Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

- Yetenek mi? Eğitim mi? Yoksa ikisi mi? -

Motovento
    REKLAM ALANI
    alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı ice300 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    katılmıyorum. çünkü yeteneği neye bağlıyorsun? ilk motosiklete bindiğinde onu sürebilmekmi yetenek? hepimizin ilk motosiklete bindiği günle bugün arasında çok fark vardır. buda tecrübeyle oluyor. motosiklet kullanmakta öğrenilebilecek bişeydir. özel bi yetenek yada ayrıcalık istemez! kim daha çok çalışırsa o daha iyi kullanır..
    bazı insanlar vardır. bazı şeylere elleri daha yatkındır. az bir gayretle herşeyi çabucak kapar öğrenir.

bazı insanlar vardır. yıllarca dener yapmaya çalışır. eğitimde alır. öğrenmeyi de çok istiyodur. ama yeteneği olmadığı için asla tam manasıyla başaramaz.

öteki bazı yetenekli insan istiyor. hevesi var. eğitimi de alıyor. tam manasıyla başarıyor.

hepsi şart ama en başta yetenek.......
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bence bu topikte amaçlanan hatta ulaşılmak istenen nokta ...Motoru doğru kullanmak için özel bir yeteneğe gerek olmadığı konusunu okurlara verebilmek olmalı ...eğer amacınız gp pilotu olmak değilse ..çalışan bir beyin + eğitim = iyi sürücü ...sonucuna ulaştıracaktır..yok ben 5 sene sonra gpde elimde türk bayrağı ile zafer turu atmak istiyorum derseniz ..bunun için gerekenler farklıdır..
    eğitim+beceri+eğitim+tecrübe+eğitim+pratik bilgi+eğitim+pratiği teoriğe dökebilme yeteneği+eğitim+para (sponsor)=elde türk bayrağı ile atılan zafer turu

Üstüne basa basa diyorumki iyi sürücü olabilmek için yeteneğe gerek yoktur..Kimse motor kullanmayı gözünde büyütmesin
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

Forumdan Uzaklaştırıldı zuhtupasa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Burgman 400 K7
    Benim merak ettiğim şu...
    Dielimki bir kişinin eğitim alma yetisi çok üst düzeyde..Yani verilen eğitimi algılama ve kafaya yerleştirme süper..
    Ancak uygulamaya geçişte (yetenek de diebiliriz belki buna tartışılır..) kötü..
    Yani bu kişide çalışan bir beyin var + eğitimide fevkelade iyi aldı..Ama uygulamada zorluk çekiyor..Şimdi bu kişinin durumunu nasıl değerlendirmek gerekir??
    S&S

teoriği pratiğe dökebilme becerisi yetenekle doğru orantılıdır..Her kes aynı yetiye sahip olmasada sonuçta pratiğe dökecektir...ben hiç motoru öğrenmek isteyipte yapamadığı için vazgeçen birini duymadım ..ilk denemede pes etmiyosa sonuçta muhakkak olacaktır..
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

Motosikleti
    Yamaha FZ6 FAZER
    Alıntı BBRR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bence bu topikte amaçlanan hatta ulaşılmak istenen nokta ...Motoru doğru kullanmak için özel bir yeteneğe gerek olmadığı konusunu okurlara verebilmek olmalı ...eğer amacınız gp pilotu olmak değilse ..çalışan bir beyin + eğitim = iyi sürücü ...sonucuna ulaştıracaktır..yok ben 5 sene sonra gpde elimde türk bayrağı ile zafer turu atmak istiyorum derseniz ..bunun için gerekenler farklıdır..
    eğitim+beceri+eğitim+tecrübe+eğitim+pratik bilgi+eğitim+pratiği teoriğe dökebilme yeteneği+eğitim+para (sponsor)=elde türk bayrağı ile atılan zafer turu

Üstüne basa basa diyorumki iyi sürücü olabilmek için yeteneğe gerek yoktur..Kimse motor kullanmayı gözünde büyütmesin
    Olay budur. Eline sağlık sayın abim olayı çok net bir şekilde özetlemişsin
    Life is for my own to live my own way - Metallica
    (Yaşam benim için, istediğim gibi yaşamam için)

Motosikleti
    Burgman 400 K7
    teoriği pratiğe dökebilme becerisi yetenekle doğru orantılıdır..Her kes aynı yetiye sahip olmasada sonuçta pratiğe dökecektir...ben hiç motoru öğrenmek isteyipte yapamadığı için vazgeçen birini duymadım ..ilk denemede pes etmiyosa sonuçta muhakkak olacaktır..
    O zaman azda olsa yetenegin gereklini sende kabul ediosun..
    S&S

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    Alıntı zuhtupasa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dielimki bir kişinin eğitim alma yetisi çok üst düzeyde..Yani verilen eğitimi algılama ve kafaya yerleştirme süper..
    Yani bu kişide çalışan bir beyin var + eğitimide fevkelade iyi aldı..Ama uygulamada zorluk çekiyor..Şimdi bu kişinin durumunu nasıl değerlendirmek gerekir??
    S&S
    iş çalışan beyinden ziyade mekanik yeteneklerde bitiyor. mesela bir matematik dehası olmak iyi motor sürebilir manasına gelmez.
    herkes motor sürmeyi öğrenebilir buna kuşku yok ama herkes usta bir şöför olamaz.

eğer öğrenmek limitli bir zaman dilimi içinde olacaksa elbetteki yetenek farkeder bunu anlamak için dahi olmaya gerek yok..
    bazı çocuklar 2 yaşında konuşur bazıları 3 yaşında ..ama 6 yaşına geldiklerinde hangisiin daha önce konuştuğunun hiç bir önemi kalmaz değilmi

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı zuhtupasa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    S&S
    trafik kurallarına harfiyen uyacak,n gerekli hızlarda kullanacak, korumalıklar güvenliğe harfiyen uyacak. ama trafikte neyi ne kadar zamanda nasıl yapacak
    motor ondan ne ister, o ne yapar yetenek yok ya.

ya sık sık düşücek ki kimse istemez,allah korusun, ya da trafiği sık sık karıştıracak sürücülerden hayır duası alacak ama sonuç ta binecektir istediği yere de varacaktır. Ama sadece bundan ibaret. Gelişme olmayacaktır. Yetenek sonradan kazanılmaz çünkü.

007 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Burgman AN 650 Executive
    Yetenek diyenler el kaldırsın...
    Cüneyt Eralp

boy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    @alp_tunay
    yetenek. biz eğitimmi aldık kendi kendimize öğrendik.
    Arkadaşım, kendin öğrenmiş olabilirsin. Çoğu kişi kendi öğreniyor ama 30 sene motor kullananlardan bazılarının eğitime gittiklerinde "30 yıldır motor kullanıyordum, birçok şeyi yanlış biliyormuşum" dediğine şahit oldum. Eğitim kötü birşey değildir. Genelde insanlar eğitime gereksiz gözüyle bakıyor ama bence imkanı olan eğitim almalı diye düşünüyorum.
    Hayatta en büyük eğlence başkasının yapamazsın dediğini yapmaktır.

bighakan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 MC
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yetenek. biz eğitimmi aldık kendi kendimize öğrendik. tek şık YETENEK
    ne kadar eğitirsen eğit yetenek yoksa olmaz. asla olmaz asla
    ben yetenekliyim
    bana eğitim gerekli değil
    ben bu işi biliyorum
    ben 13000 km. yol yaptım
    ben motosikletle avrupaya gittim
    ben,ben,ben...

bende dahil çarşamba-perşembe günleri Honda güvenli şürüş 3 eğitiminde
    boyumuzun ölçüsünü aldık.yukarıda saydığım karakterlerinde bulunduğu 11 kişi
    ne kadar az bilgimiz olduğunu gördük.sizde gidin görün,kendinizi test edin.
    yetenek bir yere kadar.
    eğitim,eğitim,eğitim...
    motosikleti kullandığın sürece devamlı eğitim.
    eğitim>ehliyet>full koruma>motosiklet>eğitim

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    necdet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbr1100xx süperblackbird
    Alıntı bighakan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben yetenekliyim
    bana eğitim gerekli değil
    ben bu işi biliyorum
    ben 13000 km. yol yaptım
    ben motosikletle avrupaya gittim
    ben,ben,ben...

bende dahil çarşamba-perşembe günleri Honda güvenli şürüş 3 eğitiminde
    boyumuzun ölçüsünü aldık.yukarıda saydığım karakterlerinde bulunduğu 11 kişi
    ne kadar az bilgimiz olduğunu gördük.sizde gidin görün,kendinizi test edin.
    yetenek bir yere kadar.
    eğitim,eğitim,eğitim...
    motosikleti kullandığın sürece devamlı eğitim.

Motosikleti
    Burgman AN 650 Executive
    Eğitim, kültürel ve sosyal yaşamın kaçınılmaz bir olgusudur... Adam gibi motosiklet kullanmak için, yetenek de gerekmiyor mu acaba
    Nota bilgisi (solfej) olmadan bir çok ses sanatçısı, bir enstürümana aynı tonu verebiliyor... Yada adamın biri hamamda suyun kaldırma kuvvetini bulabiliyor... Kafasına elma düşüyor yerçekimini buluyor... Acaba Türkiye liginde 240 gol atan (Avrupa gol kralı) bir futbolcu yeteneğini mi? Teknik direktörlerinden aldığı bilgileri mi? Uyguluyor...
    Cüneyt Eralp

memin1857 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fazer
    Benim düşüncelerim:

BENCE;
    - Eğitim herkes için mutlaka gereklidir.
    - Yetenek doğuştan hiç kimsede yoktur. Annenizin karnında motor yeteneği gelmeyecek heralde. Yetenekli olanlar çocukluklarında bisiklette kendini iyi geliştirmiş olanlardır.
    - Yani yetenekleri olanlar daha çabuk öğrenir, süre kısalır sadece. Bir adım önden başlarlar.
    - Yetenek eğitimle, tecrübeyle oluşturulan/geliştirilen bir şeydir.
    - Tüm yeteneksizler eğitimle yetenekli olup trafikte motosiklet kullanabilir. Herkes akrobasi, tek teker vs yapmak zorunda değil. (Onlar "daha" yetenekli sadece)

BENCE kelimesine dikkat. Çoğu yazımda olduğu şekilde kural anlamında yazmak istemedim.

Sonuç: Eğitim şart, yetenek eğitimle zaten oluşacak. Yeteneğiniz motosiklete başlangıç noktasındaki yeriniz. Yetenek konusunda bulunduğunuz noktadan ulaşacağınız noktaya olan süre değişiyor sadece.

Not: Yetenekle ilgili düşüncelerim Motosiklet kullanma ile geçerli. Ressamlık, heykeltraşlık, müzik vs için konuşmadım.

Eğitim olmadığı sürece malesef yeteneğin hiç bir önemi yok ...İtalya ya bakın hemen hemen her alanda dünya çapında sporcular çıkarıyor..yokmu bizde böyle yetenekler ...var ..ama murat 124 le F1 e hazırlanamazsın ki ...elalem 7 yaşındaki veletlerin altına 50 cc sportlar verip f1 pistlerinde yarıştırıyo ...o çocuk zaten 21 yaşına geldiğinde , bırak motoru pistte kullanılan malzemenin yapısını dahi biliyo ...bu durumda bile Kenan gibi yetenekler çıkabiliyo (EgeKnn Değil ) ....Bir başlık vardı Moto gp pilotlarına ne sormak istersinizdiye Olcay (Eyong) çok güzel bir cevap vermişti hazır yeri gelmişken onu bir daha hatırlamakta fayda var

Medeni ve ekonomik düzeyi rahat bir ülkede yaşayabilmeniz nedeni ile bu spor alanında kendinizi kanıtlamış olmanız size "en iyi benim" deme hakkını verir mi? Yoksa ekonomik nedenlerden dolayı bu spor dalına yaklaşması bile mümkün olmayan ama imkan verildiğinde eksozu elinize verecek binlerce gariban gencin sizden uzaktaki ülkelerdeki varlığından haberdar mısınız?

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı 007 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosiklet dünyasına farklı bakış için;

1- Motosiklete binmek, doğuştan (piyanist olmak, ressam olmak v.b.)yetenek mi ister

2- Motosiklete binmek, eğitim, ders alma ve sürüş teknikleri v.b. fiziki olgulara sahip olamakla yeterlilik kazanır mı

3- Motosiklete binmek, her iki maddeyi içinde mi taşır
    soru buydu. ama başka şeylerde öğrendik. bence arkadaşın sorusu nun 2 şııkkıda geçerli. yani 3 numaralı şık.

şahsi kanaatim
    1-yetenek
    2-eğitim
    3-sağlık
    4-para

4. cü şık olmadan olurmu sizce

Motosikleti
    Burgman 400 K7
    eğer öğrenmek limitli bir zaman dilimi içinde olacaksa elbetteki yetenek
    Gördünmü bak ne güsel söylemişsin....Yetenek Olmadan olmaz...İstersen 20 sene eğitim ver..

Motosikleti
    Burgman AN 650 Executive
    Paşam bu arada doğum gününü kutlar,nice sağlıklı mutlu seneler dilerim... ::
    Cüneyt Eralp

paşam iyiki doğdun
    paşam yalnız benim yazıdan gene yetenek kısmını kopyalamışın aynı yazının devamında gereken bilgiler var

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler