Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda CBF 150 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    sinka251 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf150
    Deeplord
    Geçmiş olsun kappa kullanmıştım daha once ona kıyasla malzeme kalitesi daha kotü geldi bana.
    Deeplord bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Kocaeli İl Temsilcisi Ezio41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha XJ6 Diversion F ABS
    Alıntı ozgranl adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Resimler baya yakışıklı olmuş. Hayırlı satışlar,sattıktan sonra ne almaya karar verdiniz ?
    Sağol kardeşim , sattıktan sonra motor 2015 motor fuarını bekleyeceğim . Sanırım yeni çıkacak olan kawasaki z 300'ü alabilirim .
    Honda CBF 150 < Kawasaki Z 250 SL < Yamaha MT-25 < Yamaha XJ6 Diversion F

ilkadam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xtreme Max 210
    Ben toptancı dan 4 litrelik yag almayı düşünüyorum castrol fiyatı geçen sene 55 liraydı sanırım aracima almıştım.

ethemm76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Alıntı dadaş-bb adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar, benim motosiklet kullanımının %95'ini şehir dışında ve uzun yolda yaparım mh drift kullanıcısıyım ve hep uzun yolda kullandım itina ile baktım motoruma ve nasipse haftaya bir arkadaşa satacağım.

Aklımda enduro böyle uzun yolda keyifle süreceğim makineler var. Büyük motorlara bakıyorum fakat çekiniyorum henüz hazır değilim gibi yani şu bakımdan hazır değilim, teknik donanımı, arızası, bakımı, sorunu sıkıntısı masraf ettirirse bu sefer iki kuruşluk zevkimiz çileye dönecek.

İlanlara bakıyorum mesela, honda transalp, aprilla pegaso, bmw f650gs vs gibi motorlarda 10 bin tl nin altında makineler var ve en az 10 yaşında motorlar iyi güzel hoş fakat düşündürüyor beni alıp almamak. Tabi temiz kullanıcısı olduktan sonra alınır binilir ama nereden nasıl bulacaksın ki sonuçta netten satış yapılıyor.

Ama cbf 150 mesela enduro olmadığı halde uzun yolda kullanılabilir.

Koltuğu rahat, yakıt ideal, yan çanta, topcase, koruma demirleri, aksesuar vs rahatlıkla piyasada mevcut ve tam dolu olan satılık motorlarda var.

CBF'te ki tek soru işareti yağ sorununun bana sorun yaratması ve üzmesidir.

CBF 150'nin yağ eksiltme sorunu hangi modellerde var ?

Veya modele göre mi değişiyor yoksa şans işi mi ?

Çünkü bu motora bakıyorum son zamanlarda fakat yağ sorunu olan bir makine denk gelirse sorun yaşatıp üzmesin pişman etmesin.

Bu arada ilanlara bakıyorum fiyatlar almış başını gidiyor 6000 tl üzeri bile cbf 150 var satıcı plaka aksesuar lastik ne var ne yok neredeyse değiştiği yağın parasını bile alacak hatta almış bile bence

Bir kaç tane gözüme kestirdiğim motorlar var sizce nasıl ? Bu tip ilanlara bakıyorum ve benim için uzun yol ve tam donanımlı olmasıdır.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...88393090/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...84398538/detay

Cbf 150 nin model ayırt etmeksizin bir yağ eksiltme kroniği mevcut.

Yağ yakan bir makina denk gelirse önemli olan yağ yaktığı dönemde eksilen yağı tamamlanılarak kullanılıp kullanılmadığı konusundan emin olmanızdır. Yağ eksilttiği halde takip edilmeden eksik yağ ile sürülmüş bir motora talip olursanız zararlı çıkmanız gayet mümkün. Siz satın alsanız bile..satın aldıktan sonra yağ bakımına önemde verseniz.. o motorun size uzun seneler hizmet edebileceğini zannetmiyorum.

Yağ eksilten bir cbf denk gelirse..eski kullanıcı yağ eksilme olayı konusunda hassassa..konuya vakıfsa, motor zorlanmamışsa sorun yaşamazsınız. Ama yağ bakımı önemsenmemiş bir cbf e talip olmanız demek bence bi kaç kez hararet yaptırılmış ikinci el bir arabaya talip olmak gibi bişeydir.

Cbf imi sattım ama,bu gün yina alacak olsam..yağ konusu önemsenmiş..yada önemsediğini bildiğim bir kullanıcıdan..motorlada race yapmıyorsa.. çekinmeden alırım.

Zaman zaman arkdaşlardan telefon gelir..mesaideyken.. cbf 150 siz olan fabrikadan ark..lar. (Abi,,motorum işyeri otoparkında..çıkınca bi yağına bakarmıyız). tabi derim. Bakarım.. 200 gram kadar ilave ettir derim.. o da gider bi servise .3-5 tl verir. yağını tamamlatır..sürüşüne devam eder.. 800-1000 km. de bir bunu yapmaktan korkmayın. Kullanıldığı dönemlerde bunu yaptığını bildiğiniz ikinci el motosikletlere talip olmaktan lütfen çekinmeyin. Ayrıca..yağ değişimlerinde ..yağın tamamen boşaldığına emin olduktan sonra..1000 ml. yerine 1100 ml. koyabilirsiniz. 100 ml. motora zararlı bi yük getirmiyor. Ve böylece 1000 km. bakmasanız dahi olur. Ama bazı servisler abartarak..1200-1300 ml. seviyelerinde yağ koymakta yağ değişimlerinde. Bunu pek tasvip etmiyorum. Ama 100 gram eksik olacağına fazla olmasının hiç bir sakıncası yok.

Yağ yakan bir cbf denk gelmesinden korkma. Yag yaktığını bilmeyen bir cbf 150 kullanıcısının motoruna talip olmaktan kork. Talip olduğun cbf te..motor sağlığını olumsuz etkileyecek seviyede yağ yakma yoksa sorun olmaz... Ama motor ömrünü olumsuz etkileyecek seviyede yağ yakma varsa.ve bkulnıcı bunu bilmiyorsa...bu motor 400-500 ml. belkide daha az yağ ile sürüş yapmış olabilir.

Bu konuda emin olmak istiyorsan.. 2000 km.de bir yağ değişimi yapılıp yapılmadığı konusunu sorgula.. satıcıyı sıkıştır.. yağ konusunu aç. Bakalım ne diyor.. Zaten satıcının açıklamalarından yağına bakmışmı...bakıyormu. Abi bu motorlarda hiç yağ yakma duymadım falan diyen bi kullanıcı ile karşılaşırsan..hemen vedalaş. Yada..abi biz 4000 km.de bir servise düzenli girdik..bak bakım faturalarım mevcut.... bi sorun da yaşamadık..falan denirsede şüphelen. Oldukça eski sayfalarda..4000 km. de bir düzenli servise giren bir kullanıcının şu konu ile ilgili isyanı var...3000-4000. km aralığında.. motor kilitleniyor ve tam olarak hatırlayamıyorum ama..1000-1500 tl. seviyelerinde bir faturadan söz ediyordu..bu ne biçim motor..bilmemne söylene söylene. Demek bu vatandaş..servise girmiş.. 3000 km. yağ çubugunu çekmek yok.. gez babam gez. Yaz var kış var.. Motor yatak saracak seviyede yağ tüketmiş.. motoru yatak sarmış..ve motora ... atıyor.. Motorun hiç suçu yok. Alenen kullanıcı hatası.

İşte böyle bir kullanıcıdan da cbf alırsan.. belki yatak sarmadan 4000.km bir sonraki bakım ve yağ değişimini görebilmiştir. bakıma doğru..karterdeki yağ artık motorda aşınmaları başlatan seviyelere düşmüş..ve bu şekilde kullanılmış..ucu ucuna servise yetişmiş olabilir. Sende bu motoru alırsan elinde patlayabilir.

Önerim mümkün mertebe tanıdıktan alman yönünde olacak.. yada 2000 km. de bir yağ değişim evraklarını iste. Alışverişini hiç tanımadığın biri ile yapacaksan..servis bakımlı olmasına ve serviste kaydı bulunmasına önem ver. mutlaka 2000 km.de bir yağı değiştirilmiş olsun. Hatta motoru düzenli servis bakımına girdiği yetkili serviste teslim al. ustasına sor.. yağ yakması varmıydı..eksik yağ çıkıyormuydu. 2000 km de.200-300 ml. eksik çıkan yağ sorun çıkarmaz.

Abi cbf 150 bu altı üstü.. bu kadar ince eleyip sık dokumaya ne gerek var da diyebilirsin. En kötü motor sende patlarsa sıfırlar.. kullanmaya devam edersin. Çok farklı yorumlarda yapılabilir aslında. 100 bin tl. lik araç değil nihayetinde

Arkadaşlar Bu arada.. Güngör motor Mart ayına kadar acbf 150 gelmeyeceğini.. Fiyatının ise ruhsat plaka ile birlikte 6550 tl. olacağını söyledi. Sakın sıfır alıpta kazık yemeyin. Piyasada..hatta forum ortamımızda dahi..tertemiz ikinci el motorlar mevcut.
    ozgranl, mboran8 ve motörcü bunu beğendiler.

mboran8 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2012 duster 4x4 2014 cbf 150
    Alıntı Deeplord adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Beğenmeyip dandik dediğiniz maxem top case. Artçım ile düşüp 10 metre asfaltda sürüklendik. ve artçımın bacağı, bu çanta sayesinde yerinde duruyor.
    Sağlamlığı konusunda yaşadığım tecrübe sebebiyle herkese tavsiye ederim. çok sağlam bir çanta...
    İki hafta once aldim takmak nasip olmadi manisada hava sartlarida pek iyi degil. Kisa zamanda takacagim insallah sizin anlattiginiz gibi saglamdir. Gerci ben gorerk aldim. Saglam duruyor hatta guclendirme yapildigini da duydum. Ama gerek yok gibi. Butun cbf uye arkadaslara bende tafsiye ediyorum henuz takmama ragmen.😀 allah yolunuzu acik etsin. Nese dolu gezintiler temennilerimle.👋

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:41 ----------

Arkadaslar bir sorum olacak. Bayiden motorumu cikardim 2-3 defa yolda kaldim ve bayiyi aradim jikle dediler benzin dediler ve son olarak depo kapagini ac kapa calistir dediler ve motor calisti. Simdi ise ayni sekilde kullaniyorum arada stop ediyor depoyu sok tak devam.�� sebebi sizce ne olabilir. Bilgisi olan varsa bilgilendirebilirse cok memnun olucam. Tsk.

ozgranl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sym Wolf SB250
    Alıntı mboran8 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İki hafta once aldim takmak nasip olmadi manisada hava sartlarida pek iyi degil. Kisa zamanda takacagim insallah sizin anlattiginiz gibi saglamdir. Gerci ben gorerk aldim. Saglam duruyor hatta guclendirme yapildigini da duydum. Ama gerek yok gibi. Butun cbf uye arkadaslara bende tafsiye ediyorum henuz takmama ragmen.�� allah yolunuzu acik etsin. Nese dolu gezintiler temennilerimle.��

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:41 ----------

Arkadaslar bir sorum olacak. Bayiden motorumu cikardim 2-3 defa yolda kaldim ve bayiyi aradim jikle dediler benzin dediler ve son olarak depo kapagini ac kapa calistir dediler ve motor calisti. Simdi ise ayni sekilde kullaniyorum arada stop ediyor depoyu sok tak devam.�� sebebi sizce ne olabilir. Bilgisi olan varsa bilgilendirebilirse cok memnun olucam. Tsk.
    Merhaba;
    Konuya tam anlamıyla vakıf olamamakla beraber fikir yürütmek gerekirse zannedersem benzin deposuna yeteri kadar hava girmiyor ve motosiklet ihtiyacı olan benzini bu nedenden dolayı çekemiyor ve stop ediyor. Depoyu açtığınızda ihtiyacı olan havayı aldığı için tekrar çalışıyor. Büyük ihtimal sorun depo kapağınızda eğer 0 aldıysanız servise götürün değişimini isteyin,gerçi sorun depo kapağında ise 5 dakika içinde yapacaklardır,benim aklıma gelenler bunlar
    mboran8 bunu beğendi.
    XV

Motosikleti
    cbf150
    Aynı sorun benim 2007 model cbf de oldu birden motor pır pır diye duruyor,benzin hortumunu çıkardığımda benzin gelmiyordu kapağı açınca sorun duzeliyırdu.Kapağı açtım parçaladım temizledim aynı düzelme olmadı sonra kendi kendine düzeldi anlamadım benzin kapağında sorun. Belli bi vakum olustuğunda hava alması lazım içeri.

İyi günler.Bende motoru(CBF 150) bayiden ilk teslim aldıktan sonra gaz kolunu hareket ettirir ettirmez motor duruyordu(Stop ediyordu).Servisin 10 metre yakınından iterek geri döndüm.Benzin deposunun altında olan ve depoya hava girmesini sağlayan hortumun fabrika montajı esnasında hatalı takıldığını iddia ettiler ve seleye yakın yerinden depoyu el girecek kadar yukarı aralayıp araya takoz koyarak hortuma ulaştılar,kıvrıldığını ve ezildiğini belirterek düzelttiler.10 km sonra tekrar aynı problem devam etti.Eve gidene kadar 2-3 kere,4-5 km aralıklarla motor durdu,benzin deposu kapağını söküp basıncı dışarı attıktan(Kapağı açınca kendiliğinden kuvvetli basınçla dışarı çıkıyordu ) sonra çalıştırarak devam ettim.Ertesi gün tekrar servise gittim.Bu sefer depoyu iyice kaldırıp hortumları çıkarıp içlerini temizleyip kontrol edip monte ettiler,karbüratörüde temizlediler.O günden(Aralık 2014'ten bu yana)beri bir sorun olmadı.Belki faydası olur diye yazdım.Selametle...
    mboran8 bunu beğendi.

Motosikleti
    Sym Wolf SB250
    Selamlar,
    Güneşi görünce gez dolaş derken yavrucağın sağı solu çamur oldu. İçim rahat etmedi bugün ufak çaplı bir temizlik yapayım dedim. Bir kaç resim yükleyeyim de foruma renk gelsin

mboran8 bunu beğendi.
    XV

Motosikleti
    Alıntı Resonance adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İyi günler.Bende motoru(CBF 150) bayiden ilk teslim aldıktan sonra gaz kolunu hareket ettirir ettirmez motor duruyordu(Stop ediyordu).Servisin 10 metre yakınından iterek geri döndüm.Benzin deposunun altında olan ve depoya hava girmesini sağlayan hortumun fabrika montajı esnasında hatalı takıldığını iddia ettiler ve seleye yakın yerinden depoyu el girecek kadar yukarı aralayıp araya takoz koyarak hortuma ulaştılar,kıvrıldığını ve ezildiğini belirterek düzelttiler.10 km sonra tekrar aynı problem devam etti.Eve gidene kadar 2-3 kere,4-5 km aralıklarla motor durdu,benzin deposu kapağını söküp basıncı dışarı attıktan(Kapağı açınca kendiliğinden kuvvetli basınçla dışarı çıkıyordu ) sonra çalıştırarak devam ettim.Ertesi gün tekrar servise gittim.Bu sefer depoyu iyice kaldırıp hortumları çıkarıp içlerini temizleyip kontrol edip monte ettiler,karbüratörüde temizlediler.O günden(Aralık 2014'ten bu yana)beri bir sorun olmadı.Belki faydası olur diye yazdım.Selametle...
    Cok tsk. Havalar isinir isinmaz alip goturecegim servise. Butun uye arkadaslardan da baska bilmem gerekenleri yazmalarini rica edecem zahmet olmazsa. Allaha emanet olunuz saygilarimla. Kazasiz surusler.��

Motosikleti
    Suzuki İnazuma
    Bu gün Samsun honda bayine gittim, ellerinde cbf 150 yoktu. Mart ayında 2015 modelleri gelecekmiş. Tam hevesliyken, hatta alacakken 2 ay sonraya ertelenmesi sinirlerimi bozdu açıkcası =)

Gel gelelim 2 ay bekledikten sonra inazuma mı alsam diye de düşünceler kafamda kol gezmeye başladı. Sizlerin fikirleri ne olur acaba?

Boy 176, kilo 145-150. tecrübem yok denecek kadar az, yeni başlayacağım gibi gibi =)

Motosikleti
    Sym Wolf SB250
    Alıntı Brs. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu gün Samsun honda bayine gittim, ellerinde cbf 150 yoktu. Mart ayında 2015 modelleri gelecekmiş. Tam hevesliyken, hatta alacakken 2 ay sonraya ertelenmesi sinirlerimi bozdu açıkcası =)

Gel gelelim 2 ay bekledikten sonra inazuma mı alsam diye de düşünceler kafamda kol gezmeye başladı. Sizlerin fikirleri ne olur acaba?

Boy 176, kilo 145-150. tecrübem yok denecek kadar az, yeni başlayacağım gibi gibi =)
    Biz de Güngör Motor/Pendik'den aynı cevabı duyduk. Mart ayına kadar Cbf 150 bulmak zor gibi yine de çevre illerde bir ihtimal olabilir. Ayrıca sıfırına bir miktar da zam gelmiş gibi duruyor plaka dahil 6500 dendi. Eğer tecrübeniz yok ya da yok denecek az ise Cbf ile başlayın derim ben. Parçası ucuz ve bol hemen hemen her usta Cbf'nin dilinden anlar. Bence ikinci el temiz bir Cbf alın artan parayla da ekipmanlarınızı tamamlar ya da bol bol gezersiniz
    XV

Motosikleti
    Suzuki İnazuma
    Alıntı ozgranl adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Biz de Güngör Motor/Pendik'den aynı cevabı duyduk. Mart ayına kadar Cbf 150 bulmak zor gibi yine de çevre illerde bir ihtimal olabilir. Ayrıca sıfırına bir miktar da zam gelmiş gibi duruyor plaka dahil 6500 dendi. Eğer tecrübeniz yok ya da yok denecek az ise Cbf ile başlayın derim ben. Parçası ucuz ve bol hemen hemen her usta Cbf'nin dilinden anlar. Bence ikinci el temiz bir Cbf alın artan parayla da ekipmanlarınızı tamamlar ya da bol bol gezersiniz

Ekipmanlarımı tamamladım hemen hemen, yani ekipman parası harici motosikleti aldıktan sonrada elimde belirli bir miktar para kalıyordu. hazır 2 3 ay daha mecburi bekleyiş yapacakken dediğim gibi inazumayı almak daha mantıklı geliyor. CBF altımda sivrisinek gibi duracak geliyor =)
    mboran8 bunu beğendi.
    Tüm renkler aynı anda kirlenmeye başladı. Birinciliği beyaz'a verdiler...

Motosikleti
    Alıntı Brs. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ekipmanlarımı tamamladım hemen hemen, yani ekipman parası harici motosikleti aldıktan sonrada elimde belirli bir miktar para kalıyordu. hazır 2 3 ay daha mecburi bekleyiş yapacakken dediğim gibi inazumayı almak daha mantıklı geliyor. CBF altımda sivrisinek gibi duracak geliyor =)
    Ya ben napayim boy 188 kilo 100 simdiden hayirli olsun. Bende manisadan son cbf i aldim. Pazarlik yaptik 5600 tl. Sonra pazarligi bozdular. 5800 tl para saydim. Pilaka dahil 6110 tl.

Motosikleti
    Sym Wolf SB250
    Yalova/Yoğurtçuoğlu Motorda bir adet gri Cbf vardı. 2011 model 90 km'de dediklerine göre alan kişi hiç kullanmamış,ben sorduğumda 4500 TL fiyat çekmişlerdi daha sonra ne olduysa birden bire motosikletin fiyatın 5000 TL oldu. Sanırım söylenilen fiyatın üzerine eklemek son zamanların modası haline geldi.
    XV

Motosikleti
    cbf150
    Altından daha fazla değer kazan başka motor yoktur,satana alana

Motosikleti
    CBF 150 2014
    bugün motoru yıkarken alt kısmında birşey farkettim 6 ay sonra :D. nedir bu boru tarzı şeyler sormak istedim...

Motosikleti
    cbf150
    Şeffa olan hortum hava filtre kabına bağlı belli sürelerle tıpasını cıkarıp pislik varsa temizlemen gerekiyo.Siyah olanlar biri karburatör,benzin deposu su gider birde eski kasaysa cbf in akü kutusunun hortumudur.
    mboran8, ozgranl ve yagiz456 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı sinka251 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şeffa olan hortum hava filtre kabına bağlı belli sürelerle tıpasını cıkarıp pislik varsa temizlemen gerekiyo.Siyah olanlar biri karburatör,benzin deposu su gider birde eski kasaysa cbf in akü kutusunun hortumudur.
    İste bu bilgi icin cok tsk. Diger sayfalarda belki yaziyordur ama bilgi tazelemek her zaman iyidir.

Motosikleti
    Sym Wolf SB250
    Selamlar,
    Benzin ucuz havalar güzelken dün Köfteci Yusuf,bugünde Yalova/Termal-Çınarcık derken ufak ufak geziler yaptım. Yalova Marina'da bir adaçayı molası verdim. Yolu bu taraflara düşecek olan var ise ya da yakın şehirlerde olanlar var ise bir ekinlik yapalım derim..

Marina'da çekilmiş bir iki fotoğraf atayım

Ezio41 ve mboran8 bunu beğendiler.
    XV

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 7 kullanıcı var. (0 üye ve 7 misafir)

Bu Konudaki Etiketler