Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

BMW 1200 GS Neden hava soğutmalı ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Cebefe
    Ya gören de sanır ki, vatandaş sulu GS aldı ve hararet sorunundan muzdarip.. Başka işiniz yok mu dostlar?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    BMW Moto Guzzi CRF Vespa Activa
    Alıntı Bay Balta adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cevabı mühendis olan bi arkadaş verirse daha yerinde olacaktır. Ama şu var ki BMW gibi firmanın imzası gibi olan bi modelin mühendisliğini tartışacak seviyede değiliz..
    Soldaki radyatöre her iki kafadan çıkan su ortak giriş yapıyor ve solda normal konveksiyon yolu ile soğuyan su sağdaki radyatöre geçtiğinde bu defa fan ile subcooling e uğratılıyor. Her ikisine fan koymaya ise gerek görmemiş çünkü teki yetiyor. Zaten kafalara çoğu zaman el bile değebiliyorsunuz.

Teknik olarak

Sol radyatör sol kafanın sağ radyatör sağ kafanın değil... Her iki kafa ortak kullanıyor her iki radyatörü ve o yüzden eşlenik çalışan çift fan gerekliliği diye bir durum yok
    Bay Balta bunu beğendi.

Motosikleti
    Cebefe
    Alıntı emremm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bunu bana yazdınız sanırım.

Nazi, Hitler korkusu neler yaptırmış.
    İsterse yapmasın. Adamın bi tarafından kan alırlar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:52 ----------

Sorsam.
    Motorunuz kaç model?
    Ve kaç km de?
    Dostum adamlar o zamanlarda öyle iyi bi tasarım yapmış ki, Ruslar bi kaç örnek kaçırıp Ural marka motoru çıkarmışlar. AEA nın Ural incelemesini izlersen anlayacaksın.

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Dostum adamlar o zamanlarda öyle iyi bi tasarım yapmış ki, Ruslar bi kaç örnek kaçırıp Ural marka motoru çıkarmışlar. AEA nın Ural incelemesini izlersen anlayacaksın.
    Hocam, Ural yapmış. orada kalmış. Bir şey koymamış üzerine.

BMW zamanla geliştirmiş.
    Ama TR de BMW almak ve işletmek için para lazım. Benim param kıymetli. Japon alıp binmek benim işime geliyor.

BMW bana pratik gelmiyor. Hamallığı 96 model Africa Twin de 2001 senesinde bıraktım ben.

BMW kötülemek falan yok. Alan mutlu mesut binsin.
    BMW kullananların diğer motorları kötülemesine uyuz oluyorum o kadar.

Kimse alınmasın ama, ben bu arkadaşlarıma "BMW-Head" diyorum.

Motosikleti
    Cebefe

BMW zamanla geliştirmiş.
    Ama TR de BMW almak ve işletmek için para lazım. Benim param kıymetli. Japon alıp binmek benim işime geliyor.

BMW bana pratik gelmiyor. Hamallığı 96 model Africa Twin de 2001 senesinde bıraktım ben.

Kimse alınmasın ama, ben bu arkadaşlara "BMW-Head" diyorum.
    Dostum hiç BMW marka motorum olmadı, olacak gibi de değil.
    Benim tepkim bilmeden, anlamadan (kullanmak zorunda değil) yorum yapanlara..

Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    @Bay Balta;
    Hocam. Ben kullanmadım demedim. Sahibi olmadım.

Yakın arkadaşlarımın Bmw'leri vardı. Kullandım yani.
    Ağır, asfalt yol motoru.
    Enduro kullandım senelerce, Africa'yı satıp, Dominatör almıştım ve Africa'dan daha fazla sevdim.
    En güzel yolları da onunla yapmıştım.

Motosikleti
    Bunu bana yazdınız sanırım.

Nazi, Hitler korkusu neler yaptırmış.
    İsterse yapmasın. Adamın bi tarafından kan alırlar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:52 ----------

Sorsam.
    Motorunuz kaç model?
    Ve kaç km de?
    BMW cilerin en büyük söylemidir. Her seferinde bunu söylerler.
    Çok arkadaşım oldu BMW kullanan.
    Bende çok bmw var

1951 de var 2016 da var arada olanlar da var km leri ne yapican anlamadim

Çok BMW ci arkadaşın olduysa onlardan da vardır tanıdık

Hondayı da severim bak varsa onlardan da vardır tanıdık

Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Alıntı enolaguy adlı üyeden alıntı Mesajı göster

1951 de var 2016 da var arada olanlar da var km leri ne yapican anlamadim
    Neyse yazmadım say.

Tanıdıklara gelince, illaki vardır. Mekan değişikliğinden çoğu ile görüşemiyoruz.
    Eski mekan Beykoz, Kavacık idi.

Motosikleti

BMW zamanla geliştirmiş.

Bazı yerlerde doğru ifadelerin var tamam

Mesela büyük makine hamallıktır aynı fikirdeyim

Ama Japonların bazı modelleri hatta çok çok az modelleri mesela bir goldwing mesela bir pan european bana göre bmw nin altında motorlar

Neye dayanarak söylüyorum bunu ?

Mesela bir pan european ile viraja giremezsin kıçı başı başka tarafa kayar

Goldwing te motor hissi yok araba motoru var zaten üzerinde bozuk yola ise hiç gelemez nerede kaldı motor özgürlüğü ?

Ama bak diğer tataftan biri bana VFR dese onu BMW ile kıyaslarım

BMW head değil yani hepsine objektif bakmaya çalışmaktayım ama bu bmw nin onların çoğuna kendi deneyimlerim sonucunda kıdem basmasına engel mi olsun görmemek mi lazım bu defa tersten giderek o BMW diye dandik mi demek lazım bu defada

Bende bir 1952 var mesela en güzeli de o mesela sıfırından daha keyifli ve güvenilir direk buradan çık çine git Avrupa turu falan neymiş 1952 bu

Bugün daha yeni bir BMW ile 1000 KM git 2000 model ve üstü olsun yorulmazsın ve ben bunu başka makinelerde böyle yaşamadım Şimdi ne diyeyim BMW dandik mi diyeyim.

BMW diyince BMW head mi densin

O zaman Honda Head lerle dolu ortalık
    Harley Head
    Java Head ler bile var

Motosikleti
    YBR125ESD(11)

..O zaman Honda Head lerle dolu ortalık
    Harley Head
    Java Head ler bile var ..
    Güldürdün.
    Allah sizi de güldürsün.

Sizi yanlış anlamış olabiliriz.

Buradan yazayım. 50 yi geçtik. Yaşı niye karıştırıyorsun ki şimdi.

Motosikleti
    Neyse yazmadım say.

Tanıdıklara gelince, illaki vardır. Mekan değişikliğinden çoğu ile görüşemiyoruz.
    Eski mekan Beykoz, Kavacık idi.
    Kavacık taş devri mekanı yahu

Sende de yaş var sanırım o zaman biraz

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:57 ----------

Ya gören de sanır ki, vatandaş sulu GS aldı ve hararet sorunundan muzdarip.. Başka işiniz yok mu dostlar?
    Belki komik gelecek ama

Sulu GS i alıp hararetten şikayeti olan bir tanıdığım var. Arıza yapmış yolda çünkü sağ kafa ateş gibi sol kafa normal diye söylenip duruyordu...

Gel gelelim susuz GS ten hararet sorunu yaşayan ne gördüm ne duydum bugüne kadar

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Ama Japonların bazı modelleri hatta çok çok az modelleri mesela bir goldwing mesela bir pan european bana göre bmw nin altında motorlar*

Neye dayanarak söylüyorum bunu ?*

Goldwing te motor hissi yok araba motoru var zaten üzerinde bozuk yola ise hiç gelemez nerede kaldı motor özgürlüğü?
    Anlaşılan sizin sorununuz bu. Kafanıza göre bişeyler uydurup gerçekmiş gibi söyleyiveriyorsunuz.

Mesela, nerenizden uydurdunuz Goldwing de araba motoru olduğunu? Goldwing motoru Goldwing'e özel sıfırdan üretilmiştir. İlk başta 4 silindir yapılmıştır. Sonra daha da rafine ve güçlü olması için 6 silindir olarak güncellenmiştir. Bakın okuyun nasil geliştirildiğini:
    http://en.m.wikipedia.org/wiki/Honda_Gold_Wing
    Araba motoruyla uzaktan yakından alakası yoktur. Rastgele sallayıp duruyorsunuz. Bu arada taa 1980 de daha üstün olduğu için su soğutmalı yapmışlar motoru.

Ayrıca araziye giremeyen motor, özgürlük sunmayan motor mu oldu şimdi? Peki arazi motoru kıvrımlı bir dağ yolunda SS'in sunduğu özgürlüğü sunabiliyor mu?

Şahsi tercihlerinizi ve fikirlerinizi herkesin kabul ettiği doğrular gibi görünce, haklı itirazları olanlara desteksiz de olsa cevap verme ihtiyacı hissediyor, ve komik duruma düşüyorsunuz.

Bu arada Goldwing Amerika'da rakipsizdir. BMW senelerdir Goldwing'e alternatif üretmeye çalışıyor, Honda'nın tekel oluşturduğu pazar payından pay alabilmek için. En son K tipi motorlarına 2 silindir daha ekleyip K1600 yaptılar. Ama hâlâ Goldwing'e bir alternatif üretmeyi becerebilmiş değiller.

Al benden de o kadar. Hiç sevmem marka bağnazlarını.

Fanboy diyorlar burada. Doğal olarak itici oluyorlar. Bi ara marka haşlama başlıkları açmıştım biraz yumuşasın gevşesin diye. Anlaşılan en çok BMW'ye lazım
    RoofRoof bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Anlaşılan sizin sorununuz bu. Kafanıza göre bişeyler uydurup gerçekmiş gibi söyleyiveriyorsunuz.

Mesela, nerenizden uydurdunuz Goldwing de araba motoru olduğunu? Goldwing motoru Goldwing'e özel sıfırdan üretilmiştir. İlk başta 4 silindir yapılmıştır. Sonra daha da rafine ve güçlü olması için 6 silindir olarak güncellenmiştir. Bakın okuyun nasil geliştirildiğini:
    http://en.m.wikipedia.org/wiki/Honda_Gold_Wing
    Araba motoruyla uzaktan yakından alakası yoktur. Rastgele sallayıp duruyorsunuz. Bu arada taa 1980 de daha üstün olduğu için su soğutmalı yapmışlar motoru.

Ayrıca araziye giremeyen motor, özgürlük sunmayan motor mu oldu şimdi? Peki arazi motoru kıvrımlı bir dağ yolunda SS'in sunduğu özgürlüğü sunabiliyor mu?

Şahsi tercihlerinizi ve fikirlerinizi herkesin kabul ettiği doğrular gibi görünce, haklı itirazları olanlara desteksiz de olsa cevap verme ihtiyacı hissediyor, ve komik duruma düşüyorsunuz.

Bu arada Goldwing Amerika'da rakipsizdir. BMW senelerdir Goldwing'e alternatif üretmeye çalışıyor, Honda'nın tekel oluşturduğu pazar payından pay alabilmek için. En son K tipi motorlarına 2 silindir daha ekleyip K1600 yaptılar. Ama hâlâ Goldwing'e bir alternatif üretmeyi becerebilmiş değiller.

Al benden de o kadar. Hiç sevmem marka bağnazlarını.

Fanboy diyorlar burada. Doğal olarak itici oluyorlar. Bi ara marka haşlama başlıkları açmıştım biraz yumuşasın gevşesin diye. Anlaşılan en çok BMW'ye lazım
    Tamam tamam sen haklısın

Ben bmw de su soğutma olduğunu bilmiyorum

Goldwing in motorunun ne olduğunu bilmiyorum ( lafın gelisi diyorum araba devrinde dönen aynı kütle volana sahip aynı bir makine sonuçta )

Sen büyük bir ihtimalle suya bu derken bende 1976 bir goldwing te vardı gaz veediğinde damdaki atermitten toz düşüren ama sen herşeyi biliyorsun

Verdiğin örnekler konu dahilinde bile değil

Ben sana hava soğutma ilkel veya modern dememişken konu sadece egzos normları nedeniyle hava soğutmaların üretimleri mecburen limitlenmişken maaşallah bir yazıyorsun bambaşka yerler bambaşka şeyler
    Yok su soğutma modernmişte
    Yok su soğutma güçlüymüşte
    Yok su soğutma sorunsuzmuşta

bana ne bunlardan birader ?

Seninle konuştuğumuz konu hava soğutmalı motorların egzos normlarını karşılamamaları nedeniyle bazı firmaların üretimlerinde hava soğutmalı üretiminde mecburen kısıtlamaya gitmesi iken aldın çorba yaptın yahu

Yazdıklarında yanlış verdiğin linkte temelde başka şeyden bahsediyor herşeyin bir zırva yahu

git başkasından öğren sana hava soğutmalı üretiminin kısıtlanmasının egzos normları nedeniyle olduğunu söylüyorum ve yine söylüyorum ısrarla ben cahilim cahil kalacağım diyorsun yahu

tamam yazı burada duruyor ikimizde yazacağımızı yazdık

Git başka yerden sor öğren beni ergen mod işlerle uğraştırma

Motosikleti
    Cebefe
    Ulan ne GS miş bee.. Alanın da alamayanın da çenesini yoruyo. Ben alırmıyım? İmkanın olsa tabi ki. Başka sözüm yoktur hakim bey..

Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Tamam. enolaguy balatayı yaktı.

Ama yine de su soğutma iyidir.

Ulan ne GS miş bee.. Alanın da alamayanın da çenesini yoruyo. Ben alırmıyım? İmkanın olsa tabi ki. Başka sözüm yoktur hakim bey..
    Bay Balta, bence sizde başka motor bakın. Motora iki kat para, sonra "Boru-san" faktörü, o da iki kat.

Motosikleti
    SD 1290R
    Tamam. enolaguy balatayı yaktı.

Ama yine de su soğutma iyidir.

Bay Balta, bence sizde başka motor bakın. Motora iki kat para, sonra "Boru-san" faktörü, o da iki kat.
    Üçüncü olarak da @enolaguy gibilerle aynı motosikleti kullanıyor olacaksınız. Laf aramızda BMW çok da kötü motosiklet yapmıyor, ama Türkiye'deki bazı BMW sürücüleri arızalı BMW, Honda kadar sorunsuz motosiklet yapsa bile bu tipler markadan soğutmak için yeter insana... Gerci az cok her markanin var boyle fanboy'lari.

Hangisi daha itici, kendilerinden başka kimseye saygısı olmayan deri yelekli motosiklet grupları mı, ya da habire dediğim dedik, çaldığım düdük diyen marka bağnazları mı derseniz, o konuda net fikre sahip değilim. Zor soru. Tartışmak lazım

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    Haşmet abi sen arada haşlama yapardın Bmw yapsana be abi şöyle.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Alonedark93 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Haşmet abi sen arada haşlama yapardın Bmw yapsana be abi şöyle.
    Özellikle boxer motor ve hava soğutma odaklı bir haşlama planlıyorum.
    Alonedark93 bunu beğendi.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    bmw sevmiyorum her yeri elektronik.

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)