Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Benzin istasyonlarındaki yakıtların farketmesi normal mi?

Motovento
    REKLAM ALANI
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı tanermavi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim motorda'da E10 benzin tavsiye ediliyor. Yani deponun üzerinde E10 yazıyor. Bunun anlamı en fazla E10 kullanılmasımı yoksa, E10 kullanın mutlaka'mı?
    Kafam karıştı? ��
    Tavsiye edilmiyor. %10'dan daha fazla ethanol iceren benzin kullanmayin diyor. Ethanol'un iyi bir yonu yok. Nereden bakarsaniz bakin zarar...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

pompadan aldığınız yakıtın içerisinde bir çok farklı kimyasal var. Yani Pompadan aldığınız şey aslında saf benzin değil firmaların ürettikleri yakıt karışımları. Dolayısı ile markadan markaya farketmesi normal. Aldığınız yakıtın kalitesini sadece götürdüğü km ile ölçemezsiniz. Birim miktardaki enerji bir parametre sadece. Araç üzerinde neden olduğu yıpranmayı görme şansımız yok. Aynı markanın istasyonundan istasyonuna farkediyor diyorsanız yakıtta sahtecilik yapılıyor olması muhtemel. Bu durumda hileli yakıt sattığını düşündüğünüz bayiyi EPDK'ya ve bayisi olduğu markaya şikayet etmeniz doğru olandır.

Ben Türkiye'de Shell Vpower ya da BP Ultimate alıyordum hep bu iki çok yakın çok denk geliyordu bana performans olarak.

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Satılan benzindeki etanol oranı hakkında fikri olan var mı?

Motosiklete zararlı olabilen, daha çok yakan, ve benzinde kullanılan bir katkı...

Burada etanolsüz benzin satan pompalar var özel...
    BP'nin sitesinde yakıtların karışım oranları mevcut. Oradan inceleyebilirsiniz. Örneğin BP Ultimate'in bu linkten incelebilirsiniz.

https://www.bp.com/content/dam/bp-on...n-95-Oktan.pdf

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)