Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Ehliyetsiz trafik polisine yakalandık

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    06" Honda Cbr 125 R(Satıldı) / BekleniyoRR :)
    ehliyet Neden Alınır ve kullanılır ?

---------- Mesaj ekleme zamanı: 21:05 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 20:59 PM ----------

Alıntı GakkosAtalay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu Krizde OLAcak işmi?? Arkadaşımm 400 Lirayı BuLabiLsek Tamam Gidip Alacagız EhLiyeti. Yok Anasini SAtayım.. oLmayınca oLmuyor işde.. Para İçinde Yüzüpde Almayan Utansın..
    OyLe Oh oLmuş iyi oLmuş DiyenLer Elinizi Vicdanınıza Koyun... b2 si oLupta Motoru Yerinden KaLdıramayan Size Yüzlerce isim SAyarım..
    Altındaki Motor ne kadar ?
    [B]My life Starts after 12.500Rpm :bounce:[/B]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    artık yok
    Bu Krizde OLAcak işmi?? Arkadaşımm 400 Lirayı BuLabiLsek Tamam Gidip Alacagız EhLiyeti. Yok Anasini SAtayım.. oLmayınca oLmuyor işde.. Para İçinde Yüzüpde Almayan Utansın..
    OyLe Oh oLmuş iyi oLmuş DiyenLer Elinizi Vicdanınıza Koyun... b2 si oLupta Motoru Yerinden KaLdıramayan Size Yüzlerce isim SAyarım..

sizinki parasızlıktan diyorsunuz. "e bizim paramız var çok şükür, eğitimimiz de tamam, e hadi yapın sınavı, sorun en zor soruları, geçemeyen ne olsun" diyoruz ama yoook, olmaz, sınavlar ağustosta, motoru çek kapıya, bekle ağustos gelsin. ağustosta ehliyeti al, zaten arkasından kış sezonu geliyor, ehliyeti alıp, motoru da garaja çek olsun bitsin.

yav arkadaş bu ülkede her ay sınav yapmak çok mu zordur, yoksa çok mu masraflıdır? altı üstü zaten 2 hoca görevlendiriyorlar, gönderin her ay gelsinler, para desen, zaten dünyanın parasını araklıyorsunuz cebimizden onları bize sınav olarak geri döndürün, o da olmaz... sonra adımız modern devlet oluyor. amaaan neyse, söylenecek o kadar çok şey var da işte siz de biliyorsunuz, düzen baştan bozuk, konuşup daha fazla yormayalım kendimizi...

GakkosAtalay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 SUZUKİ GSX 600 F
    Alıntı dynner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ehliyet Neden Alınır ve kullanılır ?

---------- Mesaj ekleme zamanı: 21:05 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 20:59 PM ----------

Altındaki Motor ne kadar ?
    Hayırdırr ALacaKmısın??? Valla iyi oLur AsLında.. Şu Kriz Ortamında MeteLiğe Roket AtarLa Atış Yapıyoruz.. Zaten EhLiyeti aLamıyoruzz Bari SataLımda borcumuzu Harcımızı ÖdüyeLim ;)
    Elazığ Motosiklet ve Motor sporları Kulübü Derneği-Motosiklet23/Moto23

anılyuksel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bianchi Falcon 125 (2006) Hyosung MS3 250 (2010)
    geçen benide durdurdu çizmeler hariç tam koruma idim işte sohbet muhabbet falan filan en son olay ehliyete geldi dedim abi ehliyet yok dedi yazıyom o zaman ruhsatı ver dedi o orada bitanede teyyare gibi gezen ehliyetli bi sürücü geldi onunkilere baktı ve gönderdi dedim abi bu adamı sırf ehliyeti var diye gönderiyosun, şimdi bu teyyare gibi gezerken hem kendini hem çevrelerindekiler tehdit ederken benimde sırf ehliyetim yok diye ceza kesiceksen vicdanın el vericekse kes ben cezama razıyım ben suçluyum sen sonuna kadar haklısın dedim adamın suyuna gidincede adam dedi şimdi seni o kadar beklettik bi ceza kesmeden gönderirisek başkaları şüphelenir dedi gitti bitane kask takmama cezası kesti bende saol abi Allah razı olsun dedim bidaha görmiyim seni dedi bende gittim
    Bianchi Falcon 125 41 N 3103
    Hyosung MS3 250 35 AP 4831
    Yeni bir gün, yeni bir savaş . . .

NoVaRiX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    uzun bir süre ehliyetsiz makine kullandım. (4 yıl kadar)
    birkez yazlıkta jandarma çevirdi. Kaskım vs. tamdı. Evime 30 metre vardı. Anlayış gösterdi.
    Ehliyeti aldım, 2 yılı geçti. Hala birkez bile çevrilmedim. Benide çevirsinler istiyorum.. Gerile gerile "o kadar para saydım ama ahanda ehliyet!" demek istiyorum!..
    Olmuyor olmuyor..
    ~ Bütün mesele yolda olmak... ~

Motosikleti
    06" Honda Cbr 125 R(Satıldı) / BekleniyoRR :)
    Hayırdırr ALacaKmısın??? Valla iyi oLur AsLında.. Şu Kriz Ortamında MeteLiğe Roket AtarLa Atış Yapıyoruz.. Zaten EhLiyeti aLamıyoruzz Bari SataLımda borcumuzu Harcımızı ÖdüyeLim ;)
    Arkadaşım altındaki motorun fiyatı sonucta milyarlar ile ifade edilirken nasıl ehliyet parası bulamıyorsun bundan bahsettim. .
    [B]My life Starts after 12.500Rpm :bounce:[/B]

GakkosAtalay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 SUZUKİ GSX 600 F
    Alıntı dynner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşım altındaki motorun fiyatı sonucta milyarlar ile ifade edilirken nasıl ehliyet parası bulamıyorsun bundan bahsettim. .
    Avatarının ALtında 18 Yaşında oLduqun yazıLı. Vede aLtinda Ducati Var. YakLaşık 25- 30 Bin TL Civarı Degerinde.. Sen Takmışssın Kafayı benım 10 bin TL Lik Motoruma.. Arkadasım Arabam yok, Borc HarçLa Sahip oLabiLdiqim Tek Şeyde Bu.. Yasım 30 2 Cocuk babasıyım, İşyerim Kira Oturduqum Ev Kira, HeLe Bide bu Kriz Bizi KavurmuşKen 400 TL yi Bir Kerede EhLiyete BayıLmak Gibi Bir Lüksüm oLAcagını Sanmıyorum.. Tabi Bir Laf Vardır.. AsLı AsTarından PahaLı diye.. Bi YakaLanırsak 1000 YtL nin üstünde Cezayı Afiş gibi YapıştıracakLAr. Bunuda BiLiyoruzz Farkındayız...
    Neyse Arkadasım uzun lafın kısası Bir Abimize söz Verdim.. Yarın iLk iş oLarak Kursa KaydoLacam.. İnceLdiqi Yerden Kopsun (:
    Elazığ Motosiklet ve Motor sporları Kulübü Derneği-Motosiklet23/Moto23

fakay1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    keeway Super Light 150
    geçmiş olsun o kadar ceza yiyecegine 3de bir fiyatına ehliyet alırdın ders olmuştur heralde

serdar23_Bilgem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1200 GS Adventure
    Alıntı Maverick35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Daha önce de yazmıştım, 1993 yılında A2B ehliyet aldım, bu ehliyet ne işe yarar; aradan 16 yıl geçti hala anlayabilmiş değilim.

Şöyle ki;

1) Yerden bir taş alıp sürücü kursuna göndersek, ehliyet alır.Çünkü; bu taşın, ehliyet alması değil, almaması anormal olur.

2) Sürücü kurslarında yeterli eğitim-denetim yok.
    -"ooo...aslanım, sen tamasın, derslere gelme, eğitimede gerek yok, sen biraz çalış sınava gir, gerisini merak etme" ve "Bizde motor-kask yok, seninkini kullanıversinler" tarzı lakayıtlıklar...

3) Bir motorlu aracı, sürücüsü kullanır, ehliyet değil.Hergün trafiğe çıkıyorum, onlarca hödük görüyorum, cebinde ehliyeti var, ama, kanun-kural bilmeden araç kullanıyor, kazaya sebep oluyor, bir şekilde de suçu karşısındakine yüklüyor.

4) Ehliyet neyi ispat eder:

a-Kişinin 18 yaşından gün almış olduğunu: Bunu, kimilk kartımla da ispat edebilirim
    b-Kişinin, o aracı kullanmayı bildiğini: O aracı kullanmayı bilmesem, zaten yola çıkamazdım

c-Kişinin trafik dersi aldığını: Yeterli ders aldığımız için, nüfus/kaza ortalamsında dünyada başa güreşiyoruz

d-Kişinin ilk yardım dersi aldığını: Bir kaza anında, o şokta kim kime yardım edebilecek? O alınan dersi aklında tutup, uygulayabilecek kültürde, bu memlektte ne kadar insan var?

e-Kişinin motor dersi aldığını: Ee...Motor dersi aldık, kullandığımız aran arıza yaptı, temsil: fren hortumu patladı, yağ yere akıyor, ya da motorun zinciri kırıldı, krank kesti, ...Ne olacak?
    Bunları yolda nasıl yapabileceğiz?Parça değişecek...
    Arkamızda yedek parça taşıyan bir kamyonet mi gezdireceğiz?

Sürücü kurslarının şu anki durumunu tartışmak bu başlığın konusu değil ama konu niçin oraya gitmiş anlayamadım.

Şöyle veya böyle kanunlar ehliyet olacak diyor, alacağız. İster beğenmediğimiz sürücü kurslarından isterse çok beğendiğimiz eski usülde olduğu gibi emniyet müdürlüklerinden.

1.-Taşı veya odunu göndersen ehliyet alamıyor kurslardan. Çünkü merkezi sistemle yapılıyor teorik sınavlar. Öğrenim durumu düşük arkadaşlarımın dosya yaktığına çok şahidim. Direksiyonları kuvvetli olmasına rağmen.

2.-Kursiyer, derslere gelme diyen kurstan hesabını sorsun sınavdan kaldığında. Ne demek gelme, ben para vereceğim eğitim için ama alamayacağım. Doğru dürüst bir sürücü kursuna yazılsınlar o zaman. Zaten genelde bizim insanımız ders dinlemek istemiyor, derse girmemek için kırk takla atıyor. Bari kursları suçlama.

3.-Kural bilmeyen kişiler araç kullanıyor diye eğitimsizliği savunamayız. Çok kişi gidip kursa kuralıyla adam gibi kullanmanın eğitimini alıyor.

4.- Ehliyet, doğru bir kurstan almış ve eğitime gitmişse ders dinlediğini, kuralları öğrendiğini gösterir. ha kurallara uyar veya uymaz o kendi bileceği iş. Sonuçlarına da katlanır.

Ülkemizdeki trafik kazalarının sebepleri, yolların durumu vs. başka bir tartışma konusu.

İlk yardım dersi daha çok uygulamalı olmalı, motor dersi de tümden kaldırılmalı. İsteyene pratik bilgiler verilebilir.

Motor dersi ile ilgili tespitine katılıyorum. Araçlar artık o kadar gelişti ki usta olmadan alet olmadan müdahale edemiyorsun. Sürücü kursları tamirci yetiştirmiyor sonuçta.
    Gönül ne gezi ister, ne dernek şahane;

Gönül iki kalıcı dost ister, motosiklet bahane.

GÖKTAX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    250 MCT
    Arkadaşlar her Polis gördüğünüzde korkmaktan çevrildiğinizde yalvar yakar olmaktansa borç harç bi şekilde (motosiklet alabilen bir kişi ehliyet alacak param yok derse hiç inandırıcı olmuyor.) ehliyet almak ve rahat rahat tırsmadan gezmek daha akıllıca bence.
    En güzeli önce ehliyet sonra motosiklet almak. Kurslarda ki eğitim tabi ki yetersiz ama isteyince insan kendi kendine de bazı şeyleri araştırarak ve tecrübe ederek öğrenebilir.

Maverick35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki VN800- 2003
    Serdar Hocam;

Kursların durumuyla şunu demek istedim: Ehliyet almak için kursa gidiliyor malüm, kurs, daha başlangıçta insanı yanlışa yönlendiriyor.Bütün kurslar aynı olmayabilir, ama, net.te araştırın bir çok kurs maalesef böyle.

Kurs bitiyor, sınava giriliyor, bazen ehliyetsiz öğretmenler sınav yapıyor.
    Benim Babam bile çalıştığı dönemde direksiyon sınavlarına girmişti, ki, sadece bisiklet ve eşşek sürmeyi bilir

Evet, kanunlar "Ehliyet alacaksınız" diyor, biz de alıyoruz...Yabancı ülkelerde de kanunlar aynı lafı söylüyor, ama, orada öyle, sürücü kursuna yazılmakla ehliyet alınmıyor, çok zor sınavlar var, sınavdan sonra stajjerlik dönemi var, stajjerlik döneminde gözetmen eşliğinde sürüş mecburiyeti var (cebinizden para vererek, isterseniz vermeyin, satj bitmiyor), oralarda öyle "Benim param var arkadaş, ben CBR 600'le başlangıç yapacağım" demek gibi bir lüks de yok, mecburen küçük cc.li motorlarla başlangıç yapılıyor.

Bunları düşününce, insan istemeden de olsa soruyor:-"Bu ehliyet bizim memlekette ne işe yarar?"

serdar23_Bilgem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1200 GS Adventure
    Alıntı Maverick35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Serdar Hocam;

Kursların durumuyla şunu demek istedim: Ehliyet almak için kursa gidiliyor malüm, kurs, daha başlangıçta insanı yanlışa yönlendiriyor.Bütün kurslar aynı olmayabilir, ama, net.te araştırın bir çok kurs maalesef böyle.

Kurs bitiyor, sınava giriliyor, bazen ehliyetsiz öğretmenler sınav yapıyor.
    Benim Babam bile çalıştığı dönemde direksiyon sınavlarına girmişti, ki, sadece bisiklet ve eşşek sürmeyi bilir

Evet, kanunlar "Ehliyet alacaksınız" diyor, biz de alıyoruz...Yabancı ülkelerde de kanunlar aynı lafı söylüyor, ama, orada öyle, sürücü kursuna yazılmakla ehliyet alınmıyor, çok zor sınavlar var, sınavdan sonra stajjerlik dönemi var, stajjerlik döneminde gözetmen eşliğinde sürüş mecburiyeti var (cebinizden para vererek, isterseniz vermeyin, satj bitmiyor), oralarda öyle "Benim param var arkadaş, ben CBR 600'le başlangıç yapacağım" demek gibi bir lüks de yok, mecburen küçük cc.li motorlarla başlangıç yapılıyor.

Bunları düşününce, insan istemeden de olsa soruyor:-"Bu ehliyet bizim memlekette ne işe yarar?"
    Maverick35,

Eskiden sınavları da sürücü kursları bizzat kendileri yaparlardı. Sonra illerde ve ilçelerde yapılır oldu. Elazığ için söyleyeyim, il merkezi gerçek sınav yaptığı için tahsili düşük arkadaşlar ilçelere kaydolup almaya başladı. Buradaki sıkıntı farkedilince merkezi sisteme geçildi. İlçelerdeki kursiyerler il merkezlerine gidip yazılı sınavına giriyorlar.

Sürücü kurslarının düzeltilecek yönleri vardır elbet. Bu konuda size katılıyorum. Bizim komşu bir ilimizde geçenlerde beş bine yakın usülsüz ehliyet iptal edildi. Her işte yanlış yapanlar oluyor, ne diyelim.

Selamlar.
    Gönül ne gezi ister, ne dernek şahane;

Gönül iki kalıcı dost ister, motosiklet bahane.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Alıntı kutlay006 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sevgili logaritma kardeşim ben mazeret olsun diye söylemiyorum ehliyetsiz motor kullanan arkadaşlar polise yakalanırsa karşılaşacağı sorunları ve ödeyeceği miktarı belirtmek istedim. elbetteki ehliyetsiz kullanmak doğru değil. ama şeytan durtüklüyo motor boşta dururken binmemek biraz zor. ödediğim miktr belli ve bir o kadarda oraya git buraya git akıllandım sanırım. ehliyet alana kadar binmeyeceğim. yorum yapan arkadaşlara teşekkür ediyorum. Kazasız sürüşler dilerim hepinize
    boş ver buda tatlı bir anı olur ilerde aile yada motorcu arkadaşlarına anlatıcağın 10 yıl sonra altında 600cc lik motorunla gezerken hatırlar gülersin

kartalizma07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ceza olurda bu kadarmı olur ya. yazıktır bu krizde.
    kardeşimde yakalanmıştı A2 olan birini çağır demiş ve peder bey motoru almış 50 tl ceza yazmıştı.

Motosikleti
    gönüller bir olsun da..
    geçmiş olsun

Motosikleti
    mz 251
    benim sadece ehliyet var felan ğerisi kayıp
    müzisyen agırsiklet şampiyon

Sanlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki EN500A
    bunla geçmiş olsun eğer birisine çarpıp ölümüne sebebiyet verseydin bu cezayı inanki mumla arardın 16 yaşımda benim başıma geldiği için söylüyorum Allahtan çarptığım kişi ölmedide yırttık 900 değil 90 binliraya bile kurtulamazdın...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 09:49 AM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 09:45 AM ----------

Alıntı NoVaRiX adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    uzun bir süre ehliyetsiz makine kullandım. (4 yıl kadar)
    birkez yazlıkta jandarma çevirdi. Kaskım vs. tamdı. Evime 30 metre vardı. Anlayış gösterdi.
    Ehliyeti aldım, 2 yılı geçti. Hala birkez bile çevrilmedim. Benide çevirsinler istiyorum.. Gerile gerile "o kadar para saydım ama ahanda ehliyet!" demek istiyorum!..
    Olmuyor olmuyor..
    Boğaziçi köprüsünü kullanmanı tavsiye ederim sabahleyin Göztepeden Beşiktaşa gelene kadar 3 kez çevirdiler Tabi herşey tam oldugu için sorun yok isterseler 5 kez çevirsinler onlara bişey olmaz olan bizlere olur yani ehliyetsiz kardeşlerimize olur selamlar...
    Yollarda Motorcunun Motorcudan başka Dostu Yok!

korkut 250 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fz6 Fazer..Ve birde Yavrusu
    Geçmiş olsun .Verdiğin paraya gerçekten yazık olmuş .Kurallara uymamanın sonu...
    Bir damla özür nice yangınları söndürür.Gurur yapmayın yoksa o yangın tüm sevdiklerinizide götürür.

Motosikleti
    yok
    geçmiş olsun kardeş

Deryali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-09
    Alıntı Serk21 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok geçmiş olsun :( :(

çünkü polis amcalar çorba parası alıyorlar heryerden çekiciden otoparktan vs vs
    o çorba değil iskender parası olmuş
    "Özgür yaşayanların bakış açısı" Motojektif

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)