Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Tüm motosiklet ehliyeti soru ve sorunları

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha FZ6 FAZER
    Sınavları MEB'nın öğretmenleri yapıyor. Öğretmenler teknik olarak olaydan uzak insanlar diye düşünüyorum. Onlar için bu olay çok iyi ücreti olan bir sınav. (Eşimde giriyor da ordan biliyorum). Bu sürücü kurslarının açılması ablamlara denk gelmişti. İlk onlar sürücü kurslarına gittiler. Daha önce trafikten alınıyordu ehliyet. Geçen hafta A2 ehliyeti için evrak sırasında saatlerce beklerken oğlunu bekleyen bir bayanla bu konuda konustuk. Ehliyetini trfaikten almış. Ne kadar zorlandığı ne kadar ince detaylara dikkat ettiklerini falan anlattı. Kukaların arasına park etme, yokuşta kaydırmadan kaldırma gibi. Her detayı kontrol ediyorlarmış. Tabi burda o kadar eski ehliyete sahip olan varsa tecrübesini paylaşabilir. O zaman da yazılı sınav yoktu galiba.

Neyse diyeceğim o ki öğretmenler bir şekilde bu işin bir parçası olamıyorlar veya olmak istemiyorlar. Oysa ölçme, değerlendirme ve belgeye hak verme gibi çok önemli bir sorumluluğu üstleniyorlar. Tabiki yazılı sınavın sorularını onlar hazırlamıyor bu konu ayrı bir şey. Direksiyon sınavlarında görevliler ne kadar titiz olursa sürücü kursları da kursiyerlerini o kadar titiz hazırlamak zorunda kalırlar. Bu durum sürücü kurslarının da sınav görevlileri gibi işlerini sallama yapmalarını mazur göstermez ama bu kaçınılmaz bir sondur.
    Life is for my own to live my own way - Metallica
    (Yaşam benim için, istediğim gibi yaşamam için)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Bawebaran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT250 Comet - Suzuki VL250 Intruder
    Hayatımda geçtiğim en basit sınavdı diyebilirim. Hatta gözetmenler adaylara bakamıyordu. Bir an önce bitsin diye evraklara dalmışlar "şu bindimi bu bindimi tamam" hoop sınav bitti. Kaska bile gerek duyulmadı. Şimdi o sınava birlikte girdiğim ve motorun üzerinde emaneten oturan insanlarla aynı trafikteyim. Memleketimizde insan hayatına verilen değerin ölçüsü bir kez daha ortada. Tam Türkiye klasiği. Önce ehliyeti al, sonra trafikte kullana kullana öğrenirsin. Tabi neyi öğreneceksen. Motosiklet kullanmak sadece üzerine binmek değil, trafikte hem kendini hem de başkalarını tehlikeye sokmadan altındaki makinaya hakim olmaktır. Herkese kazasız belasız mutlu günler.

http://www.motosiklet.net/modules.ph...ewtopic&t=6861

Sgt_Phoenix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha ybr 124 yamaha yedi bizi 125lik diye =)
    ben 9-10 yaşlarında bi çocuğu honda kinetic sürerken görmüştüm bu çocuğun ailesi nasıl bu kadar rahat olabiliyor diyede düşünmemiş değilim hani??
    yani ehliyet i de geçtim insanlarımız çok bilinçsiz nasıl olurda kendi kilosu kadar olan motoru bi çocuğa verebilirler

Motosikleti
    Yamaha FZ6 FAZER
    A2 Direksiyon(gidon) sınavında sınav için bazı kriterlerin belirlenmesi bir çok problemi halledebilir esasında. Örnek olarak bir mizansen yaratayım...

A2 sınavında 5 kategori olacak. Hepsinden alınan toplam puan sınav sonucu olacak ya da her kategori için bir önceki adımı geçmek gerekliliği olacak.

Adımlar:

1 - Belirli bir mesafe hızlanma, belirli bir noktadan sonra en kısa sürede durma.
    Hız ve durma mesafesi puanlama kriteri.

2 - İçiçe iki daire şeklinde yerleştirilmiş kukaların arasında sabit hızla dönme.
    Başın pozisyonu, motorun pozisyonu ve hız kriter.

3 - Yavaş slolom. Ard arda dizilmiş 10 kuka arasında örneğin (60 saniye) ve daha çok sürede slolom yapmak. Yavaş hızda motora hakimiyet. Daha az olması başarısızlık.

4 - Hızlı slolom. Ard arda dizilmiş 10 kuka arasında örneğin (15 saniye) ve daha az sürede slolom yapmak. Daha çok olması başarısızlık. Buradada motora hakimiyet ve doğru zamanda gaz açma beceresi. (Gaz doğru zamanda verilmezse, kuka atlanır,slolom bozulur, başarısızlık, gaz verilmezse yeteri kadar zamanda slolom bitmez başarısızlık)

5 - Kıvırmaca..

Direksiyon sınavı bu şekilde belirlenmiş olsa, sürücü kursları kursiyerleri bu adımlara tek tek hazırlar ve A2 ehliyeti alabilen kişiler de en azından temel becerileri kazandıklarından emin olunarak ehliyetlerine sahip olur.

Bu şekilde (buna benzer aynısı değil) sınavın çerçevesini çizmek ne kadar zor olabilirki.
    Life is for my own to live my own way - Metallica
    (Yaşam benim için, istediğim gibi yaşamam için)

agonyozgur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza
    Ben sınavdan 5 dakkiaka önce bir kaç soruya baktım 100 almıştım
    Zaten sınavda kopya çekmek çok rahat oluyor.Kimseninde salladığı yok...
    Something in the Way..!

rEnE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ne yazıktır ki Haklıdanda ötesin hoca
    Comfirmation Bias

bence bu sinavdan kalan aptal degil ama bir daha motorla ilgili sohbet bile etmemesi sagligi acisindan cok iyi olur

Potenza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw S1000 RR HP4 & Aprilia Sr150 2T
    Bazı şeyleri bu kadar hafife almayın.Benim A2 im yok.93'ten beri B'em var.30 yaşındayım 13 yaşından beri araç kullanıyorum.Korkmuyorum gireceğim a2 sınavından ama bu kadar da hafife almıyorum.Motor sayısı hızla artıyor büyük şehirlerde.Emin olunki bunun denetimi daha da sıkı olacak zamanla.Şimdi değil belki ama ileride daha kontrollü ve geçilmesi zor olan A2 süreçleri olacaktır..
    Herkes hakettiğini yaşar.

solo_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    as 125 T - Siyah
    zorluk degilde isine gelmeme durumu var sanirim

suspectbiker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki VS 1400 GLP custom
    bi, soru ya srücü kursuna para bayılmadan direkt trafik şubeden sınava giriş başvurusu yapamıyormuyuz ya ?
    _______BURSA MOTO KLUB KAPTANI_______
    motorun mu var bas marşa asla durma

suspectbiker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki VS 1400 GLP custom
    bence dikkatsizdir benim düşüncem bu
    _______BURSA MOTO KLUB KAPTANI_______
    motorun mu var bas marşa asla durma

SuperDude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Dragstar XVS 650A
    agonyozgur, zaten problem senin söylediğin şey. yazılıdaki sorular ciddiyetsiz, sürüş sınavı desen komedi...
    Havalı tiplerin içi boştur çünkü "hava" boşlukları doldurur. Balonun içinde de hava vardır...

mastergenie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Haklısın. Haklı olduğunun ispatını her gün trafikte görüyoruz zaten.
    Sadece A2 için değil, B içinde geçerli bu.
    Ben ehliyeti zamanında İngiltere'de almıştım. Yazılı sınav yoktu o zamanlar, ama tam 45 dakika şehir içinde sürerek yapmışlardı sınavı. Öyle bin, 100 metre git, 2 kukuanın arasından geç, tamam oldu komik bir sınav yöntemi.

donkihote - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bws 100
    bi film olur zip zip yaşadıkların zaman zaman oturup ağladığın bizimde beraber ağladığımız bir film
    geçmiş olsun

Caesar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM RC 390
    her türlü evrakınız tam olsa bile memur kafayı size takmışsa bişiler çıkartabilio. o yüzden her türlü evrakı tam olarak dolaşmakta fayda var çünkü memurun size karşı öne sürebileceği resmi evrak eksikliği işi olmayacak farklı şeyler olacak çok yazık ama bu tip şeyler azda olsa hala devam ediyor.

Forumdan Uzaklaştırıldı mertmertmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT
    aman hocam zaten tırsıorum gezerken bide bunları annatıp iice tırstırmayın beni

Caesar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM RC 390
    ilk aktif olarak araba kullanmaya başladığımda da ehliyetim yoktu motorum yok ama aldıım zamanda ehliyetim olacağını sanmıorum. ama bi taraftanda kendimi şartlıorum mutlaka ehliyet al die. bakalım

borty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kee-way 150 s.light
    +1

ama yakında o bir ehliyetli olcek

Forumdan Uzaklaştırıldı
    benden de bahseden oldu heralde artık bız GELİŞİMLİYİZ...
    22 ARALIK 2005 tekı sınavı ıple cekıyorummm......

Ehliyetsiz motor kullanmak yasal değildir bu başlık altında yazılarınızda lütfen bunu göz önünde bulundurun ...MT ehliyetsiz tüm üyelerine bir an önce ehliyet almasını tavsiye eder..

Konu hakkında her türlü sorunuza Buradan yanıt alabilirsiniz...

Ehliyetsiz yakalanırsanız başınıza gelecekleri Buradan öğrenebilirsiniz...

fernando - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL 650 V-strom
    ehliyetim de yok motorum da

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler