeri sorun çıkarıyor.Nasıl alet anlamadım.Aldığım kişi fena gazlamış bana motoru.Alırkende o kadar inceledim halbuki.

Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Düzenlemez olurmuyuz.... Her pazar.... Ama biz İzmirdeyiz.... Gelen herkesi bekleriz...

Alp abi bende izmirdeyim siz nerde buluşup nasıl hareket ediyorsunuz forumdan gezi haberini göremiyorum hic gezi fotosu da yok

Alıntı kuanza adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim Mz bu seferde arka göbekten inanılmaz bir takırtı çıkarmaya başladı.

O takırtı km sayaç dişlisinden olabilir.O değilse rulmandır.İkisi de basit şeyler.Debriyajı söküp takan bunları rahat yapar.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 3 kullanıcı var. (0 üye ve 3 misafir)

Bu Konudaki Etiketler