Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Bir garip sorunum

Motovento
    REKLAM ALANI
    Wokiie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fazer 8
    2015 model Fazer 8 motosiklete sahibim. Aküsünü 2021 şubat ayında BS akü tercih ederek değiştirdim. Sonra aradan 2-3 ay geçti ve ben salak gibi iş yeri otoparkımda parklar açık bir şekilde 9 saat bıraktım. E haliyle aküm bitti. Arkadaşta olan aküyü dolduran bir cihaz yardımı ile aküyü tekte şarj ettim dolaşarak evime gittim falan.

Motosikleti çalıştırdıktan sonra ince bir ara gaz verirsem (ısındıktan sonra elbette) motosiklet stop ediyor. Yani susuyor. Bunun sebebi nedir ? Soğuktan diyeceğim ama yazında denk geldim. Soğukta daha bir belli.

Ayrıca; yokuş çıkarken bir kaç hafif ara gaz verdiğim zamanda yapıyor bunu.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Benim motorda 2016'dan beri aynı akü var, sanırım Exide idi markası.
    2-3 kere farları açık unutup aküyü bitirdim, hala bir sorun yok.

Sizin motorda büyük olasılıkla başka bir sorun var. Regülatörü ve sargıyı ölçün/ölçtürün.
    Wokiie bunu beğendi.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Motoru üç dört ayda bir mi kullanıyorsun aradan geçen üç yılda yeni benzin aldın mı ? şarj işlemiyle gaz verince stop etmenin ilişkisi yok diye düşünüyorum , akü marşı döndürüyorsa yakıt , ateşleme gibi konulara yoğunlaşmalısın..
    Wokiie bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Fazer 8
    Motosikletimi aldığım (2020 aralık) ayından itibaren her işe gidiş gelişimde kullandım. Pandemi süreci ve bazı karlı hava koşulları hariç kullanmadığım zaman neredeyse yok diyebilirim.

Bu sorunu nasıl anlatsam bilemedim. Yani motoru ısıtırsınız yada ekmek almaya markete girersiniz çıktığınızda çalıştırdığınız motorunuza bi ufaktan "duv duv" yaparsınız ya, işte tam o esnada susuyor. elimi debriyajdan çekincede malum hareketten dolayı tekrardan çalışıyor. Ağır bakımlarınada girdi lakin ustalara söylediğimde soğuktan o dediler. Ben yinede sormak istedim.

Motosikleti
    2021yazınca o tarihte yaşandı zannettim , faal kullandığına göre depodaki benzinin kalitesi hakkında şüphe duymamız yersiz olur , bakımlarıda yapıldı dedin ama daha önce yaşadığım bir durumdan bahsedeceğim , bujiler değişirken dikkatsiz davranan usta hassas yalıtkan porseleni çatlamış olabilir buda rölantide stop etmeye sebeptir , yine TPS ayarı bozulmuşsa stop etme görülebilir ama genellikle sarı motor kontrol ışığı yakar bozuksa , özellikle dik yokuşta cutoff inerken , birde içi boşaltılmış egzoz susturucuları yada serbest hava filtreleri stop etme sebebi olabilir..

furkantrojka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar NS200
    Aynı problem benim arabada var. Rölantide gayet güzel çalışan araç gaza dokununca bazen stop ediyor bazen de şöyle bir bayılıp geri geliyor. Çözümünü ne yazık ki bulamadım, ateşlemeyi komple değiştirip, enjektörleri temizledikten sonra artık çok çok nadir stop ediyor ama yine de ilk gazda bayılıyor.

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Eski Benelli motorumda da kafasına göre stop etme sorunu vardı. Oksijen sensörü değişince düzelmişti.

Siz en iyisi "soğuktur, yapar yauuuu" diyen ustanızı değiştirin.

Motosikleti
    Yamaha Fazer 8
    Yamaha orjinal servisi ustası olduğu için el mahkum bu soğuklarda çekiyoruz :D Başka ustaya da gitmedi mi ? Gitti. O ustaya bu konuyu açtığımda aha yapıyom bişey olmuuyor bak diyordu. Aküden diye düşündüm hep. Yani şöyle bir ufaktan gücü gidiyor gibi gelmişti bana.

Motosikleti
    Alıntı Wokiie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yamaha orjinal servisi ustası olduğu için el mahkum bu soğuklarda çekiyoruz :D Başka ustaya da gitmedi mi ? Gitti. O ustaya bu konuyu açtığımda aha yapıyom bişey olmuuyor bak diyordu. Aküden diye düşündüm hep. Yani şöyle bir ufaktan gücü gidiyor gibi gelmişti bana.
    Motor çalışırken akünün etkisi stop ettirecek kadar olmaz , bitik akü tüketimi artırır ok ama bir kere çalıştığında aküyü söksen bile motor çalışır..

Bujiler eskimiş olabilir, TPS düzgün çalışmıyor olabilir. Hava filtresi kirlenmiştir. Bence sorunun akü ile ilgisi yok. Ateşleme yada hava yakıt oranı ile ilgili bir sorun var sanki.

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Rölanti motorunu temizlemek faydalı olabilir, birikmiş kurum vb. böyle durumlara sebebiyet veriyor olabilir.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Senkron ayarı hiç yaptırdınızmı?İkincisi hava filtresi ve bujiler aklıma geliyor birde rolantiyi biraz yükseltebilirsiniz 1300 dd gibi yine yapıyorsa senkron ayarından o tip hareketler yapabilir tps buji vs onlarda sorun yoksa.

Motosikleti
    Yamaha Fazer 8
    30 bin bakımlarında bujileri komple değişmişti. Direk akü diye düşünmemin sebebi ; motoru ilk aldığımda içinde mondial aküsü ile teslim etmişlerdi ve inanın hiç aklıma bile gelmedi açıp aküye bakmak. En azından tecrübe oldu bundan sonra illede açar bakarım :D

Rolanti motorunu temizletebilirim belki. Ustanın yanına tekrar gidicem. Kullanım ve güç hususunda beni etkileyen bir durum yok . Fazer hala dipçik gibi. Satmayı düşündüğüm için de masraf yapmak istemiyorum. Siyanllerimden birisine bir araba sürtmüştü sadece onu değiştirip yoluma devam ederim belki.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)