Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mondial 150zc Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Volkan Serezli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    Alıntı Şeyh Şamil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bugün yaşadığım bir durumu sizlerle paylaşmak isterim.

Hareket halinde iken scooter aniden yavaşladı, gaz verince de bir zorlama olduğunu
    gözledim. Sinyal verip sağa yanaşırken sol(arka) fren sanki taş gibiydi.
    Motoru stop edip arka lastiğe baktığımda, lastiğin kilitlenmiş olduğunu gördüm.
    Hemen servisi aradım ve konuyu anlattım. Motoru uzun bir zaman çalıştırmamışsınız
    dediler.Doğruydu 6-7 gündür hareket ettirmemiştim.
    (( KUllanım kulavuzunda böyle bir durum ile karşılaşabileceğimiz
    belirtilmemişdi)). Mondial 150 ZC kullanıcısı olarak konuyu sizlerle paylaşmak ve aynı
    akıbeti yaşamamanız içinde bir müddet kullanım olmadığı zaman, fren disklerinin hava-
    sını almanız veya aldırmanız; olası sorunların doğmadan önüne geçilmesine katkı sağlayıp,
    zaman kaybı ve farklı tehditlerin önüne geçecektir.

Değerli zc,hs,zz,ss vs. ve diğer scooter kullanıcıları
    FARINIZDA YOLUNUZDA AÇIK OLSUN !..
    ben yaklaşık 2 ay çalıştıramadım motoru izmir dışındaydım ama bişe olmadı
    bidhaki sefere dikkat edeceğim teşekkürler

dünde motoru bi güzel yıkadım diş fırçasıyla fln baya bi detaya girdim :D
    e bugünde yağmur yağmasınmı :D
    bıraktım motoru babamın evinde(babamın orda yıkamıştım)yürüyerek geri döndüm 5 klomtreyi

bide beni uykuuz bırakan servis...
    yağa 35 tl aldı..
    işçilik 25..
    güzel bi kazk yedim
    bidaha servise gidersem 2 olsun...
    ben kendi bakımımı adam akıllı kendim yaparım..
    zaten garantiside bitiyo...
    kayış değişçeğinde giderim bi serviste hallettiririm..
    bundan sonra boyle çok bozdular morallerimi :S

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ortadadogulu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 zc < cbf 150 < 150 mc<OPEL ASTRA>Linea
    selamlar. hafta sonunda toplamda 80 liralık masraf açan motorumdan soğumaya başladım. bu masrafı motorda değil de krenajda açtığı için de mutluyum aslında. kötünün iyisi durumu. arka port bagaj geçen haftalarda durduk yere kırılmıştı. vidaları gevşediği için ve titreşimden dolayı kırıldığını düşünüyordum. vesselam 38 lira gibi bir ücret ödüyrerek aldım yenisini serviste aktırdım. toplamda 100 km yol gitmemiştim ki motorun sol tarafındaki vida yerinden yeniden kırıldığını farkettim. canım sıkıldı bant ile tutturmak zorunda kaldım. vesselam port bagaj yeniden kırıldı. tahminimce şase de bir yamulma var ve bu yamukluk arkada patlıyor. henuz çözemedim meseleyi.
    yeniden orjinal port bagajnı takmayıdüşünmüyorum. eğer bir yamulma varsa yeniden kıracaktır. onun yerine başka bir motorun port bagajını deneteceğim. mümkünse sırt yaslamalı. olmadı yeni birtane yaptırtacağım.
    bu konuda denemesi ya da tavsiyesi olan varmı.
    dükkanı açarken çekerim her daim bismillah
    pirimizdir sofuoğlu olsun şampiyon sağlığına zeval vermesin allah

sky_forever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motoran SCUB 150
    Şimdi ben heç birşey anlamadım bu vida çıkma bagaj kırılma yeri neresi nasıl kırılır ne şase yamukluğu pardon???

Motosikleti
    port bagaj. arkada duran siyah metal parça. üç adet alyan vidası var. ikisi yanlarda biri de arka stop lambası üzerinde. kırılan yerler vidaların sağ ve soldaki ekleme yerleri. şaseye bağlantı noktaları. buralardan kırılma yapıyor. üst üste ikidir kırdı. üzerine monteli kappa çantam var. yükleme ya da yaslanma olmadan kırılma olduğu için aklıma şaseden kaynaklanan bir yamukluğun sebep olduğu geldi.

'' ortadoğulu '' mondial'in orjinal diye verdiği port bagaj son derece
    kalitesiz ve uyduruk malzemeden yapılmıştır. Scooteri almayı takiben
    montaj aşamasında bunu bizzat satıcı ve servis yetkilileri ifade ettiler.

Sirkeci tarafındaki motor yedek parça ve aksesuarları satan yere
    gidip, pazarlık yaparak cappa vb.. marka port bagaj almanı tavsiye
    ederim. Port bagajı nı en az 5-6 yerinden civata ile monte etmen halinde
    çok sağlam olmakta ve fazla baskılı yaslanılmadığı sürece rahatça kullanırsın.

Bağlantı yerindeki kırılma , diğer aksaklıkları ise, garanti süresi dolmadıysa
    servisde yaptırman en mantıklısı olacaktır. Ama kesinlikle mondialin port
    bağajını alma ve kullanma derim..

Motosikleti
    herhalde yanlış tarif ettim. benim kullandığım marka kappa k30. kasteddiiğim şey çanta değil. çantanın montaj yapılan metal demiri kırıldı.standart motorun arkasında olan alaşım döküm olan malzeme. vida yerlerinden kırıldı.

Motosikleti
    Motoran SCUB 150
    ben anladım ve size akşam foto ile dönücem

Motosikleti
    Alıntı sky_forever adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben anladım ve size akşam foto ile dönücem
    orjinal olanı ikinci kez kırılınca şimdi tekrardan 38 lira verip kırılmasına göz yumamam. muhtemelen kırılacaktırda. bu sebepten farklı bir model ya da ne bileyim sırt yasalam yeri şeklinde bir model aklıma geldi. dneyeceğiz göreceğiz.
    akşama fotoları bekliyor olacağım.

Bahsettiğin '' sissy bar '' olarak bilinmektedir.
    www.feyizoğlu.com veya farklı motorsiklet
    yedek parça/aksesuarı satan firmalarda rahatlıkla
    bulabilir yada benzerini sanayide iyi bir ustaya yaptırıp
    monte edebilirsin..

FARINIZDA YOLUNUZDA AÇIK OLSUN

Motosikleti
    Bahsettiğin '' sissy bar '' olarak bilinmektedir.
    www.feyizoğlu.com veya farklı motorsiklet
    yedek parça/aksesuarı satan firmalarda rahatlıkla
    bulabilir yada benzerini sanayide iyi bir ustaya yaptırıp
    monte edebilirsin..

FARINIZDA YOLUNUZDA AÇIK OLSUN
    şamil verdiğin bilgi için sağol lakin bilgimiz dahilinde olan şeyler bahsettiğin şeyler. ben 150 zc için bir model tasarlıyorum. hem orjinal bagajın montajı yapılan üç noktadan bağlantılı hem de artçının ayak dayama yerine bir hat ile bağlantı dağlayarak yan bagaj için de yer yapabilirm gibi geldi aklıma. servise gittim. sağolsun usta ilgilendi. iki akıl verdi birinin yolu demirciden diğerinin yolu doğalgaz tesisatçısından geçiyor. ikisini de deneyeceğim. ama belki bir fikri olan vardır diye yazım. yoksa ne motorun ne de olanların acemisi değilim. kısaca istediğim akıl değil farklı bir fikir.

Motosikleti
    gomoto ecocıty 2006
    en isi honda activa al senlerce bin

Motosikleti
    Honda CBR 250R
    Alıntı dreamclio adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    en isi honda activa al senlerce bin
    oda honda ama
    zcnin goruntu bitirio beni :D

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    ALINTI ortadadoğulu nickli üyeden alıntı..
    şamil verdiğin bilgi için sağol lakin bilgimiz dahilinde olan şeyler bahsettiğin şeyler. ben 150 zc için bir model tasarlıyorum. hem orjinal bagajın montajı yapılan üç noktadan bağlantılı hem de artçının ayak dayama yerine bir hat ile bağlantı dağlayarak yan bagaj için de yer yapabilirm gibi geldi aklıma. servise gittim. sağolsun usta ilgilendi. iki akıl verdi birinin yolu demirciden diğerinin yolu doğalgaz tesisatçısından geçiyor. ikisini de deneyeceğim. ama belki bir fikri olan vardır diye yazım. yoksa ne motorun ne de olanların acemisi değilim. kısaca istediğim akıl değil farklı bir fikir.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ortadoğulu, burada amaç bilgi,tecrübe paylaşımı ve karınca kararıncada olsa
    nacizane yardımcı olabilmekti. Yazımda başka bir amaç, gaye ve kasıt
    bulunmamaktadır
    .

Ne sana nede başkasına AKIL vermek gibi düşüncede değilim ve olmadım.

Yazında değindiğin üzere, bizlerden istemediğin yada beğenmediğin
    yorumu (ki bu sana göre AKIL) sen zaten ustadan almışsın. Hemde bir değil
    iki AKIL vermiş sana ve cevabi yazında sen bu durumu yazmışsın zaten..

KASKINIZ TAKILI,YOLUNUZDA FARINIZDA AÇIK OLSUN

Not: Kask ve far ile ilgili bölüm ortadoğulu veya alınganlık gösterecek
    diğer ustaları kapsamamaktadır. Bu dilek ve temenni mahiyetinde
    bir deyiş olarak yazı sonuna eklenmiştir.

Motosikleti
    ALINTI ortadadoğulu nickli üyeden alıntı..

ortadoğulu, burada amaç bilgi,tecrübe paylaşımı ve karınca kararıncada olsa
    nacizane yardımcı olabilmekti. Yazımda başka bir amaç, gaye ve kasıt
    bulunmamaktadır
    .

Ne sana nede başkasına AKIL vermek gibi düşüncede değilim ve olmadım.

Yazında değindiğin üzere, bizlerden istemediğin yada beğenmediğin
    yorumu (ki bu sana göre AKIL) sen zaten ustadan almışsın. Hemde bir değil
    iki AKIL vermiş sana ve cevabi yazında sen bu durumu yazmışsın zaten..

KASKINIZ TAKILI,YOLUNUZDA FARINIZDA AÇIK OLSUN

Not: Kask ve far ile ilgili bölüm ortadoğulu veya alınganlık gösterecek
    diğer ustaları kapsamamaktadır. Bu dilek ve temenni mahiyetinde
    bir deyiş olarak yazı sonuna eklenmiştir.
    önce bir cevap vereyim sonra diğer meseleye geçeyim.
    yaşım bilmem kaç . alınganlık yapacak yaşı geçtim. yeterince akıl aldığımı yazdığımla gayet net ortaya koydum. yeni bir fikir aradığımı yazdım. burada kimseye üstünlük taslayacak değilim. umurumda da değil. motorlar hakkında görüş bildiriyor konuşuyoruz. yazılanları hakaret olarak ya da üstünlük taslamak olarka algılamazsan sevinirim. en azından benim öyle bir amacım yok. yalnızca yazılanlar duygu ifade etmiyorlar. yazılanları aleni hakaret içermediği sürece bu şekilde algılamak hatadır.
    akıl değil fikir istiyorum derken de aklınıza ihtiyacım yok demek istemedim. yazdıklarımı dikkatli okumamış olacaksın ki aynı şeyleri bana yazdın.

vesselam şimgi gelelim sadede.

servisle dün akşam tekrardan görüştüm. ince profil ile orjinal taşıyıcıya benzer oval bir taşıyıcı yapacağız. ve bunun arka stop lambası üzerine gelen bölümüne bir sac levha ile eğimli bir görüntü vereceğiz. sallantı olmasın diye kaynak yerlerine de enlemesine bir profil daha kaynak atacağız. bir aksilik olmazsa yaptıklarımı fotoğraflaryıp size de gönreceğim.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 12:30 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 12:26 ----------

sky forever fotoğrafları bekliyorum hala .

Motosikleti
    Keeway Outlook 150
    Şu motorun selesinin altındaki boşluk , şöyle adam gibi bir tane kask sığacak kadar olsa , millet , port bag ıvır zıvır ile uğraşmayacak yeminlen...
    [CENTER][/CENTER][CENTER]Özgürlük iki teker üzerindedir...[/CENTER]

Motosikleti
    aslında bagaj işe yarıyor öyle deme. sadece kask değil kıyafet de koyuyoruz. mesela ben işim gereği ceket kravat kullanmak zorundayım. işe giderken ceketi paltoyu cantaya koyuyorum. iş yerinde varınca motor montu ile yer değiştiryorum. kaskımı ise direksşiyona ayrı bir kilit ile kilitliyorum. bir e dün seleyi falan açınca gördm ki sele altına doğru biraz daha inerse motora tems olacak sonra sele altımızda alev alır allah saklasın :9

Motosikleti
    kanuni racer 200
    Alıntı zeusss adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sürekli istop etme sebebi subap ayarı kaçmasından kaynaklana bılır bı motorcuda ayarlata bılırsın 15 25 arası tutar bendede senın gıbı el marsından calışmama sorunu var ama sadece 1 calıştırmada yapıyor motor ısındıktan sonra kalan çalıstırmalarda el marsı calısıyor akuden dedıler beyınden dedıler baktırdık olmadı bırde bu zc lerde bı hastalık var motor sasısınde ıkıye ayrılma yapıyor tum kullanıcı arkadaslarımı uyarmak isterım dıkkatlı olunuz

Öncelikle S.a uzun zamandır gelemiyordum umarım herkez iyidir.. zeus uyarmana gelince herkez adına tşk ederim ben uyardığımda bi dayak yemediğim kalmıştı çünkü benimde şase ortadan ayrıldı hemde 80 yada 90 civarı hızla giderken aniden durdum kenara elimle çekerek götürdüm arkamdaki arabalara el işareti ile yavaşla demeseydim şimdi nerdeydim bilmiyorum bencede arkadaşlar her zaman tedbirli olun her zaman motora binmeden önce bi bakın bi problemi varmı diye allah kimseye kaza bela göstermesin ( AMİN )

---------- Mesaj ekleme zamanı: 18:51 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 18:34 ----------

Selamın aleyküm.. Herkese kazasız sürüşler dilerim.
    2000 tl. civarındaki scooter bayilerini gezmeyi takiben, mondial 150 zc model scooteri almaya karar verdim ve aldım. Şuanda 200 km'de.. İlk scooterim ve bayinin 500 km ye kadar 40*50 km'yi geçme yorumuna uymaktayım.
    Sonrasında motor sitelerini gezerken bu siteyede rastladım ve toplam 154 sayfanın hepsini pür dikkat okudum.
    Sonuçta 150 zc aldığım için hem mutlu oldum hem de bazı yazılanlar beni kararmsarlığa düşürdü.
    Bu scooter; hakikaten dayanıksız ve sık arıza yapan, parçaları dökülen bir motormu? yoksa dikkatli ve zorlamadan kullanıldığında uzun yıllar zevk alarak kullanacağımız bir aletmi?
    Mondialin bir kısım parçalarının ülkemizde yapıldığını zannetmiştim. Bu scooter tamamem çin malımı? İlk benzim almayı takiben depoyu tekrar doldurup yaptığım hesaplamada 100 km'de 3,5 litre sarfiyat olduğunu gözlemledim. Bu normalmidir?
    Rodaj süresi sonunda 2 kişi bindiğinde sorun çıkarmı? Bizi yarı yolda bırakırmı? Ele güne rezilmi oluruz? Scooter 2007 modelmiş!. 2 yıllık lastik yani.. vede lastiğinde nyloon sct yazıyor. Her iki lastiği de acilen değiştirmelimiyim? Yoksa bir müddet veya rodaj süresi bitimine kadar idare edermi?
    Motoru akşam kullandığımda akü şarjının hemen düştüğünü gözlemledim. Gündüz kullanımında da güvenlik açısından farları devamlı açmak ister ve açarak kullanırsam akü yeterli olurmu? yoksa aküyü değiştirmekmi gerekmektedir?
    150 zc'yi aldıktan ve işlemleri bittikten sonra serviste çakmağı iptal ettiler sebebi kablosu yanıyormuş!. Hava filitreside kasise girince kırılıyor dediler. Sizlerin çakmağı da iptal edildimi? Hava filitresi kasise girince kırıldımı? Mondialin verdiği kask iyi bir kaskmı? yoksa piyasadan yeni bir kaskmı almam daha iyi olur?

Deneyim ve tecrübelerinize olan inancım doğrultusunda , acemi ve scooterler hakkında bilgisi yetersiz olan bendenizie zaman ayırır, aydınlatır ve yukarıda aradığım sorulara kısada olsa cevap yazarsanız şimdiden teşekkür ederim.
    kaskı gerçekten dandik hani 5 para etmez diye bi laf var bırak 5 i 2 para etmez arka lastiğini değiş çünkü yağmurlu havada çok kayıyor zaten bakınca anlarsın bildiğimiz kavun gibi lastil alırken dişli lastik al ama esnek olmasına özen göster sakın dişli diye taş gibi lastik alma ayrıca evet çakmaklığı kullanırsan kabloları yakar çünkü çok yükleniyor bende iptal ettirdim ama kesinlikle soketin ucunu bantlat yoksa yine zararını görebilirsin ben bantlattım.. motorun dağılmaması açısından bi tane tornavidan hep bagajda olsun her gün binmeden önce vidalarını kontrol et.. iyi sürüşler ;)

Sayın Erkin,
    Bilgi paylaşımı ve cevabi yazın için teşekkür. Mondial'in verdiği kaskı
    kullanmadım. Kimseye o uyduruk kaskı kullanmalarını bende tavsiye
    etmem, uygun ve sürücüyü koruyacak kalitede kask kullanılmalıdır.

Lastik olarak; Michelin City Sport veya Metzeller Me 7 Teen arasında
    kaldım.. Şu aşamada karar verme arifesindeyim ve bu iki lastikle
    ilgili araştırmam devam ediyor..
    Sonuçta bu iki lastikden birini almayı ve kullanmayı düşünüyorum..

KASKINIZ TAKILI, YOLUNUZDA FARINIZDA AÇIK OLSUN !

Motosikleti
    Honda CBR 250R
    bukadar ciddiyete gerek var mı ??

Motosikleti
    Motoran SCUB 150
    Alıntı ortadadogulu adlı üyeden alıntı Mesajı göster

sky forever fotoğrafları bekliyorum hala .
    Ahanda fotoğraflar biraz ön bilgi vereyim...

Benimde kappa çantam var ve bugüne kadar heç orayla ilgili ne kırılma ne ezilme birşey yaşamadım ki çantam gayet gayet büyük ! Fakat resimdeki gibide bazı eklentiler beslemeler yapıldı mesela delindi vidayla tutturuldu altına iki tane güzel seçme bi tahta koyuldu falan ustam yaptı hepsini sağlam olsun bi kere iş yapalım diye kaç yıldırda duruyo valla gram yerinden kıpırdamadı...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 5 kullanıcı var. (0 üye ve 5 misafir)

Bu Konudaki Etiketler