Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda CBF 150 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Cbf150
    Selam Cihan
    demek döndün dolaştın tilki misali dükkana geri geldin
    yeni arkadaşlara
    Neden CBF 150 anlatırmısın biraz..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Kocaeli İl Temsilcisi Ezio41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha XJ6 Diversion F ABS
    Alıntı samet10 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bugün aldım çok şükür. lastik değiştirmek önemli evet ama benim için çok kötü bir sorun var. aynalar berbat geldi. onları değiştirmeyi düşünüyorum. 470 km de kerata. rodaj bitene kadar tın tın devam edeyim

topcasein o altındaki tutma şeyini takamadım. alt tarafı somun üst tarafı yuvarlak birşey. üst tarafından tutturmadan olacak gibi değil. nasıl yapıcam bilmiyorum.

sonrada led takmak lazım çok yakışıyo

kerata şöyle birşey
    http://i.hizliresim.com/4YdOP7.jpg
    Hayırlı olsun Samet kardeşim güle güle ve kazasız belasız kullan inş. Bir günde 470 km mi yaptın yoksa 2. el mi aldın ? Toplam maliyet ne kadar tuttu ? Lastikleri değiştirmeni tasiye ederim . Michelin pilot street olan lastikli bir cbf kullan aradaki farkı anlayacaksın hemen . Led sis farlarıda çok önemli , cbf'in kendi farları beş para etmez gece aydınlatması çok kötü . Buyur buda ledlerin linki buradan alırsın ; http://www.sahibinden.com/ilan/yedek...51348056/detay
    Honda CBF 150 < Kawasaki Z 250 SL < Yamaha MT-25 < Yamaha XJ6 Diversion F

kardeşlerim,abilerim herkeze merhabalar bende CBF kullanıcısıyım aranıza yeni katıldım Tekeriniz Düz Bassın.
    samet10 bunu beğendi.

SULH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '15 Xmax 250 10bin km - '13 CBF150 21bin km
    bugün temizlik günü

16bin km

samet10, sinka251 ve mete_han bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha YZF R25 2015
    Herkese iyi akşamlar. Ethem abi bu gün arka lastiği değiştirdim. Pirelli taktım. Lastik güzel fakat benim devir kaybinda nerdeyse hiç fark olmadı. 0.1 yada 0.2 devir belki kazanmıştır. Nereye gitti koskoca 0.5 devir ben anlamadım. Bir de lastiği taktiktan sonra fren yaparken hız 20 km civarlarina düştüğü sırada bir titreme oluyor. Lastiğin takilisinda bir sikinti mi oldu acaba zamanla düzelir mi ? Yoksa üzerine duseyim mi?

Alıntı saqopasha adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese iyi akşamlar. Ethem abi bu gün arka lastiği değiştirdim. Pirelli taktım. Lastik güzel fakat benim devir kaybinda nerdeyse hiç fark olmadı. 0.1 yada 0.2 devir belki kazanmıştır. Nereye gitti koskoca 0.5 devir ben anlamadım. Bir de lastiği taktiktan sonra fren yaparken hız 20 km civarlarina düştüğü sırada bir titreme oluyor. Lastiğin takilisinda bir sikinti mi oldu acaba zamanla düzelir mi ? Yoksa üzerine duseyim mi?
    Hocam bence senin debriyaj kaçırıyordur. Bi kontrol ettir istersen. Titremede lastiğin yada cantın balansı duzgun olmadığından yapar. Balans yaptırman lazım bence.

samet10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 400
    Alıntı Ezio41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun Samet kardeşim güle güle ve kazasız belasız kullan inş. Bir günde 470 km mi yaptın yoksa 2. el mi aldın ? Toplam maliyet ne kadar tuttu ? Lastikleri değiştirmeni tasiye ederim . Michelin pilot street olan lastikli bir cbf kullan aradaki farkı anlayacaksın hemen . Led sis farlarıda çok önemli , cbf'in kendi farları beş para etmez gece aydınlatması çok kötü . Buyur buda ledlerin linki buradan alırsın ;

sağ ol teşekkür ederim. evet lastikleri değişmek gerekiyor aklımda. ledleri de ekledim sık kullanılanlara almak lazım

esas konu rodaj. 5. viteste 5bin devirde 60 ile gidiyo şu an. bugün bir yere gittim ama çok yavaş geldi dönüşte 6500 devire felan çıktım ama çıkmasamıydım acaba. 5 bin devir ve altında devam mı eksem şöyle 800 km ye kadar

SULH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '15 Xmax 250 10bin km - '13 CBF150 21bin km
    sağ ol teşekkür ederim. evet lastikleri değişmek gerekiyor aklımda. ledleri de ekledim sık kullanılanlara almak lazım

esas konu rodaj. 5. viteste 5bin devirde 60 ile gidiyo şu an. bugün bir yere gittim ama çok yavaş geldi dönüşte 6500 devire felan çıktım ama çıkmasamıydım acaba. 5 bin devir ve altında devam mı eksem şöyle 800 km ye kadar
    kitapçıkta yazılı hocam oradan bak. burada her kafadan bi ses çıkar

benden çıkan sesi söyliyim

sabit devirde gitme, mümkün olduğunca trafikte yap rodajı
    samet10 bunu beğendi.

Motosikleti

Hocam rodaj boyunca 5 6 bin devirleri arası kullanın sıkıntı olmaz , bende rodajda hep 5 6 bin devirleri arasında kullandım , genel olarak olarak 5 ve 5500 devirleri arasında kullandım . Rodajdan sonra 60 km hızın 5000 devirden 4500 devire doğru düşecek , motorun torku artacak . Rodaj bitene kadar dip gaz gitme , ani kalkışlar yapma , sakin sakin takıl 1000 bakımından sonra yapıştır ufak ufak .
    samet10 bunu beğendi.

sinka251 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf150
    Benim arka lastik olcusu 100 90 18 daha balonlu lastik 90km 7000 devir

ethemm76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    önemli değil...önemseme..o hizin düştugünde hisettigin tıkırti..lastigin fazla dişli olmasindan kaynaklaniyor. hizin düştügunde diş tikirtisini hissediyorsun. lastik kullanildikca yumusasin..yola alissin. bendede ayni tepkiyi vermisri..ama 1000-2000 km. seviyelerinde hissetmemeye baslamistim farkettigin tikirtiyi. zaten arkana yolcu aldiinda..o tikirtiyi muhtemelen hissetmeyeceksin. belirli bir muddet sonra da zaten ortadan kalkacak. rahat ol. sorun yok.

devir kazanimi hic olmadi demissin bu konu hakkinsa da yazayim. duz yolda yolcusuz ruzgara karsi bile surus yapsan..devir olmasi gerekenden 0,2-0,3 yuksek seyerediyor. hele birde arkanda yolcu varsa.dahada yukselir. bu her zaman ayni olmaz. duz yolda gidiyorum. hizim 80.. karsidan ruzgar esiyor.yada yolcum var. lastik capi dusik vaziyette. motor 6500 devir ceviriyor. yolcusuzum. ruzgar karsidan esmiyor..duz yoldayim. motor 80 le giderken cevirdii devir 6-6.2 araligina kadar dusunuyor. bayir inerken cikarken farkli olur mesela. lastik hava basinclarinin idealden fazla yada cok olmasi bu devir degerini degisririr. yani kesinlikle motor 80 km-h hizla gittigi..her yol kesiminde yada şartta..zaten ayni devri kullanmaz.bence eski lastiklerinin disleri az ise.simdiki prelli ile en az.. 0,2 devir kazanmis olmalisim. ama lastikleri daha ömru ve disleri varken degistirdiysen..fazla devir kazanimi hissetmemen mümkün.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:58 ----------

Alıntı sinka251 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim arka lastik olcusu 100 90 18 daha balonlu lastik 90km 7000 devir
    geniş taban lasik motorun cecirdii devri degistirmez. motorun ayni hizla giderken cevirdigi devir..sadece lastigin capi degisirse degisir. bendede orjonal ebat lastik var..90-90-18
    .. benim motorda 90 km-h la giderken 7000 devir ceviriyor.

CİHAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fz6 fazer ve ybr 125
    Alıntı papazkemal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selam Cihan
    demek döndün dolaştın tilki misali dükkana geri geldin
    yeni arkadaşlara
    Neden CBF 150 anlatırmısın biraz..
    Ahaha evet cbf 150 cbf 250 fazer ve yine cbf 150 ye geri dönüş
    Nesini anlatayım alan memnun almayan pişman, diyim kısaca
    mete_han bunu beğendi.
    98 Beygir.....

sinka251 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf150
    Yolcuyla ruzgarla alakali devir artmamasi lazim,ozaman ben debriyaj balatasindan supelenirim sonucta ayni hizla gidiyon devir yukselirse debriyaj kaciriyodur bana pek mantikli gelmedi.

Ahmet Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Subaru Xv
    Dişli oranları değişmediği sürece devir/hız denklemi değişmez.

Rodajdan sonra 60 km hızın 5000 devirden 4500 devire doğru düşecek

Motosikleti
    Alıntı Ahmet Abi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim motorum rodajdayken bu sekildeydi , o yüzden ben kendi motorumun yalancisiyim . Rodajdayken ilk 1000 km icerisinde 5. Vites 5000 devirde 60 km hız yaparken . Rodaj bakimindan sonra 5. Vites 4500 devirde 60 km hız yapmaya başladı .

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Mantıksız ama bende de aynı şey oldu nedense. Gösterge de rodaj yaptı demek ki

Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Alıntı Ahmet Abi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynı marka aşınmış (dişleri kaybolmuş) lastik ile, aynı marka lasitiğin yenisi arasında devir-hız ilişkisi arasında dişli değişimi kadar olmasa da fark oluyor. 0.2 devir seviyelerinde. Dişli değişiminde görülen devir oranı değişimi dişlinin çapının değişmiş olması sebebiyle oluşuyor. Dolayısıyla aynı mantıkla.. dişleri tam olan lastiğin çapı..dişleri erimiş lastikten daha yüksek olacağından..dişleri erimiş lastiğe nazaran daha düşük devirler çevirebilmekte. Bu farkı her arka lastik değiştirdiğimde fark ediyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:37 ----------

[QUOTE=Rodajdan sonra 60 km hızın 5000 devirden 4500 devire doğru düşecek[/QUOTE]

Bu bilgi yanlış bir bilgi, peki doğru olduğunu idea ediyorsanız..rodajdan sonra.. aynı hız ve aynı viteste devrin neden düşeceğini idea ettiğinizi açıklarmısınız. Size yada deneyiminize göre neden devir düşer rodajdan sonra ?

Motosikleti
    Alıntı ethemm76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynı marka aşınmış (dişleri kaybolmuş) lastik ile, aynı marka lasitiğin yenisi arasında devir-hız ilişkisi arasında dişli değişimi kadar olmasa da fark oluyor. 0.2 devir seviyelerinde. Dişli değişiminde görülen devir oranı değişimi dişlinin çapının değişmiş olması sebebiyle oluşuyor. Dolayısıyla aynı mantıkla.. dişleri tam olan lastiğin çapı..dişleri erimiş lastikten daha yüksek olacağından..dişleri erimiş lastiğe nazaran daha düşük devirler çevirebilmekte. Bu farkı her arka lastik değiştirdiğimde fark ediyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:37 ----------

Bu bilgi yanlış bir bilgi, peki doğru olduğunu idea ediyorsanız..rodajdan sonra.. aynı hız ve aynı viteste devrin neden düşeceğini idea ettiğinizi açıklarmısınız. Size yada deneyiminize göre neden devir düşer rodajdan sonra ?

Valla Ethem hocam yanlış mı doğru mu bilmiyorum ama , benim motorum rodajdayken 5. viteste 60 km hızla giderken 5000 devir çevirirken , rodaj bakımından sonra 5. vites 60 km hızı 4500 devirde yapmaya başladı . Motor rodaj evresindeyken daha torku düşük ve sakindi , rodaj bakımından sonra birazcık güç artışıda oldu çekişte .

Bu arada motorum 6250 km ve hiç subab ayarı yapılmadı , artık ufaktan subab sesi iyice artmaya başladı motor boşta çalışırkende şıkır şıkır sesler gelmeye başladı . 8000 bakımını beklemeli miyim yoksa sadece subab ayarı yaptırmaya mı gitmeliyim ?

Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Alıntı Ezio41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Valla Ethem hocam yanlış mı doğru mu bilmiyorum ama , benim motorum rodajdayken 5. viteste 60 km hızla giderken 5000 devir çevirirken , rodaj bakımından sonra 5. vites 60 km hızı 4500 devirde yapmaya başladı . Motor rodaj evresindeyken daha torku düşük ve sakindi , rodaj bakımından sonra birazcık güç artışıda oldu çekişte .

Bu arada motorum 6250 km ve hiç subab ayarı yapılmadı , artık ufaktan subab sesi iyice artmaya başladı motor boşta çalışırkende şıkır şıkır sesler gelmeye başladı . 8000 bakımını beklemeli miyim yoksa sadece subab ayarı yaptırmaya mı gitmeliyim ?
    Motor kullandıkça kendine gelir,parçaların birbirine alışmış olması.. rodajın tamamlanmaya başlamış olması kaynaklı ilerki km lerde fazla olmasada performans artışı oluyor. fakat. hız ve aynı hızda çevirdiği devir arasında teknik ve mantık olarak..ilerki km lerde.. devirin aynı hızda daha düşük seyretmesini sağlayacak bence bir sebep yok. Devir tam tersine.. lastiğin ömrü bitme seviyesine ulaşarak dişlerinin neredeyse hiç kalmadığı dönemlerde yükselmeye başlıyor. Şu anda ve motorun yeniyken çevirdiği devirleri mutlaka biliyorsun. Arka lastiği daha erken değiştirmezsen birde 8-10 bin km sonra..motorunun aynı hızda daha yüksek devirler çevirmeye başladığını göreceksin.

Sübap ayarı ile ilgili, 6250 den 8000 bakımına kadar, genelde ufak vitesleri kullandığın şehir içi yolculuklar yaparak.. bu süreç çok uzun olacaksa bence bekleme.. ama ben sıklıkla uzun yol yapıyorum.. 8000 bakımına bi kaç ay içinde giriyorum diyebiliyorsan bence bekleyebilirsin. Sübap sesi aşırı seviyede yüksekse..bence hiç bekleme..inceden belli olmaya başladıysa sorun olmaz.

Motosikleti
    Alıntı ethemm76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor kullandıkça kendine gelir,parçaların birbirine alışmış olması.. rodajın tamamlanmaya başlamış olması kaynaklı ilerki km lerde fazla olmasada performans artışı oluyor. fakat. hız ve aynı hızda çevirdiği devir arasında teknik ve mantık olarak..ilerki km lerde.. devirin aynı hızda daha düşük seyretmesini sağlayacak bence bir sebep yok. Devir tam tersine.. lastiğin ömrü bitme seviyesine ulaşarak dişlerinin neredeyse hiç kalmadığı dönemlerde yükselmeye başlıyor. Şu anda ve motorun yeniyken çevirdiği devirleri mutlaka biliyorsun. Arka lastiği daha erken değiştirmezsen birde 8-10 bin km sonra..motorunun aynı hızda daha yüksek devirler çevirmeye başladığını göreceksin.

Sübap ayarı ile ilgili, 6250 den 8000 bakımına kadar, genelde ufak vitesleri kullandığın şehir içi yolculuklar yaparak.. bu süreç çok uzun olacaksa bence bekleme.. ama ben sıklıkla uzun yol yapıyorum.. 8000 bakımına bi kaç ay içinde giriyorum diyebiliyorsan bence bekleyebilirsin. Sübap sesi aşırı seviyede yüksekse..bence hiç bekleme..inceden belli olmaya başladıysa sorun olmaz.

Valla hocam dedikleriniz doğrudur fakat ben kendi motorumda gözlemlediğim şeyleri söylüyorum size Rodajdayken motorum Samet10 arkadaşımızında dediği gibi 5. vites 5000 devirde 60 yapıyordu , rodajtan sonra 4500 devirde 60 yapmaya başladı . Bakalım samet10 arkadaşımızın rodajı bitince 5. vites 5000 devirde kaç yapacaz göreceğiz .

Subab sesi hafiften çıt çıt çıt vurmaya başladı biraz rahatsız olmaya başladım , hatta motorumdan beni soğutmaya başladı diyebilirim . Biraz takık birisiyimdir böyle şeylere . Subab sesi hiç olmasa daha çok seveceğim motorumu .

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 7 kullanıcı var. (0 üye ve 7 misafir)

Bu Konudaki Etiketler