Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

R25 için Düz Headers ve Salyangoz Headers farkı ? - FOTOĞRAFLI

Motovento
    REKLAM ALANI
    KinqEmpires4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 100 UAG (209 cc ), Honda CBR 250r HRC 2014
    Merhaba,

Yamaha R25'e Tiger tarzı egzos almayı düşünüyorum fakat katalizörlü headers ile düzgün ses alamayacağımız ortada. Komple sistem egzos almak mantıklı gözüküyor fakat ortada dümdüz ve salyangoz headers çeşitleri var. Bazı videolarda salyangoz headers'larda daha çok alev atıyormuş hissi veriyor.

R25 için Düz Headers ;

R25 için Salyangoz Headers ;

1 - Salyangoz headers mı ? yoksa Düz headers mı Performans konusunda daha etkili ?
    2 - Hangisinde ses daha tok çıkacak ?

R25 için düzgün , tok ve performansı düşürmeyen (hatta arttıran ) egzos önerileriniz varsa beklerim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    cıbılduck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696
    R25'e takılan hic bir egzozu duyup da "aa ne güzel olmuş sesi" demedim şahsen.
    berk_cglr, birbilent, Enes4Y ve 5 diğerleri bunu beğendiler..

berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    bildiğim kadarıyla salyangozlu egzozlar alt devirlerde daha başarılı düz olanlarsa üstlerde ama bu ciddi fark yarattı oo makine aslan modu gibi hissettirmez ki sadece egzozlada adam akıllı performans alamazsın ecu egzoz filtre değişimiyle hissedlir fark olur onun haricinde stok egzoz çıktığı için her halükarda bir top speed de 5 10 km farkader ama altlar biraz bayık kalır sadece egzoz takarak

atalayalper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CFMoto NK250
    r25'e tiger egzoz takıp performansını arttıracağını zannediyorsunuz ve yanılıyorsunuz aksine azalıyor bütün ince ayarlar bozulduğu için. Fakat kesin arttıracağınız iki şey var;

1) Egzozdan çığırtkanca çıkacak o katlanılmaz ses
    2) Daha da yukarı çıkacak yakıt tüketimi

Bu ikisi kesin artıyor Tiger egzoz ile. Artmayan tek şey ise performans.
    birbilent ve Enes4Y bunu beğendiler.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    R25'e dünyanın en iyi egzoz sistemini tak çıkaracağı ses bir boka benzemiyor kafa belliyor anca. Bol bol küfür yersin. Motorun karakteristiği ile alakalı ses daha çok. Benelli tnt250 mesela orijinal egzozu ile efsane sesi vardır.
    birbilent, atalayalper ve HRider bunu beğendiler.

muhahha306 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FAZER 800
    +10 beygir :-D
    atalayalper ve bdrhngvnc bunu beğendiler.

IceFrog - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09
    Stok egzoz her açıdan daha iyi R25 için.
    Egzoz takınca çok berbat bir ses oluyor.
    atalayalper ve birbilent bunu beğendiler.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konu sahibi hariç herkesin egzoz kelimesini doğru yazması çok dikkat çekici
    gurcanozturk ve atalayalper bunu beğendiler.

Motosikleti
    Çift Silindir R25 için hoş ses çıkaran youtube videoları görüyorum. 4 silindir 600'lüklerle kıyaslamak zaten anlamsız. R25 için egzos arıyorum diye özellikle belirteyim.

https://www.youtube.com/watch?v=nJZkjiZFTGw&t=124s

https://www.youtube.com/watch?v=qtQ9w9Hmi5c - Bu video için Tiger egzoslar gayet tok gözüküyor. Sesin kulağa hoş gelmesinin Salyangoz headers olmasıyla bir alakası var ise değerlendirilir.

atalayalper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CFMoto NK250
    Duymak istediğin cevapları alamayınca soruyu tekrar sordun galiba
    Hocam diyoruz ya salyangoz, tırtıl vs hikaye yazık etme makinaya. Tok ses dediğin ses bozuk içi boş teneke sesi gibi bir ses alacaksın zaten Tiger egzoz dediğin egzos aliexpress'te satılan no name egzozların üzerinde tiger yazan hali.
    ero__ bunu beğendi.

sharkspeedr2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    valla kardeş burda boşuna sormana gerek yok
    sen egzoz takmayı kafaya koymuşşsun bize sormana gerek yok
    salyangoz ve düz boru arasında motorun hacmi yüksek olmadığı içinde fark olmaz istediğin kadar farklı şekilde egzoz tak
    bir motoru pist / trackbike tarzı bir setup yapmadığın sürece ecu yazılım hava filtresi buji ıvır zıvır çoğu şeyi değişmediğin sürece düz ve salyangoz arasında çok fark olmaz istediğini tak kullan
    he illa alacağım dersen full sistem orjinal egzozlardan al
    akrapovic mivv yoshimura gibi

İlla tok ses almak istiyorsanız egzozdan önce açık hava filtresi takmayı düşünebilirsiniz. Güzel sesli bir motor istiyorsanız dört silindirli motorlar yahut üç silindirli Triumph dışında güzel ses alamazsınız. Ben sizin yerinizde olsam egzoza para harcayacağıma biraz daha stok binip para biriktirip dört silindirli xj6'ya geçerdim.

RideForLife. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Alıntı atalayalper adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    r25'e tiger egzoz takıp performansını arttıracağını zannediyorsunuz ve yanılıyorsunuz aksine azalıyor bütün ince ayarlar bozulduğu için. Fakat kesin arttıracağınız iki şey var;

1) Egzozdan çığırtkanca çıkacak o katlanılmaz ses
    2) Daha da yukarı çıkacak yakıt tüketimi

Bu ikisi kesin artıyor Tiger egzoz ile. Artmayan tek şey ise performans.
    Yiyeceği küfürü eklemeyi unutmuşsunuz listeye
    birbilent bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    r25 den bir motordan çıkıp çıkabilicek en güzel sesler çıkıyor zaten.orjinal egzos efsane motor sesi zaten hiç bir motorda yok yolda duyduğun an karıştırmak mümkün değil.hiç bozma kalsın öyle çünkü bu motora egzos olmuyor ne takılırsa takılsın daha kötü ses çıkartıyor.2 seçenek var ya slip on takıp az biraz sesi toklaştırıcaksın yada benim gördüğüm orjinal sete alttan tıpa yapıcaksın.tıpa saçma bir fikir tabiki ama ses güzel oluyor şahit oldum.bu 2 seçenekten de salyangoz diyorum

Motosikleti
    @atalayalper Sorum zaten egzos alacağım. Ne alayım ne çeşit alayım. Konudan sapmadan biraz daha yapıcı ve amaca yönelik cevap bekliyorum. Egzos almayı kafaya koymuşsun bize sormana gerek yok cevaplarını dinlemek cevabı pek manalı değil açıkcası.

Egzos almak almamak diye konu açmadığımıza göre egzos tavsiyesi verenlere de teşekkürler. Akrapovic , mivv , yoshimura tarzı egzoslar ciddi maliyetli neredeyse ciddi ikinci el CG parası.

İkinci el Tiger almayı düşünüyorum ki Tiger TRİ 780 , TRİ 800 egzoslarının hem uygun hem de R25'e yakıştığını duyuyorum. Forumdaki arkadaşların fikrini de merak ettim.

@Akhneton CBR 250r'den R25'e geçiş yaptım.R25'i daha güzel sesi var ve daha performanslı diye tercih ettim. CBR 250r'nin sesi çok hoş değildi fakat R25'in CBR 250r'ye nazaran çok daha kulağa hoş gelen sesi var. 4 Silindir ileriki zamanlarda hayırlısıyla. Şuan elimde R25 var ve birkaç sene binmeyi düşünüyorum. Youtube videolarından baktığımda güzel ses çıkaran egzozlar görüyorum. Biraz daha hangisi daha hoş olur düşüncesi mühim.

@tarzan rıfkı Orjinal egzozuda yüksek devirlerde fena fakat Performans Egzozlu bir motordan daha çok haz alınıyor , alev atan egzoz falan. Gençliğin tadını çıkarmak lazım. Yapıcı cevapları beklerim.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    sana katacakları artılar
    ağırlık azalımı,estettik görüntü,daha tok ses.tam emin değilim minumum 0.5 maksimum 1.5 beygir,üst devirlerin canlanması,top speed de 3-4km artış
    eksileri... sesi duymak için gaza basmandan ötürü yakıt tüketimi,alt devirlerde baygınlık

Av.Rider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 Abs
    Akrapovic full sistem takardım. Uygun olsa idi. 10 bin olmasa idi. Neyse en güzeli stock

R25e takarsan olmaz R6 ya takarsan olur kafası hakim anladığım kadarıyla. Tek, çift, üç, sıralı 4, V4 hepsini akrapoviç, fmf, two brothers gibi iyi egzozlarla kullandım hepside kısa süreli oldu geri orjinallerine döndüm fakat kimsenin sevmediği egzozlu tek silindir sesi çok hoşuma gidiyor. Leovince sbk Egzozum ve tek silindir motosikletim var ama yine orjinal egzozla kullanıyorum :D

Uzun lafın kısası egzoza ya kökten karşı olun yada r25e yakışmıyor berikine yakışıyor muhabbetinden vaz geçin bence

Konunun asıl cevabına gelince, mt07 de akrapoviç titanyum ve akrapoviç karbon egzoz kullandım, karbon salyangozluydu. Gözlemlediğim tek fark salyangozlu egzoz gaz kesince tatlı tatlı patırdıyordu dostum başka bir fark gözlemlemedim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:17 ----------

hatta galerimde fotosu da mevcutmuş.
    bdrhngvnc bunu beğendi.

Mesela egzozu söküp soba borusu gibi bir boru taksanız son hızınız epey yükselir. Ancak alt devirleriniz ölmeye başlar. R25'in zaten alt devirleri biraz cansız. Yamaha'nın üst model motorlarında egzap dedikleri yüksek devirde kapakçıkları açılan bir egzoz sistemi vardır. Bundan mütevellit salyangoz egzozun alt devirleri daha az öldüreceğini düşünüyorum.

Motosikleti
    MT-09 SP
    R25'in çok güzel ve karakteristik bir sesi var. Neyini beğenmiyorsunuz? 2km öteden açık egzozlu R25 sesi duysam tanırım. Salyangozun olayı bir miktar back pressure etkisi yaratarak azda olsa alt devri kurtarmaya çalışmak.
    Ben Akrapovic full sistem Carbon egzoz ile kullanmıştım. Düz boru şeklindeydi ve alt devirleri aşırı ölüydü. Sadece üst devirlerde yürüyordu motor. Normalde de alt devirleri ölü bir motor zaten egzozla beraber komple hissizleşmişti. Alacaksan kesinlikle salyangoz al. Sesi de düz borular gibi çığırtkan ve yüksek olmaz daha tok ses verir.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler