Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

Bugün İzmir Ankara yolculuğumda geçirdiğim kaza

Motovento
    REKLAM ALANI
    uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    5-6 ay önce arkadaşımın zx10r motosikletiyle aynısı başıma gelmişti​ ama düşmedim bariyerlere çarpıyordum.

250-260kmh küsur bir hizla giderken 50 metre önümden 2005 model ford transit sol şeride girdi. O an, ön arka iki frenede nasıl abandim bilmiyorum. ABS olmasaydı şuan burada bunları yazıyor olmayacaktım.

Büyük bir titreşimle, takir tukur seslerle durdu motosiklet. Arabanın yanına yaklaşıp motosikletin üstünden cama yumruk attığımı hatırlıyorum. Cami açtığında "öldürüyordun lan beni" diye bağırmıştım. Adrenalinin etkisi altında bağırmamla motorun 7-8k devir sesi bağırmamın yanında sessiz kalmıştı.

O anı anlatmaya kelimeler yetmez bende yaşayan bilir diyorum.

Ondan sonrası, sağa çekip motordan indim. Yok böyle bir titreme. tüm vücudum çin malı cg125ler gibi titriyordu. 30 dakika kendime gelemedim.

Sizi en iyi anlayanlardan biriyim. Ciddi birşey olmaması çok sevindirici. Çok büyük geçmiş olsun.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Salurbey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Streettriple 765

Motosikleti
    pulsar 200NS
    ALLAH korumuş, çok geçmiş olsun, ülkemizde araba süren "dingillerin" azalması dileğiyle. Bunun cezası vuran şahıs için ağır olmalıydı, tutanak falan bilmem ama keşke polis çağırsaydınız ve tutanağı polis tutsaydı. En azından herşeyi daha da garanti altına almış olurdunuz ve karşı taraf üzerine ceza da yeseydi.

inshroud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Geçmiş olsun dilekleriniz ve yorumlarınız için tekrar teşekkür ederim. Elimden geldiğince mesajlarınızı cevaplamaya çalışacağım.

Alıntı chetaq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Az önce Youtube'daki videonun altına yazdığım yorumu burada da paylaşayım.

Öncelikle geçmiş olsun.

Video'da 0:24 'te bahsettiğin sorun için şu programı bir dene istersen; http://grauonline.de/cms2/?page_id=5 (Bildiğim kadarıyla demo program bozuk videonun ilk %50'lik bölümünü düzeltiyor, full versiyonu ise tamamını)

Ayrıca video bölümlerinin bilgilerinin kopyala/yapıştır/sil işlemlerini yapmak için ücretsiz HxD Hex Editörü'nü kullanabilirsin https://mh-nexus.de/en/hxd/

Umarım işe yarar.
    SD karttaki sorun, içerisinde okunamayan dosya bulunmamasından çok bilgisayarda hiç görünmemesiydi. Yani dosya sisteminde değil de kartın kendisinde bir sorun olmuş. GetDataBack ve benzeri birkaç programa okutmayı denedim ama ne yazık ki kart kesinlikle okunmayı reddetti. Biçimlendirme yapmak istesem onu bile yapamıyorum yani. Tavsiyeniz için teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:12 ----------

Alıntı DusenAdam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sayın @inshroud, geçmiş olsun, ekipman gitmiş ama o ekipman olmasaydı nelerin gideceğini aklı başında her motosiklet sürücüsü biliyor. Olanı biteni de videoda çok güzel anlatmışsınız. Allah tekrarını yaşatmasın, keyifli sürüşleriniz olsun inşallah. Bu tür kazalar her an her motosiklet sürücüsü için ihtimal dahilinde; onun için önce tedbir, sonra tevekkül... Tekrar geçmiş olsun.
    Parçalanan ekipman için verdiğim her kuruş helal olsun valla. Bunlar olmadan aynı kazayı yaptığımı tahayyül dahi edemiyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:14 ----------

Alıntı Akhunturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun arkadaşım.
    Çektiğin video güzel olmuş, iyi olmuş.. Bizim milletimiz görmeden anlamaz.
    Bir ekipmanı bile eksik olan birileri izlerse ders çıkartır...
    Teşekkür ederim. Videoyu çekmemin en büyük amacı buydu. Bir dostumuzun bile bu konuya dikkatini çekmiş olsak faydalıdır.
    DusenAdam bunu beğendi.
    Evrim her zaman dört ayaktan iki ayağa doğru olmuştur...

eminkurtoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Hypermotard 821
    geçmiş olsun kardeş

inshroud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı DreamTheater adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok geçmiş olsun, düşük tabir ettiğimiz aslında maks hızımız olması gerekn hızda olan bir kazadan çok iyi kurtulmuşsunuz, şansınız hızın düşük olması ve bir yere çarpmamanız....

aklınızda bulunsun, oto yolda giderken mesela 3 şerit gidişli yolda, 110 gidiyorsunuz, sağınızda solunuzda sizle aynı hızda giden araç bırakmamaya çalışın, ya öne geçip uzaklaşacaksınız yada geride kalacaksınız, arabaların yanında sürekli seyir yapılmaz, bunu sakın unutmayın, sizi görmezler, hiç şoföre kızmayın, elbette aynaya bakacak geçişlerde ama görmeme görsede algılamama ihtimali çok yüksetir...

Algıda seçicilik, bunu araştırın, genelde araba sürenler dikkatlerini neye odaklar, ne yönden geldiği önemsiz, genelde başka araçlara etraftaki engellere vs. MOTORSİKLETE değil, şartlı algı, yani arabayı süren genelde bunu algılamaya şartlanmıştır, motorsikletli gözünün öünde bile olsa çoğu zaman beyin algılamaz, bunu biraz araştırın, motor kazalarının çoğunda bu etkende vardır....

arabalarla yan yana seyir yapmayın, ya geçin uzaklaşın ya geri kalın, buda bir kuraldırama pek laf edilmez, ayrıca uzun yol vs. diyince hoplayan bir kesim var, hani her motorla uzun yolda karayolunda gidilmez diyince hoplayanlar, motor gider ama uygun değildir, sapla samanı karıştıranlar yani, ufak hacimli son hızı düşük, 120 de biten motorlar çıktın otobana, basman gerekti kaçacaksın, yok güç, arabayı geçemedin güm, birazda bunu düşünün, özellikle ufak motorlar uzun yollara çıkanlar....

araba süren sizi çoğu zaman görmez, görsede algılamaz, bakar kör durumu, bunu ASLA unutmayın, araba le yan yana aynı hızda gitmeyin, yas basıp uzklşın yada geride kalın takip mesafesini koruyun, bunu alışkanlık yapın, sesli ve görsel uyarıda bulunun, sizi görsün adam, bunu da alışkanlık yapın...

şehir içinde yanyana gitmeyin demiyorum, buna çoğu zaman mecbursunuz ama hızınız adam gibi kullnan biriyseniz zaten düşük olur, sesli görsel uyarı ile temkinli gidersiniz, risk azalır, asıl dediğim uzun yolad ve hız yüksekken, adam 6-7 saattir araba sürüyordur, artık robotize olmuştur, başka alemlerdedir mesela birşey düşünüyordur, arabayı otomatik sürer, çoğu sürücü ne demek istediğimi anlayacaktır, arabayı kullanırsınız birden farkına varırsnızki dakikalardır başk alemdesiniz, o geçen dakikalarda arabayı nasıl sürdüğünüzü ne olduğunu hatırlamazsınız bile, uzun yolda çoğu araç sürenin başına gelmiştir, işte bu anlarda motorsiklet falan görmez gözünüz, ne ayna ne sinyal kar etmez, beyin oto modda yola ve diğer arabalarla engellere kilitlenmiştir, siz bu tarama listesinde dğilsiniz, bunu sakın unutmayın arkadaşlar....

algıda seçicilikle ilgili you tube da motorsiklet le ilgili videoları aratın ve izleyin...

motorsikletler karayolunda görünmez araçlardır, bunuda sakın unutmayın....
    Sürekli olarak bilincinde olduğum bir konu ama bu kez sanki önüne geçemeyeceğim bir durum oldu. Açıkçası görünmediğimin farkında, kendimi riske atmadan, gerekli aralığı bırakarak, nispeten yavaş giden araçları sollamaktı yaptığım fakat o kadar ani bir şekilde direksiyonu kırıp çarptı ki araç, yani burada ben olmasaydım, hiç kimse olmasaydı, bir kaza olmasaydı da çıkılması sakıncalı olacak, hatta beli arabayı drifte düşürecek bir hızla sol şeride çıkmaya karar verdi.

Görünmüyoruz ama buna rağmen bizi görüp çarpıyorlar diyeceğim neredeyse

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:19 ----------

Alıntı Salurbey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motora binerken olabildiğince etrafımda boş güvenli bir dairesel alan yaratmaya çalışıyorum. Kazalar olurken en çok düştüğümüz hata "olayların olması gereken şekilde gerçekleşeceğini beklemek". Örneğin o arabanın bizi görecegini ve ani bir sola geçiş yapmayacağını düşünüyoruz. Genelde öylede oluyor,sorun beklemediğimiz şekilde davrananlar. Bu yüzden motor binicileri "septik,şüpheci" moda giriyor. Bu araba ya önüme atlarsa,burdan yaya çıkarsa, kırmızı yanıyor ama ya bu kamyon ona rağmen ışıkta beklemezse... Böyle sürünce çok daha fazla kurtarma ihtimalimiz oluyor fakat bazı anlar bu disiplin ve sürüşten sıkılıp akışına bırakıyoruz,ne oluyorsa o anlarda oluyor maalesef. Bu gibi durumlarda her zaman hazırlıklı olmak adına full ekipman çıkıyoruz. En sonunda adı üstünde "kaza",herşeyi yıllarca doğru yapsak bile başka birinin hatası sonucunda başımıza gelebiliyor. Allah hepimizi korusun.
    Aynen öyle. Öngörülemeyecek kadar saçma durumlar ne yazık ki başa geliyor. Aslında tam olarak ben de bu "güvenlik balonu"nu oluşturuyorum, hatta çok sık başıma gelir bu görünmediğim için ya da dikiz aynasına bakmadığı için aniden sola çıkanlar fakat şu güvenlik balonu sağolsun, her zaman fren yapıp geride kalmak, gaz açıp önüne kaçmak gibi manevralarla kendimi güvenli bölgede tutarım (kontrayla sağa veya sola kaçma işini eskiden yapabilirdim fakat bünyeye bir ağırlık geldikten sonra kıvraklığımı ve kontradan sonra ikinci bir tehlikeye karşı tepki verip veremeyeceğimi bilmediğimden bu yola başvurmuyorum artık, korkuyorum). Şüphecilik iyidir. Araba kullanırken bile olabilecek senaryoları sürekli kontrol etmekten yavru ceylan gibi oluyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:27 ----------

Alıntı Salurbey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bir öneri olarak yazıyorum,mutlaka aklınıza gelmiştir ama , izmir'de motomax vardı,eğer fatura bulamazsanız eş dosttan, onlara ve diğer motor aksesuarları satan mağazalardan rica etmeyi deneyin,bir şans.Ben motoru almadan önce bu tarz kazalar sonucu faturaların istendiğini bildiğim için ( araştırmıştım umarım kullanmama gerek kalmaz ) hepsini bir dosya içinde itinalı olarak saklıyorum ,garanti içinde gerekli oluyor.

Bu forumu okuyan ve motor işine yeni girecek arkadaşlar varsa faturalarını hem aksesuar hem motor için yapılanl harcamaları düzenli olarak saklasınlar.
    Tavsiye için teşekkür ederim. Videoda söylediğim gibi aslında ihtiyacım var, bir iki yerde de araştırdım ama ne yazık ki ulaşamadım. Kask ve pantolon haricinde zaten mont, eldiven ve ayakkabı yurt dışından alınmış, yıllanmış ekipmanlardı. Türkiye'de satışı olmadığı için bunların faturasını bulmam zor görünüyor ama belki değer kaybı davası açarak bir eksperin bunların değerini hesaplaması gibi bir yola başvurabilirim. Duruma bakacağız artık.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:30 ----------

Alıntı uzay gemisi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    5-6 ay önce arkadaşımın zx10r motosikletiyle aynısı başıma gelmişti​ ama düşmedim bariyerlere çarpıyordum.

250-260kmh küsur bir hizla giderken 50 metre önümden 2005 model ford transit sol şeride girdi. O an, ön arka iki frenede nasıl abandim bilmiyorum. ABS olmasaydı şuan burada bunları yazıyor olmayacaktım.

Büyük bir titreşimle, takir tukur seslerle durdu motosiklet. Arabanın yanına yaklaşıp motosikletin üstünden cama yumruk attığımı hatırlıyorum. Cami açtığında "öldürüyordun lan beni" diye bağırmıştım. Adrenalinin etkisi altında bağırmamla motorun 7-8k devir sesi bağırmamın yanında sessiz kalmıştı.

O anı anlatmaya kelimeler yetmez bende yaşayan bilir diyorum.

Ondan sonrası, sağa çekip motordan indim. Yok böyle bir titreme. tüm vücudum çin malı cg125ler gibi titriyordu. 30 dakika kendime gelemedim.

Sizi en iyi anlayanlardan biriyim. Ciddi birşey olmaması çok sevindirici. Çok büyük geçmiş olsun.
    ABS olmasaydı ben de motoru yanlayıp çarptığım ya da başka bir aracın altına girebilirdim. Ayakta kalmak için gerçekten çok önemli.

O titreme olayını daha önce ben de yaşadım. O hissi de yaşayan bilir. Ek bilgi vereyim ben de madem, o bacakları titretecek kadar çok korku veren kazadan kurtulamaz da kazayı yaparsanız hiç korku morku kalmıyor. Yerde (çok afedersiniz) manda boku gibi kaldım, korku falan, hiçbir şey kalmamıştı

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:35 ----------

Alıntı senolas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ALLAH korumuş, çok geçmiş olsun, ülkemizde araba süren "dingillerin" azalması dileğiyle. Bunun cezası vuran şahıs için ağır olmalıydı, tutanak falan bilmem ama keşke polis çağırsaydınız ve tutanağı polis tutsaydı. En azından herşeyi daha da garanti altına almış olurdunuz ve karşı taraf üzerine ceza da yeseydi.
    Teşekkür ederim, gerçekten Allah korudu. Adam bana çarptığımda ben de çok sinirlenmiştim ama adam salya sümük, bağıra bağıra ağlayınca kötü niyetli bir insan olmadığına inandım, hatta ben adamı ikna etmek zorunda kaldım "bak iyiyim bir şeyim yok tamam" diye. Hatta teyzelerin bana koşa koşa getirdiği suyun yarısını da adama içirdim sakinleşsin diye.
    Evrim her zaman dört ayaktan iki ayağa doğru olmuştur...

Alıntı uzay gemisi adlı üyeden alıntı Mesajı göster

250-260kmh küsur bir hizla giderken 50 metre önümden
    yani sana geçmiş olsun diyorum ama öylesine diyorum işte, 250 ile gidip birde arabayamı kızıyorsun, o araba seni zaten görmez göremez, ben arabayla giderken denk geldiğinde kusura bakma hal hatır sorarım böylelerine, çarpsaydın sadece arabadakilere acırdım, o hız ne kardeşim, git pisste bas, okadar basıp kimseye kızamassın.... suçlu kendinsin...
    chetaq bunu beğendi.

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)