Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345 SonuncuSonuncu

Şasisi kaynaklı motosiklet

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Seramik ben başka bir şeye tepki verdim.

Sen başka bir şeyden bahsediyosun.

Senin bahsettiğin konuya istinaden arkadaş "Hiç şüpeniz olmasın mutlaka söylerim. gerekirse zarar ederim sorun değil ama kaynağı çatlağı ne varsa söylerim. Hatta fotoğraflarını albüm yaptım alıcıya göstereceğim. İki sene kadar satmayı düşünmüyorum." dedi zaten yukarıda.
    EMRE1919 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

EMRE1919 Ben konuyu anladım da sen tam anlayamamışsın.O kaynağı yaptırmadan önce acele etmesen yaptıracağın kişiden ne yapacağını öğrenir,karar verir yaptırırdın.Yerli ve yabancı kaynaklara ulaşmak mümkün, Forumlar var sadece tig kaynağı üzerine gerekirse iletişim kurardık.Senin anlattığına göre yapılan kaynak ne bir tig kaynak ustasının yapacağı iş ne de bir mühendisin kabul edeceği bir iş.İçeriden veya dışarıdan ilk örnekte verdiğim gibi destek yapılmamış.aradaki boşluk giderilmeden(Şasinin düzeltimesi gerekirdi)onun yerine parça kesip kaynatılmış.Çok detay ile boğmak istemem hiç bir tig kaynağı ustası dikişi zımparalamaz.ona usta diyenin ben... sorunu 2 sene sonraya ötelemedin emin ol.ara ara kontrol et ne diyeyim...

Seramik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Alıntı vandamme adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Seramik ben başka bir şeye tepki verdim.

Sen başka bir şeyden bahsediyosun.

Senin bahsettiğin konuya istinaden arkadaş "Hiç şüpeniz olmasın mutlaka söylerim. gerekirse zarar ederim sorun değil ama kaynağı çatlağı ne varsa söylerim. Hatta fotoğraflarını albüm yaptım alıcıya göstereceğim. İki sene kadar satmayı düşünmüyorum." dedi zaten yukarıda.
    Hocam ondan sonraki yazdığına bakarsanız gerçek düşüncesini açıklıyor. Size karşı yanlış anlaşıldıysam özür dilerim.
    İyi forumlar.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı Seramik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam ondan sonraki yazdığına bakarsanız gerçek düşüncesini açıklıyor. Size karşı yanlış anlaşıldıysam özür dilerim.
    İyi forumlar.
    İyi niyetinin farkındayım hocam.
    Sıkıntı yok.
    Saygılar.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Konuyu okudum;
    Öncelikle Emre kardeşimize hayırlı olsun diyorum. Artık alınmış ve işlem yapılmış.
    Motoru 'üstünde kaynak var deyip satamam' cümlesini "" satarsam,
    bu fiyata böyle motor almak imkansız olduğundan satamam "" anlamında algıladım. Çünkü, bulunduğu yer nispeten küçük ve herkesin birbirini tanıdığı yer. Alan kişi de zaten expertize sokar, sokmasa da -albüm yapıp gösterecem - demiş.
    Bu arada, Hamit Usta bu ülkede motosiklet üzerine tecrübesi olan nadir ustalardan birisidir. Custom motor yaptığını iddia eden mahalle arası kes-biç yapanlarla karıştırmayın. Japon motosiklet distribütör merkezlerinin bizzat tanıdığı, güvendiği ve bu ülkenin en eski binici ve tamircilerindendir. Çuval içinde ya da kova içinde vidalarına kadar dağıtılmış motorları toplayıp sıfırladığı işçiliklere, motorun sesini telefonda dinleyip hatalı montajlanmış parçayı yine telefonda söylediğini bilirim. İnsandır, elbette de hata yapar ama bu oran düşüktür.

Gerisini de zaman gösterecek..

Herkesin tekeri düz bassın..
    Italian ve EMRE1919 bunu beğendiler.

Anfibi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07 ABS
    "Uygun bir fiyata alınırsa yaptırılıp kaynattırılıp sorunsuz kullanılabileceğini söyledi çevremdekiler".Çevrendeki arkadaşlarının zeka seviyesini sorgulamanı tavsiye ederim.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Alıntı Seramik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sayın @Av.Rider
    Sayın @vandamme
    Sayın @Cr1Enis

Arkadaşlar neden önceki mesajları okumuyorsunuz. Neden tek bir cümleye bakarak yorum yapılıyor.

Konu sahibi alenen belirtti "motorun kaynaklı olduğunu söylemeden satacağını"

Ne zaman "Bana dokunmayan yılan bin yaşasın" anlayışından vazgeçeceğiz.

@bajajpulsar2 nin yazdığı da pek doğru sayılmaz fakat size o motoru kaynaklı satanın mı zarar görmesini istersiniz yoksa o motoru habersiz alan garibanın mı zarar görmesini istersiniz.

İlla ki bu işin sonunda birisi zarar görecek. Lütfen uzun vadede düşünelim.

Yapılan kaynak anlatıldığına göre destekli bir kaynak da değil, araya bir parça konularak çift taraflı yapılan bir kaynak. Hayati önem taşıyan hiçbir yerde böyle kaynak yapılmaz. İnanmıyorsanız gidin gerçek bir kaynak mühendisine hesaplattırın Dinamik yük altında nasıl dayanımı olduğunu.

Lütfen anlayışlı olalım. Lütfen konuların tamamını okuyalım.
    Tam olarak nerede demişim hocam ben bu motoru kaynaksız diyip satacağım diye? Tamamen bi taraflı çarpıtma söz konusu.
    Tam tersine yaptırabilirsem şasi bulup değiştireceğimi ve şasi aradığıma dair ilanımıda paylaştım. Hatta yorumları dikkatli okursanız kesinlikle bu şekilde satacak olursan kaynak yapıldığını işlem gördüğünü belirteceğimi söyledim ve ekledim gerekirse 3-4 bin zarar ederim dedim..
    Olurda ben bu şekilde kaynak var diyip satarsam ve alan kişi kaynak yapıldığını söylemeden satarsa dikkatli olun kontrol ettirin dedim.
    Kimseye görüşümü yada ne düşündüğümü kanıtlamak zorunda değilim. Foruma üye oldum bilgili arkadaşlardan yardım alıyım dedim bir iki kişi sağolsun yardımcı olmaya çalıştı geri kalan herkes saçma sapan yorum yapıp yargı dağıttı duyar kastı.
    Gereksiz polimiğe gerek yok.
    Savunma yaptığınız arkdaş yorumunda ölmeyi hakediyorsun demiş resmen ve sizde bunu yorumunuzla onaylıyorsunuz.
    Yani diyorsunuz ki bu kaynak yüzünden belki ileride birisi ölebilir ama sen ölsen sorun yok.
    yinede herkese teşekkür ederim. Forma üye olduğuma pişmanım..
    Italian bunu beğendi.

HerveauX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-07 2021
    Şasisi sağlam ama pert bir motosiklet bulup şasisini satın alıp sıfırdan işçilikle değiştirmen sonra bunu tüv e onaylatman lazım başka türlü iş çıkmaz bundan

mavrelo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB600F Hornet 2007
    Atılan kaynak sağlamsa hiç birşey olmaz yıllarca binersin. Ama işinin gerçekten ehli bir ustada atıldıysa. Gazaltı kaynak ile atılmalı argon veya elektrot kaynağı olmaz . Maalesef ülkemizde ucuz oldugu içinde elektrot kullanıyorlar

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı mavrelo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Atılan kaynak sağlamsa hiç birşey olmaz yıllarca binersin. Ama işinin gerçekten ehli bir ustada atıldıysa. Gazaltı kaynak ile atılmalı argon veya elektrot kaynağı olmaz . Maalesef ülkemizde ucuz oldugu içinde elektrot kullanıyorlar
    Bu gaz altı kaynak Alüminyum için değil mi? (Cüruf olmasın malzeme sağlam kalsın diye...)

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:15 ----------

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu gaz altı kaynak Alüminyum için değil mi? (Cüruf olmasın malzeme sağlam kalsın diye...)
    Alüminyuma özel değilmiş...

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tum yazıları okumadım, konu sahibi satarken zarar etmesinde sıkıntı olmadıgını ve bu yaptırdıgı işlemi söyleyeceğini belirtmiş.

Konu sahibine saldırmaya gerek yok ki adam zaten sizden tavsiye istemiş ve her zamanki gibi konuyu başka yerlere cekmişsiniz.

25 yaşında arabaya 50 bin tl istenen ülke burası.
    2 yıl calıstıgın işyerinde 1 yılının sigortasız oldugunu işten cıktıgında anladıgın ülke.
    Motosikletin yağını değiştirmeye gittiğinde seni bilgisiz görüp balatalarına kadar düdükledikleri bir ülke.
    1 sene önce 20 bine aldıgı motoru bu sene 30 bine satmaya calısanların ülkesi.

O yüzden işlem görmüş şaseli motorun işlem gördüğünü söylemeyen bir satıcı sizi kandırabiiyor ise ya sizin ya gösterdiğiniz ustanın salaklığıdır.

Hele ki bir de motoru kendiniz kontrol edip ustaya göstermediyseniz o bambaşka bir boyut.

Herkes herkesi düdüklemeye calısırken konu sahibi "satarken söyleyeceğim" demiş. Gereksiz lagaluga yaptıgınız için bu adam sinirlenip 2 sene sonra o motoru birine bunu söylemeden itelerse suc sizindir.

iyi niyetli insanları bezdirmeyin.

DİPNOT: ben konu sahibinin okudugum tüm mesajlarında "söyleyeceğini" beyan ettiğini gördüm. Eğer "iteleyeceğim" mesajını gösterirseniz yukarda yazdıklarımı geri alırım seve seve.
    skucukyazici, Italian ve EMRE1919 bunu beğendiler.

Motosikleti
    R1
    Alıntı EMRE1919 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tam olarak nerede demişim hocam ben bu motoru kaynaksız diyip satacağım diye? Tamamen bi taraflı çarpıtma söz konusu.
    Tam tersine yaptırabilirsem şasi bulup değiştireceğimi ve şasi aradığıma dair ilanımıda paylaştım. Hatta yorumları dikkatli okursanız kesinlikle bu şekilde satacak olursan kaynak yapıldığını işlem gördüğünü belirteceğimi söyledim ve ekledim gerekirse 3-4 bin zarar ederim dedim..
    Olurda ben bu şekilde kaynak var diyip satarsam ve alan kişi kaynak yapıldığını söylemeden satarsa dikkatli olun kontrol ettirin dedim.
    Kimseye görüşümü yada ne düşündüğümü kanıtlamak zorunda değilim. Foruma üye oldum bilgili arkadaşlardan yardım alıyım dedim bir iki kişi sağolsun yardımcı olmaya çalıştı geri kalan herkes saçma sapan yorum yapıp yargı dağıttı duyar kastı.
    Gereksiz polimiğe gerek yok.
    Savunma yaptığınız arkdaş yorumunda ölmeyi hakediyorsun demiş resmen ve sizde bunu yorumunuzla onaylıyorsunuz.
    Yani diyorsunuz ki bu kaynak yüzünden belki ileride birisi ölebilir ama sen ölsen sorun yok.
    yinede herkese teşekkür ederim. Forma üye olduğuma pişmanım..
    [IMG][/IMG]

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Algıda seçiciliğini seveyim hocam. Pes artık. Motorun üzerine yazıp yatamam demişim bak.. Yani ben hatalı diyip satarımda SENİNDE DEDİĞİN GİBİ ALIM SATIMCI ALIP BUNU TEMİZ DİYE SATAR ise eger ben bu motorun sağına soluna BUNDA KAYNAK YAPILDI DÖVMESİ YAZISI YAZIPTA BENDEN 2 YADA 3 SONRAKİ SAHİBİNE MESAJ VEREMEM.

GEL MADEM ALDIĞIM FİYATA SANA SATAYIM. Git yeni şasi bul o zamana kadar bu motora binme şasi gelip yaptırdıktan sonra binebilir yada satabilirsin. hadi??

Motosikleti
    R1
    Alıntı EMRE1919 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Algıda seçiciliğini seveyim hocam. Pes artık. Motorun üzerine yazıp yatamam demişim bak.. Yani ben hatalı diyip satarımda SENİNDE DEDİĞİN GİBİ ALIM SATIMCI ALIP BUNU TEMİZ DİYE SATAR ise eger ben bu motorun sağına soluna BUNDA KAYNAK YAPILDI DÖVMESİ YAZISI YAZIPTA BENDEN 2 YADA 3 SONRAKİ SAHİBİNE MESAJ VEREMEM.

GEL MADEM ALDIĞIM FİYATA SANA SATAYIM. Git yeni şasi bul o zamana kadar bu motora binme şasi gelip yaptırdıktan sonra binebilir yada satabilirsin. hadi??
    Tamam Hocam Siz haklısın. Güle Güle Binin, Güle Güle satın!

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    adam sasede kaynak yok diyip satarım diye birşey dememiş ki.

net olarak kaynak var diyerek satamam, imkanım olursa şase değiştiririm demiş.

2 sayfadır zaten zarar eder satarım gerekirse diyor adam.

ahaber gibi algı operasyonu yapmayın allah askına
    Italian bunu beğendi.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tum yazıları okumadım, konu sahibi satarken zarar etmesinde sıkıntı olmadıgını ve bu yaptırdıgı işlemi söyleyeceğini belirtmiş.

Konu sahibine saldırmaya gerek yok ki adam zaten sizden tavsiye istemiş ve her zamanki gibi konuyu başka yerlere cekmişsiniz.

2 yıl calıstıgın işyerinde 1 yılının sigortasız oldugunu işten cıktıgında anladıgın ülke.
    Motosikletin yağını değiştirmeye gittiğinde seni bilgisiz görüp balatalarına kadar düdükledikleri bir ülke.

O yüzden işlem görmüş şaseli motorun işlem gördüğünü söylemeyen bir satıcı sizi kandırabiiyor ise ya sizin ya gösterdiğiniz ustanın salaklığıdır.

Hele ki bir de motoru kendiniz kontrol edip ustaya göstermediyseniz o bambaşka bir boyut.

Herkes herkesi düdüklemeye calısırken konu sahibi "satarken söyleyeceğim" demiş. Gereksiz lagaluga yaptıgınız için bu adam sinirlenip 2 sene sonra o motoru birine bunu söylemeden itelerse suc sizindir.

DİPNOT: ben konu sahibinin okudugum tüm mesajlarında "söyleyeceğini" beyan ettiğini gördüm. Eğer "iteleyeceğim" mesajını gösterirseniz yukarda yazdıklarımı geri alırım seve seve.
    adamsın vesselam ;)

Motosikleti
    R1
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Sayın @arndiol Çok büyük Konuşuyorsunuz.

Şase olsun, Motor olsun motorda göremediğiniz ve özellikle kontrol edemeyeceğiniz yerler çok fazla bulunuyor.

Örnek olarak vites dişlilerini görebilir misiniz veya motor bloğunun içten çatlak olduğunu veya şase göbeği motor altından geçen şase parçasını;

Hayır bu parçalar sadece motor dağıtılırken görülebilir. "Salaklık" diyerek görülmeyecek hatalara karşı insanlara hakaret etmek kolaydır.

Fakat benzer bir olay başınıza geldiğinde ne yapacaksınız. Bunu da bir düşünün.

Forumda hiç mi görmediniz; Motoru söktürdüm bloğa sunfix yapmışlar veya hiç büyük bakımı yapılmamış motorun satıldıktan 1 ay sonra nasıl arıza çıkardığına dair hiç mi konu okumadınız.

Atalarımızın söylediği güzel bir söz var "Büyük lokma ye fakat büyük konuşma diye" Gün gelir devran döner uzmanların bile göremeyeceği bir arıza kapınızı çalar o zaman tama anlaşılır söylemek istediğimiz.

(Bu arada bunu kötülemek için söylemiyorum kimsenin başına sıkıntılı şeyler gelmesini istemeyiz fakat şöylede bir gerçek var bazen 1 musibet bin nasihatten iyi oluyor. Tabi umarım böyle bir şey olmaz da nasihatlerden öğüt alırız.)

@EMRE1919 Arkadaşım kusura bakma belli ki yazılan yazılarda tam bir açıklık olmadığı için ve biraz karışıklık olduğu için konuyu biraz farklı anlamışım hata benim.

Umarım kısa sürede güzel bir şase bulup motorunu en güvenli şekilde kullanırsın.

.

Motosikleti
    CB600F Hornet 2007

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:15 ----------

Kendi kendine cevap vermen harika :D

Hatta alüminyum için bile değil denilebilir Mig alüminyum kaynağı yapabilmeniz için de Argon gazına ihtiyacınız var.Alüminyum diğer çeliklerden daha fazla ısı aldığı için kaynak yapılması zordur.Tig kaynağının ısı hassasiyeti çok daha iyidir.Mig ile ince parçalarla çalışılmaz.Kaba iş,seri imalat,montaj vb. tercih edilir.Uzmanlık isteyen Tig ile her türlü kalınlıkta ,her çeşit metalin kaynağını yapılabilir.

mavrelo

Tig kaynağı olmazı neye istinaden söyledin bilmiyorum , basit bir örnek vermek gerekirse ;Mig yani (gazaltı) tavuklu pilavsa , tig beşamel soslu ördek rostosudur

Motosikleti
    CB600F Hornet 2007
    Alıntı greyhorse adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hatta alüminyum için bile değil denilebilir Mig alüminyum kaynağı yapabilmeniz için de Argon gazına ihtiyacınız var.Alüminyum diğer çeliklerden daha fazla ısı aldığı için kaynak yapılması zordur.Tig kaynağının ısı hassasiyeti çok daha iyidir.Mig ile ince parçalarla çalışılmaz.Kaba iş,seri imalat,montaj vb. tercih edilir.Uzmanlık isteyen Tig ile her türlü kalınlıkta ,her çeşit metalin kaynağını yapılabilir.

mavrelo

Tig kaynağı olmazı neye istinaden söyledin bilmiyorum , basit bir örnek vermek gerekirse ;Mig yani (gazaltı) tavuklu pilavsa , tig beşamel soslu ördek rostosudur
    Evet dediğin doğru aslında ama benim kafamdaki düşünce üzerinden birleştirerek kaynak atılmaya kaydı yani dolgulu kaynak olarak düşündüm. Tig kaynağı daha meşakatlidir fakat uygun ellerde hatasız , kaymak gibi ürün çıkartır o yüzden yapan yani uğraşan yerde azdır. Gazaltında bas tetiğe devamkeeee :D

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)