Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
6. sayfa BirinciBirinci ... 45678 ... SonuncuSonuncu

Trafik - Cezalar - Kurallar - Yasalar ile ilgili herşey

Motovento
    REKLAM ALANI
    Sadobey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Jinlun Marauder JL 150
    Hoşgeldin sevgili Durmustit davranışınız için ikinizede çok teşekkür ediyorum.

Alıntı ilnapoli adlı üyeden alıntı
    yoksa vergi ödememem vergi dairesinin sorumluluğu altında mı? siz belge kontrollerini sırasında sadece muayene, ruhsat, trafik sigortası ve ehiliyete bakmakla mı sorumlusunuz?
    Daha önce sormuştum vergi dairesi sorumlulugundaymış. Ödemediğin araç satışında temiz kağıdı alırken ortaya çıkarmış. Satışın gerçekleşmesi için ödemen gerekirmiş.

Ben geçen hafta Ocak-Temmuz 2 sini birden ödedim. 27 YTL + 31 YTL . Hiçbir eksiğim kalmadı içim rahat.
    Sadobey

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    DUDULALA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Beat 2006

Yardımseverliğin İçin Teşekkür Ederim

Merheba arkadaşım;

Bu benim 2. sorum olacak:

50 cc Honda Today'ım var. (2. el aldım) Muayenesinin son geçerlilik tarihi 10.01.2006. Noter satışını ve trafik sigortasını yaptırdım. Muayenesini yaptırmadan ruhsatı üzerime alabilirmiyim?
    Birde muayene ücreti ne kadardır ve gecikme zammı varmı? Yani yağışlar başladığı için muayeneyi yaza bıraksam (motoru kışın kullanmıyorum) aynı parayımı öderim yoksa cezalımı öderim? Taşıt vergisi yaklaşık ne kadar oluyor?

Teşekkür ederim.

Gencadam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Regal Raptor DADYW DD250E-9
    Benim de bir sorum olacak.

Motorumu satmak istediğimde, kullanmakta olduğum plakamı çıkartıp, yeni motoruma taktırtabilir miyim? Yeni alacağım motor 2. el olursa, o motordaki plaka ile benim satacağım motordaki plakaları takas ettirebilir miyiz?

Şu an kullandığım plaka, ismimin harflerini taşıyor, o nedenle vermek istemiyorum.
    [COLOR="DarkSlateBlue"][B]34 NVT 21[/B] - DADYW DD250E-9 - Görürseniz selam verin :)[/COLOR]

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Popüler başlıklardaki mesajlar Moderatorler tarafından takip edilmektedir, belli bir zaman içinde önemini yitiren ve başlığı şişiren mesajlar bir düzene sokmak için Moderatorler tarafından silinir. Genelde bu silinen mesajlar başlıkla ilgili olmayan ve silinse dahi başlığın içeriğine herhangi bir zarar ve yararı olmayan mesajlardır. Bu uygulama bahsettiğiniz TRAFİK/CEZALAR/KURALLAR/YASALAR İLE İLGİLİ HERŞEY başlığında yapılmıştır ve yapılacaktır. Burada amaç üyelerin bu konu hakkında bilgi almak için bu başlığa girdiklerinde %50 si boş muhabbet olan 20 sayfayı okuyacaklarına %100 ü bilgi ve deneyim dolu olan 10 sayfayı yorulmadan ve sıkılmadan okumalarıdır. Böylelikle mesaj kirliliğinin de önüne geçilmektedir, yapılan herşey sizlerin daha iyi hizmet alması içindir.

saygılar.
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

slm millet...içinizde en acı ve ibret verici bir olay bnm başıma geldi...ctsi yeni motor aldım ve 52 km'de kaza yaptım..işin ilginç yanı motoru tatil olması dolasıyla üstüme almadan yola çıktım..ve kaza oldu..olay jandarma bölgesi..şimdi sorum bn motoru üstüme aldım..fakat elliyet yetrsiz olduğundan dolayı ne olur ..ne ceza gelir.

trsurf2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhaba. Elektrikli bisikletler için de ehliyet gerekiyormu? Yani sıradan bir bisiklet ama akü ile(benzinli değil) çalışan ufak bir motor takılmış. Trafiğe çıkmasında bir sakınca varmı?

Mc afromos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Mrb polis abi. bn 16 yaşındyım. 100 cc nin altındaki motrları 16 yaş sınrı ehliyetsz kullanabilio die bşi duydum. Doğrumu?

prifo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bmw r1100
    Alıntı mondial50tt adlı üyeden alıntı
    prifo cevap için saol

şimdi beni ihbar etmişler ehliyetsiz diye gidip ehliyeti göstermem lazım mı göstermesem problem olur mu tesekkürler....
    hiç gerek yok. ihbarlarda sadece o an tespit edilen bir suç varsa işlem yapılır. mesela falan kişi kırmızı ışıkta geçti, plakası şu diye ihbar edilirse vatandaş tarafından, araç alınır, evraklarına bakılır, eksiği yoksa yollanır. vatandaş ihbar etti diye ceza yazılmaz. sen de o an kontrole girmedi isen, bu konunun üzerinde durmana gerek yok.

Alıntı vlad1462 adlı üyeden alıntı
    size ilk sorumu sormadan önce sitede böyle bi faliyette bulunduğunuz için teşekkür etmek isterim.
    şimdi ben askerlik yaşındayım,ama askerlik şubesine uğramadım bile.tecil işlemi için gerekli durumum oluşmadı.açık lise öğrencisiyim.bitirdim.diplomamı bekliyodum.bazı yetkililerin ihmalkarlığı ve beni bilgilendiren kimse olmadığı için diplamamın bana ulaşması gecikiyo.net zamanını bilmemekle birlikte şubat ayı gibi diplomamın elime geçeceğini tahmin ediyorum.şu an ne öğrenci,nede mezunum anlayacağınız.
    şimdi yoklama yaptırmadığım halde beni tutup askere direk alabilirlermi.ehliyet işlemleri için başvursam şuanki durumum engel teşkil edermi.tecil işleminden sonramı ehliyete başvursam.
    bi akıl verir,tavsiyede bulunursanız sevinirim.şimdi ben normal biyerde polis çevirmesine girsem kimlik araştırmasında askerlik durumum ortaya çıkarmı.
    cevaplarınız için şimdiden teşekkürler
    eğer yoklama kaçağı isen ehliyet almadan önce gereken savcılık sabıka kaydı alamayacağın için ehliyet alman mümkün değil. okuluna gidip diplomanı veya bir belge alır, daha sonra üniversite hazırlıkları mazereti ile tecil işlemini yaptırırsın. şu anda yoklama yaptırmamanın para cezaları geriye dönük olarak affoldu. tecilden sonra ehliyete başvurabilirsin..

Alıntı gagagotti adlı üyeden alıntı
    prifo
    daha önce sormuştum uzun zamandır siteye girmediğim için yanıtını yeni okudum
    evet ayrı ayrı A2 ve B ehliyetim var
    A2 yi sonradan aldım ve başvuru sırasında B ehliyetim olduğunu belirtmiştim
    ama A2 olarak yeni ehliyet verdiler
    zaman bulup değiştiremiyorum
    sakıncası nedir onu sormuştum
    ehliyetin ön yüzünde alındığı yer ve numarası yazar. her iki ehliyetinde de ayrı numara veya yer adı yazılı ise iki ayrı dosyan var demektir. dilekçe ile müracat etmen gerekir. aynı numara ve yer yazıyosa yazım hatası var demektir. yenisi ile değiştirdiğinde problem hallolur.

Alıntı gokhan150zat adlı üyeden alıntı
    ya a2 ehliyet için 16 yı mı doldurmak lazım 17 yi mi?

17 yaşını bitirmiş olman gerekiyor.

yani 18'inden gün almış olman gerek.

Alıntı durmustit adlı üyeden alıntı
    prifo meraba aynı işi yapıyoruz istanbuldayım.Diger üyü arkadaşlarımızada bende trf konudunda yardımcı olmak isterim.

hoşgeldin devrem.

Alıntı RIDVAN adlı üyeden alıntı
    Slm Prifo,
    Otobanlarda ve benzeri emniyet şeridi olan yollarda otomobillerin arıza halleri dışında kullanmasına yasak olan bu kısım motorsikletler için de geçerlimidir.
    Motorsikletlerin emniyet şeridi sürüş için kullanması herhangi bir cezai müeyyideyi gerektirirmi?
    Teşekkürler.
    motosikletler de bir karayolu taşıtıdır. diğer araçlar için konulan tüm yasak ve zorunluluklar aksine bir işaret yoksa motosikletler için de geçerlidir.

Alıntı ilnapoli adlı üyeden alıntı
    prifo ve durmustit, size bi sorum olacak, cevaplarsanız sevinirim. forumun ilk 5-6 sayfasını okudum fakat sonuna kadar açıkçası sabredemedim. eğer soru önceden sorulduysa forumu takip eden bir arkadaş veya siz söylerseniz, baştan aşağıya okuyup sorumun cevabını bulurum

merak ettiğim konu, bir trafik polisi aracımı (motosiklet veya otomobil) ocak ve temmuz aylarının sonunda ödediğimiz motorlu taşıtlar vergisini ödemediğim için ceza yazabilir veya bağlayabilir mi? yoksa vergi ödememem vergi dairesinin sorumluluğu altında mı? siz belge kontrollerini sırasında sadece muayene, ruhsat, trafik sigortası ve ehiliyete bakmakla mı sorumlusunuz?
    mtv ödememek bir trf.suçu değildir. onun cezası sadece gecikme faizidir. artık muayene sırasında da borcu yoktur kagıdı istendiğinden bandroller eninde sonunda ödeniyor zaten.

Alıntı Gencadam adlı üyeden alıntı
    Benim de bir sorum olacak.

Motorumu satmak istediğimde, kullanmakta olduğum plakamı çıkartıp, yeni motoruma taktırtabilir miyim? Yeni alacağım motor 2. el olursa, o motordaki plaka ile benim satacağım motordaki plakaları takas ettirebilir miyiz?

Şu an kullandığım plaka, ismimin harflerini taşıyor, o nedenle vermek istemiyorum.
    aynı tescil kuruluşundan alacak isen ve motorunu satdığın kişi yeni plaka alacak ise senin plakan boşa çıkar. yeni motoruna o plakayı alabilirsin. bazı tescil kuruluşları sıradan plaka veriyor, bazıları ise boştaki plakaları asıp isteğe göre veriyor. kanunen bir sakıncası yok.

Alıntı DUDULALA adlı üyeden alıntı
    Merheba arkadaşım;

Bu benim 2. sorum olacak:

50 cc Honda Today'ım var. (2. el aldım) Muayenesinin son geçerlilik tarihi 10.01.2006. Noter satışını ve trafik sigortasını yaptırdım. Muayenesini yaptırmadan ruhsatı üzerime alabilirmiyim?
    Birde muayene ücreti ne kadardır ve gecikme zammı varmı? Yani yağışlar başladığı için muayeneyi yaza bıraksam (motoru kışın kullanmıyorum) aynı parayımı öderim yoksa cezalımı öderim? Taşıt vergisi yaklaşık ne kadar oluyor?

Teşekkür ederim.
    muayene gecikme zammı yok. (şimdilik)

muayene yaptırmadan üzerine alabilirsin.

motosiklet muayene harcı kaç lira bilmiyorum. ama arabaların 100 ytl civarında.

Alıntı dable adlı üyeden alıntı
    slm millet...içinizde en acı ve ibret verici bir olay bnm başıma geldi...ctsi yeni motor aldım ve 52 km'de kaza yaptım..işin ilginç yanı motoru tatil olması dolasıyla üstüme almadan yola çıktım..ve kaza oldu..olay jandarma bölgesi..şimdi sorum bn motoru üstüme aldım..fakat elliyet yetrsiz olduğundan dolayı ne olur ..ne ceza gelir.
    daha önce yazmıştım geçmiş sayfalara bakınız.

Gencadam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Regal Raptor DADYW DD250E-9
    Alıntı prifo adlı üyeden alıntı
    aynı tescil kuruluşundan alacak isen ve motorunu satdığın kişi yeni plaka alacak ise senin plakan boşa çıkar. yeni motoruna o plakayı alabilirsin. bazı tescil kuruluşları sıradan plaka veriyor, bazıları ise boştaki plakaları asıp isteğe göre veriyor. kanunen bir sakıncası yok.
    Cevabın için çok teşekkür ederim prifo. Bu cevap tam istediğim cevaptı, sağolasın.
    [COLOR="DarkSlateBlue"][B]34 NVT 21[/B] - DADYW DD250E-9 - Görürseniz selam verin :)[/COLOR]

Motosikleti
    '16 Z-One S Mondial
    prifo cevabın için cok sağol bende ne yapsam diye düşünüyordum
    Uzaklarda bir güneş doğuyor!..

gagagotti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kendi soruma ve faydalandığım diğer yanıtlar içinde teşekkürler

Merhaba. Elektrikli bisikletler için de ehliyet gerekiyormu? Yani sıradan bir bisiklet ama akü ile(benzinli değil) çalışan ufak bir motor takılmış. Trafiğe çıkmasında bir sakınca varmı? Lütfen cevap

Motosikleti
    bmw r1100
    Alıntı trsurf2000 adlı üyeden alıntı
    Merhaba. Elektrikli bisikletler için de ehliyet gerekiyormu? Yani sıradan bir bisiklet ama akü ile(benzinli değil) çalışan ufak bir motor takılmış. Trafiğe çıkmasında bir sakınca varmı? Lütfen cevap
    karayoları trafik kanunu motosiklet tanımı
    Motosiklet : iki veya üç tekerlekli, sepetli veya sepetsiz motorluaraçlardır. Bunlardan karoserisi yük taşıyabilecek şekilde sandıklı veyaözel biçimde yapılmış olan ve yolcu taşımalarında kullanılmayan üç te-kerleklimotosikletlere yük motosikleti (triportör) denir.
    Bisiklet : En çok üç tekerleği olan ve üzerinde bulunan insanınadale gücü ile pedal veya el ile tekerleği döndürülmek suretiyle hareketeden ve yolcu taşımalarında kullanılmayan motorsuz taşıtlardır.
    Motorlu bisiklet : Silindir hacmi 50 santimetre küpü geçmeyen,içten patlamalı motorla donatılmış ve imal hızı saatte 50 km.Õden az olanbisiklettir.

tanımlarda bisikletin insan adale gücü ile çalıştığı belirtilmişken diğer tanımlarda benzin mazot veya elektrik gücünden bahsedilmemiş. dolayısıyla motosiklet tanımına uyduğu için bir motorlu araçtır ve motorlu bisiklet tanımına uymaktadır. dolayısıyla karayolunu kullandığından dolayı tescil gerekir.

Motosikleti
    BMW olacak inş.
    merhaba. araba ile iki hafta kadar once emniyet seridinde yakalandım ve gorevli memur ceza kesti ancak ben cezayı gormedim acelem vardı ve devam ettim. bana arkandan cezanı gondeririz dediler ancak elime henuz bir ceza gecmedi. emniyet seridi ihlal etmek kac YTL? bir de ehliyetten ceza puanı düser mi?
    tesekkurler.
    ceza bence cok etkili. cok acelem oldugunda emniyet seridine malesef girmek zorunda kalıyordum. cezadan sonra bir daha asla. cunku trafik cezası sokaga atılmıs paranın en guzel ornegi.
    GSR 600

Alıntı prifo adlı üyeden alıntı
    karayoları trafik kanunu motosiklet tanımı
    Motosiklet : iki veya üç tekerlekli, sepetli veya sepetsiz motorluaraçlardır. Bunlardan karoserisi yük taşıyabilecek şekilde sandıklı veyaözel biçimde yapılmış olan ve yolcu taşımalarında kullanılmayan üç te-kerleklimotosikletlere yük motosikleti (triportör) denir.
    Bisiklet : En çok üç tekerleği olan ve üzerinde bulunan insanınadale gücü ile pedal veya el ile tekerleği döndürülmek suretiyle hareketeden ve yolcu taşımalarında kullanılmayan motorsuz taşıtlardır.
    Motorlu bisiklet : Silindir hacmi 50 santimetre küpü geçmeyen,içten patlamalı motorla donatılmış ve imal hızı saatte 50 km.Õden az olanbisiklettir.

tanımlarda bisikletin insan adale gücü ile çalıştığı belirtilmişken diğer tanımlarda benzin mazot veya elektrik gücünden bahsedilmemiş. dolayısıyla motosiklet tanımına uyduğu için bir motorlu araçtır ve motorlu bisiklet tanımına uymaktadır. dolayısıyla karayolunu kullandığından dolayı tescil gerekir.
    Bu ne biçim iş anlamadım. Ben bir bisiklet satın alır gibi aldım bunu. Ne yapalım, elden çıkaracaz artık.

Motosikleti
    bmw r1100
    Alıntı ecseyhan adlı üyeden alıntı
    merhaba. araba ile iki hafta kadar once emniyet seridinde yakalandım ve gorevli memur ceza kesti ancak ben cezayı gormedim acelem vardı ve devam ettim. bana arkandan cezanı gondeririz dediler ancak elime henuz bir ceza gecmedi. emniyet seridi ihlal etmek kac YTL? bir de ehliyetten ceza puanı düser mi?
    tesekkurler.
    ceza bence cok etkili. cok acelem oldugunda emniyet seridine malesef girmek zorunda kalıyordum. cezadan sonra bir daha asla. cunku trafik cezası sokaga atılmıs paranın en guzel ornegi.
    plakaya düzenlenen cezalar araç sahibine tebliğ edilmek üzere posta yoluyla kapalı zarf içinde göderilir. postacı plakanın kayıtlı olduğu adreste muhatabına veya bir yakınına, kimseyi bulamazsa mahhalle veya köy muhtarına iadeli taahhütlü zarfı tarih atıp imzalatır ve 1 aylık ödeme süresi başlar. belirtilen adreste muhatap tanınmıyorsa zarfı cezayı yazan birime iade eder. onlarda vergi dairesine gönderir. vergi dairesi ilan panosuna ceza makbuzunu asar ve muhatabına tebliğ edilmiş sayılır. ödeme süresi başlar.
    cezan araç sahibinin adresine gelecektir. postada gecikmiş olabilir. veya hiç yazmamış da olabilirler.
    45 ytl para cezası var, ceza puanı yok. (plakaya düzenlenen cezalarda puan yok)

Motosikleti
    BMW olacak inş.
    teşekkürler...
    GSR 600

Dr_Hook - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Mio 100
    prifo, bu is icin zaman ve gayret harcadigindan dolayi tesekkur ederim. Benim de bir sorum var. Fahri mufettis nasil olunur, ne is yapar?

umit_07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TGB 303r
    ben 16 yaşındayım ybr var posislerden kacarken plakayı kıvıra kıvıra bıktım ehliyet almayı 15 yaşına indirsinler

FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞLERİ GÖREV VE ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ

.....İkinci Bölüm
    Müfettişlerde Aranacak Şartlar, Müracaat ve Değerlendirme Esas ve Usulleri

Madde-5.Müfettiş olacaklarda aşağıdaki şartlar aranır.

a)Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

b)En az 40 yaşında olmak,

c)En az Yüksek okulu mezunu olmak, (24.11.1999-23886)

d)En az 10 yıllık sürücü belgesi sahibi olmak,

e)Asli kusurlu olarak ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarına sebebiyet vermemiş olmak, (27.11.2001-24596)

f)Müracaat tarihinden geriye doğru toplam beş yıl içerisinde hakkında 100 ceza puanı uygulaması sonucu sürücü belgesinin geri alınmamış olması,

g)Kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak,

h)Taksirli suçlar ve aşağıdaki sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere,ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlara, zimmet, ihtiras, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolaylı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal istihlak kaçakçılığı hariç, kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak.....

detaylı adres : http://www.turkiyefahritrafik.org

REKLAM ALANI
6. sayfa BirinciBirinci ... 45678 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler