Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Türk polisinin duyarlılığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    KAWASAKİ VN 800
    Muratım emniyetim,güvenlik amirim parça için haberini bekliyorum ayrıca Açıklamaların yeterli olmuş sanırım anlaşılır,Vatandaş tabiki tepkisini gösterecek bir ailede bir kişi hırsız ise hepsimi hırsız olacak ben buna karşıyım,emniyettede yamuk insan var askeriyedede maliyedede ama bir kişi için hepsini de aynı kategoriye sokmak yanlış,İtalyada limana yanaşan denizci türklere hırsız diyorlar bende denizcilik yaptım o zaman bende hırzız mı oluyorum.Bu tür yazılarda lütfen genel bir terim kullanılazsa daha güzel olur.Barışım moderatörüm,kankam bir gün gelecek senin o göbişine başımı yaslayıp uyuyacağım

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    muratgergerli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Endurocu01 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Muratım emniyetim,güvenlik amirim parça için haberini bekliyorum ayrıca Açıklamaların yeterli olmuş sanırım anlaşılır,Vatandaş tabiki tepkisini gösterecek bir ailede bir kişi hırsız ise hepsimi hırsız olacak ben buna karşıyım,emniyettede yamuk insan var askeriyedede maliyedede ama bir kişi için hepsini de aynı kategoriye sokmak yanlış,İtalyada limana yanaşan denizci türklere hırsız diyorlar bende denizcilik yaptım o zaman bende hırzız mı oluyorum.Bu tür yazılarda lütfen genel bir terim kullanılazsa daha güzel olur.Barışım moderatörüm,kankam bir gün gelecek senin o göbişine başımı yaslayıp uyuyacağım
    Cengiz abim şimdi tekrar aradım servisi..Çarşamba günü neticeden haber vereceklerini belirtiler..
    Sen bana tekrar bu parçanın kod numarası varsa veya tam adını verirsen sevinirim..
    Özel mesaj sayım 50 ve bu bana yetmiyor..Valla günlük ortalama 5-6 pm geliyor.
    Nasıl saklayacğımıda daha bulamadım valla..
    İmza mı; yok anam taklit ediliyor... Parmak basıyorum artık..
    ŞEYTAN TÜYÜNÜ BENDE UNUTMUŞ.

Motosikleti
    yamaha fjr1300 '01
    Alıntı muratgergerli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    " Bak işini düzgün yapmazsan seni döverim"....(ikaz/ uyarıdır)
    " Bak eğer işini düzgün yapmazsan seni döverim".(tehditli uyarıdır)
    Buradaki "eğer" kelimesi suçtur..Tehdit etmektir..
    bu iki cümle arasında anlam olarak bir fark göremiyorum ben, her iki durumdada işimi düzgün yapmazsam dövüleceğimi anlıyorum, her iki cümlede bana göre tehdit içeriyor..

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sayın gergerli ben 1969 temuz doğumluyum ..

Burada sanki sizin şahsınıza gibi görünsede cevap sizin mesajınıza verilmiş ama sistemin hatalarına hitaben bir mesajdır. daha öncede dedğim gibi gördüğüm kadarı ile forumda bir çok konuda mutabıkızbence bu konudada mutabıkız.

Avrupada ve Amerikadakötü polisi işleyen yüzlerce film yapılmıştır. hatta 1950 li yılarda amerikada alkolü içecek yasaklanınca el altından dönen gerçek hayattan alınma yüzlerce konu çıkmıştır polisin rüşvet ve adam kolama, çete kurma gibi içinde olduğu dolapları afişe etmek için. Hatta polis birimi içinde bu çarka katılmayanladan oluşan birimler kurulup bu kangrenli kısmın kesilmesi sağlanmıştır.

Bizde bir film düşünün gerçek hayatan alınma veiçinde kötü polisi en derin noktasına kadar işleyen .. İnanın yer yerinden oynar .. Türk polisine hakarettir diye . Oysa teşhis açıkça konulsa kangrenli kısım kesilip atılsa işini hem her türlü ezietin içinde hemde fedakarca yapan insanların işine gelmezmi.

Sayın eski emniyet genel müdürü değilmidir bir çorba parasına teşkilatın adını kötüye çıkaran adamın bu teşkilatta işi yok diyen. Yani bu aslında bir itirafda değilmidir.

Kötüyü konuşmakbir geneleme yapmak değildirki. hepsiböle demek hiç değildir.

iyiyi tenzih edip kötüyü afişe edebildiğimiz gün düzeleceğimiz gündür.

yaş larak ihtilal yıllarını görüş ama sıkıntısını bir asker çocuğu olarak minumum düzeyde yaşamış biriyim . Evimiz hiç aranmadı, babamız gecenin bir saati alınıp evden götürülerek aylarca hiç sorgulanmadı ama bunları yaşayan arkadaşlarım var ..

Demokrasi hepimize lazım .. başkalarınınhaklarına tecavüz etmedikçe özgürlük hepimize lazım ..

Dediğim gibi burada şahsınıza yazılmış bir cevap yoktur.. burada köhnemiş zihniyete bir başkaldırı vardır.

Bu arada marmokta görüşmek ümidi ile
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

Barış abim..Bende 1972 doğumluyum..Abimsin..

Mutabıklık açısından zerre şüphem yok diyerek bu konunun benim açımdan olan kısmını
    kapatıyorum..

Her düşünceye saygım var..Kişi tartışması yaparım ama kurum tartışması beni aşar.
    Konuşsakta bir yere varamayacağımı biliyorum.Bu Devletin ve siyasetçilerin işi..Ben siyasetçi değilim ve siyaset yapamam..Zaten forumumuzda siyaset arenası değil..

Ayrıca Marmok'ta buluşup şu kangrenli kısım için senden neşter isteyecem abim..
    Görüşürüz..

Mesaja Ek:
    .
    Dipnot: Topic sahibinin dedikleri doğruysa; "hakaretvari tavırlı memuru ALLAH'a havale
    ediyorum."
    Ayrıca o hakaretleri duyupda hakkını aramadığı için de esefle kınıyorum.
    .

scorpi0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyo' GT650S
    Alıntı barisozcetin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Alıntı:
    muratgergerli´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    " Bak işini düzgün yapmazsan seni döverim"....(ikaz/ uyarıdır)
    " Bak eğer işini düzgün yapmazsan seni döverim".(tehditli uyarıdır)
    Buradaki "eğer" kelimesi suçtur..Tehdit etmektir..

bu iki cümle arasında anlam olarak bir fark göremiyorum ben, her iki durumdada işimi düzgün yapmazsam dövüleceğimi anlıyorum, her iki cümlede bana göre tehdit içeriyor..
    Bu tehdit konusuna nerden geldiğimizi tam anlayamadım ama, bence de yukarıdaki iki cümle tamamen aynı anlama geliyor. Bence cümleyi tehdit anlamına çeken 'eğer' bağlacı değil 'döverim' yüklemidir. TDK sözlüğünde de belirtildiği gibi 'eğer' sadece şart anlamını güçlendirmek için kullanılan kendi halinde bir bağlaçtır. Şart anlamı zaten 'yapmazsan' kelimesindeki -sa şart ekiyle verilmiştir, 'eğer' sadece bu anlamı güçlendirir.

eğer
    bağlaç (e'ğer) Farsça eger
    Şart anlamını güçlendirmek için şartlı cümlelerin başına getirilen kelime, şayet:
    "O zaman inandığım gibi / Sahiden bir öbür dünya varsa eğer."- C. S. Tarancı.
    Sert cisimlere çarpmayın. Sert cisimlerin size çarpmasına izin vermeyin. Düşmeyin. Lastik kısmı aşağıda, parlak kısmı yukarıda tutun.

VaScO1925 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    dağılın bakim jopla geldim noluyo burda
    Drift Religion, iZMiR ŞußeSi

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kim dedi siyaset

devletin işleyişi yönünde ve eğer motosikletle alakası varsa siyasete bulaşmadan kimseye hakaret etmeden görüş bildirmek serbest.

şimdi biri çıkıpta hem forumda siyaset yasak diyosun hemde yasakçı zihniyeti kınıyosun der.. demesin siyaset tartışması sonuçlanmıyo daha önce serbestti iş restleşmeye hakarete varıyo.. yani fazla özgürlükte bizi bozuyo be anam

istemiyoz her gün 10 kişiyi banlayalım..
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

Alıntı scorpi0 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu tehdit konusuna nerden geldiğimizi tam anlayamadım ama, bence de yukarıdaki iki cümle tamamen aynı anlama geliyor. Bence cümleyi tehdit anlamına çeken 'eğer' bağlacı değil 'döverim' yüklemidir. TDK sözlüğünde de belirtildiği gibi 'eğer' sadece şart anlamını güçlendirmek için kullanılan kendi halinde bir bağlaçtır. Şart anlamı zaten 'yapmazsan' kelimesindeki -sa şart ekiyle verilmiştir, 'eğer' sadece bu anlamı güçlendirir.
    Burdan okursanız belki anlamanıza yardımcı olacaktır...
    Üyesi bulunduğumbir forumdaki avukat abimin beyanı..
    mserhat
    05-09-2002, 17:27:04
    Babanıza sarf ettiğiniz "eğer satarsan seni öldürürüm" şeklindeki beyan aslında TCK.191/2'de düzenlenen şartlı tehdit suçunu oluşturur ve bu da sayın "çilek"in belirttiği gibi şikayete tabi değildir yani şikayetten vazgeçmeniz davanızı şikayetinizi düşürmez. Ancak hakkınızda dava açılsa bile büyük bir ihtimalle delil yetersizliği sebebi ile beraat edersiniz.
    Not Mesajı: Tehdit dediğimiz suç vâkâsı; bir kimseye, ağır ve haksız bir zarara uğratılacağını bildirmektedir.

Tehdit fiilinin niyet unsuru için hukuki nazariyatca kabul edilen prensip,
    tehdit fiilinin taammüden vukua gelmesidir. Puccioni, "diğerini tehevvüren
    tehdit eden bir kimseyi bu madde hüküme göre cezalandırmak doğru değildir"
    diyor. Bu fikri Carrara dahi hukuk ilmi prensibine muvafık olarak tasvip
    etmiştir. Bu mutalaalalara biz de katılmaktayız. Zira, "eğer" kelimesi kullanılmış tehdit şahsi
    hürriyet aleyhine bir cürüm telakki ediliyorsa bu, bir şahsi yapmak istediği
    şeyi yapmamaya zorlamak suretiyle tezahür eder. Tabiidir ki tehdit ciddi
    şekilde vaki olmazsa kanunun bu fiil için talep ettiği hudut ve mahiyet
    unsurları meydana çıkmaz. "Piacenza Ceza Mahkemesi" bir sarhoşun silah
    kaldırmasına, tehdit cezası verilemeyeceğine karar vermiştir (Majno, Ceza
    Kanunu, C: 2, Sh: 124 ve dv.).
    .
    ÖZET : Tehdit; mağduru istenilen bir hareketi yapmaya zorlamak ve onu
    korkutmak olduğuna göre, hukuken değerlendirilebilmesi için uygunluk,
    elverişlilik, yeterlilik koşulları gerçekleşmelidir. Kavgada kızgınlıkla
    söylenen sözlerde bu koşullar gerçekleşmediğinden tehdit suçu oluşmayacaktır.
    Söylenmesi için sebep olmayan ve yapılması mümkün bulunmayan, ancak kızgınlık
    anında sarfedilen sözlerde kasıt bulunmamaktadır.

Bu itibarla, sanığın tartışma sırasında söylediği "seni öldüreceğim, buraya
    gömeceğim"
    sözleri, tehdit suçunu oluşturmamaktır. Yargıtay'ın kararlılık
    gösteren duraksamasız uygulaması da bu doğrultudadır.

Not Mesajı: Barış abi yapma yaw..Benim mesajımda forumda siyaset yasak cümlesi geçmiyor abim..
    Sadece platformu burası değil dedim..

Ben siyasete karşı değilim..Kesinlikle..
    "Ben siyasetçi değilim ve siyaseti beceremem" demek istedim..

Heee.Buarada Marmok'a geldiğimde neşter istemiştim ya..Yanında siyah takım elbisede istiyorum senden siyasi takılayım orada ..Tabi ödünç olacak bunlar..

Cengiz abim özel mesajını aldım..BMW servisini tekrar arayacam abim..

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Murat Hocam;
    üzdük seni galiba yahu.
    Mesajımı tekrar okudum dönüp.
    Acaba haddimi mi aşıyorum diye!
    Ben üstüne basa basa sistemi eleştirdiğimi anlatmaya çalıştım.
    Bu cesareti de sizin şimdiye kadar forumda gözlemlediğimiz demokratik tavrınızdan aldım.
    Yani şahsınızda görev yaptığınız kurumun işleyişine gönderme yaptık.
    Doğal olarak içinde bulunduğunuz, ter döktüğünüz, ekmek yediğiniz kurumu savunacaksınız.

Kaldıki karşılaştığımız iyi şeyleri de burada paylaşıyoruz.
    Bakın buraya tıklayın dün yine Türk Polisinin duyarlılığı hakkında başka bir mesajımı okuyacaksınız.
    Yani iyiyi de yazıyoruz.

Tehdit meselesini şu anlamda yazdım.
    Lütfen samimi olduğumu bilin.

Şimdi bir arkadaşımız buraya bir mesaj atıyor.
    Forum yöneticisi altına bir uyarı mesajı koyuyor.
    Formun şu maddesinin bilmem kaçıncı bendine göre bu tarzda yazmaya devam edersen seni çizerim.
    Bu uyarıdır.
    Yani sizin yazdığınız (örnek verdiğiniz) cümledeki "eğer yaparsan" kelimelerinin yerine geçer.
    Uyarı sanki tehdit ile aynı anlamda gibi görünsede aynı şey değildir.

"Oğlum motosikletini yavaş kullan.Allah korusun kaza yaparsın"
    Yukarıdaki cümle uyarıdır.
    Ve iyi niyetli uyarıdır.
    "Oğlum motosikletini yavaş kullan.Kaza yaparsan kafanı kırarım"
    Yukarıdaki cümle tehdittir.
    İçerisinde bir uyarı(ikaz) barındırmaktadır.
    Ama tehdittir.

"sınıfını geçemezsen bisikleti unut"
    Bu cümle uyarımıdır?
    Hayır alenen tehdittir.

Yani muhattap olan kişi için üzücü,istenmeyen sonuçlar doğurabilecek ikaz sözcükleri birer tehdit unsuru oluyor.

Şimdi arkadaş başlığı atmış,şikayetini yazmış.
    Siz de arkadaşı yasanın bilmem kaçıncı maddesiyle karşılamışsınız.
    Kötü niyetli değilsiniz.
    Siz arkadaşı yaptığının suç olduğu konusunda uyarmak istemişsiniz.
    Ama işin içine suçun şekli ve cezasını koyduğunuzda bu tehdit oluyor.
    Zaten kötü niyetli olsanız direkt savcıyı arardınız.
    Burada değerli vaktinizi harcamazdınız.
    Yanılıyormuyum?
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

adameus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR 125
    konunun acilis amacina bakmak lazim.adam magduriyetini dile getiriyor.elestirmekte en dogal hakki.devlet millet icin vardir.millette millet icin calisan polisini elestirme hakkina sahip olmalidir.Ve konuyu AB ile iliskilendirmek yanlis

DARKDIAMOND - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Şu nasıl yapılabilir veya yapılıyorsa nasıl öğrenilebilir?:
    Çalınmış motorun bulunması sonucu emniyet'in, şasi numarası ve varsa üzerindeki plakası veya asıl plakası yazılan bir kayıt,tutanak varmıdır? Bu kayıt ve tutanağa dayanarak motorun sahibine ulaşma mekanizması nasıl çalışmaktadır?Eğer burada bir aksaklık varsa mağdur olan arkadaşlarımızın nasıl bir yol izlemesi gerekir?

Sevabına şu işlemleri sırlayabilecek tecrübeli veya yetkili bir arkadaşımız yazarsa,başlıkta bir nebze amacına ulaşır kanımca.
    Tek koruyucumuz var,O'da bizi çok sevdiği için birer birer yanına alıyor.
    Oğuz

Alıntı DARKDIAMOND adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sevabına şu işlemleri sırlayabilecek tecrübeli veya yetkili bir arkadaşımız yazarsa,başlıkta bir nebze amacına ulaşır kanımca.
    Yeterince amacına ulaştı zaten Oğuz...

scorpi0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyo' GT650S
    Alıntı muratgergerli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Burdan okursanız belki anlamanıza yardımcı olacaktır...
    Üyesi bulunduğumbir forumdaki avukat abimin beyanı..

Not Mesajı: Tehdit dediğimiz suç vâkâsı; bir kimseye, ağır ve haksız bir zarara uğratılacağını bildirmektedir.

Tehdit fiilinin niyet unsuru için hukuki nazariyatca kabul edilen prensip,
    tehdit fiilinin taammüden vukua gelmesidir. Puccioni, "diğerini tehevvüren
    tehdit eden bir kimseyi bu madde hüküme göre cezalandırmak doğru değildir"
    diyor. Bu fikri Carrara dahi hukuk ilmi prensibine muvafık olarak tasvip
    etmiştir. Bu mutalaalalara biz de katılmaktayız. Zira, "eğer" kelimesi kullanılmış tehdit şahsi
    hürriyet aleyhine bir cürüm telakki ediliyorsa bu, bir şahsi yapmak istediği
    şeyi yapmamaya zorlamak suretiyle tezahür eder. Tabiidir ki tehdit ciddi
    şekilde vaki olmazsa kanunun bu fiil için talep ettiği hudut ve mahiyet
    unsurları meydana çıkmaz. "Piacenza Ceza Mahkemesi" bir sarhoşun silah
    kaldırmasına, tehdit cezası verilemeyeceğine karar vermiştir (Majno, Ceza
    Kanunu, C: 2, Sh: 124 ve dv.).
    .
    ÖZET : Tehdit; mağduru istenilen bir hareketi yapmaya zorlamak ve onu
    korkutmak olduğuna göre, hukuken değerlendirilebilmesi için uygunluk,
    elverişlilik, yeterlilik koşulları gerçekleşmelidir. Kavgada kızgınlıkla
    söylenen sözlerde bu koşullar gerçekleşmediğinden tehdit suçu oluşmayacaktır.
    Söylenmesi için sebep olmayan ve yapılması mümkün bulunmayan, ancak kızgınlık
    anında sarfedilen sözlerde kasıt bulunmamaktadır.

Bu itibarla, sanığın tartışma sırasında söylediği "seni öldüreceğim, buraya
    gömeceğim"
    sözleri, tehdit suçunu oluşturmamaktır. Yargıtay'ın kararlılık
    gösteren duraksamasız uygulaması da bu doğrultudadır.
    Örnek beyan için teşekkürler. Öncelikle şunu belirteyim, hukuk dili uzmanlık alanıma girmiyor (hukukçuların neden bu kadar ağdalı bir dil kullandıklarını da pek anlamam. Herkesin rahat anlayabileceği duru bir Türkçe'yle yazsalar, kendilerine bu kadar iş düşmeyeceği için olabilir mi? ). Ancak Turkce dilbilgisi konusunda fena değilimdir. Benim "Zira, 'eğer' kelimesi kullanılmış tehdit şahsi hürriyet aleyhine bir cürüm telakki ediliyorsa bu, bir şahsi yapmak istediği şeyi yapmamaya zorlamak suretiyle tezahür eder" cümlesinden anladığım şudur:

"Bak işini düzgün yapmazsan seni döverim" ve "Bak eğer işini düzgün yapmazsan seni döverim" cümlelerinin ikisi de işini düzgün yapmaya zorlamak suretiyle tehdit içerirmiş. Sadece "seni döverim" deseydi, tehdit olmazmış.

Yanlışım varsa biri beni düzeltsin lütfen.

Saygılar...
    Sert cisimlere çarpmayın. Sert cisimlerin size çarpmasına izin vermeyin. Düşmeyin. Lastik kısmı aşağıda, parlak kısmı yukarıda tutun.

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    - bana bak ibrahim içeride gayet hijyenik işkence aletleri var. biz senin gibileri çok gördük, makinaya bağlanıdımı bülbül gibi öterler.
    - ne makinası ?
    - öttürücü

Pardon filminden ufak bir diyalog .... seyretmeyen varsa tavsiye ederim.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)