Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

200 km/h da motor istop ederse?????

Motovento
    REKLAM ALANI
    VaScO1925 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    eğer yapabılıyorsanız 200 km hızda iken buji kontrol edin, gene mars almazsa karbürötere pislik gelmiştir karbürötörü temizleyin gecer, oda olmadı benzın varmı bakın yoksa en yakınınızdan gecen arabadan benzın calın ( tum bunları 200 km hızla giderken yapana taparım) :D
    Drift Religion, iZMiR ŞußeSi

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Motosiklette en korktuğum 2. arıza türü bu..1.si şasi kırılması..(malum çinli motor)

Bir keresinde vites pegi vites düşürmek için bastığımda şak diye iki vites birden düşerek kopmuştu(!)..Evet, bildiğin koptu peg..Refleks olarak debriyaja basıp sağa kaçmıştım o zaman..Ama vites birden iki vites küçülünce arka tekerde ben debriyaj sıkmadan milisaniyeler önce minik bir iyykk sesi duymuştum ki konumuz bu değil aslında ama gene de motor stop ettiğinde de uygulanması gereken debriyaj sıkmak olduğunu düşünüyorum..

Yüksek beygir gücüne sahip motorlarda kompresyon yüksek olur; ancak motorun stop etmesi ile arka tekerin kilitlenmesi olayı çok yavaş hızlarda dolayısı ilede düşük viteslerde mümkündür...

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Yüksek devirli yüksek torklu makinalarda 200 km gibi yüksek süratlerde stop ederse araç , sanıldığı gibi 2,3 viteste vurdurarak çalıştırma gibi prensibe dayanarak tekerin döneceğini sanmıyorum....

Yüksek süratte birden bire stop etmesi aynı ani frenleme gibi etki yaratacağından tekeri hemen kitlemesi normaldir... Kompresyona dayanarak öne yiğılmalarıda hesap ederek arka tekerin ktlemesi mantıklı...

Tabi o anda debriyajın sıkılması ne derece panikten akıla gelir o da ayrı bir muamma...

Coq hastaneden çıksın bize anlatır....

Tabi çıkarmı hastaneden bilmem... Keyfi gıcırmış...

Bu arada Hayrola coq? ... Ne işin var hastanede?...
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı mücahit_89 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu olay 200 kmde degıl ama 30 la gıderken basıma geldı motorum cup motor debrıyaj olmadıgı ıcın bunu engelleme sansım yok hep merak edıp ve korkardım ne olucak dıye benzın yeter dıye cıktıgım yolda benzın bıttı ve arka teker bırden kıtlendı arkamdakı artcı dustu yere bende motorun gıdondan tutarak motoru dusurmemeye calıstım allahtan fazla hızlı degıldım cok sakat bı durum allah korusun.debrıyajlı motorlarda el suraklı debryajda durdugu ıcın en ufak bı durumda toparlarsınız ama debrıyajsız cup motorda bu durum cok fena.
    arkadaşım bendede var böyle birşey başına geldiğinde hemen vites pedalına ayağını basılı tut depriyaj vazifesi görür tabi bir üst vitese takıcakmış gibi fakat 4. viteseysen 3. vitese takıp pedalı ayağından salmayacan

---------- Mesaj ekleme zamanı: 20:13 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 20:04 ----------

sorunun cevabınıda yazayım hemen ne sebeple olursa olsun depriyajı sıkar güvenli bir şekilde durmaya çalışırım ayrıca deneyimli bir sürücü asfalt yada düz zeminde (stabilize yol veya çakıl da hariç) tekerlek kitlese dahi gidonu sola sağa oynatmazsan durabilme imkanı var zaten bozuk yolda 200 yapılamayacahına göre

regal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bmw650gs kawasaki er6 n
    arkadaşlar ben arka teker kitlenmesi durumunu mz motorumda yaşadım zincir sıkışması değilse debriyajı sıkmaktan başka çözüm yok firen hikaye kalıyopr
    benim hızım 120 idi o anda hemde artcım vardı
    çok kötü bir duygu inanaın
    05428381357 mustafa minyas kahraman maraş merkez şimdiye kadar motor geçmişi +++ mobilet +mz 150cc++150cccelik coper +250cc regal rabtor+vf750c honda magna++er6 n++125cckymco++er5++şimidlik suziki bandit650s ve 150cckmt çelik sport

necatik35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda xrv 750 Africa Twin,Mondial cub
    Burada motosikletin cinsinide belirtmek lazım kanımca.Eğer şaftlı bir motorda şaft kilitlenmesi olursa(nadirde olsa bakımsızlıktan olabiliyor)motoruda stop ettirir ve debriyajda kurtarmaz.Böyle bir olay ileri sürüş eğitmeni bir arkadaşımın başına gelmişti.
    Zincir tahrikli bir motosiklette motor stop etse bile 200 km gibi süratlerde sadece komprosere biner ve geneldede arka lastikte kitleme olmaz.Tabii 2 viteste falan bu sürate çıkılmadıysa.Bu sorunda debriyajı sıkarak halledilebilir aslında.
    Motorcu için varmak değil,yolda olmak önemlidir Bizim buraların en meşhur motoru PANCAR dır
    Ne Motorcular Gördüm Üstünde Elbise Yok,Ne Elbiseler Gördüm İçinde Motorcu Yok.

Motosikleti
    Kawa ZX636
    Abi saçmalığa bak 200 kmde debriyaj sıkmasak bile uygun viteste olduğumuzdan o hızda gidermişiz Sen bi dene onu

Stop ettiğini farketmeyip debriyaja basmakta geç kaldığımız anda arka teker kitler yapışırız yere zaten ister istemez gaz veriyoruz motor gitmediğini anlayınca bi terslik olduğunu farkedicek debriyaja gider elimiz bikaç kez başıma geldi ucu ucuna kurtardım zamanında bastım tabi birşey olmadı ama 1-2 sn geç kalsam arkateker sapıtırdı belki panik yapar debriyaja bile basmazdım belki kurtarırdım ama öncesinde farkedip basmak refleks birazda.

otopsici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 900 - Yamaha tracer 700
    Alıntı < iLk@yy > adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motor kilitlendiyse vefat edicek diye bir şey yok şayet yüksek hızda arka tekerleyi kilitleyecek fren alıştırmaları yapmak iyi olacaktır mutlakaki bisiklet kullanmışsınızdır kaydırma diye tabir edilen durumda bisikletle kaç m asfaltta çiziyosunuzda motorda yapamayacakmıyız?
    2side 2 teker sonuçta nasılki panic fren içinde alıştırma yapmamız gerekliyse bunun içinde gerekli

n.ş.a. bende savaş abinin fikrine katılıyorum bende arka tekerlek bi anda kilitlenmez motor kilitlenmediği sürece
    bisikletle motoru asla kıyaslama kardeş özür dilerim ama sen motordan anlamıyorsun anladığım kadarıyla
    Alıntı savaskayan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motor ateşleme kesilmesi ya da benzin bitmesi sebebiyle stop ederse kuru asfaltta arka tekerleği bir anda kilitleyebileceğini düşünmüyorum,
    Ancak stabilize yada ıslak asfaltta 30-40 km süratte bile kilitleyebilir.
    abi büyüğüm olarak saygım sonsuz sende taktir edersinki motor kitlemesinden kastım klepaj yapmasıydı bu durumda motor kitlendi mi debriyaj motoru boşa almıyor başıma geldi hanımla az daha ölüyoduk allahtan hızım düşüktü
    Doğru yüz kişi yalanlasa da DOĞRUDUR.
    Yanlış yüz kişi doğrulasa da YANLIŞTIR.
    Dürüst olun DANSÖZLERİ kimse sevmez

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Yahu arkadaslar.
    Ben çikip denemeye kalkmayin diye espri yollu su mesaji yazdim.

Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sabah soruyu okuyunca ulem buna da kafamimi yoracam gider denerim deyip, çiktim denedim.

Sagolsun iyi kalpli bir hemsire yaziyor bu satirlari.

Hastaneden taburcu olur olmaz izlenimlerimi sizlerle paylasacagim.

Gerçi canim hiç taburcu olmak istemiyor ama!!!
    Fakat ciddiye alinmis.
    Geçmis olsun mesaji gelip duruyor.
    Hastanelik falan degilim.

Oylesine bir espriydi o.
    Hatta anlayin diye iyi kalpli hemsireye link verdim.
    Tiklayin bak ne çikacak?

Bu arada geçmis olsun mesaji yollayan arkadaslarin mesaji bosa gitmis degil.
    Merak etmesinler, pist sezonu açilsin ben nasilsa bir sekilde patlarim.
    O zaman mesaj yollamazlar buna sayariz.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

CERRAHI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sabah soruyu okuyunca ulem buna da kafamimi yoracam gider denerim deyip, çiktim denedim.

Sagolsun iyi kalpli bir hemsire yaziyor bu satirlari.

Hastaneden taburcu olur olmaz izlenimlerimi sizlerle paylasacagim.

Gerçi canim hiç taburcu olmak istemiyor ama!!!
    Yan ranzan bos ise bende gelebilirmiyim
    sırf senin canın sıkılmasın diye, kendim icin istiyorsam namertim
    Bilgin Sana Kıymet, Talebin Ne ise O sun Sen. İnsanlığı Sade Yiyip İçmekte mi Sandın ? Halin Ne ise Müşteri Sen Oldun O Hale, Noksanı Meğer Adli İlahidemi Sandın ?

aparat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 150
    Alıntı CERRAHI adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yan ranzan bos ise bende gelebilirmiyim
    sırf senin canın sıkılmasın diye, kendim icin istiyorsam namertim
    ya sen fena yalana alıştın
    ...kağıttan gemilerle okyanusları geçemezssin...
    Drift Religion

mustafatuzlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 600 FA (2011)
    Merhabalar;
    1) Motor İ-stop Etmez.. Motor Stop eder..
    2) Düşük Hızlarda Stop Etmesi Fazla sakıncalı bir durum teşkil etmez ancak 160+KM hızlarda Motor Deviri ile Zincire bağlı olan çark arasında Anormal bir Devir farkı olacağından Bir ihtimal Teker Kililenir.. (Scooter Tarzı otomatik Vitesli Motorlar için) Böyle Bir durumda ya Slide Kotrol Yapacaksınız yada Allah'a Yalvaracaksınız..
    3) Vites Kontrolünün Sizde Oldugu Daha Büyük Hacimli Motorlarda ise Debriyajı Sıkmak kafi olacaktır. (Ancak Çok Hafif Frenle hemen Güvenli noktaya Çekilmeniz Sizin Lehinize olacaktır )

Saygılar

ERYİLMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF R1 06
    200km olmasada 90km ile giderken kız arkadaşım merak edip enginestop düğmesini kapatmıştı. sonuç birşey olmadı hemen debriyaj ve marş yaptım.
    DRİFT RELİGİON

barok34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco xciting 250 i
    bence sorunun ve konunun cevabı büyük bir çoğunluk tarafından verilmiş zaten
    Biz hepimiz, Gök ananın içinde dönen tek bir çocuğuz.

Alıntı aparat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ya sen fena yalana alıştın
    Abimizin canı sıkılmasın diye be abi
    Bilgin Sana Kıymet, Talebin Ne ise O sun Sen. İnsanlığı Sade Yiyip İçmekte mi Sandın ? Halin Ne ise Müşteri Sen Oldun O Hale, Noksanı Meğer Adli İlahidemi Sandın ?

barok34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco xciting 250 i
    şahsen 200 km hıza zaten çok nadiren çıkıyorum ama 140-150 gibi hızlarda kontağı kapattığım olmuştu deneme amaçlı gayet güzel yavaşlıyorsunuz ne kitleme ne de başka bir sorun oluyor motor kompresörü işi hallediyor.
    Biz hepimiz, Gök ananın içinde dönen tek bir çocuğuz.

Alıntı barok34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şahsen 200 km hıza zaten çok nadiren çıkıyorum ama 140-150 gibi hızlarda kontağı kapattığım olmuştu deneme amaçlı gayet güzel yavaşlıyorsunuz ne kitleme ne de başka bir sorun oluyor motor kompresörü işi hallediyor.
    Sendeki de iyi cesaret

Motosikleti
    S&T GT 250R
    Bu konuda net bir karara ulaşamadık... :(
    Sex Speed Money...

ixeywent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS Apache (Kırmızı.08) (SATTI)
    debraj sağlam isee arka teker kitler. ama stop ettiğinde debraja başar sürücü büyük ihtimal bişi olucağını sanmıyorumm. tabi bu kişiden kişiye değişirrr
    Ver Red'i Ortalık İnlesin, Herkes Bu Sesi Dinlesin

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler