Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Paslı Zincir İçin Ne Yapılmalı?

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar,

Motosiklet zinciri paslandığında, sorun oluşabilir mi? Motora zarar verebilir mi? Yardımcı olabilir misiniz?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    OnixsyS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 500R
    yağsız kalmış çözümü olduğunu pek zannetmiyorum ama normalde yağladığından daha fazla yağ kullanman gerek , kullandığın yağ yetersiz kalmış
    spacenet ve espresso bunu beğendiler.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    wd40 ya da gazyağı ile temizleyebilirsin. söküp yaparsan daha iyi olur.

ancak zincir önemli bir husus; eski olmasından kaynaklı paslanmıs ise değiştir. ihmal ettiğin için paslandı ise belki götürür bi süre daha.

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    wd40 ile diş fırçası zincir fırçası ile güzelce fırçala yağla pas olan yerleri.daha sonra komple zinciri temizle sonrada yağla.yağlarken artık o bölgelere özellikle daha fazla sıkman gerekicek pasın ilerlememesi için.sıkıntı yok kullanmaya devam ama gözlemle nereye kadar yürüyor ne olacak onu bil.zincirin ömrü dolmadan zaten o zincire pek bir şey olmaz.tabi zincir kaç km de ? 10 15 bin kmde falansa zaten zincir değişim zamanında gelmiş demektir o zaman hiç dert etmene gerek yok

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Ben olsam motoru orta sehpaya alır, 1. viteste tekerlek dönüyorken WD40 ile iyice temizlerdim. Sonra boşa alıp tekerleği yavaş yavaş çevirip baklalar arasına bolca sıvı gress sıkardım. Bir müddette o şekilde 1. viteste döndürüp kasılma olup olmadığını kontrol ederdim.
    spacenet bunu beğendi.

mutlumotorlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 150
    Alıntı yamtareroglu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben olsam motoru orta sehpaya alır, 1. viteste tekerlek dönüyorken WD40 ile iyice temizlerdim. Sonra boşa alıp tekerleği yavaş yavaş çevirip baklalar arasına bolca sıvı gress sıkardım. Bir müddette o şekilde 1. viteste döndürüp kasılma olup olmadığını kontrol ederdim.
    Çok güzel bir cevap Diş fırçası aracılııyla da temizleyebilirsiniz

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Baklalarda aşınma boşluk yoksa sorun yoktur , zincirin üzerindeki paslanma sağlıklı çalışmasına engel değil , kullanmaya devam edip yağlandıkça paslı görüntü gider , kozmetik olarak gözüme kötü görünüyor dersen ince kıllı tel fırçalar var diş fırçasına benziyor mazotla veya gaz yağıyla 10 dk da temizlenir..
    espresso, otopsici ve bassturbin bunu beğendiler.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı yamtareroglu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Alıntı mutlumotorlu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok güzel bir cevap Diş fırçası aracılııyla da temizleyebilirsiniz
    Motor çalışır vaziyette viteste zincir temizlemeyelim. Teoride evet mümkün. Pratikte çok sorunlu. O diş fırçası bir yere takılır. O takılmazsa silmek için kullandığınız bez takılır. Daha da beteri parmağınız takılır. Hiiiç gerek yok. Biraz daha kolay zincir bakımı için alınacak risk değil.
    espresso, mgokhan57 ve gurucuk bunu beğendiler.

TIGERSHARK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kimisi zinciri söküp mazota yatırır temizlemek için...

otopsici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 900 - Yamaha tracer 700
    Bu tür pas sadece yıkadıktan sonra zincirin kurumasını beklemeden yağlamaktan olur.
    çözüm çok basittir. Kaliteli bir motosiklet zincir yağı alıp yağlayın.
    Başka hiç birşey yapmanıza gerek yok.
    Kozmetik olarak güzel görünmüyor derseniz bir diş fırçası ve mazotla hafif ovalayın.
    Başka hiç bir kimyasal vurmayın.
    espresso ve mgokhan57 bunu beğendiler.

mgokhan57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250 2022
    Gaz yağı veya mazot ile orta sehpada iken ve KESİNLİKLE motosiklet çalışmıyor iken (Parmak sayınız fazla ise umursamayabilirsiz ) güzelce temizleyin, zincir fırçaları ile iyice sürttürün. Pas akacaktır. Normal zincir temizlik + yağlama işleminden biraz daha uzun sürer sadece. İçinize sindikten sonra temizlemeyi bırakın ve zincir 1 saat falan kurusun iyice. Sonra da iyi bir zincir yağı ile (Motul C2 kullanıyorum) yağlayın.
    Pas olayı yaşadığınız yere göre gelişebilen bir durum malesef. Ben ilçede yaşarken hiç olmazdı. Şimdi Sinop il merkezindeyim. Ne yaparsam yapayım illa ki paslanıyor. Anlattığım gibi temizleyip kullanıyorum. Hiç bir sorun yaşamadım.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Baklalarda aşınma boşluk yoksa sorun yoktur , zincirin üzerindeki paslanma sağlıklı çalışmasına engel değil , kullanmaya devam edip yağlandıkça paslı görüntü gider , kozmetik olarak gözüme kötü görünüyor dersen ince kıllı tel fırçalar var diş fırçasına benziyor mazotla veya gaz yağıyla 10 dk da temizlenir..
    Bu arkadaşı dinleyin aynısını yazacaktım
    Aprilia RS 250 GP Nº1

Motosikleti
    R1200GS
    bunu yapan ve yeni başlayan işten bir arkadaş parmağının üst boğumunu kaybetti. yapmayın. motor çalışırken zinciri ellemeyin, kazaya açık.

önermeyin böyle şeyleri burada vebal almayın.
    mgokhan57, espresso ve abyasar bunu beğendiler.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    gaz yağı mazot diş fırçası vs bunlarla uğraşmayın bildiğinz motor yağını zincire sünger veya fırça ile sürün fazlasını da bez ile silin
    MOTOR ÇALIŞMIYOR DURUMDA OLSUN LÜTFEN
    espresso bunu beğendi.

BayMaellard - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar 400UG (2023)
    Metal üzerindeki pas temizlenmedikçe malzemenin içerisine işlemeye devam eder. Kritik bölgelerde paslanmaya karşı önlem almalıyız. Paslanma olduysada bir an önce temizlenmeli. Belirli bir orandan sonra paslanma çözülemez duruma gelecektir.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Zincir dediğimiz zaten en fazla 20-25.000 km'de değişen bir sarf malzemesidir. Çoğu üyemiz aynı motoru o kadar süremiyor. Bu nedenle siz dış cepheyi temizleseniz bile o pas yine de ortaya çıkacaktır. Yağmurlu havada sürüp eve geldiğimizde zincirdeki o çamuru, ıslaklığı alsak belki faydalı olur.

Bence zincirinizin bir 10-15k km bir sürüş geçmişi varsa paslı dış kısmı temizleyin, geçin, çok kafayı takmayın ama düzenli olarak da yağlamayı unutmayın.
    espresso bunu beğendi.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zincir dediğimiz zaten en fazla 20-25.000 km'de değişen bir sarf malzemesidir. Çoğu üyemiz aynı motoru o kadar süremiyor. Bu nedenle siz dış cepheyi temizleseniz bile o pas yine de ortaya çıkacaktır. Şahsi düşüncem yağmurlu havada sürmekten kaynaklı olduğudur.

Bence zincirinizin bir 10-15k km bir sürüş geçmişi varsa paslı dış kısmı temizleyin, geçin, çok kafayı takmayın ama düzenli olarak da yağlamayı unutmayın.
    atp abimiz 60 70 k kullandığını söylüyor bence doğru yağlama ve bakım yapıldığında orta segment ve üstendeki motosikletlerin zinciri en az 50 k yol yapar çünkü zircirler dandik marka değil çok kaliteli metallerden yapılmış oluyor
    ben tenere ye zincir değiştirdim çıkma motor yağı ile dökme bir şekilde yağlıyordum 22000 km de sattım daha 1 defa gerilmemişti ve tek nokta pas yoktu ışıl dı ne kadar toz a toprağa çamura girersem gireyim yağlayıp geçerdim
    did marka takmıştım

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    atp abimiz 60 70 k kullandığını söylüyor bence doğru yağlama ve bakım yapıldığında orta segment ve üstendeki motosikletlerin zinciri en az 50 k yol yapar çünkü zircirler dandik marka değil çok kaliteli metallerden yapılmış oluyor
    ben tenere ye zincir değiştirdim çıkma motor yağı ile dökme bir şekilde yağlıyordum 22000 km de sattım daha 1 defa gerilmemişti ve tek nokta pas yoktu ışıl dı ne kadar toz a toprağa çamura girersem gireyim yağlayıp geçerdim
    did marka takmıştım
    Atp Ahmet Abi'nin zincirin ölmesi kıstasıyla benimki farklı olabilir. Ben zincirde sıkılaşma gevşeme fark ettiğimde, alttan zincire vurduğumda üstte hoplama artıyorsa, zincirin şık şık sesi ayar yapılmasına rağmen sürekli kulağıma geliyorsa, zincir sağa sola oynuyorsa ben o an zincir dişli setini yenilerim. Bu, bende 20-25k km arasına tekabül ediyor.

Ben zinciri esas mahvedenin sürüş tipi olduğunu düşünüyorum.
    espresso, F54 ve BatuhanK. bunu beğendiler.

otopsici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 900 - Yamaha tracer 700
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    did marka takmıştım
    Ben zincirle 80 bin yapanı da gördüm. Ama çocuk 700 lük traceri babaannesi gibi kullanıyordu.
    Motosiklette hiç 90 ı geçtiğini görmedim asla 3500 devirin üstüne çıkmıyordu.
    zinciri geren şey tamamen kullanım şekliyle alakalıdır.
    Şimdiye kadar hiç 25 bin görmedim hiç bir motorumun hiç bir zincirinde ki hep otomatik yağlama kullanıyorum
    F54 bunu beğendi.
    Doğru yüz kişi yalanlasa da DOĞRUDUR.
    Yanlış yüz kişi doğrulasa da YANLIŞTIR.
    Dürüst olun DANSÖZLERİ kimse sevmez

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Alıntı mehmetyasin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bunu yapan ve yeni başlayan işten bir arkadaş parmağının üst boğumunu kaybetti. yapmayın. motor çalışırken zinciri ellemeyin, kazaya açık.

önermeyin böyle şeyleri burada vebal almayın.
    35 senedir böyle zincir temizlerim.Bugüne kadar hiç kimsenin elinin zincire takıldığını ne gördüm ne duydum. Bana kalırsa sorun arkadaşımızda belki zinciri temizlerken beşinci viteste gaz falan veriyordur �� Zincirini temizlemeyi bilmeyen, yeteneği olmayan bu işlere hiç kalkışmasın zaten.
    Vebal falan aldığımız yok, boş velvele bunlar.
    Açlığın her şeyi bastırdığı bir yerde yok edilemeyen tek şey onur ve saygıdır.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler