Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mondial 125 ZN Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar herkese, bir kaç gün önce sirkeci'deki motorcuların olduğu meşhur sokaktan geçerken, bir yer arıyordum ve yavaşlamıştım. Genç birisi yanıma doğru yanaştı ve 'abi egzozun sallanıyor' dedi. Bende ne demek istediğini anlamadığım için suratına iyice baktım ve çocuk tekrar 'egzozun çok sallanıyordu abi haber vereyim dedim.' dedi. Ben yolculuk esnasında böyle bir şey hiç farketmedim ama bazen motoru durdugu yerde çalıştırdığımda bile zıngır zıngır sanki birşeyler titriyormuş gibi duydugum olmuştu. Peki bu sorun znu'nun genel bir sorunu mudur kolayca halledilebilen yoka ileride başıma ciddi problemler açabilecek bir sorunun habercisi midir? Bilen duyan arkadaşlar etraflıca anlatabilirlerse iyi olur. Ben de raştırmaya devam edeceğim. Şuan bu konuyla ilgili pek bir şey bulamadım.

Teşekküler herkese. Kolay gelsin.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    arda4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hemen bir motorcuya uğra, egzozu söksün içindeki kurumu vs çıkarsın sonra da motor iyicene soğuyunca egzozu sağlam bir şekilde tekrar monte etsin işlem tamam

Motorda ister istemez titreşim var. Hele bir de motoru sürekli tapagaz kullanıyorsan, 15w40 yağ kullanıyorsan, ön varyatör aşınmış zangırdama yapıyorsa belirgin derecede titreşim artıyor.

Titreşim artınca da egzoz bağlantı vidaları gevşiyor. Çözümü yukarıda anlattığım şekilde. Hatta vidaları takmadan önce vidalara bir damla loctite sürersen titreşimden dolayı açılma son bulur.

Diğer sukuterlerde de aynı sorun mevcut.

Eğer hiçbir şey yapmazsan "ya gidiyordum egzoz düştü" diyenlerden olursun. Motor bu, arabaya benzemez ilgi ister bakım ister
    solo__ bunu beğendi.

Alıntı arda4 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Muhtemelen rölanti ayarından.

Motoru çalıştırın, 10dk kadar gezinin motor iyice ısınsın. Motoru orta sehpaya alın:

Bagajı açın küçük bir kapak göreceksiniz. Onu da açın Karbüratörün rölanti ayar vidasını göreceksiniz.

http://www.towingdelivery.co.uk/Scoo...ages/Carb2.jpg

Motor çalışırken vidayı saat yönüne doğru çok yavaş çevirin. Ta ki arka teker YAVAŞÇA dönmeye başlayıncaya kadar. Arka frenle tekeri durdurun.

Sonrasında çok yavaş bir şekilde vidayı saat yönünün tersine çevirin. elinizle tekeri geriye doğru çevirin. Eğer dönmüyorsa vidayı çok çok az saat yönünün tersine çevirin. Elinizle döndürdüğünüzde dönüyorsa işlem tamam.

Bir de gaz kolunda 1-2mm kadar boşluk olmalı.

https://www.youtube.com/watch?v=cNekQEcB0bc
    [video]https://www.youtube.com/watch?v=cNekQEcB0bc[/url]
    Aynen bu şekilde hava ayarını yaptım bugün çiçek gibi oldu sonrada rölantiyi kıstım . Şimdi bir soru rölanti hangi devirde olmalı iki arada bir derede kaldım . çok sessiz mi bırakmalıyım ? Yoksa kavrama noktasına yakın mı ?

Kavrama noktasına yakın. Gazı açtığın zaman fırrr deyip devir kazanıp sonra kavrama yapıyorsa rölantiyi biraz daha yükseltmelisin.

Rölanti ayarı dediğim gibi, motor iyice ısındıktan (otomatik jikle kapandıktan) sonra arka teker dönmeyecek kadar yüksek.

Gaz kolunun boşluğu da önce karbüratör tarafından sonra da gaz kolunun oradaki vidadan ayarlanacak. Gaz telinde çok hafif boşluk(en fazla 2mm gibi) olacak gergin olmayacak. Gaz teli gergin oldu mu çok az da olsa gaz veriyor rölanti ayarını bozuyor.

__________________________________________________ __________________________________________________ ______________________________________________
    Çinli, Avrupalı, Japon, Koreli, Tavyanlı... bir sukuter alınır alınmaz yapılması gerekenler:

- Lastikleri mümkün olan en kaliteli lastiklerle değiştirmek (Ör: Michelin, Pirelli)

- Jantın eğrilik kontrolü

- Lastik subaplarını değiştirmek, jant ve lastiğe balans ayarı yaptırmak

- Motor 1.5-2 yaşından küçük ise hidrolik frendeki havayı almak eğer daha eski ise önce havayı alıp sonra fren hidroliğini komple kaliteli bir marka ile değiştirmek https://www.youtube.com/watch?v=WsXIm7jCBBA

- Fren diskleri eğri ise kaliteli bir marka ile değiştirmek (ör: Bu motor için Honda Spaccy 110 orjinal diski veya EBC marka ön disk)

- Fren balatalarını kaliteli bir marka ile değiştirmek https://www.youtube.com/watch?v=9GX1lB2cyWw

Ör: EBC Mondial 125ZNU, Asya Nostalji ve birçok Tavyanlı çinli motor için ön balatalar EBC SFA086

Arkalar EBC H330 (Honda CG125 Arka)

Karbüratörlü bir sukuter alınır alınmaz yapılması gerekenler:

- Hava filtre kutusunun temizliği, hava filtresinin karbüratör bağlantısının kontrolü(gevşeyebiliyor çıkabiliyor) ve hava filtresi değişimi https://www.youtube.com/watch?v=oTSkLg68Us4

- Karbüratör manifoltunun kontrolü, yağlanma vb varsa değişimi (bir önceki sayfada örnek resim mevcut, mutlaka orjinal çift çıkışlı manifolt alın)

- Otomatik jikle ayarı https://www.youtube.com/watch?v=mqog0zp6yD8

- Hava ayarı ve rölanti ayarı.

- Motor 2000-3000km'den fazla ise buji değiştirmek NGK iyidir.

- Gaz kolu boşluk ayarı https://www.youtube.com/watch?v=NEB7QJNE_EM

Bunun haricindekiler keyfe keder işlerdir. Bunlara ek olarak kayış değişimi (Gates Powerlink veya Bando marka 743mm x 20mm x 30mm) ve varyatör temizliği eklenebilir https://www.youtube.com/watch?v=y1V4BSZ3BnE

Bu söylediklerim markadan ve modelden bağımsızdır. Bütün sukuterlerde yapılması gereken rutin bakım işlemleridir. Amma ve lakin... hepsi kusursuz eksiksiz yapılıyor bunların emin olun
    https://www.youtube.com/watch?v=y1V4BSZ3BnE
    EnvEng ve zeyteymen bunu beğendiler.

Merhabalar, yağ eksildikçe eklemek sağlıklı mı? Yoksa 1500 km'de bir komple değiştirmek mi daha sağlıklı?

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:14 ----------

Bir de motor rolanti halinde iken yavaşlama anında tam durmaya yakın jıkk diye bir atma sesi gelip motor stop ediyor bunun sebebi nedir? Çok sık olmuyor ama haftada 1-2 oluyor diyebilirim. Hatta geçen gün motoru yaklaşık 1 saat kullandıktan sonra yol kenarında durdum telefonumdan haritaya bakmak için. Durup dururken yine aynı ses gelip stop etti. BU sorunu nasıl çözebilirim?

Motosikleti
    bajaj avenger 150 street
    arkadaşlar merhaba yeni konu açmak istemedim mondial 125 znu aldım sıfır km önceden motor tecrübem pek yok alır almaz yapmam gerekenler nedir nasıl bir motordur üzermi beni ? yakıt durumu nedir ve en önemlisi rodaj süresi kaç km dir ?

solo__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xcity
    Alıntı ilkhe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar merhaba yeni konu açmak istemedim mondial 125 znu aldım sıfır km önceden motor tecrübem pek yok alır almaz yapmam gerekenler nedir nasıl bir motordur üzermi beni ? yakıt durumu nedir ve en önemlisi rodaj süresi kaç km dir ?
    hocam selamlar,
    rodaj süresi 1.000 km. bu süre içinde makineyi fazla zorlamayın, talimatlara uyarak sürün.
    lastiklere dikkat edin. bence en zayıf yönü fabrika çıkışı üzerinde gelen lastikleri.
    ilkhe bunu beğendi.

Motosikleti
    bajaj avenger 150 street
    Alıntı solo__ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam selamlar,
    rodaj süresi 1.000 km. bu süre içinde makineyi fazla zorlamayın, talimatlara uyarak sürün.
    lastiklere dikkat edin. bence en zayıf yönü fabrika çıkışı üzerinde gelen lastikleri.
    çok teşekkürler bilgi için 1000 km de çokmuş yahu kaç zamanda yaparımki

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:09 ----------

birde unutmadan sormak isterim rodaj süresi boyunca artcı ile binilirmi yoksa tekmi binmem gerekir.

solo__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xcity
    çok teşekkürler bilgi için 1000 km de çokmuş yahu kaç zamanda yaparımki

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:09 ----------

birde unutmadan sormak isterim rodaj süresi boyunca artcı ile binilirmi yoksa tekmi binmem gerekir.
    her gün sürün en güzeli artçı ile binmek önerilmez, özellikle yokuşu yüksek bir yerde oturuyor iseniz sakat.
    yakıtını hatırlamıyorum ama 100 km'de 4 lt'den fazla yakar diye tahmin ediyorum

Motosikleti
    bajaj avenger 150 street
    5 lt yaksa 100 km de 21 tl ediyor arabam dizel olmasına rağmen yüz km de 40 tl üzerinde yakıyor.

Alıntı donmanoktasi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar, yağ eksildikçe eklemek sağlıklı mı? Yoksa 1500 km'de bir komple değiştirmek mi daha sağlıklı?

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:14 ----------

Bir de motor rolanti halinde iken yavaşlama anında tam durmaya yakın jıkk diye bir atma sesi gelip motor stop ediyor bunun sebebi nedir? Çok sık olmuyor ama haftada 1-2 oluyor diyebilirim. Hatta geçen gün motoru yaklaşık 1 saat kullandıktan sonra yol kenarında durdum telefonumdan haritaya bakmak için. Durup dururken yine aynı ses gelip stop etti. BU sorunu nasıl çözebilirim?
    Muhtemelen rölanti ayarı olması gerekenden düşük, motor giderken sorun olmaz ama durduğun zaman stop eder. "jık" sesi de muhtemelen otomatik benzin musluğunun kapanma sesi. Bir önceki sayfada rölanti ayarını anlattım. "E ilk çalıştırdığımda niye sorun olmuyor?" dersen otomatik jikle sayesinde, 3-5dk sonra devreden çıkınca senin yaşadığın sorun da açığa çıkıyor.

5 lt yaksa 100 km de 21 tl ediyor arabam dizel olmasına rağmen yüz km de 40 tl üzerinde yakıyor.
    Hocam bu motorun bir arızası ayarsızlığı yok ise 3lt/100km civarı yakıyor. Bu aracı benzer araçlarla kıyaslayın. Enjeksiyonlu fezatronik sukuterler bile 2.5-3L/100km yakıyor ki bu o motorların fiyatı bunların en az 3 ila 5 katı.

Yani hesaplayınca bu motor hakikaten bedavaya geliyor.

Dizel araca gelince, aynı aracın aynı modelinin benzinlisi ne kadar yakıyor?

Motosikleti
    bajaj avenger 150 street
    çok doğru hocam bilgi için saolun birde sorum olucak bu gün aldım gelirken gazı bırakınca motor iyi süzülmüyor bu normalmidir (düz yol için) yokuş aşağı süzülüyor tabi.

Selamlar arkadaşlar, Avcılar tarafına yakın bildiğiniz iyi bir servis var mı acaba? Periyodik bakımlarını yaptırmam gerekiyor da. Bir de bu periyodik bakımları yetkili serviste yaptırmazsak bir arıza durumunda garanti geçersiz mi kalıyor?

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:42 ----------

Benimki 3.7lt/100 yakıyor yani km'de 14krş'a denk geliyor. Bu normal mi? Değilse daha tasarruflu olması için neler yapabilirim? 3lt/100 çok iyi görünüyor.

Motosikleti
    bajaj avenger 150 street
    arkadaşlar bu motorun sadece motor yağımı değişiyor yoksa şanzuman yağı filanda varmıdır ? birde rodaj süresi bitince sentetikmi mineral yağmı kullanıcaz ? unutmadan ben 300 km ye yaklaştım 300 km de değiştirsem bir sıkıntı olurmu tabiki rodaj 1000 km ye kadar devam edicem ama yağı değiştirmek istiyorum ?

arkadaşlar bu motorun sadece motor yağımı değişiyor yoksa şanzuman yağı filanda varmıdır ? birde rodaj süresi bitince sentetikmi mineral yağmı kullanıcaz ? unutmadan ben 300 km ye yaklaştım 300 km de değiştirsem bir sıkıntı olurmu tabiki rodaj 1000 km ye kadar devam edicem ama yağı değiştirmek istiyorum ?
    Şimdi yağını değiştir. Bir sonraki değişimi de 300-400km gibi yap. 1000km'den itibaren normal 1000km aralıkta yağı değişirsin. Yalnız 1000km'yi aşmamaya dikkat et. Yağ değişimini es geçersen egzantrik rulmanı bozulabilir.

Hem motor yağı hem dişli yağı değişiyor. Motor yağı en fazla 1000km'de dir kaliteli 10w40 motosiklet yağı ile (Ör: Shell, birçok benzinlikte var). Dişli yağı ise SAE90 dişli yağı, 110mL 6ay veya 4000km (hangisi önce dolarsa). Yağı fazla basarsanız tahliyeden fışkırıyor

çok doğru hocam bilgi için saolun birde sorum olucak bu gün aldım gelirken gazı bırakınca motor iyi süzülmüyor bu normalmidir (düz yol için) yokuş aşağı süzülüyor tabi.
    Gazı bırakınca biraz süzülmesini istiyorsan rölanti ayarını yapıp, elcik boşluğunu dediğim şekilde ayarladıktan sonra elciğin oradaki ayar vidasını saat yönünün tersine çeyrek tur çevir. Böylece gazı kapatınca 0.5-1sn kadar çok çok az bir verilmiş oluyor motor hemen öne yığılmıyor. Yalnız tabii bu fren mesafesini uzatır.

Gaz boşluğunu almayı da mutlaka tarif ettiğim şekilde yapın. Gaz teli kesinlikle gergin olmamalı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:25 ----------

Alıntı donmanoktasi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selamlar arkadaşlar, Avcılar tarafına yakın bildiğiniz iyi bir servis var mı acaba? Periyodik bakımlarını yaptırmam gerekiyor da. Bir de bu periyodik bakımları yetkili serviste yaptırmazsak bir arıza durumunda garanti geçersiz mi kalıyor?

Benimki 3.7lt/100 yakıyor yani km'de 14krş'a denk geliyor. Bu normal mi? Değilse daha tasarruflu olması için neler yapabilirim? 3lt/100 çok iyi görünüyor.
    Önceki sayfalarda vardı, karbüratör manifoltunu kontrol edin(, yağlanma varsa değiştirin. (5-10TL)

* Hava filtresi kutusunu temizletin, hava filtresini değiştirin(5TL) ve hava filtresi hortumunun karbüratöre tam oturduğundan emin olun.

* Bujiyi NGK marka bujiyle değiştirin (5-7TL)

* Otomatik jikle ayarını yaptırın ( https://www.youtube.com/watch?v=mqog0zp6yD8 )

* Karbüratör hava ayarını yapın yaptırın. orjinal karbüratörde 2.5tur sanırım tam oluyor.

* Motorda benzin kokusu olmamalı, benzin ve vakum hatlarını kontrol edin ettirin.

* Karbüratörün diyaframı yırtıksa karbüratörün atmosfer çıkışı yağlanır(aiağıdaki linkte aşağı bakan ters L şeklindeki siyah parça), motor çok yakar benzin kokusu yapar doğru dürüst gitmez. Diyafram 15-20TL işçilik vs derken komple karbüratör alabilirsiniz 40-50TL http://www.dokuyucu.com.tr/asp/produ...-BASKILI-125cc

Bunları yaptığınızda az yakması lazım. eğer sürekli tapagaz kullanıyorsanız sakin kullanmıyorsanız 4L/100km'ye yaklaşması normal.
    EnvEng ve zeyteymen bunu beğendiler.

Motosikleti
    bajaj avenger 150 street
    hocam dişli yağı kaç km bir değişmemiz gerekli ve ben bu yağları kendim değiştirebilirim sanırım motor yağını biliyorum ancak dişli yağı nerden değişir ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:22 ----------

birde hangi yağı kullanayım motor için parası önemli değil...

Gerek motor yağı gerekse dişli yağı için bulabildiğin en kaliteli yağlar kullan.

Motor yağı için Shell Helix hemen her yerde benzin istasyonlarında bulunur, fiyatı makuldur. Castrol motosiklet yağı da pek çok yerde bulunur, pek iyi değil diyorlar ben kullandım sorun olmadı çok uzun süre kullanıp sorun yaşamayanlar da var. En en iyisi olsun dersen Motul iyi diyorlar, Speedol iyi diyorlar. Otomobil, traktör, kamyon motor yağı sakın koyma. Kalın yağ sakın koyma. aşırı ince yağ da koyma (0w30, 5w30 vs) ideal yağ 10w40. Kars, Erzurum vb yerlerde kışın ayazında belki 10w30.

Dişli yağı 6 ay veya 4000km (hangisi önce dolarsa) 'de değişir. İhtıyacın olanlar:
    10mm altıgen anahtar (kaliteli bir marka: izeltaş, altaş vb)
    Kaliteli SAE80 veya SAE90 dişli/şanzıman yağı (110mL, illa motosiklet olması gerekmiyor, ince yağ olmasın yeter, motor yağı koyma sakın)
    50'lik veya 100'lük şırınga,
    Çıkan yağı toplamak için bir kap ve pet şişe.

Değişimi şu şekilde:
    https://www.youtube.com/watch?v=ADirwWN_YCc

Yağı fazla koyma, fazla gelen zaten tapa açıkken fazla yağ kendiliğinden süzülür. Süzülme kesilince pulu ve tapayı benzin/gazyağı/balata spreyi vb yağ çözen bir şeyle iyice temizle ve AŞIRI SIKTIRMADAN takarsın. Aşırı sıktırırsan vida yeri yalama oluverir. Merak etme kolay kolay gevşemez, gevşek kalmaz.

Hepimizin tekeri düz bassın
    EnvEng bunu beğendi.

Motosikleti
    bajaj avenger 150 street
    Alıntı arda4 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gerek motor yağı gerekse dişli yağı için bulabildiğin en kaliteli yağlar kullan.

Motor yağı için Shell Helix hemen her yerde benzin istasyonlarında bulunur, fiyatı makuldur. Castrol motosiklet yağı da pek çok yerde bulunur, pek iyi değil diyorlar ben kullandım sorun olmadı çok uzun süre kullanıp sorun yaşamayanlar da var. En en iyisi olsun dersen Motul iyi diyorlar, Speedol iyi diyorlar. Otomobil, traktör, kamyon motor yağı sakın koyma. Kalın yağ sakın koyma. aşırı ince yağ da koyma (0w30, 5w30 vs) ideal yağ 10w40. Kars, Erzurum vb yerlerde kışın ayazında belki 10w30.

Dişli yağı 6 ay veya 4000km (hangisi önce dolarsa) 'de değişir. İhtıyacın olanlar:
    10mm altıgen anahtar (kaliteli bir marka: izeltaş, altaş vb)
    Kaliteli SAE80 veya SAE90 dişli/şanzıman yağı (110mL, illa motosiklet olması gerekmiyor, ince yağ olmasın yeter, motor yağı koyma sakın)
    50'lik veya 100'lük şırınga,
    Çıkan yağı toplamak için bir kap ve pet şişe.

Değişimi şu şekilde:
    https://www.youtube.com/watch?v=ADirwWN_YCc

Yağı fazla koyma, fazla gelen zaten tapa açıkken fazla yağ kendiliğinden süzülür. Süzülme kesilince pulu ve tapayı benzin/gazyağı/balata spreyi vb yağ çözen bir şeyle iyice temizle ve AŞIRI SIKTIRMADAN takarsın. Aşırı sıktırırsan vida yeri yalama oluverir. Merak etme kolay kolay gevşemez, gevşek kalmaz.

Hepimizin tekeri düz bassın
    çok teşekkürler bilginiz için castrol 20-40 koydum dün bakalım havalara göre inceltirim artık 20-40 bir sorun olmaz inş...

Yazdıklarıma tekrar bir baktım da... Hızlı hızlı yazayım diye Türkçe'yi katletmişim, kusuruma bakmayın lütfen

Paylaşıma devam!
    ilkhe bunu beğendi.

Motosikleti
    bajaj avenger 150 street
    arkadaşlar motor henüz 300km oldu bu gün biraz bastım 70 i geçmedi bu rodajda olduğundanmı ?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler