Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
5. sayfa BirinciBirinci ... 3456 SonuncuSonuncu

Yamaha Mt-07 mi ? Honda CB 650r mı ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Süspansiyonun kalitesi ile ağırlığa uygun olması farklı şeyler.

İlginçtir, burada MT'nin süspansiyonu için yazılanlar, bir önceki CB1000R'ın süspansiyonu için de geçerli. 70 kiloluk birine göre optimize etmişler aleti.

Görünüşleri ve hacimleri yakın olsa da çoook farklı kitlelere hitap ediyorlar. MT7 düşünen biri "Acaba cb650r?" diyebiliyorsa tecrübe sorunu vardır. Motosikletleri denediği anda cevap netleşecektir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alıntı bluent adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tdk: "usturuplu"

1. zarf

Yerli yerinde, işlevine uygun bir biçimde

2. sıfat

Derli toplu, ustalıklı, işlevine uygun bir biçimde olan

bugun bir sey daha ogrendim

cb650r derli toplu ustalikli islevine uygun bir bicimde olanmis

mt07 dersiz topsuz ustaliksiz islevine uygun bir bicimde olmayanmis
    eğer yazdıklarımdan mt07 nin dersiz, topsuz, ustaliksiz, islevine uygun bir bicimde olmadığını kastettiğimi çıkardıysan diyecek hiçbirşeyim yok. sana hayatının geri kalanında başarılar dilerim

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı Buraki adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    eğer yazdıklarımdan mt07 nin dersiz, topsuz, ustaliksiz, islevine uygun bir bicimde olmadığını kastettiğimi çıkardıysan diyecek hiçbirşeyim yok. sana hayatının geri kalanında başarılar dilerim
    ben tamamen kelimeyle ilgili espri yaptim kardesim yazdiklarinla dalga gecmeyi gec aksine begendim mt07nin torkunu cok iyi anlatmissin
    Buraki bunu beğendi.

s.e.c - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Duke 250, Mt25 abs, Cb250r, cbr 1000rr, Yamaha Fz8
    2018 öncesi mt07 yi kullanmasanız dahi daha ilk üstüne oturup ön freni sıkıp ileri geri yaptığınızda anlıyorsunuz çok yumuşak olduğunu. Hiç güven vermiyor. Ama 2018 ve sonrası mt07 ile cb650r' ın amortisör farkını virajlarda hissedip, mt07 yi daha yetersiz bulabilecek kadar hassas sürücü gerçekten çok az. Çoğu sürücü duyduklarına istinaden, psikolojik olarak o daha iyi bu daha iyi gibi yorumlarda bulunuyor piyasada. ( forumu tenzih ediyorum )
    Bugüne kadar sayısız motorcu tanıdığım oldu, turlara çıktık ve çok büyük bir kısmının teknik farklılıkları hissetmekten çok uzak olduğunu gördüm. Hatta 1 yıldır eski kasa mt07 kullanan 95 kg lık bir arkadaşa amortisörler kötü dimi dediğimde şaşırıp baktı yüzüme. Genel olarak böyle yüzeysel kullanıcılarız. Genelde tek bildiğimiz düz yolda top speed denemek, ses, görüntü vs.
    Daha bir kişiye denk gelmedim "viraj içinde tümseğe denk geldiğinde doğal olarak amortisör kapanıyor ve tümsekten indiğinde amortisör geri açılmakta geç kalıyor, bu da yol tutuşumu bozuyor. Geri tepmesi yavaş vs." Gibi yorumlar ya da benzeri teknikte bir yorum hiç duymadım.
    Böyle hassas farkları sezebilip, limitlerde kullanan biri değilseniz yeni mt07 ve cb650r seçiminizde amortisör farkının hiçbir önemi yok.
    Aksi halde cb650r' ı seçin derim.
    tommygun bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Öyle demeyin, (GS sürücülerinin çoğu gibi) anlamasanız bile o fark size güvenlik ve sürüş zevki olarak geri dönecektir. Malum MT serisi commuter değil, çok apaçiliğe gelen azgın motosikletler, dolayısıyla amortisörler ne kadar iyi (uygun yaylar + tarzınıza uyarlanmış) ise o kadar güvenli ve zevkli.

Bu arada geri tepmenin fazla hızlı olmasını istemeyiz hiç...

bajajpulsar2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CygnusL(2015)-NS200(2015)-MT25(2020)
    mt07 yi çokça araştıran birisi olarak, amortisörlerine iki motosikletin arasındaki fiyat farkı kadar para harcarım dersen mt07 daha mantıklı.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı bajajpulsar2 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mt07 yi çokça araştıran birisi olarak, amortisörlerine iki motosikletin arasındaki fiyat farkı kadar para harcarım dersen mt07 daha mantıklı.
    Fark o kadar olsa amenna, başka pek çok fark var. Ancak teknik hesap ne olursa olsun, sonuna geldiğinizde kullanıcının istekleri ve zevki neyse odur. İkisi de "Ne yaptın ya!? Bu alınır mı hiç!?" denecek motosikletler değiller, kendilerini ıspatlamış modeller.

Cbr650r şuan kullanıyorum mt07 de kurdta kullanmıştım. İki motor arasında gördüğüm fark biri tam apaçi alt devir torklu. Diğeri üst devir torklu daha sakin bi model. Kendine göre seçip alacaksın. Bilinmeyen ili model deüil ki.

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    https://www.motorcyclenews.com/bike-...ha/mt-07/2018/
    yukarıda dergiyi anlatmama gerek yok heralde.demek istediğim cb650 alan biri 4 silindir istediği ek donanım istediği için hondayı seçiyordur.dersenizki frenleri daha iyidir onu bilemicem iyidir kötüdür kıyaslamak denemek lazım.onuda aynı yolda aynı lastik markasıyla deneyen bir insan evladı lazımki kıyaslama yapabilelim.hızlı gitmek isteyen biri zaten 4 silindir alıcaktır.4 silindir isteyen biri için tek seçenek zaten mecburi hondadır.sesi görüntüsü diğer 2 silindirli rakiplerden zaten farklı.2 silindir gaz tepkisiyle 4 silindir seven biri orta yolda buluşamaz.

Motosikleti
    SD 1290R
    N'olacak bizim bu dört silindir fetişimiz?

Yedi yıl boyunca 900cc ve 1000cc 4 silindir motosiklet sahibi olmuş biri olarak insanımızın 4 silindir fetişini anlamakta zorlanıyorum... Aklıma tek gelen açıklama, maddi açıdan ulaşmak daha zor olduğu için bir statü sembolü haline getirilip gereksiz abartılması...

Hele hele "4 silindir sesi" komple komedi. Burada "dikiş makinası gibi" diye dalga geçiliyor 4 silindir sesiyle. Harbiden de şimdiye kadar kullandığım motosikletler için en kötü sesi olan 4 silindir motosikletlerimdi. En güzel sesi olanlar da 54 ve 75 derece açılı V2 motorlardı. Zevkler renkler diyeceğim, ama CB1000R forumunda bile motor sesi, tolere edilmesi gereken bir dezavantaj olarak kabul edilmişti herkes tarafından. Burada ikide bir "dört silindir sesi" ibaresini gördükçe gülmek geliyor içimden.

Dört silindir adeta bir asalet simgesi gibi... O derece ki, torku düşük ve ağır olduğu için hızlanma olarak MT7'nin fersah fersah gerisinde kalan CB650R için "yavaş hızlanıyor" demek yerine "usturuplu hızlanıyor" gibi tabirler üretiyoruz... Sanki 4 silindirli hakkında negatif konuşmak ayıpmış gibi... Buna karşın, çok daha iyi hızlanmasına rağmen iki silindirli olduğu için avamdan sayılan MT7'ye "apaçi motoru" diyoruz.

Velhasıl içimizdeki kast sistemi iliklerimize kadar işlemiş, kullandığımız motosikletlere bulaşmış...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    N'olacak bizim bu dört silindir fetişimiz?

Yedi yıl boyunca 900cc ve 1000cc 4 silindir motosiklet sahibi olmuş biri olarak insanımızın 4 silindir fetişini anlamakta zorlanıyorum... Aklıma tek gelen açıklama, maddi açıdan ulaşmak daha zor olduğu için bir statü sembolü haline getirilip gereksiz abartılması...

Hele hele "4 silindir sesi" komple komedi. Burada "dikiş makinası gibi" diye dalga geçiliyor 4 silindir sesiyle. Harbiden de şimdiye kadar kullandığım motosikletler için en kötü sesi olan 4 silindir motosikletlerimdi. En güzel sesi olanlar da 54 ve 75 derece açılı V2 motorlardı. Zevkler renkler diyeceğim, ama CB1000R forumunda bile motor sesi, tolere edilmesi gereken bir dezavantaj olarak kabul edilmişti herkes tarafından. Burada ikide bir "dört silindir sesi" ibaresini gördükçe gülmek geliyor içimden.

Dört silindir adeta bir asalet simgesi gibi... O derece ki, torku düşük ve ağır olduğu için hızlanma olarak MT7'nin fersah fersah gerisinde kalan CB650R için "yavaş hızlanıyor" demek yerine "usturuplu hızlanıyor" gibi tabirler üretiyoruz... Sanki 4 silindirli hakkında negatif konuşmak ayıpmış gibi... Buna karşın, çok daha iyi hızlanmasına rağmen iki silindirli olduğu için avamdan sayılan MT7'ye "apaçi motoru" diyoruz.

Velhasıl içimizdeki kast sistemi iliklerimize kadar işlemiş, kullandığımız motosikletlere bulaşmış...
    ben bir ara bu konuyla kafayi bozmustum 1 silindir cb250r mi 2 silindir mt25 mi alayim derken

honda dusuk cc modele 1 silindir, yamaha dusuk cc modele 2 silindir koyuyor

ayni honda orta cc modele 4 silindir, yamaha orta cc modele yine 2 silindir koyuyor

honda yuksek cc modele yine 4 silindir, yamaha yuksek cc modele 4 silindir koyuyor

baska bir deyisle

dusuk cc modele 1 silindir

orta cc modele 4 silindir

yuksek cc modele 4 silindir koyan honda

dusuk cc modele 2 silindir

orta cc modele 2 silindir

yuksek cc modele 4 silindir koyan yamaha

dertleri ne bunlarin biliyor musun?

Motosikleti
    SD 1290R
    Motosikletin amacına, piyasaya, rekabet durumuna, ve elde olan teknolojiye göre verilen kararlar bunlar. Honda'nın 1800cc hacimde iki silindirli motoru da var, altı silindirli de...

Bu örnekte Honda, Yamaha gibi sıfırdan şasesiyle, motoruyla özgün bir naked modeli geliştirmek yerine SS'ten naked devşirmeyi tercih etmiş. Sonuç olarak ta daha yavaş (son hız değil, atiklik olarak), daha ağır bir ürün çıkmış ortaya.

Motosikleti
    2014 CBR500R vs Dio 110
    Alıntı tarzan rıfkı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cb500 ün setinin mt7 den daha iyi olduğunu hiç sanmıyorum ihtimal dahi vermiyorum.neyse size iyi sürmeler
    İhtimal ver bence, çünkü cbr500r ın amortisörleri mt07 den 1 değil 2 gömlek üstün.

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:05 ----------

Motosikletin amacına, piyasaya, rekabet durumuna, ve elde olan teknolojiye göre verilen kararlar bunlar. Honda'nın 1800cc hacimde iki silindirli motoru da var, altı silindirli de...

Bu örnekte Honda, Yamaha gibi sıfırdan şasesiyle, motoruyla özgün bir naked modeli geliştirmek yerine SS'ten naked devşirmeyi tercih etmiş. Sonuç olarak ta daha yavaş (son hız değil, atiklik olarak), daha ağır bir ürün çıkmış ortaya.
    cb650r mı sss ten devşirme huşmet? sen git abd de trumpu protesto et bence...
    The Power of The Dreams.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı dyavol-77 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cb650r mı sss ten devşirme huşmet? sen git abd de trumpu protesto et bence...
    Olur mu hic? Orta sinif naked icin sifirdan 4 silindir motor gelistirmis Honda...

140 karakterle sinirli dusuncelerini ifade etmeye devam edebilirsin

Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Bana nedense MT07 daha uzun ömürlü bir blok gibi geliyor, yani sıfır km alıp, ön camını + kuyruk çantanı takıp ( top case falan da olur ), uzun yıllar sürebilirsin, asla da cc yükseltme ihtiyacı hissetmezsin gibi geliyor.

Cbr650 R/F , Cb650 R/F hep bir hayal mi ? gerçek mi ? "titreşim" söylentisi var, binmedim bir şey diyemiyorum tabii ama Türkiye'de olduğun için şöyle bir şey yaşama ihtimalin var ;

MT07 alırsın " Ooo o para 4 silindir şu vardı " derler,
    Cb 650R alırsın " aaa MT07 bunu tokatlıyor " derler,

Gönlünde yatana bakmak lazım, ben Honda fetişi olmama rağmen MT07 modeline daha sıcak bakıyorum, yeni kasalardan beyaz renk çok çekici özellikle.

Binici kafası ile yazdım, 2.el piyasası olarak bakılırsa da yine MT07 öne çıkıyor ..
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

Forumdan Uzaklaştırıldı

"cb650r ss modelden devsirme" derken kastettigin cbr650r olmali

cbr650r ss degil "sport touring"

ayrica

ne "cb650r, cbr650r devsirmesi" diyebiliriz
    ne "cbr650r, cb650r devsirmesi" diyebiliriz

ayni motor blogunun 1 naked 1 sport touring versiyonu

senin begenmedigin bu mantigi yamaha da uyguluyor

mt25=r25

Motosikleti
    Dominar D400
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de baktım şimdi; bulduğum birkaç sayfad yeni seri (CB650R, CBR650R) motosikletlerde 5-6.000dd civarında sele ve bazen peglerde hisdedilen hafif bir titreşim var ancak vites değiştirince geçiyor denmiş. Şimdi 5-6.000dd civarına bakılınca zaten motosikletin anca 40hp verdiği bir yer, azami 80hp'nin yarısı ve en yüksek torkun alındığı 8100-8200 devire de daha 2000küsür devir var. Uygun vites seçimi ile atlatılabilir.
    ...
    Deneyimleyip görmek lazım ama ortak şikayet bu titreşim. Hızlı/atik kullanım için vites düşürüp devir arttırmak çözüm olur ama hep bahsedilen şey "tam gezi(cruise) hızlarında/devirlerinde" bu titreşimin olduğu. Yani tam da gezi için uygun vites/devir/hız üçgeninde bu titreşimin olmasını can sıkıcı buluyorlar. Yoksa 160km/s hızı aşınca titreşimin kaybolduğundan bahsetmişler. Ama ben sürekli 160km/s hızla ve o hız için ihtiyaç olan yüksek devirle gidemem/gitmem.

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ...Sen Dominarcı değil miydin? Sana vız gelir tırıs gider bu durum, alabiliyorsan yeni seri hiç kaçırma derim....
    Tabi ki Dominar'dan sonra her halukârda "heyt beee" dedirttirir bana Ben bir de Dominara şaseden ve motor sabitlemelerinden bağlantılı yan sanayi koruma demiri taktım, alet tüm motor titreşimini her yere daha fazla veriyor şimdi , 560+560küsür km memlekete git-gel yaptım, ellerimdeki uyuşukluk 1 haftadır geçmedi(Söküp orjinal korumaları takıcam)
    Onun için önceki mesajımda yazdım ya "Kasım-Aralığı bekleyip uyguna bulursam bi cbr650r almayı kafama koydum, orası da ayrı :D" diye Şubat fuarının son günü kafaya motoru, cebime de parayı koyup bayiiye gitmiştim almak için, ama motor yoktu. Sonra da fiyatlar/vergiler/dolar kuru/sezon gelmesi vs vs... Beklemeye aldım şu anda. Aslında benim tarzım naked olan cb650r ama bir kere de karenajlı, böyle artistik görünen motor kullanayım diyorum, hevesimi alırsam naked'a dönerim yine. Naked'ların bakım rahatlığı bir başka çünkü.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı bluent adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ne "cb650r, cbr650r devsirmesi" diyebiliriz
    ne "cbr650r, cb650r devsirmesi" diyebiliriz

senin begenmedigin bu mantigi yamaha da uyguluyor
    mt25=r25
    SS amacli uretilen 600cc bloku taktiginiz motosiklet SS devsirmesidir. Sport touring icin is gorur ama naked icin optimalden uzaktir. Eger uygulaniyorsa, uretici naked'a ozel ARGE yapmak istemiyordur. Bu kadar basit.

Bu yazdigim 900cc ustu icin gecerli degil. Mesela SS'ten devsirme olan MT10 kotu bir naked degil. Ayni sekilde SS'ten devsirme fireblade bloklu CB900F Hornet te kotu bir naked degil. Cunku 900cc ustu 4 silindirlerin torku zaten az degil. Ustelik biraz detune edildiginde guc kaybi karsiligi tork alinabiliyor. Ancak 600cc de bu cok mumkun degil. Alt devirler illa ki olu kaliyor.

hacidayi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR650R
    Şuraya bir anket koysaydın herşey daha net olurdu.

Motosikleti
    mt-07 abs
    hocam o biraz kültür farkı ya. orda herkes vtwin kullanıyor millet sese alışmış. adamların duymak istediği o. kükreyecek

hatta bi video izlemiştim. sadece v twin motor videoları çeken bir kanal. ama mt07 bu nasıl ses diye video çekmişler beğendikleri için

4 silindir sesi bana hoş geliyor ama dediğin gibi feminen bir tını. mt 07 daha maskulen herif yırtıyor bağırıyor. ben severim ikisini de bence hoş

ama naked söylemine katılıyorum. 4 silindir 600 cc torku hep düşük kalıyor. dün bir sürüş yaptık cbr650r vardı ışıktan ışığa kapıştık içinden geçtim. sonra uzunyolda sürekli beni geçip kendini rahatlatmaya çalıştı. ama ben zevkimi çoktan almıştım[COLOR="Silver"]

REKLAM ALANI
5. sayfa BirinciBirinci ... 3456 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler