Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Sektöre giriş konusunda fikirlerinizi rica ediyorum.

Motovento
    REKLAM ALANI
    Green Arrow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Moto Guzzi v7 850 Special + Kymco People S 200
    Alıntı Lazasker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İhtiyaç var...
    İnternetten aldığım, daha doğrusu parasını ödediğim iki farklı ürünün "elimizde kalmamış, siteyi güncellememişiz" denilerek para iadesini aldım. Bir keresinde de mecbur kalıp, hatta üstüne daha fazla para ekleyip istediğim üründen başka bir model aldım. Velhasıl arayıp da bulamadığım, bulsam da uçmuş fiyatlı ürünlerin listesi o kadar çok ki... Eminim benim gibisi çoktur.

İyi reklam, detaylı ürün tanıtımları, uygun fiyatlı kaliteli ürünler oldu mu ve müşteri memnuniyeti odaklı çalışıldı mı öncü olmamak için bir neden yok. Şimdiden yolunuz açık olsun, Allah utandırmasın.
    Merhaba, iyi dilekleriniz ve fikirleriniz için teşekkürler. Stok sorunu en dikkatli satıcıda bile çok azda olsa yaşanmaktadır ama dikkat edilmesi gereken bir konu belirttiğiniz gibi. Satın alma ve iade gibi süreçlerde çok şeffaf ve müşteri odaklı bir tavır izlemeyi düşünüyorum. Yolda olsa 2-3 gün sonra stoğuma girecek olsa bile o tip ürünleri 1 hafta içerisinde teslim edilebilir olarak sunmayı planlıyorum. Dürüstlüğün her zaman kazanacağına inanan biri olarak bu yönde bir iş planıyla yola çıkacağım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:21 ----------

Alıntı uzay gemisi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    takipteyim yolunuz açık olsun
    Teşekkür ederim, açılır açılmaz forumda haber vereceğim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    z1000e kesik.
    Alıntı Green Arrow adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba, iyi niyetli tavsiyelerin için teşekkür ederim. Her dükkanı ve sahiplerini tek tek bilmesem de ağırlıklı olarak Hasanpaşa esnafını bilmekteyim. O bölgede bana zararı olacak biri olduğunu düşünmüyorum. Şirinevler piyasasından pek haberim yok ama. Ben işimi tamamen nizami ve kanunlara uygun olarak yapacağım. Herşey faturalı ve resmi olacak, dolayısıyla başımı ağrıtacak pek bir durum olduğunu düşünmüyorum. Ağrıtan olursa da resmi yollarla çözümü ne ise o şekilde hareket ederim. Ancak çok iyi biliyorum ki bu sektörün esnafının büyük çoğunlugu faturasız, fişsiz iş yapıyor dolayısıyla öyle bir durumdan çekinmesi gereken kişiler onlardır diye düşünüyorum. Yinede bir bilgin var ise özelden paylaşırsan memnuniyet duyarım.
    Abi sen bi iyice araştırarak gir bu işe. Küçük esnafı bi dinle. küçük partilerle mal getiren küçük esnafı ezebilmek için, satamayacağını bile bile küçük esnafın sattığı mallardan, konteynırla getiren adamların sektörüne giriyorsun.

Şahsım adına o sektöre girecek olsam, çinden motor lastiği getirir onu satarım. Yada gider fcmoto-motoinden bayilik alır getirir burda piyasayı dağıtırım(2014te bu konuyu konuşmuştuk, zarar ihtimali çok yüksek).

Halen yurtdışından alışveriş yapmaya korkan bireyler var cüzi bi rakam karşılığı sezonda güzel para kazanabilirsin

**güncellendi
    Green Arrow bunu beğendi.
    Tüm mesajlar içkili olarak yazılmaktadır. Hoşunuza gitmediyse göz ardı edin.

Motosikleti
    .
    Büyük organizasyon gerekli.
    Işin içinde yurtdışı var.
    Aksaklık durumunda b planınız olmalı.
    Ticari zekanıza güveniyorsanız niçin olmasın.
    Internet siparişide işin içine girerse,site filan kurulması gerekir.
    Ulusal pazarlama ağı kurulduysa, kargoları çok iyi araştırmak gerek.

Yerinizde olsam,motosiklet satış sitelerinde bir marka kurar,malzeme bulamadığı için motosikletini satmak zorunda kalanlara hizmet sunardım.Soruna yönelik ürün reklamı gönderirdim.

Garaj,atölye kafasında videolar,malzeme tanıtımları yapılabilir.

Tabiki püf nokta müşteri memnuniyeti.
    Ulaşılabilir numaralar.
    Reklamdaki ile ürün arasındaki tutarlılık.

Not:Memurdan altın fikirler
    Green Arrow ve YAMAHA-MT bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı 000000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi sen bi iyice araştırarak gir bu işe. Küçük esnafı bi dinle. küçük partilerle mal getiren küçük esnafı ezebilmek için, satamayacağını bile bile küçük esnafın sattığı mallardan, konteynırla getiren adamların sektörüne giriyorsun.

Şahsım adına o sektöre girecek olsam, çinden motor lastiği getirir onu satarım.
    Bilgi için teşekkürler hocam, elbette ki seçeceğim ürünlerde araştırmaları yapıyorum, belirttiğin hususları da dikkate alacağım. Lastik işi bana sorarsan biraz daha farklı ve teknik bir iş. Üzerinde çalışılmadan girmek oldukça riskli geliyor. Çin firmalarıyla 2-3 sektörde iş yaptım 2-3 sevkiyattan sonra malzemeden çalıyorlar. İş yapacağız diye insanların hayatıyla oynamakta var...

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:31 ----------

Alıntı Kübra006 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Büyük organizasyon gerekli.
    Işin içinde yurtdışı var.
    Aksaklık durumunda b planınız olmalı.
    Ticari zekanıza güveniyorsanız niçin olmasın.
    Internet siparişide işin içine girerse,site filan kurulması gerekir.
    Ulusal pazarlama ağı kurulduysa, kargoları çok iyi araştırmak gerek.

Yerinizde olsam,motosiklet satış sitelerinde bir marka kurar,malzeme bulamadığı için motosikletini satmak zorunda kalanlara hizmet sunardım.Soruna yönelik ürün reklamı gönderirdim.

Garaj,atölye kafasında videolar,malzeme tanıtımları yapılabilir.

Tabiki püf nokta müşteri memnuniyeti.
    Ulaşılabilir numaralar.
    Reklamdaki ile ürün arasındaki tutarlılık.

Not:Memurdan altın fikirler
    Merhaba, oldukça yaratıcı fikirlere ve vizyona sahipsiniz, belirttiğiniz noktaları kesinlikle iş planım içerisine dahil etmeye uğraşacağım. Yeni bir bakış açısı yarattığınız için teşekkürler.

Öncelikle hayırlı olsun. Ilk olarak tek kişi yapmayın derim. Bir isyeri tutun bir depocunuz muhakkak olsun. Muhasebe ile araniz iyi değil ise başarıli birde muhasebeci. Bir isletmedeki en önemli iş satiş gücüdür. Satabiliyorsan büyürsün. Satabilmen içinde satışa yoğunlaşman gerekir. E ticarette bu seo ile olur. Google adverse te uzmanliğınla doğru orantili olur. Online chat teki hizinla olur, müşteri memnuniyetine verdiğin önemle olur vb. Tek başına yetişmek mümkün değil. 6 ayda geleceğin kapasiteye 2 senede gelme hevesin kaçmasın derim. Bu masraflarda belli bi karlılığın altina düşmeni engeller. Zaten diğerlerinden biraz uyguna vermen yeter rekabetin sonu yok hizmetinden kalitenden ödün vermemen daha önemli. Motor piyasasinda insanlar güler yüze hasretken fiyat 2. Planda zaten bence.
    Ek olarak kilik kiyafetten çok yedek parçaya yoğunlaş derim. Geçen okumuştum africa twinin kirilan farina 7bin küsür tl çekmişler hasmet abi abd de 1100$ dediydi sanirim. Mesela brembo balata getir en çok satilanlarindan mts 1200 için hiç bi yerde yok yurt dışında 27eur korlasta 90 eur arti işçilik. Zincir dişli seti getir salliyorum mt7 r25 cbr 250 marka bağımsız kokla piyasayi çok satılsın müşteri fiyatindan yakiniyor olsun. Piyasada bir sürü açık var. Mesela çok satilan modeller için 2. El egsoz topla mt7 ye full akrep. 600rr a twobro headers vb.
    Bende geçen düşünüyordum bir servis açsam. Her markanin sağlam ustalarini koysam içine uygun fiyat versem zamanlada isim yapsak bakimlarini bana yaptiranlar ilanlarina bakimlar x serviste yapilmistir dese ve bu kendi servisinde yapilmiscasina itibar görse isleri yetiştiremem usta yetiştiremem vb. Tekniğinden anlasam süper tutacak iş aslında ama kendin anlamiyorsan başa çıkamazsın servisle. Bu arada desmo bakımım geldi bütün bunlar onun etkisi

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    z1000e kesik.
    Alıntı Green Arrow adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bilgi için teşekkürler hocam, elbette ki seçeceğim ürünlerde araştırmaları yapıyorum, belirttiğin hususları da dikkate alacağım. Lastik işi bana sorarsan biraz daha farklı ve teknik bir iş. Üzerinde çalışılmadan girmek oldukça riskli geliyor. Çin firmalarıyla 2-3 sektörde iş yaptım 2-3 sevkiyattan sonra malzemeden çalıyorlar. İş yapacağız diye insanların hayatıyla oynamakta var...
    Avrupaya yürüyüp, fcmoto,motoinden,louis gibi babalardan partnerlik alıp, sırtını büyüklere yasladıktan sonra, burda ufak kar marjıyla satmaya çalışırdım. (*Zarar etme ihtimalin yüksek ) Çeşit bolluğu her zaman iyidir.

Yurtdışından bana uyarmı,uymazmı, beklemeye değermi değmezmi korkusuyla alışveriş yapmayan bireylerden kalan para, bide partnerlikten kalan %2/%3 karnını doyurur sanırım.

burdan kavgaya tek girersen, seni döverler gibi görünüyor. Adam toplayarak girmek daha mantıklı.
    Tüm mesajlar içkili olarak yazılmaktadır. Hoşunuza gitmediyse göz ardı edin.

jimi_hendrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yohhh
    Hayırlı olsun hocam. Siz tükanı açana kadar ben de bir işe girebilirsem komple ekipman dizeceğim; sözüm sözdür.
    "ONE DAY YOU WILL WALK ALONE"

Motosikleti
    Alıntı mchi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle hayırlı olsun. Ilk olarak tek kişi yapmayın derim. Bir isyeri tutun bir depocunuz muhakkak olsun. Muhasebe ile araniz iyi değil ise başarıli birde muhasebeci. Bir isletmedeki en önemli iş satiş gücüdür. Satabiliyorsan büyürsün. Satabilmen içinde satışa yoğunlaşman gerekir. E ticarette bu seo ile olur. Google adverse te uzmanliğınla doğru orantili olur. Online chat teki hizinla olur, müşteri memnuniyetine verdiğin önemle olur vb. Tek başına yetişmek mümkün değil. 6 ayda geleceğin kapasiteye 2 senede gelme hevesin kaçmasın derim. Bu masraflarda belli bi karlılığın altina düşmeni engeller. Zaten diğerlerinden biraz uyguna vermen yeter rekabetin sonu yok hizmetinden kalitenden ödün vermemen daha önemli. Motor piyasasinda insanlar güler yüze hasretken fiyat 2. Planda zaten bence.
    Ek olarak kilik kiyafetten çok yedek parçaya yoğunlaş derim. Geçen okumuştum africa twinin kirilan farina 7bin küsür tl çekmişler hasmet abi abd de 1100$ dediydi sanirim. Mesela brembo balata getir en çok satilanlarindan mts 1200 için hiç bi yerde yok yurt dışında 27eur korlasta 90 eur arti işçilik. Zincir dişli seti getir salliyorum mt7 r25 cbr 250 marka bağımsız kokla piyasayi çok satılsın müşteri fiyatindan yakiniyor olsun. Piyasada bir sürü açık var. Mesela çok satilan modeller için 2. El egsoz topla mt7 ye full akrep. 600rr a twobro headers vb.
    Bende geçen düşünüyordum bir servis açsam. Her markanin sağlam ustalarini koysam içine uygun fiyat versem zamanlada isim yapsak bakimlarini bana yaptiranlar ilanlarina bakimlar x serviste yapilmistir dese ve bu kendi servisinde yapilmiscasina itibar görse isleri yetiştiremem usta yetiştiremem vb. Tekniğinden anlasam süper tutacak iş aslında ama kendin anlamiyorsan başa çıkamazsın servisle. Bu arada desmo bakımım geldi bütün bunlar onun etkisi
    Merhaba, iyi dileklerin ve efsane fikirlerin için teşekkürler. Belirttiğin bir çok hususu planlarım arasına aldım, olmayanları da not edip dahil etmek için çalışacağım. Depocu ve muhasebeci konusunda sıkıntım yok. Eski işyerimin olduğu yerde ofis tutacağım, çalışanlar ile abi, kardeş gibiyiz. Gerekli desteği onlardan rahatlıkla alabilirim. İlk etapta tek olup yorulacağım ancak bunun karşılığında iyi fiyat ve müşteri memnuniyeti ile başarılı olacağımı düşünüyorum oda uzun bir süre beni işte tutar. Zamanla da büyüme yönünde adımlar atarım elbette ki.

*Desmo bakımı geldi demek. Güzel bir partner ile lüks bir tatile çıkış gibi hem iyi, hem kötü

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:06 ----------

Alıntı 000000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Avrupaya yürüyüp, fcmoto,motoinden,louis gibi babalardan partnerlik alıp, sırtını büyüklere yasladıktan sonra, burda ufak kar marjıyla satmaya çalışırdım. (*Zarar etme ihtimalin yüksek ) Çeşit bolluğu her zaman iyidir.

Yurtdışından bana uyarmı,uymazmı, beklemeye değermi değmezmi korkusuyla alışveriş yapmayan bireylerden kalan para, bide partnerlikten kalan %2/%3 karnını doyurur sanırım.

burdan kavgaya tek girersen, seni döverler gibi görünüyor. Adam toplayarak girmek daha mantıklı.
    Hocam o firmalar maalesef partnerlik vermiyorlar, veremezlerde teorik olarak. Sattıkları hiçbir ürünün ülke sınırları dışında hak sahibi değiller. Bir çok marka bayilere satış hakkı dağıtırken kıta dışına toplu satış yasağı koyarak veriyor o ürünleri. Ben o firmalar ile görüştüm hatta her kıtanın devleriyle görüştüm öyle söyleyeyim size. En fazla çıkarabileceğiniz 20-30 parça ve üzeri sepette onlara ulaşıp ek indirim almak. Tek kişilik işletmenin rızkı ile 10 kişilik işletmenin ki bir olmayabilir elbette ki, ama beni geçindirdiği sürece ben mücadele ederim, tekrar teşekkürler

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:10 ----------

Alıntı jimi_hendrix adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun hocam. Siz tükanı açana kadar ben de bir işe girebilirsem komple ekipman dizeceğim; sözüm sözdür.
    Merhaba, teşekkür ederim iyi dileklerin ve desteğin için. Umarım güzel bir iş bulursun, bende sana olabilecek en iyi fiyattan en güzel ekipmanları veririm
    mchi ve jimi_hendrix bunu beğendiler.

Motosikleti
    .
    Birde unutmadan gireceğiniz işte isim yapmış markaları,kötü bir dağa yol,basamak yapmış,geçidi ilk geçenler gibi görün.
    Siz küçük bir pazara dahi açılsanız o önceden dizilmiş basamakları çok iyi gözlemlemek gerek.

Hatta yerinizde olsam birkaç rakibimden ürün satın alır,türlü pürüzlük çıkartır,o krizle nasıl mücadele ediyorlar izlerim.

Çözüm odaklı olursanız bu sizi diğerlerinden ayırır.

Piyasayı psikopat titizliğinde araştırmak gerek.

Madem bir bütçe ortaya koyuyorsunuz,işe alacağınız işçinin sadakatinden,işler ters gittiğinde,tekrar küllerden doğabilme olasılığınızı oturun hesap edin.

Uykusuz günler sizi bekliyor.Ne diyelim şimdiden kolay gelsin.

Motosikleti
    Alıntı Kübra006 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Birde unutmadan gireceğiniz işte isim yapmış markaları,kötü bir dağa yol,basamak yapmış,geçidi ilk geçenler gibi görün.
    Siz küçük bir pazara dahi açılsanız o önceden dizilmiş basamakları çok iyi gözlemlemek gerek.

Hatta yerinizde olsam birkaç rakibimden ürün satın alır,türlü pürüzlük çıkartır,o krizle nasıl mücadele ediyorlar izlerim.

Çözüm odaklı olursanız bu sizi diğerlerinden ayırır.

Piyasayı psikopat titizliğinde araştırmak gerek.

Madem bir bütçe ortaya koyuyorsunuz,işe alacağınız işçinin sadakatinden,işler ters gittiğinde,tekrar küllerden doğabilme olasılığınızı oturun hesap edin.

Uykusuz günler sizi bekliyor.Ne diyelim şimdiden kolay gelsin.
    Dikkate alacağım dediklerinizi, tekrar teşekkürler

capozzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 1100 sport
    Hayırlı olsun dostum. Dış ticaretten anladığın belli, ama işin ithalat kısmı ihracat kısmından çok daha meşakkatli oluyor. İthalat kısmında çalışacağın gümrükçünün kurnazlığı önemli. Bazen GTİP leri değişik kısımdan gösterebilmeli, gemi yanaştığı anda pürüz yaşatmadan malı çekebilmeli vs.

Kendi işimizde finansman, maliyet analizleri ve genel muhasebik konulara ben bakıyorum. Diğer arkadaşlar da söylemiş ama tekrar edeyim, işin muhasebe kısmı çok önemli. Çünkü sen tek başına işe başlıyorsun ama gizli ortağın olarak devlet her zaman tepende olacak. Muhasebeden kendin de anlamalısın, işe başlamadan önce muhasebecinle oturup tüm detayları iyice konuşmanı öneririm. Mesela ltd şirket mi kuracaksın, yoksa adi ortaklık mı? Maliyetlendirmeler hangisinde senin avantajına olur? gibi gibi...

Satacağın malın kendi alış maliyeti haricinde;

Şirket kuruluş masrafın, işe gidiş-geliş, ofis kirası ve masrafları, kiranın stopajı, sana ve varsa çalışanına sigorta ödemesi, ay sonu kdv, fatura kestiğin andan itibaren (tahsilatı yaptın ya da yapmadın diye bakılmadan) 3 ay sonra başlayarak yılda 4 defa karının %15 i peşin vergi, yıl sonunda da karına göre peşin vergilerden geri kalan gelir vergisi, alıp da henüz satamadığın stok maliyeti, reklam-pazarlama maliyetleri, kredi kartlı alışverişlerde bankaya ödenen komisyon, site açacaksan kurulum ve yıllık masrafları, bir de tüm bunları sağlamak için harcadığın ve işinin boyutuna göre kötü gün karşılığı olarak ayırıp harcayamayacağın paranın finansman maliyeti (kredi çektiysen onun faizi, kendi paran ise de işe yatırmayıp menkul kıymet olarak değerlendirseydin sana getireceği gelir. Burada bu elde edemediğin gelir senin maliyetin oluyor) gibi ekstra maliyetlerin olacak. Çok ince düşünürsen, bu işi yapmayıp başka yerde çalışsaydın alacağın maaş da maliyet olarak görülür, çünkü o da senin işçilik maliyetindir. Tüm bunlardan sonra da sana hayatını idame ettirebileceğin, ayrıca tüm bu strese katlanmana değecek kadar para kalmalı.

Malın satın alma fiyatı, nakliye bedeli, gümrükleme ve kdv bedelleri harici maliyetlerin yukarıdaki gibi. Yani maliyetler böyle iken, distribütörünün 2400 liraya sattığı ürünü sen 1400 liraya vermeye kalktığında zarar edip etmediğini iyice hesaplamalısın. (Daha karta taksit de yapman lazım, üstelik bu kaskın sürümü yılda ne kadar?). Yani demem o ki, işe girmeden önce muhasebecinle çok detaylı konuş bence. Bir de fiyatlamaları yaparken, genel ve pazarlama giderlerini de malın maliyetine eklemelisin. Bu da aşağı yukarı smm (satılan malın maliyeti) üzerine en az %30 kar koymanı gerektirir diye düşünüyorum.

Umarım başarılı olursun.
    mchi, okican ve Green Arrow bunu beğendiler.

Japonya'da 1982 yılında kurulan ve dünyanın önde gelen kask üreticilerinden biridir.Savaş miğferi anlamına gelen ... kask üretiminden önce japon savaşçılarının miğferlerini üretmiştir. Ortak bir arkadaşımiz var sanirim. Bana önerilmişti bu kask başarili bir ürün. Bu f/p oranini arai de yakalarsan uçarsın

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Hayırlı olsun şefim.Umarım dilediğin olur.RevZilla'da ki gibi bide ekipmanların,aksesuarların altına yorum ekleme değerlendirme yeri yap tadından yenmez o zaman.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    hayirli olur insaallah.
    benim de aklimda mithis bir plan var. dunyada esi ve benzeri yok.
    cok araştırdım. maddi imkanim olsa hic durmam... en azindan patentini alabilsem keske.
    neyse, simdiden bereketli satislar dilerim tekrardan..

Fikrin basit olması lazım. Ucuz, niye? Çünkü pahalı bir dükkan maliyeti yok ve internetten satılıyor. Satın almadan önce deneyebilirsiniz, niye? Çünkü merkezi bir yerde, cadde üstünde olmasa da erişme imkanı var.

erreguay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Girişimciliğini tebrik ederim.
    Bu gibi işlere girmek isteyen herkese (herhangi bir ticarethane açmak isteyen herkese) tavsiyem şudur.
    Açmak istediğiniz iş ile ilgili bir firmada çalışın ordaki iyi kötü şeyleri tecrübe edin. Bunu açtığınız kendi yerinizde de yapabilirsiniz ama o zaman yanlış bi şeyde zarar direk size yazar.
    Aksesuar mağazası için iyi araştırmak lazım. Yanlış alınan bi ürün senelerce rafta kalır ve sermayeyi bağlar. Özellikle kasklar. Burda bile rafta 1 sene beklemiş kaskı alma eskimiş diyen insanlar var (doğru saklama koşullarında bazı firmalar 5 sene raf ömrü veriyo)
    Tekrar hayırlı olsun ama inşallah piyasada bu gözlemlediğin daralma sana da zarar vermez.

erenedip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial znu 125
    hayırlı olsun. Eğer mağaza açarsanız sizden ricam; ileride tutrsa inşallah gelen müşterilere ne olursa olsun tepeden bakmayın. Bu motosiklet mağzalarının en büyük sıkıntısı bu malesef. Giriyorsunuz herkes bi kasıntı bi artis. Tok satıcı modunda. Sizin öyle olmayacağınızı tahmin ediyorum zaten ancak söyliyeyim dedim

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Öncelikle başarılar dilerim. Burada herkesten fikir almak elbette güzel ama senin kendi koyduğun artı bir değer olması bir fark yaratman lazım ki para kazanabilesin.Çünkü piyasa çakal tüccar dolu, öyle büyük karlar yok ithalat işinde. Hiç bahsetmemişsin ama bu işi kurmak için senden büyük miktarda bir para çıkacak, bu bütçeyi oluşturdun mu? Açıklamak istemezsin belki ama ben merak ediyorum böyle bir iş nasıl yapılır kaça malour. Yoksa buradan gelecek fikirlere göre mi tavrını belirleyeceksin. İşyeri kurulumu, depoya koyacağın malların maliyeti, e-ticaret sitesi veya komisyon usulü çalışan web sitelerine verilecek ilanların maliyeti, muhasebeci, gümrükçü, kira vs sabit giderlerini karşılamak için ne kadar sürede bu işi ayağa kaldırabileceğini düşünüyorsun? Bir de işin vergi boyutu var. Bir kere mükellef oldun mu kar elde etmeni beklemeden vergi ödemeye başlıyorsun. Sonra bir bakmışsın gelen gideni karşılamıyor. Buna dikkat et.

mertky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Beverly 500 Cruiser
    Öncelikle fikriniz bir çok insanı tatmin edicek düzeyde. Başarılı olursanız hem siz hemde tüketici kara geçecektir. Samimiyetinize güvenerek ve edindiğim tecrübeler doğrultusunda piyasa da dürüst esnaf kaldığını düşünmüyorum. Herkes bir birini yolma peşinde, kısa vadede eline geçen fazladan 100 tl nin hesabını yaparken uzun vade de neleri kaybettiğini göremiyor. Bu yüzden fikrinizi çok takdir ettim. Muhakkak düşünmüşsünüzdür fakat ben yinede sizinle paylaşmak isterim.

Öncelikle siparişle getirme olayı hem müşteri hemde sizin açınızdan zor. Çünkü müşteri mal eline geçmeden parayı vermez parayı almayınca cebinizden vermeniz gerekecek daha sonra aynı anda 100 tane sipariş olduğunu varsayalım hepsine yetişebilecekmisiniz. Stok yapayım deseniz büyük bir depoya ihtitacınız olacak, sahip olduğunuz bir yer varsa şanslısınız yoksa her ay onun kirasıydı oradaki malzemelerin korunmasıydı, deponun şefiydi derken çok fazla masrafınız olacak. (işleri büyütüp kurumsallaşmaya başladığınızı varsayıyorum)

Siparişle getirtme konusunda türkiyede bir çok aracı firma var onlarında rakibiniz olacağını unutmamak gerek.

Son olarak işleri büyütüp günde onlarca, yüzlerce sipariş alana kadar kurumsal açıdan kar etmenin çok zor olduğunu ve o aşamaya kadar ekside gitmenin çok büyük bir ihtimal olduğunu göz ardı etmemek gerek.

Kısaca cebinizdeki para iş için yeterli olduğunu düşündüğünüz paranın iki katı olmadan iş kurmayın. Hesaplama yaparken hep karınızı alt limitten hesaplayın.

Bunlar benim görüşlerim yazının başındada belirttiğim gibi muhakkak sizde düşünmüşsünüzdür bunları belkş bir faydam dokunur diye yazmak istedim.

İşinizin hayırlı, bol kazançlı olması dileğiyle...

Motosikleti
    Alıntı capozzz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun dostum. Dış ticaretten anladığın belli, ama işin ithalat kısmı ihracat kısmından çok daha meşakkatli oluyor. İthalat kısmında çalışacağın gümrükçünün kurnazlığı önemli. Bazen GTİP leri değişik kısımdan gösterebilmeli, gemi yanaştığı anda pürüz yaşatmadan malı çekebilmeli vs.

Kendi işimizde finansman, maliyet analizleri ve genel muhasebik konulara ben bakıyorum. Diğer arkadaşlar da söylemiş ama tekrar edeyim, işin muhasebe kısmı çok önemli. Çünkü sen tek başına işe başlıyorsun ama gizli ortağın olarak devlet her zaman tepende olacak. Muhasebeden kendin de anlamalısın, işe başlamadan önce muhasebecinle oturup tüm detayları iyice konuşmanı öneririm. Mesela ltd şirket mi kuracaksın, yoksa adi ortaklık mı? Maliyetlendirmeler hangisinde senin avantajına olur? gibi gibi...

Satacağın malın kendi alış maliyeti haricinde;

Şirket kuruluş masrafın, işe gidiş-geliş, ofis kirası ve masrafları, kiranın stopajı, sana ve varsa çalışanına sigorta ödemesi, ay sonu kdv, fatura kestiğin andan itibaren (tahsilatı yaptın ya da yapmadın diye bakılmadan) 3 ay sonra başlayarak yılda 4 defa karının %15 i peşin vergi, yıl sonunda da karına göre peşin vergilerden geri kalan gelir vergisi, alıp da henüz satamadığın stok maliyeti, reklam-pazarlama maliyetleri, kredi kartlı alışverişlerde bankaya ödenen komisyon, site açacaksan kurulum ve yıllık masrafları, bir de tüm bunları sağlamak için harcadığın ve işinin boyutuna göre kötü gün karşılığı olarak ayırıp harcayamayacağın paranın finansman maliyeti (kredi çektiysen onun faizi, kendi paran ise de işe yatırmayıp menkul kıymet olarak değerlendirseydin sana getireceği gelir. Burada bu elde edemediğin gelir senin maliyetin oluyor) gibi ekstra maliyetlerin olacak. Çok ince düşünürsen, bu işi yapmayıp başka yerde çalışsaydın alacağın maaş da maliyet olarak görülür, çünkü o da senin işçilik maliyetindir. Tüm bunlardan sonra da sana hayatını idame ettirebileceğin, ayrıca tüm bu strese katlanmana değecek kadar para kalmalı.

Malın satın alma fiyatı, nakliye bedeli, gümrükleme ve kdv bedelleri harici maliyetlerin yukarıdaki gibi. Yani maliyetler böyle iken, distribütörünün 2400 liraya sattığı ürünü sen 1400 liraya vermeye kalktığında zarar edip etmediğini iyice hesaplamalısın. (Daha karta taksit de yapman lazım, üstelik bu kaskın sürümü yılda ne kadar?). Yani demem o ki, işe girmeden önce muhasebecinle çok detaylı konuş bence. Bir de fiyatlamaları yaparken, genel ve pazarlama giderlerini de malın maliyetine eklemelisin. Bu da aşağı yukarı smm (satılan malın maliyeti) üzerine en az %30 kar koymanı gerektirir diye düşünüyorum.

Umarım başarılı olursun.
    Merhaba, üşenmeyip bütün detaylara değinmişsin. İlgin ve desteğin için teşekkür ederim. Belirttiğini gibi bütün maliyetleri hesap edip ona göre bir fiyatlandırma yapacağım ancak ben belirttiğim gibi işletme ve pazarlama maliyetlerini elimden geldiği kadar düşük tutarak, kar oranlarını da insaflı boyutta bırakarak ciddi anlamda rekabet edecek fiyatlar verebileceğimi düşünmekteyim. Her üründe bunu yapamayabilirim ancak fark yaratacak ürünlerle tanıtım sağlamaya çalışacağım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:44 ----------

Alıntı mchi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Japonya'da 1982 yılında kurulan ve dünyanın önde gelen kask üreticilerinden biridir.Savaş miğferi anlamına gelen ... kask üretiminden önce japon savaşçılarının miğferlerini üretmiştir. Ortak bir arkadaşımiz var sanirim. Bana önerilmişti bu kask başarili bir ürün. Bu f/p oranini arai de yakalarsan uçarsın
    Evet o marka önemli satış öğelerimden birisi olacak o yönde hedefim var. Dİğer bilinen 2 japon markası konusunda henüz karar verebilmiş değilim çok fazla satıcısı var, fiyat konusunu daha netleştiremedim o firmalarda. Ortak arkadaş konusunu çıkaramadım mesaj atabilirsen sevinirim

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:47 ----------

Alıntı RoofRoof adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun şefim.Umarım dilediğin olur.RevZilla'da ki gibi bide ekipmanların,aksesuarların altına yorum ekleme değerlendirme yeri yap tadından yenmez o zaman.
    Teşekkür ederim, iyi dileklerin için. Evet, belirttiğim gibi site Revzilla konseptinde olacak, videolu tanıtımlar yapmayı, siteye üye kullanıcıların yorum yapabilmesi, hatta resim atabilmesine olanak sağlamak istiyorum açıkcası.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:48 ----------

Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hayirli olur insaallah.
    benim de aklimda mithis bir plan var. dunyada esi ve benzeri yok.
    cok araştırdım. maddi imkanim olsa hic durmam... en azindan patentini alabilsem keske.
    neyse, simdiden bereketli satislar dilerim tekrardan..
    Merhaba, iyi dilekleriniz için teşekkürler. Umarım sizde hedeflerinizi en kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:49 ----------

Alıntı МОТОRCU adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fikrin basit olması lazım. Ucuz, niye? Çünkü pahalı bir dükkan maliyeti yok ve internetten satılıyor. Satın almadan önce deneyebilirsiniz, niye? Çünkü merkezi bir yerde, cadde üstünde olmasa da erişme imkanı var.
    Bende bu yönde bir fikir ile yola çıktım. Bu işi yapan insanlar belki benden daha iyi fiyatlar alıyorlar büyük oranda siparişlerde ancak sahip oldukları dükkan, çalışan ve diğer maliyetler ciddi boyutlarda. Aldıkları risk oranına görede kar hedefliyorlar, dolayısıyla fiyatlar uçuk boyutlara gelebiliyor. Belirttiğiniz gibi benim maliyetlerim belki onların 10'da 1'i düzeyinde olacak.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:56 ----------

Alıntı erreguay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Girişimciliğini tebrik ederim.
    Bu gibi işlere girmek isteyen herkese (herhangi bir ticarethane açmak isteyen herkese) tavsiyem şudur.
    Açmak istediğiniz iş ile ilgili bir firmada çalışın ordaki iyi kötü şeyleri tecrübe edin. Bunu açtığınız kendi yerinizde de yapabilirsiniz ama o zaman yanlış bi şeyde zarar direk size yazar.
    Aksesuar mağazası için iyi araştırmak lazım. Yanlış alınan bi ürün senelerce rafta kalır ve sermayeyi bağlar. Özellikle kasklar. Burda bile rafta 1 sene beklemiş kaskı alma eskimiş diyen insanlar var (doğru saklama koşullarında bazı firmalar 5 sene raf ömrü veriyo)
    Tekrar hayırlı olsun ama inşallah piyasada bu gözlemlediğin daralma sana da zarar vermez.
    Merhaba, iyi dileğin ve fikirlerin için teşekkürler. Belirttiğin gibi dikkat etmem gereken hususlar var ancak illaki başıma olumsuz şeyler gelecek. Amerikan firmaları gibi sezon sonunda aldığım ürünler satılmaz ise direk maliyet düzeyine çekip satma niyetindeyim. Böylece mağaza ve ürünleri daha hareketli tutabilirim

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:58 ----------

Alıntı erenedip adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hayırlı olsun. Eğer mağaza açarsanız sizden ricam; ileride tutrsa inşallah gelen müşterilere ne olursa olsun tepeden bakmayın. Bu motosiklet mağzalarının en büyük sıkıntısı bu malesef. Giriyorsunuz herkes bi kasıntı bi artis. Tok satıcı modunda. Sizin öyle olmayacağınızı tahmin ediyorum zaten ancak söyliyeyim dedim
    Merhaba, haklısınız bende çok yaşadım o durumu bir şey bakmak için gittiğimde. Tok satıcı modunda bana göre bir sıkıntı yok ancak ilgisizlik veya müşteriyi daraltmak kötü bir şey. Müşteri iyi niyetle yanaştığı sürece bende elimden geldiği kadar destek vermeye çalışacağım.

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)