Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda CBF 150 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    honda cbf 150
    Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şimdi 2 ses var...önce hangi sesi duyduğunu netleştirelim...

1.şıkırtı...Genelde tüm cbflerde olan standart sübap şıkırtısı...motor ısınınca ortaya çıkan psikolojik olarak veya duyumsal anlamda odaklanıldığında yahu bir ses var ama ne" sesi...diğer motorlarda varmı yokmu...sadece benim motordamı var şeklinde kafada soru işaretleri bırakan bir ses...servise 20 kez gitsen bişey yok der ve seni yollar...her devirde rölantide genel anlamda dikkat çeken normal uğultu dışındaki ses...benim alıştığım bir ses..

2.çıtırtı özellikle rampalarda vites düşürmekte geç kalındığında devreye girne çok net duyulan sübap çıtırıları...vacil vites düşür uyarısı gibi bişey...

cbf 150 de işçilik zayıf dediğimde bana darılır arkadaşlar...bu piston ve krank kalitesinden sübap işçiliğinden moto bloğun alaşımından kaynaklanan dandiklikten ileri gelen bir detay...
    Benim duyduğum ses 1. şıkta anlatığınız ses.Peki bu subap sesinin herhangi bir zararı veya motor ömrüne herhangi bir zararı varmı? yada bir çözüm yolu yok mu? ben sıfırdan motor bile yaptırırım, yeterki garanti versinler sesin kesileceğine..Kışın bile bu sesi yapıyordu hele hele yazın çok net duyuluyor..Mesala bir örnek vereyim bu sıcak günlerde şehir içi trafiğinde sürüş yaptınız veya 20 veya 30 km 90 km hızla sürdünüz.motoru durdurup kaskı çıkarıp rolantideki sesi dinlediğinizde resmen şıkır şıkır sesler duyuluyor,motor kopresöre bindiğindede kaskın içinden ses duyuluyor..Benim arkadaşımda 2008 model vardı.9000 km kullandı,bende kaç kere kullandım ama o motor saat gibi çalışıyordu.Sonuçta iki motorda aynı fabrikada yapıldı.Bir sorun varki ses geliyor...Ama bunu motor soğukken yapmıyor..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    honda CBF150
    Alıntı mücahit_89 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bunu üzülerek yazıyorum ve halada kararsızım ama nasip işi kaderde varmışmotorumu satıyorum hayırlısı ile sadece fiyatı cazip geldiği için satıyorum yoksa satmaya niyetim yoktu ve bikaç ailevi sorunlarda var...

uniqe motru 3.500 e satıyorum ama yanında ekstralarıda var mişlen lastik çanta koruma demirleri ve zenon...

bundan sonra kaldıkmı bizim cupavalla bugün bindim baya bi titreşim var ama alışcaz artık
    hayırlısı olsun kardeşim, her şey de bir ayır vardır.

superkaos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Ncx700
    Arkadaşlar motorum 2.5 aylık ama motorumun daha ilk ayında benzin deposu kapağı kenarlarına 2 tane boya parçası sökülmüş kedilerden şüphe ediyorum bir de kapağı aç çıkar kapağın altındaki boyada kalkma var sizde de olauyomu hemen çıkıveriyor boya, resmi çekip koyucam

Birde yaz olmasına rağmen bazen jiglesiz çalışmıyor ilk aldığımda çizgiye geitrip gaza dokununca hemen alıuyodu gazı geçen hafta cuma sabahı sabiha gökçende bıraktım motoru pazar akşam inidim uçaktan çalıştırıyımd edim jigleyi sonuna kadar çekip sanki kışmış gibi gaza baıp çalıştırdım çizgiye geitirp gazı verince yemedi gazı hemen ısınmıyor bir de motor gazı ver çalıştır 1 2dakak tutmak gerekiyor hemen stop ediyor sizde de bölemi 5000 km motorum

---------- Mesaj ekleme zamanı: 11:29 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 11:23 ----------

Alıntı Cleanwork adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    slm cbfciler 3-4 temmuz yamaha türkiyenin amasra gezisi var sadece yamahacılar değil honda suziki kullananlarda geziye katılıyor onlar kendi aralarında otel tutuyorlar bizim memlekettende katılanlar olacak bizde sahile çadır kuracaz (gariban işi) sizlerdende gelmek isteyenler olursa bi cbf geziside biz düzenlemiş oluruz.Ne dersiniz?
    bende kdz.ereğliliyim amasraya gidinceye kadar bu sıcakta bizim motorlarla onca yol 450 km gidiş demiş ayzıyı okudum , saroz körfezine gitmek yada gökçeadaya gitmek çok daha iyi olur değmez bu sıcakta onca yol 450 km amasra pendikten yalovaya atlayın yalovadan kuşadsı 472 km değmez bence ufak makinelerlle yolda geçer ömrümüz saroz çankkale daha mantıklı, okadar ahım şahım bir yer değil amasra sakin sadece

Rebornx4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 150nk
    Alıntı superkaos adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar motorum 2.5 aylık ama motorumun daha ilk ayında benzin deposu kapağı kenarlarına 2 tane boya parçası sökülmüş kedilerden şüphe ediyorum bir de kapağı aç çıkar kapağın altındaki boyada kalkma var sizde de olauyomu hemen çıkıveriyor boya, resmi çekip koyucam

Birde yaz olmasına rağmen bazen jiglesiz çalışmıyor ilk aldığımda çizgiye geitrip gaza dokununca hemen alıuyodu gazı geçen hafta cuma sabahı sabiha gökçende bıraktım motoru pazar akşam inidim uçaktan çalıştırıyımd edim jigleyi sonuna kadar çekip sanki kışmış gibi gaza baıp çalıştırdım çizgiye geitirp gazı verince yemedi gazı hemen ısınmıyor bir de motor gazı ver çalıştır 1 2dakak tutmak gerekiyor hemen stop ediyor sizde de bölemi 5000 km motorum

---------- Mesaj ekleme zamanı: 11:29 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 11:23 ----------

bende kdz.ereğliliyim amasraya gidinceye kadar bu sıcakta bizim motorlarla onca yol 450 km gidiş demiş ayzıyı okudum , saroz körfezine gitmek yada gökçeadaya gitmek çok daha iyi olur değmez bu sıcakta onca yol 450 km amasra pendikten yalovaya atlayın yalovadan kuşadsı 472 km değmez bence ufak makinelerlle yolda geçer ömrümüz saroz çankkale daha mantıklı, okadar ahım şahım bir yer değil amasra sakin sadece

Vallahi bizim motorlarda standart marş prosedürü, 1/8 yada 1/4 gaz + marş + 20 saniye kısık rölantide duruncaya kadar gaz. Ben özellikle yaz aylarında bu şekilde hiçbir sorunla karşılaşmadım, seninde karşılaşmaman lazım. Ancak benim bile motor 5-6 gün yattıgında ufak bir jikle gerekebiliyor(yarıya kadar) çalıştırmak için...

Dogan88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Crypton T115
    Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hepsi aynı...değişeni yok...
    hala armut tip yani. pki buna H4 xenon montajı yapılabiliyor mu?

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Alıntı ars6060 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bi kısa anımı anlatcam aslında uzun ama okuyunca anlıcaksınız 2008 de cbf 150 motorumu aldım ve 1000bakım ve 4000 de bakımını yaptırıp uzun yola memleketime yola çıktım tokat a tokat merkezden bızım koy arasıda 300 km falan var yanı nyse koyüme vardım 991 km yol yaptım ve yakıt olarakta 70 yada 75 belkı yakmıstır diye bılırım en fazla 75 diyelım gelikende çorum merkeze ordanda ankara ve ist yapıp tekrar evime vadım arkadaslar 1 haftada bole gezmıs oldum motor banamısın demedi süper ötesi bişey diyebilirim inanın kendıme şaşıdım o kdr yol yaptıma ve çok mutlu oldum. suan sadece akü sıkıntım oluo 2 kez akü bitti oda benım hatamdan kaynaklı çalıstırmamamktan
    arkadaslar cbf 150 inanın ii bi motor sunu sölüm 4000 km kdr sorun olmazsa dahada bi sorun olmaz derim ufak sorunlar hariç
    motorunuzu sevin sevindirin oda sizi sevsin herkeze iyi kazasiz belasız sürüşler...
    motorla 2008 de Adanalı cbfcilerden 2700 kmlik yolculuk yapan var aga bişey değil 991 km...

Alıntı satoyama adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kymco activ ler bir gömlek uzun ama onlarda çekilmiyor be abi maceramı biliyorsun

kanka sen bahtsız sürücüsün ben biliyom...

Alıntı Cleanwork adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    slm cbfciler 3-4 temmuz yamaha türkiyenin amasra gezisi var sadece yamahacılar değil honda suziki kullananlarda geziye katılıyor onlar kendi aralarında otel tutuyorlar bizim memlekettende katılanlar olacak bizde sahile çadır kuracaz (gariban işi) sizlerdende gelmek isteyenler olursa bi cbf geziside biz düzenlemiş oluruz.Ne dersiniz?
    Yıllık izni olanlar dek getirebilirler aslında...Zonguldak karabük bartına gitmek benimde hayalim ...

Alıntı m.şanveren adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mücahit sıkma canını kardeşim,herşeyde bir hayır vardır,Varadero'ya kadar yolu vardır

Bak negüzel ikinci motorun var...

Birde motorunu satarken sakın üzülme,vallahi adamın vücudundan yaralar çıkıyor...
    ben ona innova aldırcam aga...

Alıntı E_TEKİN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim duyduğum ses 1. şıkta anlatığınız ses.Peki bu subap sesinin herhangi bir zararı veya motor ömrüne herhangi bir zararı varmı? yada bir çözüm yolu yok mu? ben sıfırdan motor bile yaptırırım, yeterki garanti versinler sesin kesileceğine..Kışın bile bu sesi yapıyordu hele hele yazın çok net duyuluyor..Mesala bir örnek vereyim bu sıcak günlerde şehir içi trafiğinde sürüş yaptınız veya 20 veya 30 km 90 km hızla sürdünüz.motoru durdurup kaskı çıkarıp rolantideki sesi dinlediğinizde resmen şıkır şıkır sesler duyuluyor,motor kopresöre bindiğindede kaskın içinden ses duyuluyor..Benim arkadaşımda 2008 model vardı.9000 km kullandı,bende kaç kere kullandım ama o motor saat gibi çalışıyordu.Sonuçta iki motorda aynı fabrikada yapıldı.Bir sorun varki ses geliyor...Ama bunu motor soğukken yapmıyor..
    yok aga kronik sorundur bu...sende alışmalısın...sübap ayarı yapılır ses kesilir sonra yine yapmaya devam eder...motor bloğunun sesini dinlemicen kulağı oraya vermicen bence çözüm bu...görmezlikten gelicen...

Alıntı superkaos adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Birde yaz olmasına rağmen bazen jiglesiz çalışmıyor ilk aldığımda çizgiye geitrip gaza dokununca hemen alıuyodu gazı geçen hafta cuma sabahı sabiha gökçende bıraktım motoru pazar akşam inidim uçaktan çalıştırıyımd edim jigleyi sonuna kadar çekip sanki kışmış gibi gaza baıp çalıştırdım çizgiye geitirp gazı verince yemedi gazı hemen ısınmıyor bir de motor gazı ver çalıştır 1 2dakak tutmak gerekiyor hemen stop ediyor sizde de bölemi 5000 km motorum[COLOR="Silver"]
    benim makinada jikleye asla ihtiyacım olmadı...boyalarında fotosunu çekiver...bu sorunlar neden beni bulmuyor agalar...motor leş gibi sadece yağ değişiminde servis yüzü görüyor yıkanmıyor sert kullanılıyor ama bu yazılan şeyleri yaşamadım...

Alıntı Dogan88 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hala armut tip yani. pki buna H4 xenon montajı yapılabiliyor mu?

bende H4 var...silikonluyorsun...balastıda kafa grenajın iç sol kısmına koyarsın...direkt aküye bağlayıp açma kapama düğmesi takarsan daha sağlıklı olur...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

Motosikleti
    , yamaha ybr125 (2005) di, Bajaj 125ST (2015) oldu
    Hocam cbf 150 almak istiyorum.Bir ustam yağ yakma sorunu olduğunu söyledi var mı böyle bir durum? 2009 model almayı planlıyorum. birde kronik bir sorunu var mı?

-ibrahim- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbf 150
    Alıntı mahoni38 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam cbf 150 almak istiyorum.Bir ustam yağ yakma sorunu olduğunu söyledi var mı böyle bir durum? 2009 model almayı planlıyorum. birde kronik bir sorunu var mı?
    Yağ yakma olayı var. Ama bu bir sorun değil,motora zarar verecek derecede yakma değil.Teknik arkadaşlar bunun yeni nesil motosikletlerdeki motorlarda pistonun gömleğe daha yakınlaştırıldığından kaynaklı oldugunu açıkladılar.Benmki 2009 model sıfır almıştm.Son hız yapmadığım sürece yağ yakma gözlemlemedim.Kronik bir sorun da olmadı çok memnunum

Motosikleti
    , yamaha ybr125 (2005) di, Bajaj 125ST (2015) oldu
    Peki sorun veren birsey değil ne yapacağız 1000 km de bir yağ mı değiştireceğzi yoksa daha mı kısa sürede ?

TheNightHawk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 700
    Ben de 2.el bir CBF150 2007 sahibi oldum. Motorum 13600km de , ilk gün heyecanı olsa gerek 166km yol yapmışım. Motorum bakıma ihtiyacı var yağını değiştirdim, zincir, ön arka dişli ve ön arka lastik istiyor. Gidon yukarı aşşağı sallama yapıyor, ayrıca amortisör çok yumuşak geldi, boy 1.76 kilo 80 civarı , keçede kaçak yok fakat ufak bir çukurda dahi dip yapıyor. Yağ ekleme imkanı var mıdır. Sanıyorum yalpayı da lastiklerden yapıyor (zıplatma şeklinde hissediliyor) Lastik konusunda Tavsiyeniz ne yönde olur. Ayrıca Ankara'lı arkadaşlar ile tanışıp buluşmalarına da katılmak isterim. Ayrıca Ankara'da zincir dişli lastik hava filtresi gibi sarf malzemelerini uygun bulabileceğim yerler tavsiye edebilir misiniz. Hepinize selamlar. Kazasız sürüşler dilerim.

Motosikleti
    CF Moto 150nk
    Alıntı TheNightHawk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de 2.el bir CBF150 2007 sahibi oldum. Motorum 13600km de , ilk gün heyecanı olsa gerek 166km yol yapmışım. Motorum bakıma ihtiyacı var yağını değiştirdim, zincir, ön arka dişli ve ön arka lastik istiyor. Gidon yukarı aşşağı sallama yapıyor, ayrıca amortisör çok yumuşak geldi, boy 1.76 kilo 80 civarı , keçede kaçak yok fakat ufak bir çukurda dahi dip yapıyor. Yağ ekleme imkanı var mıdır. Sanıyorum yalpayı da lastiklerden yapıyor (zıplatma şeklinde hissediliyor) Lastik konusunda Tavsiyeniz ne yönde olur. Ayrıca Ankara'lı arkadaşlar ile tanışıp buluşmalarına da katılmak isterim. Ayrıca Ankara'da zincir dişli lastik hava filtresi gibi sarf malzemelerini uygun bulabileceğim yerler tavsiye edebilir misiniz. Hepinize selamlar. Kazasız sürüşler dilerim.

Kardeş gerçekten bakımsız motor almışssın yada km düşürülmüş gibi geldi bana. Benim motor 9500km de nazar deymesin taş gibi maşallah. Şuan hiçbir sorunu yok. Sadece lastikler değişecek oda dandik duro olduklarından. Gidon sallaması, amortisörün ufak çukurda dip yapması bunlar normal şeyler değil. Zincir belki bir nebze ama dişli bitmeside pek normal değil. Ben zincir bakımımı sürekli yaparım, yağlar temizlerim. 9500 oldu hala hiçbir aşınma yok dişlide, zincir ayar vidasıda daha yarıda. 13000km deki motor nasıl byle olur acaba...

Motosikleti
    Alıntı mahoni38 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki sorun veren birsey değil ne yapacağız 1000 km de bir yağ mı değiştireceğzi yoksa daha mı kısa sürede ?
    2000 de 1 yağ değişimine çağırır servis...çok sıkıştırırsan dip gaz bunu uzun süre yaparsan eksilme yapar...ama normal kullanımda ara basıp ara ara normal kullanımda 50-100 gr arası yakıyor...2007 model motor bloklarında sık görülüyor...2008 ve üstünde az görülüyor...ya servis ya kullanıcı 1 litrenin yanına 50-100 gr fazla yağ koyup olayı kapatıyor...genelde bu tarz kullanım bebelerde olduğu için yağ eksiltmenin bir sorun olduğuna inanmıyorum...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT

Motosikleti
    Yamaha Tracer 700
    Arkadaşım sanıyorum motorun km si ile oynanmış,muayene kağıdında km 55bin küsür yazıyordu. benim tahminim en az 65.000 devirmiş olduğu.Daha da fazlası olduğunu pek sanmıyorum. Kozmetik olarak motor iyi durumda, başka cbf kullanmadığımdan amortisörü ne derece sert kıyaslama yapamıyorum. Ulusan da ustaya bindirdim bunların amortisör biraz yumuşak, senin problem lastiği değiştirince muhtemelen çözülür dedi. Genel durumu fena değil motorun dedi. Ama bu saydığım parçalar (zincir dişli) toplamda 200tl yi geçmezse benim için sorun değil. Dişlinin tam olarak aşınıp aşınmadığını sökmediğimden bilemiyorum ama ben zincirle birlikte yenilemek isterim. Benden önceki mazisini pek bilemediğimden işimi sağlama alayım. Yolda zincir kırıp bir olumsuzluk yaşamak istemem. Ben bu motoru acemilik atmak için aldım. Gerçi belli de olmaz fena da bir motor değil, belki uzun yıllar sorunsuz kullanırım.

Dogan88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Crypton T115
    arkadaslar bu hafta en geç onumuzdeki pazartesi cbf alıcam gibi gorunuyor 2.el olarak. 2009 model alıcam umarım pişman olmam.

mete abi benim bi önceki motorumu alırkende başlık açmıştım sen ilgilenmiştin(presto scooter almıstım) smdide guzel bi yorum bekliyom. umarım iç ferahlatıcı olur çin malından sonra bakalım hondadamı gercekten hayat gorcez

Motosikleti
    Alıntı Dogan88 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaslar bu hafta en geç onumuzdeki pazartesi cbf alıcam gibi gorunuyor 2.el olarak. 2009 model alıcam umarım pişman olmam.

mete abi benim bi önceki motorumu alırkende başlık açmıştım sen ilgilenmiştin(presto scooter almıstım) smdide guzel bi yorum bekliyom. umarım iç ferahlatıcı olur çin malından sonra bakalım hondadamı gercekten hayat gorcez
    biraderim şu an pek yorum yapacak durumda değilim...sen bizim bu topacı başla okumaya yavaştan...

@TheNightHawk
    Öncelikle hoşgeldiniz. Yeni motorunuz hayırlı uğurlu olsun.
    Bahsettiğiniz problemler bu motorda pek sık rastlanılan şeyler değil.
    Eğer motor gerçekte 65 bin. kmlerde ise, periyodik bakımları aksatılmadan yapılmışsa bir problem olacağını zannetmiyorum. Nice kuryeler var 100 bini deviriyorlar bu motorla.

Önemli olan bakımlarının zamanında ve tam olarak yapılması. Önceki sahibi bakımlarını nereye yaptırmış? Ya da kendisi mi yapmış?
    Aldığın şahıs kuryemiydi? Bakımlar yetkili serviste yapılmışsa bilgisayar kayıtlarından ortaya çıkar.

Motorun üstündeki lastikler ne marka?

Amortisörlere yağ ekleme konusunda detaylı bilgim malesef yok.
    Amortisör borularını komple bakımdan geçirmek gerekebilir.

Bahsettiğin titreme yada gidonun yukarı aşağı yapması belki ön tekerlek rulmanlarından dolayı olabilir. Daha önce rulman değişimi yapılmışmı?

Söylemiş olduğun sarf malzemelerini Ulus yıba çarşısında bulabilirsin.
    Lastik olarak ise buradaki arkadaşların genel olarak yorumlarına göre şunları söyleyebilirim :

Michelin : En yumuşak hamurlu lastik. Ömrü diğer markalara göre kısa fakat yol tutuşu güzel.
    Hafif arazi yada mıcırlı yollarda ise yol tutuşu kötü, çünkü tam asfalt lastiği. Ön arka 180-200 TL arası değişir fiyatı. Ankarada bu lastik bildiğim kadarıyla yok. İstanbul buz motordan sipariş geçiyorsun sana kargo ile gönderiyorlar.

Pirelli MT65 : Bu lastiktende genel olarak kullananlar memnun. micheline nazaran daha ekonomik 110-120 lira civarına ön arka taktırabilirsin. Ulus Yıbada mevcut.

IRC : Fiyat performans lastiği. Ön arka 90-100 lira arasına alabilirsin.
    Yol tutuşu üstteki markalara nazaran biraz daha az, ama orijinal durolara nazaran çok çok iyidir. Ben irc kullanıyorum takalı 1 yılı geçti. Yağmurda biraz kayıyor ama bir çok lastikte genel olarak bu durum var. Ankara'da yıbada bu lastik var.

Birde unilli, bonsun, pony vs gibi uygun fiyatlı markalar var, bunlar da irc ayarında lastikler.

Hava filtresini yine yıbadan uygun fiyata bulabilirsin. Yetkili servisten (efe) bile alsan zaten 7-8 lira birşey.

Zincir olarak piyasada farklı modeller mevcut. Orijinal zincir çok dandik, oringsiz ve biraz bakımsız kalırsa çok kısa sürede uzama yapıyor. Hatta çok öncelerden bu topikten hatırlıyorum, bir arkadaşın yolda zinciri kopmuştu. Zor bela durabilmişti.

Bu tür problemleri yaşamamak için zinciri dişlilerle birlikte yenilersen daha sağlıklı olur.

Orijinal dişli ölçülerimiz ön:15 arka:42, zincir ölçümüz : 428 - 126

Zincir olarak DBC'nin oringli zincirlerinden temin edebiliyorum. Eğer alacak olursan haberleşelim zaten Ankara'daymışsın hem tanışmış oluruz
    Dişliler ise yine yıbadan temin edilebilir. Kuryelerde bu motoru yoğunlukla kullandığı için bir çok parçamnızı yıbadan uygun fiyata ve anında temin edebiliyoruz

Mahsuru yoksa yaş, semt ve meslek bilgilerinizi de paylaşırsanız güzel olur

Kazasız belasız ve yaz olsa bile full korumalı sürüşler...
    Bilgi paylaştıkça çoğalır.
    "Bir insanın neye güldüğü zekasını, nasıl güldüğü ahlakını gösterir."

m.şanveren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Shadow vt 750 2006
    İsmail...

Zincirdeki ölçü olarak verilen ''428-126'' rakamları neyi anlatıyor

Öğrenmek için soruyorum
    "İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz" A. Şerif İZGÖREN

Alıntı m.şanveren adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İsmail...

Zincirdeki ölçü olarak verilen ''428-126'' rakamları neyi anlatıyor

Öğrenmek için soruyorum
    428 : 4,28'lik diye okunuyor. Tam olarak ne anlama geldiğini bende bilmiyorum ama zincirin en kalınlınlığı ile alakalı birşey, çünkü 520 yada 525lik zincirleri gördüm bizim zincirlerden çok daha kalınlar.

Bizim cbf150'nin kılavuzda da belirtilen ölçü: "428-126"

126 ise bakla sayısını ifade ediyor.

Şurada da detaylı bilgi var:
    http://www.gururmakina.com.tr/mot.html
    Bilgi paylaştıkça çoğalır.
    "Bir insanın neye güldüğü zekasını, nasıl güldüğü ahlakını gösterir."

Motosikleti
    CF Moto 150nk
    Arkadaşım sanıyorum motorun km si ile oynanmış,muayene kağıdında km 55bin küsür yazıyordu. benim tahminim en az 65.000 devirmiş olduğu.Daha da fazlası olduğunu pek sanmıyorum. Kozmetik olarak motor iyi durumda, başka cbf kullanmadığımdan amortisörü ne derece sert kıyaslama yapamıyorum. Ulusan da ustaya bindirdim bunların amortisör biraz yumuşak, senin problem lastiği değiştirince muhtemelen çözülür dedi. Genel durumu fena değil motorun dedi. Ama bu saydığım parçalar (zincir dişli) toplamda 200tl yi geçmezse benim için sorun değil. Dişlinin tam olarak aşınıp aşınmadığını sökmediğimden bilemiyorum ama ben zincirle birlikte yenilemek isterim. Benden önceki mazisini pek bilemediğimden işimi sağlama alayım. Yolda zincir kırıp bir olumsuzluk yaşamak istemem. Ben bu motoru acemilik atmak için aldım. Gerçi belli de olmaz fena da bir motor değil, belki uzun yıllar sorunsuz kullanırım.
    Üzüldüm kardeş. Sen ne yap et bul motoru sana satanı sağlam bi çınlat kulaklarını, bunun dışında yapılabilecek hiçbirşey yok. 65000 nere 13000 nere. Direk tahmin ettim zaten 13000deki bir motor bu kadar sorun çıkarmaz...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 17:08 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 17:02 ----------

Alıntı AydoganX adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @TheNightHawk
    Öncelikle hoşgeldiniz. Yeni motorunuz hayırlı uğurlu olsun.
    Bahsettiğiniz problemler bu motorda pek sık rastlanılan şeyler değil.
    Eğer motor gerçekte 65 bin. kmlerde ise, periyodik bakımları aksatılmadan yapılmışsa bir problem olacağını zannetmiyorum. Nice kuryeler var 100 bini deviriyorlar bu motorla.

Önemli olan bakımlarının zamanında ve tam olarak yapılması. Önceki sahibi bakımlarını nereye yaptırmış? Ya da kendisi mi yapmış?
    Aldığın şahıs kuryemiydi? Bakımlar yetkili serviste yapılmışsa bilgisayar kayıtlarından ortaya çıkar.

Motorun üstündeki lastikler ne marka?

Amortisörlere yağ ekleme konusunda detaylı bilgim malesef yok.
    Amortisör borularını komple bakımdan geçirmek gerekebilir.

Bahsettiğin titreme yada gidonun yukarı aşağı yapması belki ön tekerlek rulmanlarından dolayı olabilir. Daha önce rulman değişimi yapılmışmı?

Söylemiş olduğun sarf malzemelerini Ulus yıba çarşısında bulabilirsin.
    Lastik olarak ise buradaki arkadaşların genel olarak yorumlarına göre şunları söyleyebilirim :

Michelin : En yumuşak hamurlu lastik. Ömrü diğer markalara göre kısa fakat yol tutuşu güzel.
    Hafif arazi yada mıcırlı yollarda ise yol tutuşu kötü, çünkü tam asfalt lastiği. Ön arka 180-200 TL arası değişir fiyatı. Ankarada bu lastik bildiğim kadarıyla yok. İstanbul buz motordan sipariş geçiyorsun sana kargo ile gönderiyorlar.

Pirelli MT65 : Bu lastiktende genel olarak kullananlar memnun. micheline nazaran daha ekonomik 110-120 lira civarına ön arka taktırabilirsin. Ulus Yıbada mevcut.

IRC : Fiyat performans lastiği. Ön arka 90-100 lira arasına alabilirsin.
    Yol tutuşu üstteki markalara nazaran biraz daha az, ama orijinal durolara nazaran çok çok iyidir. Ben irc kullanıyorum takalı 1 yılı geçti. Yağmurda biraz kayıyor ama bir çok lastikte genel olarak bu durum var. Ankara'da yıbada bu lastik var.

Birde unilli, bonsun, pony vs gibi uygun fiyatlı markalar var, bunlar da irc ayarında lastikler.

Hava filtresini yine yıbadan uygun fiyata bulabilirsin. Yetkili servisten (efe) bile alsan zaten 7-8 lira birşey.

Zincir olarak piyasada farklı modeller mevcut. Orijinal zincir çok dandik, oringsiz ve biraz bakımsız kalırsa çok kısa sürede uzama yapıyor. Hatta çok öncelerden bu topikten hatırlıyorum, bir arkadaşın yolda zinciri kopmuştu. Zor bela durabilmişti.

Bu tür problemleri yaşamamak için zinciri dişlilerle birlikte yenilersen daha sağlıklı olur.

Orijinal dişli ölçülerimiz ön:15 arka:42, zincir ölçümüz : 428 - 126

Zincir olarak DBC'nin oringli zincirlerinden temin edebiliyorum. Eğer alacak olursan haberleşelim zaten Ankara'daymışsın hem tanışmış oluruz
    Dişliler ise yine yıbadan temin edilebilir. Kuryelerde bu motoru yoğunlukla kullandığı için bir çok parçamnızı yıbadan uygun fiyata ve anında temin edebiliyoruz

Mahsuru yoksa yaş, semt ve meslek bilgilerinizi de paylaşırsanız güzel olur

Kazasız belasız ve yaz olsa bile full korumalı sürüşler...

Son derece haklısın. Ben şahsen motorumun bakımını yapmayı şahsi servetten çok, milli servet olarak görüyorum. D&B Motorda rastladığım kurye bir arkadaş 250000 devirdiğini söylemişti. Bu motorlar ömürlük, tabi bakımları aksatmadan yapılırsa... Benim motor 2009 model 9500kmde. Bugün satacak olsam 1000-2500-4000-6000-8000 olmak üzere bütün bakımlarının ayrı ayrı servis kağıtları var... Sorun yok, teslim edildi şeklinde... Benim motoru satacağım zaman alacak kişi bayram etti zaten

Motosikleti
    Yamaha Tracer 700
    @AydoganX , hızlı ve detaylı cevabınız için çok teşekkür ederim. Kusuruma bakmayın kendimi tanıtmayı unuttum. Adım Murat 1976 doğumluyum. 2 tane oğlum var, kızılayda esnafım bu motoru da vitesli motora alışayım, kendimi geliştireyim diye aldım. Sıfırını almaktansa 2.el alıp toparlamak daha çok aklıma yattı. Semt olarak 100.yıl semtindeyim. Kızılayda iş yerim var. Motorun zincir ve fren bakımını yaptıktan sonra işe de gidip gelmeyi planlıyorum. Kızılay'daki park problemi beni motor sahibi olmaya itti diyebilirim. Hafta sonları (cumartesi pazar) topluca ya da ferdi bir yerlere gidip dolaşmak isterseniz sizlere katılmaktan mutluluk duyarım.

@Rebornx4, size de içten cevabınız için teşekkür ederim. Ne yazıkki Ankara'da ya ben anlamadığımdan ya da aceleci davrandığımdan bu motoru buldum. Aldığım yer de biraz üçkağıtçı çıktı , hatta 1.5 kg yağ vermiştim yağını da değiştirsin diye, dün şans eseri yağına bakayım dedim baktım ki çubukta yağ yok içime kurt düştü, ulusan da sağolsunlar yağını boşaltıp değiştirdiler sanıyorum yarım litre falan çamur kıvamında yağ aktı. Önceki sahibi çok ilginç bir adamdı, babamdan büyüktü, kuryelik yaptığını sanmam. Yalnız param gitmesin diye bakımlarını aksattığına eminim. Hatta Ankara'dan Erzurum a bu motorla gidip geldiğini falan anlattı. Kafadan bir kaç tahtası da eksik olabilir. Km yi ise uyanık motor tamircisinin düşürdüğünü sanıyorum. Sanayinin adamı işte diyor geçiyorum. Benim için önemli olan motordan keyif almak. Sanıyorum 2-3 yüz lira harcadığımda motorum gayet iyi duruma gelecek. Keşke sizinki gibi geçmişi belgeli , temiz bakımlı bir motor bulma imkanım olsaydı. Fakat Ankara'da bu işlerle uğraşan İstanbul ya da sahil kesimleri kadar insan yok (sanıyorum ) bu yüzden bulduğum motorlar da genelde hurdası çıkmış kuryelikte kullanılmış, gençler tarafından üzerinde oynama yapılmış motorlar. Benim her şeyin orjinalini seven bir kişiliğim var. Eksozu değişmiş, deposunun üzerine deri kaplanmış olması benim zevkime hitap etmiyor. Yapanlara da saygı duyarım. Ben orjinal seviyorum. Bu motoru da bakımsız da olsa en azından heralde sıkıştırılmamıştır. Kazası da yok görünüyor, bakımla adam olur diye aldım. Km nin oynanabileceği zaten malum aklımdaydı ama seçenek maalesef yok gibi.

Neyse sormanızı bekler gibi oldu, destan yazdım kusuruma bakmayın.

AydoganX -Zincir ve diğer malzemeler için irtibat kurabilirsek çok sevinirim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler