Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Şasisi kaynaklı motosiklet

Motovento
    REKLAM ALANI
    Seramik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Alıntı Av.Rider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şaseye kaynak yapılır. İyi bir şaseci işi halleder. Yukarıda arkadaşlarda yazmış. Ufacık bir kesik oluşmuş. Bi şey değil.
    Çok kafaya takan biriysen ikinci el çıkma satan forumlarda, malum sitede oluyor. Parçacılara da haber sal. Kovala uygun fiyata yakalarsın.
    Doğru hocam ufacık bir yırtık. Aslında o boru orada fazla, olmasa da olur.

Aslında merak konusu. Bir şey değil diyorsunuz, Siz şasisi kaynaklı bir aracı (araba, motosiklet vb.) aynı fiyatı biçip satın alır mıydınız!

Gerçekten ilginç İnternette özellikle otolar ile ilgili uzman expertizlerin dolu videosu var bu konuda hiç mi denk gelmediniz!

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    MT 25
    Arkadaşların söylediğine göre mt'lerin şase çelikmiş, Çelikse bu güne kadar izlediğim videolarda kaynak olur dendi hep. Aliminyuma da olduğu söyleniyor fakat işin erbabı olması bu konuda gayet önemli. Her ne kadar kaynak yapılsa da uzun yola çıkmadan mümkünse her 100-200km'de bir kaynak yerini gözlemle ayrılma çatlama vs birşey var mı. Ben motoru kaç paraya ve kaç binde aldığını merak ediyorum

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Alıntı liquem adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşların söylediğine göre mt'lerin şase çelikmiş, Çelikse bu güne kadar izlediğim videolarda kaynak olur dendi hep. Aliminyuma da olduğu söyleniyor fakat işin erbabı olması bu konuda gayet önemli. Her ne kadar kaynak yapılsa da uzun yola çıkmadan mümkünse her 100-200km'de bir kaynak yerini gözlemle ayrılma çatlama vs birşey var mı. Ben motoru kaç paraya ve kaç binde aldığını merak ediyorum
    Dün akşam gittim aldım motoru son halinin fotografını atacağım birazdan. Çok temiz olmuş kaynağı vs. argon kaynağı ile paslanmaz tel kullanılarak kaynatılmış ve boyanmış. belli bile olmuyor kaynağı. ayrıca servisle benim evimin arası 158 km uzaklıkta. yolda denedim en ufak yalpalama sallama yok ip gibi gidiyor. Yolda bir kaç kez durdum kontol ettim eve geldiğimde yine kontrol ettim hiç bir açılma çatlama vb oluşmadı.
    Motosiklet 2016 mt-25 ve km 32000 deydi aldığımda. Bana maliyeti ise 20,000 tl oldu.

Motosikleti
    MT 25
    Hayırlı olsun hocam iyi günlerde kullanın belirli periyotlar ile kontrol etmeyi unutmayın fotoğrafları ve yaptırdığınız yeri de paylaşırsanız güzel olur bu sorunu yaşayan başka arkadaşlar da faydalansınlar.

Motosikleti
    R1
    Umarım satarken de Şasinin Kaynaklı olduğunu söylemeyi unutmazsınız.

Kazasız sürüşler.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Alıntı EMRE1919 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar.
    Yeni bir motosiklet aldım MT-25 2016 32,000 km de.
    Şöyle ki motosikleti almadan önce motor bloğunun şasi ile bağlantı noktasının bir cm üstünde bir çatlak vardı. Satıcı arkadaşımın kardeşi, çocuk neden olduğunu bilmediğini bir kaç gün önce hırsızların motoru çalmaya çalıştığını sağını solunu zorladıklarını söyledi. Uygun bir fiyata alınırsa yaptırılıp kaynattırılıp sorunsuz kullanılabileceğini söyledi çevremdekiler. Motosikleti aldım ustanın oraya kadar yavaş yavaş götürüyüm dedim çekiciye para vermemek için. Birazda hızlı gittim açıkçası 80-120 arası. Yolda giderken radyatörün hortumu çıktı ayağım yandı, inip baktığımda gördüm ki motor bloğunu tutan civatalar çıkmış çatlak iyice açılmış motor bloğu aşağı doğru inmiş. Şuan motorum yapılıyor. Şasinin kırık olan yerlerinin üstüne maşon (boru) takılıp kaynatılacak. Ustama sorduğumda bu çatlağın motor bloğunun şasiye bağlı olduğu noktadaki civataların gevşek olmasından kaynaklandığını söyledi. Satıcının buna tepkiside ''abi tüm bakımlarına götürdüm çok para verdim ustaya nasıl civatalarını kontrol etmez, hatta ustama sodum çatlak neden diye bana hırsızlar zorlarken olmuştur dedi'' tarzında oldu. Kontrol ettirdim Şaside herhangi bir yamukluk yok, motor bloğunda sorun yok başka bir yerindede herhangi bir sıkıntı yok. Şimdi şunu sormak istiyorum, kaynattırıp bindiğimde bir sıkıntı yaşamadan binebilirmiyim? Bir diğer sorum şimdilik düşünmüyorum ama 2 yıl sonra filan satmak istediğimde ne gibi sorunlar yaşarım? Satabilir miyim?

BUilk hali.

https://i.hizliresim.com/pvs7Jy.jpg

bunlarda ben kullandıktan sonraki hali.
    https://i.hizliresim.com/kxtAxw.jpg
    https://i.hizliresim.com/iRrhAs.jpg

civatanın düşmeden önce verdiği hasar
    https://i.hizliresim.com/wQaPm8.jpg

Yardımın için teşekkür ederim.

Evet, motosikletim bir hafta süre sonunda yapıldı ve dün gidip aldım. son hali bu:
    https://hizliresim.com/ZLZASF

Şasi komple ayrıldıktan sonra kaynakçıda argon kaynağı ve paslanmaz tel ile kaynatılıp daha sonra ise boyama işlemi yapıldı. Kaynak yeri hiç belli olmuyor. çok dikkatli bakıldığında boya belli oluyor fakat çok kaliteli boyanmmış. Servisten aldıktan sonra evime doğru 158 km süren bir yol yaptım. yolda bir kaç kez durup kontrol ettim hiç bir sıkıntı yok. ayrıca herhangi bir yalpalama sağa sola çekme vb oluşmamış. ben gayet memnunum. Yaptıracak arkadaşlarada önerim kaynakçıyı çok iyi seçmeleridir. Kaynak yapıldıktan sonra mutlaka kontrole sokolması gerekmektedir. bende öyle yapıcam hafta içi anlaştığım bir yere götürüp kaynağın kalitesini ve filmini aldıracağım. daha sonra gönül rahatlığı ile kullanabilirim. Şasi kaynatılmaz diye birşey yok şaside zzaten fabrikasyondada el yordamı ile kaynakçı abilerimiz kaynatıyor. önemli olan iyi bir kaynakçıda iyi bir malzeme takım taklavatla kaynattırmaktır.
    Bana bu zorlu süreçte yardımcı olan akıl veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:20 ----------

Alıntı Seramik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Umarım satarken de Şasinin Kaynaklı olduğunu söylemeyi unutmazsınız.

Kazasız sürüşler.
    Hiç şüpeniz olmasın mutlaka söylerim. gerekirse zarar ederim sorun değil ama kaynağı çatlağı ne varsa söylerim. Hatta fotoğraflarını albüm yaptım alıcıya göstereceğim. İki sene kadar satmayı düşünmüyorum. MT-25 gerçekten çok güzel keyifli bir motosiklet.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:23 ----------

Alıntı liquem adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun hocam iyi günlerde kullanın belirli periyotlar ile kontrol etmeyi unutmayın fotoğrafları ve yaptırdığınız yeri de paylaşırsanız güzel olur bu sorunu yaşayan başka arkadaşlar da faydalansınlar.
    Teşekkür ederim. Kontrollerini hafta içi yaptıracağım film vb. son halinin bir fotoğrafını koydum açılmıyorsa bildirirsiniz.

Motoru Mersin merkezde https://www.bulurum.com/details/4a_b_aca2j1633cb545_07a_2j3b1kca bu mekanda Hamit Söztutar hocamız yaptı. kendiside yıllardır motorcu ve yaşı ileri olmasına rağmen halen bmw R 1150 RT kullanıyor. Çok bilgili bir insan yanındaki ustalarda keza aynı şekilde. Çok yardımcı oldular çok şef önerdiler anlattılar. kesinlikle tavsiye ederim.
    Italian bunu beğendi.

Motosikleti
    R1
    Evet, motosikletim bir hafta süre sonunda yapıldı ve dün gidip aldım. son hali bu:

Şasi komple ayrıldıktan sonra kaynakçıda argon kaynağı ve paslanmaz tel ile kaynatılıp daha sonra ise boyama işlemi yapıldı. Kaynak yeri hiç belli olmuyor. çok dikkatli bakıldığında boya belli oluyor fakat çok kaliteli boyanmmış. Servisten aldıktan sonra evime doğru 158 km süren bir yol yaptım. yolda bir kaç kez durup kontrol ettim hiç bir sıkıntı yok. ayrıca herhangi bir yalpalama sağa sola çekme vb oluşmamış. ben gayet memnunum. Yaptıracak arkadaşlarada önerim kaynakçıyı çok iyi seçmeleridir. Kaynak yapıldıktan sonra mutlaka kontrole sokolması gerekmektedir. bende öyle yapıcam hafta içi anlaştığım bir yere götürüp kaynağın kalitesini ve filmini aldıracağım. daha sonra gönül rahatlığı ile kullanabilirim. Şasi kaynatılmaz diye birşey yok şaside zzaten fabrikasyondada el yordamı ile kaynakçı abilerimiz kaynatıyor. önemli olan iyi bir kaynakçıda iyi bir malzeme takım taklavatla kaynattırmaktır.
    Bana bu zorlu süreçte yardımcı olan akıl veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:20 ----------

Hiç şüpeniz olmasın mutlaka söylerim. gerekirse zarar ederim sorun değil ama kaynağı çatlağı ne varsa söylerim. Hatta fotoğraflarını albüm yaptım alıcıya göstereceğim. İki sene kadar satmayı düşünmüyorum. MT-25 gerçekten çok güzel keyifli bir motosiklet.
    Hocam beni yanlış anlamanızı istemem amacın sizi kırmak veya sinirlendirmek değil. Ama siz motoru ilana dürüst bir şekilde koysanız bile bunun alacak kişi yüksek ihtimal ile al-satçı olacaktır ve bir sonraki sahibine şasede işlem yoktur diye satacaktır.

Buda ileride nelere yol açar bilinmez. Neyse İnş. motor ömrü boyunca sapasağlam kullanıcılarına hizmet eder ve kazasız sürüşler sağlar.

Güle güle sağlıkla ve sağlıcakla kullanmanız Dilekleri ile.

Kaynakçı veya kaynak ustası değilim fakat;kaynak dikişleri hiç görülmüyor.umarım zımparalanmamış veya metali yakarak arkın içeri doğru kaymasına neden olmamıştır.En başta yazmışsınız aslında kaynağı manşon desteğiyle yapılmalıydı,hem daha sağlam olur hemde alıcı ne aldığını görürdü.Siz dürüt olabilirsiniz ya diğerleri ?

Motosikleti
    Honda CBR 250R
    peki kardeşim bu şasi nasıl kırıldı okudum konuyu takip ediyorum çalacak olmuşlar galiba ama nasıl yaptılar yoksa büyük bir kaza felan mı yapıldı motor ile

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Alıntı greyhorse adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Kaynakçı veya kaynak ustası değilim fakat;kaynak dikişleri hiç görülmüyor.umarım zımparalanmamış veya metali yakarak arkın içeri doğru kaymasına neden olmamıştır.En başta yazmışsınız aslında kaynağı manşon desteğiyle yapılmalıydı,hem daha sağlam olur hemde alıcı ne aldığını görürdü.Siz dürüt olabilirsiniz ya diğerleri ?
    Hocam moşun var zaten. evet kaynağın üstü tesviyelenmiş. yırtığın olduğu yer 3-4 cm kesilip yerine maşon koymuşlar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:06 ----------

Alıntı Asikurt68 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    peki kardeşim bu şasi nasıl kırıldı okudum konuyu takip ediyorum çalacak olmuşlar galiba ama nasıl yaptılar yoksa büyük bir kaza felan mı yapıldı motor ile
    Hocam ilk başta biz hırsızlık sırasında birşey yapıldı sanmıştık. daha sonra açıkladım konuyu. ustamız baktı ve motor bloğunu tutan civalatarın gevşeyip hatta birtanesinin düşmesi sonucu olduğunu belirledi. civataları her bakımda kontrol ettiricez artık. Ustalara güvenmeyip bir takım çantası alıp kendimde kontrol edicem ayda 1-2 kez.

evyah eyva o dediğin manşon olmuyor.Manşon hasarlı yer birleştirildikten sonra üst kısmına ikiye kesilmiş veya yekpare borunun onun üstüne kaynatılması hadisesi.yani orada para görünecekti.çirkin mi görünürdü?evet.sağlam olur muydu? evet.
    Seramik haklıymışsın galiba
    manşon birleştirme budur;

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Alıntı greyhorse adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    evyah eyva o dediğin manşon olmuyor.Manşon hasarlı yer birleştirildikten sonra üst kısmına ikiye kesilmiş veya yekpare borunun onun üstüne kaynatılması hadisesi.yani orada para görünecekti.çirkin mi görünürdü?evet.sağlam olur muydu? evet.
    Seramik haklıymışsın galiba
    manşon birleştirme budur;
    http://www.tega.com.tr/wp-content/up...14/05/a012.jpg
    Hocam bizim araya koyduğumuz parçayı ben maşon olarak açıklaya bildim ama konuyu anladıysanız sorun yok. dediğim gibi ben bu şekilde hallettirdim. Kontrollerini yaptırıp uzun süre binicem. sizlerde motoru ileride alım satımcı alıp kaynaksız diye satarsa alırken kontrol ettirin. Çünkü ben üzerine bunda kaynak var yazıp satamam şasi bulup değiştirme imkanım olursa ileride diğiştiririm. onun dışında bu şekilde sürücem.

Motosikleti
    R1
    sizlerde motoru ileride alım satımcı alıp kaynaksız diye satarsa alırken kontrol ettirin. Çünkü ben üzerine bunda kaynak var yazıp satamam
    Nasıl bir anlayışa sahip olduğumuzu anlatan kısa ve öz bir söz. Başka söze gerek var mı!
    cıbılduck bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Nasıl bir anlayışa sahip olduğumuzu anlatan kısa ve öz bir söz. Başka söze gerek var mı!
    Aynen Hocam. Yazışmalarda hepsini belirttim şasi yok yamahanın elinde. gelmesi 2-3 ay en erken dediler ve ne zaman geleceği belli değil. sizlerinde önerisi üzerine facede spariş açtım çıkma şasi arıyorum diye. linki bu: https://www.facebook.com/groups/YamahaMT25/permalink/3220308421409825/?sale_post_id=3220308421409825

Az önceki mesajımdada belirttim çıkma şasi bulursam değiştireceğim onun dışında bu şekilde kullanacağım diye.
    Ne yapayım başka? şu kriz pandemi parasızlık içinde bi motosiklet almışım 4-5 ay yatırıp şasi gelmesini mi bekleyim? ki zaten motoru almadan önce gruba ulaşmaya çalıştım alıyım mı yaptrıp kullanabilir miyim diye ama onay gelmediği için yazamadım. arkadaşların tanıdıklarından vb ulaşabildiklerime sordum al dedi aldım. Piyasa belli gücüm buna yetti bunu aldım. tüm yapılıp satılan motorların suçlusu benmişim gibi davranılması yanlış.

bajajpulsar2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CygnusL(2015)-NS200(2015)-MT25(2020)
    bu şekildeki bir motoru almana mı yorum yapsam yoksa bu şekildeki motoru alıp çekiciyle götüreceğine kendin binip bir de üzerine yüksek hızlarda sürmene mi yorum yapsam bilemedim.başına gelecek her türlü kötü şeyi bu duyarsızlığınla hak ediyorsun.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Alıntı bajajpulsar2 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu şekildeki bir motoru almana mı yorum yapsam yoksa bu şekildeki motoru alıp çekiciyle götüreceğine kendin binip bir de üzerine yüksek hızlarda sürmene mi yorum yapsam bilemedim.başına gelecek her türlü kötü şeyi bu duyarsızlığınla hak ediyorsun.
    Kardeşim öncelikle neyi hakettiğimi söylediğin için çok teşekkür ederim. Tecrübesizim ve ustanın birinin sürerek götür bitşey olmaz demesi üzerine sürerek götürdüm. Hata ettim zararını kendim karşıladım. önere bileceğin birşey varsa yada yadımın dokunabileceği birşey lütfen yorumlarınızı esirgemeyin. nefret ve yargı dagıtacaksanız can sıkmaya gerek yok. herşeyi burda yazdım ki başkalarıda tecrübe edinsin aynı hatayı yapmasın. internette şasi kaynak yazınca çok alakasız şeyler çıkıyor ama en azından bu başlık altında hatalarla yapılan işlemlerle herkes bilgi edinmiş olur.
    Karabulut bunu beğendi.

Av.Rider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 Abs
    Doğru hocam ufacık bir yırtık. Aslında o boru orada fazla, olmasa da olur.

Aslında merak konusu. Bir şey değil diyorsunuz, Siz şasisi kaynaklı bir aracı (araba, motosiklet vb.) aynı fiyatı biçip satın alır mıydınız!

Gerçekten ilginç İnternette özellikle otolar ile ilgili uzman expertizlerin dolu videosu var bu konuda hiç mi denk gelmediniz!
    Her malın bir alıcısı vardır. Şasesi kırık veya oynanmış motorlar çöpe mi atılacak. Olur mu böyle bir mantık? Şasesi oynanmış motorda ona göre daha aşağı fiyata satılır. Ne diyelim adama, motoru almış artık. Çöpe mi at diyelim! Mt-25'in şasesi çelik tüp şase, alüminyum değil. Bu sebepten iyi bir şaseciye kaynaklanmış ise şase sürüş esnasında sıkıntı yaratmaz. Ancak bir kaza olursa aynı yerden açılabilir.
    EMRE1919 bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı bajajpulsar2 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu yorumu bana yapmış olsan sağlam bir küfür yerdin birader, emre1919 gene sabırlı bir arkadaşmış.

Adam bütçesi ona yettiği için o motoru almış, tecrübesizliği ile de binip hızlı kullanmış bundan sanane.

Adam konu açmış, yardımcı olan olmuş konu kapanmış.

Neyi hakedip haketmediğine sen mi karar veriyosun. Sen kimsin hayırdır.

Eleştiri yapayım derken bokunu çıkarmayın.
    Italian ve EMRE1919 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Suzuki sv650s-2008 / Honda Cbr 250R 2012
    Alıntı vandamme adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu yorumu bana yapmış olsan sağlam bir küfür yerdin birader, emre1919 gene sabırlı bir arkadaşmış.

Adam bütçesi ona yettiği için o motoru almış, tecrübesizliği ile de binip hızlı kullanmış bundan sanane.

Adam konu açmış, yardımcı olan olmuş konu kapanmış.

Neyi hakedip haketmediğine sen mi karar veriyosun. Sen kimsin hayırdır.

Eleştiri yapayım derken bokunu çıkarmayın.
    Aynen oyle okurken sinirlendim

Motosikleti
    R1
    Sayın @Av.Rider
    Sayın @vandamme
    Sayın @Cr1Enis

Arkadaşlar neden önceki mesajları okumuyorsunuz. Neden tek bir cümleye bakarak yorum yapılıyor.

Konu sahibi alenen belirtti "motorun kaynaklı olduğunu söylemeden satacağını"

Ne zaman "Bana dokunmayan yılan bin yaşasın" anlayışından vazgeçeceğiz.

@bajajpulsar2 nin yazdığı da pek doğru sayılmaz fakat size o motoru kaynaklı satanın mı zarar görmesini istersiniz yoksa o motoru habersiz alan garibanın mı zarar görmesini istersiniz.

İlla ki bu işin sonunda birisi zarar görecek. Lütfen uzun vadede düşünelim.

Yapılan kaynak anlatıldığına göre destekli bir kaynak da değil, araya bir parça konularak çift taraflı yapılan bir kaynak. Hayati önem taşıyan hiçbir yerde böyle kaynak yapılmaz. İnanmıyorsanız gidin gerçek bir kaynak mühendisine hesaplattırın Dinamik yük altında nasıl dayanımı olduğunu.

Lütfen anlayışlı olalım. Lütfen konuların tamamını okuyalım.
    cıbılduck bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)