Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

BMW 1200 GS Neden hava soğutmalı ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı fenerbahceli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki dostlar. Diyelim ki 100 cc hava soğutmalı bir motorunuz var. Ve 80 km yol gittiniz. Hem dinlenmek hem de motorunuzu dinlendirmek için durdunuz. Durduğunuz yerde bir çeşme ve hortum var. Motorunuzun motorunu daha hızlı soğutmak için hortumu alıp su tutsak acaba bir zarar verir mi, yani bir tarafı çatlatır mu? Yoksa hiç böyle bir şeye gerek yok mu?
    O gün orada konaklamak, ve yeni ustalarla tanışmak istersen, neden olmasın?
    fz6_fazer, crxforever, stupid ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alıntı Metehan07-70 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O gün orada konaklamak, ve yeni ustalarla tanışmak istersen, neden olmasın?
    Peki dostum haklısın ama yağmur bir anda bastırsa o zaman yine zarar vermez mi ısınmış motora

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Peki dostum haklısın ama yağmur bir anda bastırsa o zaman yine zarar vermez mi ısınmış motora
    Evet kabul ediyorum, biraz abartmış olabilirim, fakat başına iş açması hiç uzak bir ihtimal değil.
    Bloğun konumu itibari ile, yağmur ne kadar da şiddetli olsa, senin hortumla direkt tuttuğun kadar su, birden bire bloğa, özellikle silindire nüfuz etmez.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Ha ha. Başlık 2010 da açılmış. Hava soğutma, boxer motor ve BMW bi güzel yağlanmış, yere göğe konamamış.

... Ve BMW 2013'te su soğutmaya geçip hepsine ters köşe yapmış

Meğer herifler tembelliğinden yapmıyormuş

Bu arada Harley da su soğutmaya geçti. Ama gizli saklı. Radyatörü bulana aşkolsun.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Tüm bunların sebebi küresel ısınma, buzullar eriyo ya ondan.

Bir yerde okumuştum, suyu ayrıştırmak -iyonize miydi hidrolizemiydi neydi- hiç de zor değilmiş. Suyu oluşturan oksijen ve hidrojen ayrıştırıldığında ortaya çıkan hiidrojeni yakıt olarak kullanıp, bedavadan birazcık pahalıya yolculuk yapılabilir. Yani yanınıza alacağınız pet şişe suyu hem içersiniz hem de motosikletinizi sürersiniz.

Motosikleti
    SD 1290R
    Bir yerde okumuştum, suyu ayrıştırmak -iyonize miydi hidrolizemiydi neydi- hiç de zor değilmiş. Suyu oluşturan oksijen ve hidrojen ayrıştırıldığında ortaya çıkan hiidrojeni yakıt olarak kullanıp, bedavadan birazcık pahalıya yolculuk yapılabilir. Yani yanınıza alacağınız pet şişe suyu hem içersiniz hem de motosikletinizi sürersiniz.
    Hidroliz. Kolay ama ucuz degil. Bayağı elektrik harcıyor.

Hidrojenle çalışan Honda Clarity yıllardır satılıyor Amerika'da...

Motosikleti
    HondaCRF250Ralli
    Fan/doğal sogutabiliyorsan sistemi hava sogutmali sistem çok daha uzun ömürlu ve her yönden avantajlidir.

Erdost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZONTES 350 T2
    Gs1200 hava soğutmalı değil, YAĞ SOĞUTMALİ ve bildiğim kadarıyla yağ Radyatorüne sahip bir motor.

2012 yılında sonraki modellere su soğutma da eklenmiştir.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    Peki dostlar. Diyelim ki 100 cc hava soğutmalı bir motorunuz var. Ve 80 km yol gittiniz. Hem dinlenmek hem de motorunuzu dinlendirmek için durdunuz. Durduğunuz yerde bir çeşme ve hortum var. Motorunuzun motorunu daha hızlı soğutmak için hortumu alıp su tutsak acaba bir zarar verir mi, yani bir tarafı çatlatır mu? Yoksa hiç böyle bir şeye gerek yok mu?
    orta okulda etki tepki vardır böyle birşey yaparsan metale müthiş bir zarar verirsin conta yapısını bozar somun vidaları ışı değişikliği ile bozarsın

scooterlarda bu sebeple motora su gelmeyecek yere koyuyorlar etrafı kapalı sadece sıçrayan sula geliyor

Motosikleti
    HondaCRF250Ralli
    Bu çok manasız bir hareket olur.. motor zaten iç mekanizmadaki mevcut ısıyı en kısa sürede dışarı atabilecek alüminyum gövdeye sahip.. alüminyumda çatlama patlama olmazda , su tutmak gibi bir isi yapmak olsa olsa en çok boru , elektriklı motor bağlantılarında sorun çıkarabilir. Soğumak dediğimiz şey elinizin yanmamasi degil ki , zaten siz kısa da olsa mola için durduğunuz da aluminyum gerekli isı transferini 3 dakika içinde yapacaktır.

Motosikleti
    BMW Moto Guzzi CRF Vespa Activa
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ha ha. Başlık 2010 da açılmış. Hava soğutma, boxer motor ve BMW bi güzel yağlanmış, yere göğe konamamış.

... Ve BMW 2013'te su soğutmaya geçip hepsine ters köşe yapmış

Meğer herifler tembelliğinden yapmıyormuş

Bu arada Harley da su soğutmaya geçti. Ama gizli saklı. Radyatörü bulana aşkolsun.
    Yahu durmadan yazıyorsun maaşallah teknoloji teknoloji kimse bilmiyor bir sen biliyorsun. Güzel iyi de biraz birşey öğrenipte yazsan olmazmı 😁

BMW boxerlar airhead - oilhead - hexhead olarak 3 tipe ayrılır ve hiçbirisinde su soğutma kullanılmaz

oilhead ve hexhead ler hava+yağ soğutmalıdır.
    airhead ler ise sadece hava soğutmalıdır.

Allahın kulu çıkıpta ben bir bmw boxer ile dünya turu yaptimda çok basıp motoru şişirdim diyemez.

Bırak bunu oilhead veya hexhead gibi yeni versiyonlarda

1950 model bmw de bile diyemez.

Ben buradayım hadi çıksında biri desin bakalım !

O yüzden bilip bilmeden konuşuyorsun.

Su soğutma ise sadece egzos normlarına uyabilmek için kullanılmakta motor ısınması şişmesi gibi durumlar söz konusu olduğundan değil

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:02 ----------

Harley diyorsun Harleyden de haberin yok

bak bakalım su soğutmaya geçen harley modelleri hangileri

Ben yazmayacağım sen araştır öğren bakalım oradaki durumu kavrayabilecek misin 😁

tokhanoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çok mantıklı👍👍

Motosikleti
    Mondial Mc Roadracer 125 ve R6
    Ya hocam bmw bu yapıyosa bi bildiği vardır adamların sen kullanmana bak
    zaferce bunu beğendi.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı enolaguy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yahu durmadan yazıyorsun maaşallah teknoloji teknoloji kimse bilmiyor bir sen biliyorsun. Güzel iyi de biraz birşey öğrenipte yazsan olmazmı 😁

BMW boxerlar airhead - oilhead - hexhead olarak 3 tipe ayrılır ve hiçbirisinde su soğutma kullanılmaz

Allahın kulu çıkıpta ben bir bmw boxer ile dünya turu yaptimda çok basıp motoru şişirdim diyemez.

Su soğutma ise sadece egzos normlarına uyabilmek için kullanılmakta motor ısınması şişmesi gibi durumlar söz konusu olduğundan değil

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:02 ----------

Ben yazmayacağım sen araştır öğren bakalım oradaki durumu kavrayabilecek misin 😁
    Gülünçsünüz yahu. Bakın bu 1200gs sahiplerinin forumu. Antifriz değişimini tartışıyorlar. 1.5 litre antifriz alıyormuş.

http://www.r1200gs.info/forum/14-mai...#/topics/29866

Başka bir şey yazmama gerek var mı? Bakın bunlar da radyatörler:

O da ikna etmediyse bikebandit.com da son model GS'in tüm motor şeması ve parçaları var. Bi göz atın.

Üsluba gelince, bilgiye ulaşmanın bu kadar kolay olduğu bir zamanda, kafanıza göre doğru yanlış birşeyler uydurup, üstelik de bişey biliyormuş gibi meydan okurcasına yazıp, sanal dahi olsa kendinizi küçük düşürmeye ne gerek var? Öyle değil mi ama?

Bu arada Harley ile ilgili diğer foruma link atmıştım. Orada yazıyor hangi modellerin su soğutmalı olduğu. Bakın, okuyun, öğrenin, paylaşın, anlatın, vs...

Alıntı enolaguy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yahu durmadan yazıyorsun maaşallah teknoloji teknoloji kimse bilmiyor bir sen biliyorsun. Güzel iyi de biraz birşey öğrenipte yazsan olmazmı ��

Ben yazmayacağım sen araştır öğren bakalım oradaki durumu kavrayabilecek misin ��
    maalesef uslubununz bence de hos degil.
    herneyse sadece merakimdan soruyorum cunku benim mantigima pek yatmadi. su sogutmanin emisyonlari nasil azalttigini motor sicakligina (dolayisiyla yanmaya da etkisi yok) hic deginmeden aciklayabilir misiniz?

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    sonra blok çatladı
    Bitmeyen tutkudur,özgürlüktür,her piston vuruşunda yürekte artan Aşk'tır motosiklet...

KTMADDICTED - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 990 SMT & WR250R
    Yanlis:R1200gs hava-yag sogutmalidir.
    Dogru:R1200gs 2013 ten lc versiyonundan itibaren hava-su sogutmalidir.

Yanlis:R1200gs enduro tipi bir motosiklet tir.
    Dogru:R1200gs %80 asfalt olarak tasarlanmıs touring motosiklet tir.

GS arazi için tasarlanmis diyen arkadaşlara sadece tebessüm edebiliyorum. 260 kilo enduro motosiklet olmaz. Amaç çalı cirpiya toprak yola girmek se onu ben smt 990 ile de yapıyorum.

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Ben cocukken volkswagen kaplumbagamiz vardi, babam anlatirdi Hitler cetin kis sartlarinda calisacak bir motor tasarlamasi icin vw mucidini yanina cagirtmis, sabaha kadar bana bir motor tasarla sogukta donmasin calissin, tasarlayamazsan sabah kursuna dizilirsin diye soylemis.. sabaha kadar hava sogutmali vw kaplusu tasarlamis eleman.. ustelik lastikleri cikarilinca jantlari demiryolu raylarina tam oturacak sekilde tasarlanmis...

Motosikleti
    BMW Moto Guzzi CRF Vespa Activa
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gülünçsünüz yahu. Bakın bu 1200gs sahiplerinin forumu. Antifriz değişimini tartışıyorlar. 1.5 litre antifriz alıyormuş.

http://www.r1200gs.info/forum/14-mai...#/topics/29866

Başka bir şey yazmama gerek var mı? Bakın bunlar da radyatörler:

http://img.motorkari.cz/upload/image...-3/4742969.jpg

O da ikna etmediyse bikebandit.com da son model GS'in tüm motor şeması ve parçaları var. Bi göz atın.

Üsluba gelince, bilgiye ulaşmanın bu kadar kolay olduğu bir zamanda, kafanıza göre doğru yanlış birşeyler uydurup, üstelik de bişey biliyormuş gibi meydan okurcasına yazıp, sanal dahi olsa kendinizi küçük düşürmeye ne gerek var? Öyle değil mi ama?

Bu arada Harley ile ilgili diğer foruma link atmıştım. Orada yazıyor hangi modellerin su soğutmalı olduğu. Bakın, okuyun, öğrenin, paylaşın, anlatın, vs...
    Gerçi ben su soğutmalı olmayanlarından bahsetmiştim hangisi şişiyormuş şimdi bu havalı BMW lerin varsa çıksın biri şöylesin ben buradayım demiştim...Çünkü ortadaki konu hava soğutmalıların dezavantajlılığı üzerine idi o yüzden onları masaya yatırmıştım Ama olsun sen benim su soğutmadan haberim olmayacağı şeklinde bir duruma inanmak istemişsin hoş bende var o paylaştığından bir tane ama yapacak bir şey yok sen öyle algılamak istedikten sonra seni kıracak halim yok internete dahi girip bakamıyorum o yüzden sana buradan da kuzenim yazıyor ne diyeyim artık bilemedim

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:17 ----------

Alıntı KTMADDICTED adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yanlis:R1200gs hava-yag sogutmalidir.
    Dogru:R1200gs 2013 ten lc versiyonundan itibaren hava-su sogutmalidir.

Yanlis:R1200gs enduro tipi bir motosiklet tir.
    Dogru:R1200gs %80 asfalt olarak tasarlanmıs touring motosiklet tir.

GS arazi için tasarlanmis diyen arkadaşlara sadece tebessüm edebiliyorum. 260 kilo enduro motosiklet olmaz. Amaç çalı cirpiya toprak yola girmek se onu ben smt 990 ile de yapıyorum.
    işte bu kadar

Arazide tepe yukarı kaldı bir yerde motor kafası yukarıda ileri gidemiyor patinaja kaliyor yana dönmen imkansız şimdi nasıl hareket edebileceksin orada ? nasıl başaracaksın oradan kurtulmayı 200 KG üzeri bir motorla düşünen yok

Motor ne kadar büyük ve haşmetli ise o kadar arazi ve aslen her şeyi başarabilir mantığı daha bir 20 sene bitmez bu gidişle bizde

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:26 ----------

Alıntı bozok_54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    maalesef uslubununz bence de hos degil.
    herneyse sadece merakimdan soruyorum cunku benim mantigima pek yatmadi. su sogutmanin emisyonlari nasil azalttigini motor sicakligina (dolayisiyla yanmaya da etkisi yok) hic deginmeden aciklayabilir misiniz?
    Şimdi uslubunuz hoş değil derken konunun en başında bana karşı olan usluba da bir baksaydınız keşke diyebiliyorum size....

Gelelim diğer konuya evet emisyonları sağlamak için su soğutma yapmak zorundasınız mantıklı gelse de gelmese de bu böyle

Nedeni basit, kontrollü yanmayı sağlayabilmek için herşeyden önce sabit motor ısısını elde etmeniz gerekir bunu başarmak hava soğutmalıda zordur

Neden budur oldu mu ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:30 ----------

Birde sapla saman karıştırılmaz ise memnun olurum

Bir arkadaş egzoz norm sorunları yokken de su soğutmalı motorlar yapılıyordu o yüzden olayı egzos normuna bağlayarak sallıyorsun demiş

Bu sapla samanı karıştırmaktır çünkü daha iyi olmasaydı harley ve bmw su soğutmaya geçmezdi ifadesi üzerine başlayan bir konuda harley veya BMW nin neden su soğutmaya geçtiği tartışılır
    Cevap olarak egzos normlarını karşılamak üzere mecbur kaldılar dendiğinde bu defa dönüp
    eskiden egzos normları sorun oluşturmuyordu o zaman da sulu motor vardı bu yüzden sallama denmez
    Çünkü ortadaki konu sulu motorların eskiden var olup olmadıkları değil harley ve bmw nin neden su soğutmaya geçtiğidir ve onlarda eskiden değil egzos normları nedeniyle sonuna kadar direndikten sonra geçmiştir ve bu bilinen bir gerçektir

Benim fikrim değil haberiniz olsun dünya şartları... Geçiş yapmazsan motor üretmene izin vermiyorlar sebep ondan anlaşılıyor artık değil mi ?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)