Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

virajda ani fren

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    yamaha FZR '94
    evet abi bizim mahallede bi viraj var s gibi kıvrılıyo. benim titanla bi daliiim dedim. o andada hayal ediyorum altımda cbr 600 rr var..-))) depoya yatmışım falan neyse hız 90 falan. tam girerken boşa alıp yan yattım. abi yemin ederim ekmeğe yağ sürer gibi yapıştım asfalta. böle hafiften sürtüne sürtüne..-)) güzelim 501 kotum paramparça oldu .o günden sonra o virajın adını race gökhan virajı koydum ve bidaha hiç geçmedim. ama bi cbr alıiim dizimi yere bile deydircemm.-))
    racing racing ve racing.............

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Donald_Duck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1150GS Adventure
    Alıntı RaCe_ adlı üyeden alıntı
    ............... tam girerken boşa alıp yan yattım. abi yemin ederim ekmeğe yağ sürer gibi yapıştım asfalta. ..............:
    Afedersiniz ama siz delimisiniz?

Nereden cikti bu "bosa almak"?

Hangi geri zekali hayvan ogretiyor size bole sacma sapan seyler?

Peki sizin hic kafaniz calismiyormu kardesim? Haytiniz bu kadar ucuzmu? sokaktami buldunuz caniniz?

La havlevela///------------------

Teori yazimda yaziyor nasil viraj alinacagi, okuyun oradan ve boyle aptalca seyler yapip intahara tesebbus etmeyin bir daha !

Viraja girmeden hiz azaltilir, sonra yavas yavas surekli olarak gaz verilerek cikilir. Ciktiginiz da giris once hiza kavusmus olursunuz.

Vitesi bosa alirsaniz gaz veremezsiniz ve iste basiniza gelen sey olur. Motoru kaldiran, ayakta tutan sey gaz dir.

Motosikleti
    2teker
    (Okumadan imzalamam)

Motosikleti
    Honda X11
    Yav boşa almak için kaç saniye harcıyorsun ben de onu merak ettim? 4. vitesten boşa atıyorsun, iki tam tık 2. vites, bir yarım tık boş.

Hızlı iken ve önünde sert viraj varken bunlarla mı uğraşıyorsun cidden )))

Admin Erhan Erdil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Virajda vites degistirmekde bosa atmaktan farksız. Viraja girerken hızı ayarlayamadın yuksek vitesde kaldın motor teklemeye basladı dur vitesi bi azaltayım dediginde debrajı sıkarsın motor yine bosa gecer kontrol kaybedilebilir.
    Bu gibi durumlarda biraz daha gaz verip motorun teklemesi engellebilir gerekiyosa biraz daha motor yatırılır.

DD nin yazısındaki gibi
    Gerekiyorsa elinle elcigi iterek yatis acisini artir..bu aciyla
    verdigin gaz arasindaki baglantiyi gozle...
    Daha farklı ne yapılabilinir?

Motosikleti
    Honda X11
    Yannış yazmış.

Gerekiyorsa olacaktı..

kaçar

Motosikleti
    yamaha FZR '94
    abi walla ben bi kere vitesteyken gazla girmiştim viraja. hafif hafif kesik kesik motora bi hal oldu. savrulmaya başladı. o günden sonra tırstım vitesle girmeye Valla DD abi bi gün gelip dövecen bizi.-))) affet daha titanın yabancıılğını yeni atmaya başladık.-)))
    racing racing ve racing.............

Motosikleti
    KTM 250 EXCR
    Konunun dışında olcak ama bu vites nasıl boşa alınıyor? Motosiklet çalışırken motosikleti durdurmadan önce boşa almaya çalışıyorum. Ne kadar uğraştıysam da boşa alamıyorum Ancak motoru durdurduktan sonra boşa alabiliyorum. Bazen hareket halindeyken 1. vitesten 2. vitese geçerken de yanlışlıkla boşa alıyorum. Ama isteyince olmuyor

Kingston - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    110 ft simdilik [mz den sonra ii gelmedi]
    Alıntı Kingston adlı üyeden alıntı
    bu arada vitesi boşa almak yapacağınız son şey olabilir
    Alıntı Donald_Duck adlı üyeden alıntı
    Hangi geri zekali hayvan ogretiyor size bole sacma sapan seyler?
    Kingston in Aksaray
    (niye diye sormayın :((()

swalbard - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    abi motosiklet bu yaff!! dört tekerlekle karıstırmayın
    Bişey soracam: arabalarda boşa almak şanzıman ıcın ıyıdır dıyorlar ama motosiklet farklıdır degılmı?
    mesela 500 metre ileride kırmızı ısık var ve yol düm düz motosiklette boşa alırsak bi sakatlık cıkarmı ki?

Motosikleti
    Otomobil,motosiklet
    50lik Kastino ile 60la giderken viraj içinde yaptığım ani fren sonrası nasıl yaşadığıma hala inanamıyorum
    [url]www.modifiyem.com[/url]

Motosikleti
    2teker
    Alıntı swalbard adlı üyeden alıntı
    abi motosiklet bu yaff!! dört tekerlekle karıstırmayın
    Bişey soracam: arabalarda boşa almak şanzıman ıcın ıyıdır dıyorlar ama motosiklet farklıdır degılmı?
    mesela 500 metre ileride kırmızı ısık var ve yol düm düz motosiklette boşa alırsak bi sakatlık cıkarmı ki?
    Herkesin söylediğine inanmamayı prensip haline getirmek lazım (ben dahil). Ne arabada ne motorda ışığa 500 metre kala boşa alınmaz. Vites küçülterek frene basılır. Şanzımana benim bildiğim kadarıyla birşeycik olmaz. (Çok yüksek devirdeyken uygunsuz bir vitese küçültmezseniz). Tek sorun olabilecek şey debriyaj balatalarını çabuk yiyebilirsiniz. O da vites değiştirmekten veya viteste gitmekten değil, kavrama alanı (friction zone) denen orta pozisyonda tutarsanız olur. Fakat o bile büyük sorun değil çünkü debriyaj balatası sarf malzemesidir. Bitince gidilir yenisi alınır. Hayat yine güzeldir.

Oktay
    (Okumadan imzalamam)

ya düşünüldüğünde konu biraz abartıya kaçıyor?! hiçbir motosikletçi hatta bu acemi bile olsa virajda(ki 'U' şekli virajlar da) ani fren yapamaz.kendisi bir an dalgınlığa gelse ve böyle bir yanlışlığı yapmaya kalkışsa refleksleri buna az çok karşı gelir.ben bunun deneyimini yaşadım.fakat sorun şuki virajda ani fren yapmanız gereken bir hadise söz konusuysa, bunu yaparken motosikleti iyice yattırmak gerektiğini düşünüyorum.çünkü bu şekilde savrulmayı engellemiş oluruz ve buda şu demek oluyor''hastane masraflarımız fazla tutmayacak'',vesselam...
    sessiz olun ve dinleyin;”lm,geliyor!

burakusa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı bugece_yokum adlı üyeden alıntı
    ya düşünüldüğünde konu biraz abartıya kaçıyor?! hiçbir motosikletçi hatta bu acemi bile olsa virajda(ki 'U' şekli virajlar da) ani fren yapamaz.kendisi bir an dalgınlığa gelse ve böyle bir yanlışlığı yapmaya kalkışsa refleksleri buna az çok karşı gelir.ben bunun deneyimini yaşadım.fakat sorun şuki virajda ani fren yapmanız gereken bir hadise söz konusuysa, bunu yaparken motosikleti iyice yattırmak gerektiğini düşünüyorum.çünkü bu şekilde savrulmayı engellemiş oluruz ve buda şu demek oluyor''hastane masraflarımız fazla tutmayacak'',vesselam...
    Lutfen bilincsiz tavsiyeler vermeyelim...Unutmayin ki verilen tavsiyeleri bircok insan okuyor...
    Burak 03 R6
    WERA #996

virajda fren yapıp bide daha çok yatırırsan motorla birlikte yere yapışıp paşa paşa kayarsın.eğer bir aksiyon filmi dublörü iseniz virajda frenle birlikte yatış açınızı arttırmanız tavsiye olunur.

Donald_Duck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1150GS Adventure
    Alıntı burakusa adlı üyeden alıntı
    Alıntı bugece_yokum adlı üyeden alıntı
    Lutfen bilincsiz tavsiyeler vermeyelim...Unutmayin ki verilen tavsiyeleri bircok insan okuyor...
    =D>
    Cok dogru, sacmalamiyalim...

Motosikleti
    2teker
    Dün gece okuduğumda yorum yapacak güç bulamadım kendimde. Teşekkürler BurakUSA ve DD. :geek:

Ortalıkta bu kadar tecrübeli insan, bu kadar yazılı kaynak, bu kadar soru sorulabilecek ortam varken neden herşeyi kendi tecrübelerinizle öğrenmeye çalısıyorsunuz onu zaten anlamış değilim. Fakat bir de kendi ulaştıkları YANLIŞ sonuçları doğruymuş gibi bizlerle "paylaşan" arkadaşlar mevcut.

Lütfen birşey söylemeden önce biraz düşünün. Yeni başlayan arkadaşların aklında yer edebilir. Sadece bir iki aydır motora binen bir arkadaşın aklında sadece bu konu başlığı altında söylenenlerden bir iki tanesi kalmış olsa ve keskin bir viraj alması gerekse aklına bir anda "vitesi boşa alayım" demek gelebilir. Aynı şekilde virajda karşısına engel çıkan bir arkadaşımız, "fren yapmam lazım, ondan önce şu motoru bi gittiği yere kadar yatırayım" dediğinde ne olacak?

Şu dünya sınırları içinde isteseniz de karşı gelemeyeceğiniz kanunlar var. Bunların başında da 'fizik' kanunları geliyor. Fizik kanunları için "kendi kendini uygulatır" (self enforcing) denir. Motosiklet üzerindeyken fizik kurallarına tabisiniz ve oyunu kuralına göre oynamak zorundasınız. Sizin ne düşündüğünüz onemli değil, belli şartlar bir araya geldiğinde ortaya belli bir sonuç çıkar. O yüzden bu motor konusunu 'felsefe' ile karıştırmamak lazım. Adam gibi öğrenin, ya da hiç yapmayın.

(Okumadan imzalamam)

Oytun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ...Oytun...
    ..Ainador..

aynen devam,vesselam...
    sessiz olun ve dinleyin;”lm,geliyor!

Motosikleti
    Peugeot Speedfight II
    en doğrusu hızı ayarlayıp girmek ya da çok hızlı dikilip fren yapıp geri yatmak, ben bunu şans eseri başardım, Ağva-Şile buluşması yolunda giderken giderek viraj dışına çıktığımı farkettim, daha fazla yatıramadım, acilen dikildim fren yaptım geri yattım (nası aklıma geldi bilmiorum), ama maalesef dikilmeden fren yapınca neler olduğunu da kötü bi şekilde aynamdan gördüm
    imza, safrane

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler