Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

2000~ Km tecrübe, 150cc ve uzun yol (İstanbul-Ankara)

Motovento
    REKLAM ALANI
    peyloride - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF1100 L1
    Merhaba,

Daha önce 400 km tecrübem varken bunun konusunu açmıştım. Neler yapmam gerektiğine dair. 10 dakikadan sonra mesajları düzenleyemiyormuşuz, mecburen yeni konu açmak zorunda kaldım.

Bahsettiğim konu

Bu süreçte eğitim için kaydoldum. MEG'in kapalı alan ve bir hafta sonraki yol paylaşımı eğitimine kaydoldum. Fakat kapalı alan eğitimi günü çok fena yağmur yağdığı için alana gidilmesine rağmen eğitim iptal edildi. Kapalı alan eğitimi almayanların yol paylaşımı eğitimine katılamadığı için ona da katılamadım.

HGS konusunda epey uğraştım, ayrı bir konuda da onu anlattım. Buradan okuyabilirsiniz.

Bu süreçte genelde sahil yolunda kullandım fakat otobanlara da çıktım. Herhangi bir problem yaşamadım, bir kere motoru orta ayaklıktayken yere düşürdüm, boşluğuma geldi.

Motosikleti cumartesi günü servise götürüp genel olarak baktırdım. Karbüratör, debriyaj ayarı gibi ayarlarını yaptırdım.

İki adet sırt çantasını örümcek ile artçı koltuğuna bağlamayı düşünüyorum. Yedek kıyafet, kilitler, branda ya da çöp poşeti yanıma almayı planlıyorum. Zaten Ankara'da 2 gece geçireceğim.

Aklımda bir tek siperlik var, 150 TL gibi bir fiyatı var ve ne kadar gerekli olduğu konusunu bilemiyorum açıkcası. Montumun windstopper içliği mevcut.

Ekipmanlarım:
    - Nolan N87
    - Clover GTS AIR Mont
    - Riderdenim kot
    - 4Riders Breeze yazlık bot
    - Kışlık ve yazlık avuçiçi ve parmak korumaları olan eldiven
    - Yağmurluk

Cuma günü sabah 8 gibi çıkmayı düşünüyorum yola (öğle saatlerine doğru bolu civarında olup oradaki sıcaklık değişimini absorbe etmeyi amaçlıyorum). Pazar günü ise yine benzeri şekilde 9-10 gibi çıkıp dönmeyi düşünüyorum.

Sizce hâla daha çok tehlikeli bir işe mi kalkışıyorum? Bazı kısım çok tehlikeli kesinlikle yapma derken bazı kısım dümdüz yol tek ihtiyacın olan sabır şeklinde yorum yapıyor, arada kaldım açıkcası. Gitmeyi kesinlikle istediğimi not düşmeliyim. Etrafımda motosikletle uğraşan kimse olmadığı için fikirleriniz benim için önemli.
    bursalıali bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    bende ilk uzun yolu bu km lerde yapmıştım istanbul-kocaeli arası çokta uzun yol değil gerçi ama şehiriçinde sürmekten daha kolay en sol şerite geçmeyin hiç macera aramayın orta sağ şerit 90-100 gidin hiç birşey olmaz Allahın izniyle
    peyloride bunu beğendi.

Motosikleti
    HD Sportster 883R
    Bence yapılabilir. Destekliyorum.
    peyloride bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı peyloride adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Daha önce 400 km tecrübem varken bunun konusunu açmıştım. Neler yapmam gerektiğine dair. 10 dakikadan sonra mesajları düzenleyemiyormuşuz, mecburen yeni konu açmak zorunda kaldım.

Bahsettiğim konu

Bu süreçte eğitim için kaydoldum. MEG'in kapalı alan ve bir hafta sonraki yol paylaşımı eğitimine kaydoldum. Fakat kapalı alan eğitimi günü çok fena yağmur yağdığı için alana gidilmesine rağmen eğitim iptal edildi. Kapalı alan eğitimi almayanların yol paylaşımı eğitimine katılamadığı için ona da katılamadım.

HGS konusunda epey uğraştım, ayrı bir konuda da onu anlattım. Buradan okuyabilirsiniz.

Bu süreçte genelde sahil yolunda kullandım fakat otobanlara da çıktım. Herhangi bir problem yaşamadım, bir kere motoru orta ayaklıktayken yere düşürdüm, boşluğuma geldi.

Motosikleti cumartesi günü servise götürüp genel olarak baktırdım. Karbüratör, debriyaj ayarı gibi ayarlarını yaptırdım.

İki adet sırt çantasını örümcek ile artçı koltuğuna bağlamayı düşünüyorum. Yedek kıyafet, kilitler, branda ya da çöp poşeti yanıma almayı planlıyorum. Zaten Ankara'da 2 gece geçireceğim.

Aklımda bir tek siperlik var, 150 TL gibi bir fiyatı var ve ne kadar gerekli olduğu konusunu bilemiyorum açıkcası. Montumun windstopper içliği mevcut.

Ekipmanlarım:
    - Nolan N87
    - Clover GTS AIR Mont
    - Riderdenim kot
    - 4Riders Breeze yazlık bot
    - Kışlık ve yazlık avuçiçi ve parmak korumaları olan eldiven
    - Yağmurluk

Cuma günü sabah 8 gibi çıkmayı düşünüyorum yola (öğle saatlerine doğru bolu civarında olup oradaki sıcaklık değişimini absorbe etmeyi amaçlıyorum). Pazar günü ise yine benzeri şekilde 9-10 gibi çıkıp dönmeyi düşünüyorum.

Sizce hâla daha çok tehlikeli bir işe mi kalkışıyorum? Bazı kısım çok tehlikeli kesinlikle yapma derken bazı kısım dümdüz yol tek ihtiyacın olan sabır şeklinde yorum yapıyor, arada kaldım açıkcası. Gitmeyi kesinlikle istediğimi not düşmeliyim. Etrafımda motosikletle uğraşan kimse olmadığı için fikirleriniz benim için önemli.
    Dostum iptal olan o eğitimde ben de vardım, hatta dönüşte seninle beraber sürdük, bu Pazar eğitime geliyorsun o zaman değil mi?

Motosikleti
    Honda CRF1100 L1
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum iptal olan o eğitimde ben de vardım, hatta dönüşte seninle beraber sürdük, bu Pazar eğitime geliyorsun o zaman değil mi?
    Dönüş için teşekkür edememiştim hocam, çok teşekkürler eşlik ettiğin için. Bu cuma günü işte bu yolculuğa çıkacağım için gelemiyorum. Bir sonrakine kesinlikle katılacağım.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Dönüş için teşekkür edememiştim hocam, çok teşekkürler eşlik ettiğin için. Bu cuma günü işte bu yolculuğa çıkacağım için gelemiyorum. Bir sonrakine kesinlikle katılacağım.
    Dostum ben ilk uzun yolumu İstanbul-Bodrum arası yapmıştım. Yapmadan önce de hep kendimi kötüye hazırlayarak bulunduğum güzergahın hava durumundan tut da motorun başına bir iş gelse hangi şehirde nerde servis vardır, ismi cismi telefonunu yazmıştım. Başıma bir iş gelse nerede hastane var gibi tüm olasılıkları sıfırlamaya çalışmıştım. Yanında lastik tamir kiti ve ilk yardım malzemeleri de olsun. İşine yaramayacaktır ama ne olur ne olmaz. 100 km de bir ben mola verip su içiyordum, vücudun susuz kalmaması önemli ve de gideceğin yere erken varmak değil sağ salim varmak önemli. Tur camı olsa iyi olurdu ama yoksa da çok üsteleme ama kulak tıkacı almanı tavsiye ederim, çok rahat edersin. Sağ salim gitmen gelmen dileğiyle..
    peyloride bunu beğendi.

serconline - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Mt25 ABS
    o zamanda söyledim şimdide söylüyorum gidersin yeterki sabırlı ve dikkatli ol sağ tarafta gideceğin içinde kamyonlaa çok dikkat et emniyet şeritlerindede mobesa'lara karşı fazla gitme plakanı sakın ama sakın kapatma yavaş yavaş 80-90 fazla sıkmadan git çünkü havlar ısındı soğuk olsa sık git derim ama havalar sıcakken motoru fazla sıkma...

Allah yolunu bahtını açık etsin
    peyloride bunu beğendi.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Hala çekincen varsa risklerin farkındasındır, risklerin farkındaysan yapabilirsin demektir.

İhtiyaç halinde gerekecek temel malzemeleri(lastik tamir kiti veya en azından köpük spreyi, yedek çamaşır, ıslak ve kağıt mendil v.s.) yanına almayı, yanında cep telefonu için gerekli şarj ekipmanlarını (hep unuttuğum için yazıyorum) almayı, küçük de olsa bir şişe su ile biraz kuru meyve veya atıştırmalık da almayı ihmal etme.

Her yerde su ve atıştırmalık bulurum diyeceksin ama "Ya burası da güzel mekanmış iki dakika mola vereyim" dediğin bir ağaçlığın altında o atıştırmalığın tadı başka gelecektir.

Yakıt deponu da yola çıktıktan kısa süre sonra doldur ki sık sık göstergeye bakıp aklını kurcalamasın.

Ve en önemlisi, Tadını Çıkar
    peyloride bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda CRF1100 L1
    Alıntı serconline adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    o zamanda söyledim şimdide söylüyorum gidersin yeterki sabırlı ve dikkatli ol sağ tarafta gideceğin içinde kamyonlaa çok dikkat et emniyet şeritlerindede mobesa'lara karşı fazla gitme plakanı sakın ama sakın kapatma yavaş yavaş 80-90 fazla sıkmadan git çünkü havlar ısındı soğuk olsa sık git derim ama havalar sıcakken motoru fazla sıkma...

Allah yolunu bahtını açık etsin
    Teşekkür ederim fakat mobeseler ile ilgili demek istediğiniz anlamadım. Otobanda emniyet şeridine girme ceza yersin mi demek istiyorsunuz?

Motosikleti
    honda wing go, kenbo 125cc cup
    Teşekkür ederim fakat mobeseler ile ilgili demek istediğiniz anlamadım. Otobanda emniyet şeridine girme ceza yersin mi demek istiyorsunuz?
    Aynen otobanda taralı alan,emniyet şeridi vs gibi olaylar dikkat et ceza yersin diyor.
    peyloride bunu beğendi.

Motosikleti
    güzergahını bilmiyorum ama anadolu yakasından geçerken pendik-kartal güzergahında baya trafikle karşılaşabilirsin sabah saatinde duran trafikta yavaş git emniyet şeridine geçersende onlar duruyosa sen 30 la git hızlı geçme
    peyloride bunu beğendi.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Dostum neler yaptın? Çıktın mı yolculuğa?
    peyloride bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda CRF1100 L1
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum neler yaptın? Çıktın mı yolculuğa?
    Cuma sabah 9 gibi çıktım, önüme gelen her yerde durdum, akşam 17.00 gibi vardım. 90'la seyrettim genelde. Yollar çok kalabalık değildi, az bir yağmur yedim bolu taraflarında. Gerisi epey keyifliydi açıkcası. Yorulma da yaşamadım, bir tek sırt ağrısı yaşadım ancak o da motosiklette 30-40 dk kadar geçirince oluyor, sonra geçiyordu. Ben de ufak ufak bir sürü mola verdim zorlamadım yetişicem diye.

Bugün de sabah 9'da Ankara'dan çıktım, 16.30 gibi vardım eve. Bu sefer daha fazla yağmur yedim ve İstanbul girişinde Kocaelinden itibaaren çok fazla trafik ve öküze maruz kaldım fakat sakat bir olay yaşamadan geldim. Gidişteki sırt ağrısı için pratik bir çözüm üretip arkama sırtlık(!) yaptım. İstanbul girişindeki trafik yüzünden daha çok yoruldum ama o noktaya kadar neredeyse hiç yorulmadım, ağrı çekmedim. Benim için güzel bir tecrübe oldu.

Motosikleti büyütüp (en azından 120-130 yapabilecek) bir motosikletle gezme fikrim kesinleşti, ne yapıp edip yapacağım.

Sağol sorduğun için. Uzunca bir yazı şeklinde sonra yazmayı düşünüyorum, belki birilerine faydalı olur.
    tommygun ve ozan1991 bunu beğendiler.

Motosikleti
    honda wing go, kenbo 125cc cup
    Sağ salim dönmene sevindim. Umarım ceza felan da yememişsindir. Tekerin düz bassın.
    peyloride bunu beğendi.

Motosikleti
    Cuma sabah 9 gibi çıktım, önüme gelen her yerde durdum, akşam 17.00 gibi vardım. 90'la seyrettim genelde. Yollar çok kalabalık değildi, az bir yağmur yedim bolu taraflarında. Gerisi epey keyifliydi açıkcası. Yorulma da yaşamadım, bir tek sırt ağrısı yaşadım ancak o da motosiklette 30-40 dk kadar geçirince oluyor, sonra geçiyordu. Ben de ufak ufak bir sürü mola verdim zorlamadım yetişicem diye.

Bugün de sabah 9'da Ankara'dan çıktım, 16.30 gibi vardım eve. Bu sefer daha fazla yağmur yedim ve İstanbul girişinde Kocaelinden itibaaren çok fazla trafik ve öküze maruz kaldım fakat sakat bir olay yaşamadan geldim. Gidişteki sırt ağrısı için pratik bir çözüm üretip arkama sırtlık(!) yaptım. İstanbul girişindeki trafik yüzünden daha çok yoruldum ama o noktaya kadar neredeyse hiç yorulmadım, ağrı çekmedim. Benim için güzel bir tecrübe oldu.

Motosikleti büyütüp (en azından 120-130 yapabilecek) bir motosikletle gezme fikrim kesinleşti, ne yapıp edip yapacağım.

Sağol sorduğun için. Uzunca bir yazı şeklinde sonra yazmayı düşünüyorum, belki birilerine faydalı olur.
    sırt ağrısı bendede oluyor dik oturmaya çalışarak idare ediyorum bu arada dominar aradığın motor olabilir
    peyloride bunu beğendi.
    Sevmek için yaşlanmayı,frene basmak için yolun bitmesini bekleme..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)