Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Çin'den bedava kargo sistemi nasil isliyor olabilir?

Motovento
    REKLAM ALANI
    fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Merak ediyorum da, Çin'den getirttigim parcalar nasil oluyorsa, hic posta parasi vermeden gelebiliyor.

Simdiye kadar Aliexpress, Deal Extreme ve Ebay dukkanlarini kullanarak Çin'den ufak tefek seyler getirttim. En son ebay'den manet takimi siparis ettim mesela. $20 cifti ve posta gene bedava. Haritadan actim baktim 8000km yol geliyormus. Bu nasil bedava olabilir ki?

Peki, bedava olabiliyorsa, Amerika'dan ufacik bir sey getirtmek icin neden en az $20-30 veriyoruz ki. Ikisi de ucakla geliyor sonucta.

Bu kargo islerinin gelecegi nasil olacak diye merak ediyorum arada sirada.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Zuzuuw - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben çinden 3 dolarlık şey aldığımı bilirim bedava kargo ile

hadi olsun en fazla 1,5 dolar falan alıyor paket için.

Adamlar her gün yüzlerce uçak kaldırıyor dünyanın her yanına. Satıcılara m3 cinsinden paket veriyorlar.

Yani 1 desiyi aşmayan kargolardan, nereye istersen, 1000 kargo 150 dolar mesela.

Böyle böyle uçaklar gemiler doluyor.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Adamlar bizim otobüs sisteminin uçak versiyonunu kullanıyorlar herhalde. Kaptana bir şişe viski, "kardeş, benim koliyi Türkiye'de terminalden alacaklar, he mi?" muhabbetiyle veriyorlar herhalde. İşin şakası, kargoyu nasıl bedavaya getiriyorlar bilmiyorum. Avrupa'ya minicik kutu gönderin, 20 avrodan aşağı gitmiyor, ABD daha insaflı Avrupa'ya göre. Belki Çin'de devlet destek veriyordur, siz yabancıya satın, ülkeye döviz getirin, kargo parasını ben karşılayacağım diyordur kim bilir.

Motosikleti
    xv250 / fz6
    Kargo parasini malin fiyatina yediriyorlar o zaman, belki de adamlarin paralari o kadar degersiz ki, mesela $1'a zaten kocaman kutuyu yollayabiliyor da olabilirler.

Motosikleti
    speederbike
    İki teori de mantıklı.

computeus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF MOTO CL-X 700 Adventure
    Devlet desteği var, kargo ücretlerini çin devleti karşılıyor.
    D e m i r ve espresso bunu beğendiler.

drumstar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xtreme max "250"
    Gemiyle gelenler için konuşursak mesela adam zaten konteynırı doldururken koyduğu büyük malzemelerden parasını alıyor, kalan boş yerlere de bizim aldığımız ufak tefek şeyleri koyup "bedava kargo" diyerek müşteri kazanıyor. Bence yani

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    fikirtepedeki inşaatlara bakıp " ulan buraya kaç ton demir gitmiştir ? " sorusu kıvamında bir soru ve düşünce biçimi.
    tam tanımı ile klasik türk yaklaşımı da denilir.
    tebrik ederim.
    Shamy bunu beğendi.

Mucit23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 900 & KTM450EXC & BWS100
    1 dolara bir çiçek tohumu almıştım. Geldi :D Nasıl yapıyorlar bilmiyorum. Gerçekten taşıma ücreti çok ucuz olmalı.

mertky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Beverly 500 Cruiser
    Belirli ürünlerde belirli bir sınıra kadar kargoyu devlet karşılıyor. Amaç yurtdışına toptan satışa ek olarak perakende satış yapmak

blue4XL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Önce MCT250, şimdi Yamaha
    İğneden ipliğe aklınıza gelen ne varsa hepsini tüm dünya için imal edip pazarlıyorlar. Dolayısıyla, sürümden kazanıyorlar.Satılan her ürün her ne kadar freeship (bedava kargo) şeklinde gösterilse de ödediğiniz bedel içinde onun gönderim bedeli dahildir. Böyle olmasına rağmen yine de bizim piyasadan daha ucuza hem de evimize kadar geliyor. Biz birbirimizi yemekten üretim toplumu olmaya fırsat bulamadığımız için tüketmeye ve pazar olmaya devam ediyoruz.
    espresso bunu beğendi.

Macit250 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar
    Alıntı computeus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Devlet desteği var, kargo ücretlerini çin devleti karşılıyor.

Dııtttt doğru cevap

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Alıntı blue4XL adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İğneden ipliğe aklınıza gelen ne varsa hepsini tüm dünya için imal edip pazarlıyorlar. Dolayısıyla, sürümden kazanıyorlar.Satılan her ürün her ne kadar freeship (bedava kargo) şeklinde gösterilse de ödediğiniz bedel içinde onun gönderim bedeli dahildir. Böyle olmasına rağmen yine de bizim piyasadan daha ucuza hem de evimize kadar geliyor. Biz birbirimizi yemekten üretim toplumu olmaya fırsat bulamadığımız için tüketmeye ve pazar olmaya devam ediyoruz.
    Peki 0,40 cent vida aliyorum, ve kargo bedeli icinde oyle mi?
    Peki 0,40 cente aldigim vida elime ulastiginda yine ptt kargo ile,
    Ilceden ilceye gonderiyorum, 4-5 tl tutuyor.
    Ama Çin'den Turkiye'ye giren urun bana ptt ile bedavaya gelirken
    Bu urunun fiyatina kargo dahil demek dogru olmaz.

Muhakkak bir sekilde destek ya da bu isin bir fonu veya benzeri bir sistemi var oldugu inancindayim.

Yurt disindan Turkiye'ye gelene kadar olan kismini hic konusmadigimizi da dusunmek gerek.

blue4XL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Önce MCT250, şimdi Yamaha
    Alıntı Levent Gocmen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki 0,40 cent vida aliyorum, ve kargo bedeli icinde oyle mi?
    Peki 0,40 cente aldigim vida elime ulastiginda yine ptt kargo ile,
    Ilceden ilceye gonderiyorum, 4-5 tl tutuyor.
    Ama Çin'den Turkiye'ye giren urun bana ptt ile bedavaya gelirken
    Bu urunun fiyatina kargo dahil demek dogru olmaz.

Muhakkak bir sekilde destek ya da bu isin bir fonu veya benzeri bir sistemi var oldugu inancindayim.

Yurt disindan Turkiye'ye gelene kadar olan kismini hic konusmadigimizi da dusunmek gerek.
    Ben devlet desteği yok demedim ki. Mutlaka vardır. Muhtemelen siparişin belirli gramın altında ve takip edilebilir olmamasına bağlıdır. Sipariş takip edilecek şekilde ise o zaman freeship şeklinde yazsalar bile fiyatının farklı olduğunu görürsün. Ayrıca, iki ülke arasında (TR ile Çin)taşımacılıkla ilgili olarak yapılan protokolle bu işler yürüyordur. Yani 0,40 cente aldığın vidanın evine bedava gelmesinin sebebi bu (iki ülke arasındaki anlaşma)olabilir. Belkide Çin, ülkemize yıllık bir işlem ücreti ödüyor, karşılığında bedava hizmet alıyordur. Ayrıntısını bilemem. Bildiğim şey, freeship yazan bir ürünün gönderim şekline göre fiyatının farklı olacağıdır. Dolayısıyla posta ücreti öyle yada böyle alınmaktadır.

Atahualpa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RR 250E-9
    Sübvansiyon. Çin devleti çinde üretilen hemen her şeyin ihracından China Post kullanırsan ücret almaz.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kesin emin olmamak ile şu şekilde bir teorim var.Çin'den belirli zaman aralıkları ile gemi ve uçakla sürekli dünyanın belirli yerlerine zaten sürekli ihracat yapılıyor.Yüzlerce,konteynırı,milyonlarca ürünü taşıyan gemi veya uçakta ekstradan tek bir konteynır Ali-Express satışlarına ayrılsa sanırım bu devede kulak kalır.Yani ürünleriniz özellikle size özel kargo ile gönderilmiyor,zaten Türkiye'ye yapılan yada başka bir ülkeye yapılan ihracat kargosu ile beraber geliyor.Bu araçlar zaten sürekli düzenli aralıklarla ülkelere ulaştığından Ali-Express binlerce ürün için ya çok küçük bir fiyat ödüyor yada hiç ödemiyor.Ali-Express alt yapısını kullanan satıcılara kendi sağladığı bedava kargo seçeneklerini sunuyor,bunun yanında satıcılar DHL ve benzeri paralı kargo seçeneklerini de kullanıyor.Herhalde buna benzer birşeydir.Yoksa 50 centlik ürünün içinde kargo bedeli olacağını sanmıyorum.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Çinden ürün Türkiye'ye bedava gelse bile Türkiye içerisinde bedava dağıtım yapılmaz.
    Yani atıyorum mallar Mersin limanına geldi.
    Mersinden bedaya kim o malı karşılayıp tasnif edecek kim mesela İstanbul'a bedava taşıyacak?
    Yani devlet desteği, ıvır zıvır gibi açıklamalar mantıklı ama yeterli değil.
    Türkiye postaları bedava dağıtım yapmaz.
    Akla en mantıklı gelen kargo şirketlerine aylık sabit ya da konteynır başı sabit bir ücret ödedikleri.
    Yüksek ücretli ürünlerden taşıma ve dağıtım masrafını çıkartıp düşük fiyatlı ürünleri ek maliyetten kurtarıyor olabilirler.
    Ya da bizim ucuz sandığımız ürün aslında çok daha ucuz ve fiyatın içerisinde kargo ücreti de var.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Motosikleti
    speederbike
    İnterneti biraz araştırdım. Gerçi bilgiler Türkiye ile ilgili değil de ABD ve İngiltere ile ilgili ama Türkiye'ye de uyarlanabilir. Buradaki teorilerin hepsi doğru.
    Özetle:
    1-Çin hükümeti yuanın değerini bilerek değersiz tutuyor ki ihracat avantajı yakalasın. İnternette örnek vermişler. 1,95 dolarlık ürün nasıl bedavaya geliyor diye? Adamlar aynı ürünün Çin içindeki fiyatını bulmuşlar: 10cent. Yani -özellikle ucuz ürünler işçin geçerli- asıl maliyeti gerçekten çok ucuz ve kargo ücretinin birazını ürüne yediriyorlar.
    2-Çin posta servisi hükümet kontrolünde olduğu için sırf kar amacı yok ve yine hükümet ihracatı artırmak için orada zarar etmeyi göze alıyor ve kargo ücretlerini ucuz tutuyor.
    3-Yine denildiği gibi, bazı küçük paketler, hali hazırda sevkiyat yapılmak için başka ürünlerle dolu olan konteynırların içine tıkıştırılabiliyor veya aynı üründen binlerce gönderildiği için maliyet düşüyor (Türkiye'ye binlerce aynı ürün gönderilmiyordur herhalde, en azından perakende satış için).
    4-Ülkeler arası ikili anlaşmalar.
    fazil bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Duke 250 17
    Benim aliexpress'ten 0.11 $ a yani 11 cent'e iphone kılıfı almışlığım var kargo dahil. Bu konu çok kafamı kurcalamıştı ama mantıklı düşününce devlet desteği olmadan bu işin mümkünatı yok.

Motosikleti
    xv250 / fz6
    Amazon.de sitesi de dunyanin her yerine bedava kargo yollamaya baslamis, ama sanirim satilan malzemeler Çin'den geliyor, o sayede bedava kargo olabiliyor. Bence gelecekte Avrupa ve Amerika'dan da kargo fiyatlari dusmeye baslayabilir. Cin'in olusturdugu rekabet sadece malzeme fiyatlarinda degil, kargoda da iyi bir rekabet olusturuyor.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)