Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

kapitalizmin dünyayı koca bir çöplük haline getirmesi

Motovento
    REKLAM ALANI
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı tigermbz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dünyanın, 15 milyar insanı kaldırabileceği öngörülüyordu eski bir makalede, ancak bu hesap bu günkü ekosistemin devam ettiği varsayılarak yapıldı
    Cok guvenmeyin bu konuda yazilanlara... O kadar cok degisken var ki. Net bir sey soylemek mumkun degil, tum tahminler spekulatif. 20-30 sene sonraki enerji ihtiyaci ve kaynaklari neler olacak, teknoloji ne yonde gelisecek, gittikce artan suyun onemi, ve gittikce onemsizlesen petrolun politik ve ekonomik sonuclari neler olacak vs. gibi guvenilir tahmin yurutulemeyecek onemli parametreler var. "point of no return'u gecti mi dunyadaki insan populasyonu" tartismalari zevkli ama havada hersey.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    TAYFUNBORA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ktm 690 Sm
    İnsanın olduğu yerde güzellikten bahsetmek aslında doğru değil.
    Teknoloji gelişiyor ama ,insan hala o mağaradaki ilkellikten öteye gidemedi.
    Yine varolmak için yok ediyor.Yine yam yam.Yine cinayet ve savaş heryerde.
    Başka hiçbir canlıya saygısı yok.Tüm evren kendi için yaratıldığına inanıyor ve şimdilik yaşayabileceği tek dünya yı yok etmekten başka birşey yapmıyor.
    Doymak bilmeyen açlığımız bir yandan dünyaya sahip olma derdindeyken bir yandanda kullanmayacağımız malların ve bizi gerçekten mutlu etmeyen zevklerin peşine koşmaktan başka bir şey yapmıyor.
    Bize sunulan sanattan spordan müzikten zevk alıyoruz.Beynimize çip takılmadı ama g*tümüze takılmışcasına kontrol ediliyoruz.
    Şiddet ve kötülüğe herkes karşı ama en çok adam öldürülen filmlerden vazgeçmiyoruz.Nasıl yaşadığı değil nasıl göründüğü olan bu dünyada,
    iyi insan kötü insan kavramı ,herkes tarafından kendisi uydurulmuş ırk ve din grupları etrafında çoğaltılmıştır.

sonuç olarak insanoğlu evrende bilinen varolmuş ve görünen o ki olacak en aşağılık mahluk olduğunu kanıtlamıştır.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı bektanist adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu canlılarında bir şekilde doğaya zara vermeleri gerekiyordu.
    Bir ineğin sadece osurarak doğaya bir haftada verdiği zararı insan ömrü boyunca vermiyor.
    Ne kadar tartışsak netice de sen haklı çıkacaksın çünkü suçlu sistem de olsa, başka bir şey de olsa yine insandan çıkıyor.
    Fakat doğanın harika olduğu, ekolojik sistemin kendini yenileyip durumu düzelttiği falan da koca bir yalan.
    İnanmayan bir balıkçıya gidip lüfer istesin.

Doğa kendini tamir falan edemiyor.
    Bir çok canlı türü yok olup gidiyor.
    Eğer yeryüzü iddia edildiği gibi mükemmel tasarlansaydı bunlar olmazdı.

İnsanoğlu türünü tehlikeye atacak bir çok etkene karşı kendini koruyacak araçlar geliştirdi.
    Artık aslan kaplan parçalayacak diye korkmuyoruz.(Gerçi hala var)
    Ama doğa kendisine zarar veren etkenleri ortadan kaldırabiliyor olsaydı insan türünü yok etme ya da azaltmanın bir yolunu mutlaka bulurdu.
    Mesela mikrop veya virüslere karşı tam bir koruma içerisinde değiliz.
    Üretirdi bir virüs sağlam bir temizlik yapardı.
    Zaman zaman oluyor ama düzeni sağlayacak boyutta değil.
    Yaptığımız müdahalelerle iklimi bile değiştirdik.
    Çok değil, 50 sene önce ekilip biçilen tarım ürünlerinin bugün artık yetiştirilemediği dünya yer var ülkemizde.
    Yok elektrik üretecez,yok maden çıkarıcaz derken bir çok bölgenin anasını belledik.
    Denizlerimizde balık bitti.
    İstanbul'da olta atıp çektikleri balığı sandalda pişirip satarlardı şimdi süslü kayıklarda norveçten gelen balığı satıyorlar.
    Akarsularımız bir çok ülkeyi kıskandıracak kadar çok ama alabalığı tarlada üretiyoruz.
    Eskiden bolluktan burun kıvırdığımız palamutu bulmak için 10 tane balıkçı gezdim hemde mevsiminde.
    En son ne zaman yerli nar yediniz?
    Hatırlayan var mı?
    Büyük şehirlerde hava kirliliğinden nefes alamaz olmuşuz.
    Bu nasıl doğa yenilenmesi?
    Japonlar maske ile gezmeye başladılar ki yakında bizde başlarız.
    Japonya gibi her tarafı deniz olan ve rüzgarların alıp götürmesi gereken bir yerde bile insanlar zehir soluyorsa varın iç bölgelerin halini siz düşünün.

Velhasıl ekolojik denge için kıyamet senaryoları üretirken sanki uzakmış gibi gelecekten konuşuyoruz ama etkisi bugün hala mevcut.
    Biz alıştığımız için sanki fal bakıyor gibi anlatıyoruz.

Kısaca doğayı koruması gereken yine biziz.
    Yaptığımız her kötü hareket doğa tarafından anında cezalandırılıyor.
    Ne eski ürünü alabiliyoruz ne tadını.
    Ama yerine başka bir şey ve teknoloji sayesinde bolca koyduğumuz için farkına varamıyoruz.
    bektanist bunu beğendi.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bizim düşündüğümüz şeyi kızılderililer yıllar önce dile getirmiş:

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak"
    hasmet bunu beğendi.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    bugün canım çok sıkıldı ve bir paket çekirdek aldım ve atladım motoruma ve çekirdek yiyecek yer aradım. Büyükçekmece Esenyurt beylikdüzü civar iki saat kadar dolaştım ve sakin kafa dinleyebileceğim bir yer bulamadım :/

son zamanlarda yanlız kalmak istiyorum, o kadar bunaldım ki kafa dinlemeye çok ihtiyacım var ama her yer insan ve araba dolu. insanlar çevresine çok zarar veriyor ve işin kötü yanı da bunu umursamıyorlar hatta çoğu bilincinde bile değil işin.

dünyanın da bir sonu vardır ama biz görebilirmiyiz o mechul.

Nathan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT07
    Selamlar,

Kapitalizmi savunduğumdan değil, eleştirilecek bir dünya tarafı var elbet. Ancak Türkiye'deki doğal güzelliklerin katledilmesini kapitalizmden bilmememek gerek. Doğal güzellikleri korumak insanın içinden gelir, gelmeyen insanlar da kanunlar ile dizginlenir.

Maalesef bizim ülkemizde ise doğal güzellikler vatandaşı bırak çoğu zaman devlet eliyle yok edilir.

Kapitalizm Avrupa'da doğdu, birkaç istisna dışında tüm dünyada kapitalist sistem hüküm sürüyor. Ancak doğal kaynaklara, güzelliklere değer veren ülkeler bir yandan ekonomilerini gözetirken diğer yandan onu korumasını da bilebiliyorlar.
    hasmet bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı Machair adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Google o google...
    Beklentim o yönde zaten, çok uyumlu adımlar atıyorlar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:57 ----------

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Bilimsel olunca, realiteler işin içine girince, "ay insanlar çok fena ayol" tarzı hipi saçmalıklarının gecersizliği gün gibi ortaya çıkıyor.
    Biraz daha "derli toplu" bir yaklaşım beklerdim ama, neyse.
    Yok öyle bir şey. Düzgün yönetildiği iddia edilen, daha doğrusu refah seviyesinin yüksek olduğu ülkelerden 1-2 tanesi hariç hepsi başka halkların "tepesine binerek" bu seviyelere geldiler ve şimdi de benzer şekilde bu diğer halkların sırtında geçiniyorlar, Almanların Endüstri 4.0'a bu kadar yoğunlaşmalarının sebebi de zaten bu "kötü" işgücüne olan bağlılıklarından kurtulmaya çalışıyorlar.

Eskiden ben de "Venus project" kafasında hayaller kurardım, insanlık aslında default olarak iyidir işte sonra kötü eğitim sistemleri onlar bunlar falan filan kirletilmektedir. İyi de ilk kiri kim çıkarttı uzaydan mı geldi?
    Hayır, insanlık kendi günlük çıkarları için tüm çevresini, tüm muhtemel kaynakları ve yeri geldiğinde kendi içindeki rakipleri de yok edecek bir canlıdır, gezegenin virüsüdür."ayollu hippi saçmalığı" gibi yaklaşımların olmayacaksa uzun uzadıya tartışabiliriz.
    Quad87 bunu beğendi.

Macit250 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar
    Sonra dünya yok oluyor, bazısı kıyamet günü diyor. Sonra yeni gezegenlerde yeni ırklar üretiliyor. Sonrası malum kobay faresi gibi clonelayıp clonlayıp salıyorlar bizi ortalığa. Hepsi bir deneyin, sonucunun çözümlemesini ararken uydurulmuş safsatalar.dinle felan iyice yoğurmuşlar miss korku korku. Milyarlarca galaksi trilyarca gezegenin sadece bizim için yaratıldığına inanıp duruyoruz. Ateist felan değilim. Sadece çok film izliyorum
    dovahhkin bunu beğendi.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eskiden ben de "Venus project" kafasında hayaller kurardım, insanlık aslında default olarak iyidir işte sonra kötü eğitim sistemleri onlar bunlar falan filan kirletilmektedir. İyi de ilk kiri kim çıkarttı uzaydan mı geldi?
    Hayır, insanlık kendi günlük çıkarları için tüm çevresini, tüm muhtemel kaynakları ve yeri geldiğinde kendi içindeki rakipleri de yok edecek bir canlıdır, gezegenin virüsüdür."ayollu hippi saçmalığı" gibi yaklaşımların olmayacaksa uzun uzadıya tartışabiliriz.
    Mesele sudur: Modern insanlik cevresiyle surdurulebilir bir yasam saglayabilir mi? Bence evet. Pratik engeller mutlaka var. Eger hayirsa cozum nedir? Keselim mi insanlari? Hadim mi edelim? Nedir?

Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Doğa kendini tamir falan edemiyor.
    Bir çok canlı türü yok olup gidiyor.
    Eğer yeryüzü iddia edildiği gibi mükemmel tasarlansaydı bunlar olmazdı.
    Insaf. Meksika korfezindeki BP faciasindan sonraki toparlanmanin hizina hic bir bilimsel tahmin ulasamadi. Dunyada milyarlarca canli tuketiyor ve diski birakiyor ortama. Ona ragmen her taraf tertemiz. "Mükemmel" kelimesini "ütopya" ile karistirdiniz galiba. ihtiyarlik iste

Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bizim düşündüğümüz şeyi kızılderililer yıllar önce dile getirmiş:

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak"
    Kizilderililer kitabini yazmis doga ile yasamanin. Gunumuz populasyonunun onlarin yaklasimi ile devami surdurebilir olarak mumkun degil, ama okuyunca saygi duymamak da mumkun degil. Herifler tarima bile karsi... Toprak ve arazi sahip olunamaz olarak goruluyor vs. Cok ilginc.

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı
    Ama doğa kendisine zarar veren etkenleri ortadan kaldırabiliyor olsaydı insan türünü yok etme ya da azaltmanın bir yolunu mutlaka bulurdu.
    tütün diye bir şey çıkardı aslında ortaya
    virüsler de gittikçe kendini geliştiriyor
    çok eskiden grip virüsünün bir noktadan sonra engellenemeyeceğine ilişkin bir şeyler okumuştum, şimdiki görüş nedir bilemiyorum ama günümüzde oldukça ölümcül grip vakalarına denk geliyoruz ki belki de yerinde bir öngörüydü
    bunun yanında insan kendini de yok etmeye meyilli
    onca savaş olmasa bu gün atıyorum belki 50 milyardı nüfus (vicdanen rahatsızım bunu yazmaktan)

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı
    o kadar cok degisken var ki. Net bir sey soylemek mumkun degil, tum tahminler spekulatif.
    suyu bir şekilde damıtırız, hem kaybolmaz; basit bileşik zira
    artan tüketimle, bitkilerin, canlılığı besleyen mineralleri tüketmesi, zararlı atıkların toprağa etki etmeye başlaması ve buna bağlı olarak bitki türlerinin yok olmaya yüz tutmasıyla, olaylar canlıların yeni ortama adapte olamayacağı hızda cereyan ederse veya canlı metabolizmanın devam edemeyeceği bir hal alırsa, henüz yeni türler evrimleşmeden canlı hayatın sonu gelebilir

---
    petrol doğal bir oluşum ve bakteriler tarafından parçalandığını keşfetmişlerdi yakın zamanda
    muhtemeldir, meksika körfezi olayını bu bakterilerden habersiz tahminlerle değerlendirmeye kalktılar
    COQ bunu beğendi.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı tigermbz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tütün diye bir şey çıkardı aslında ortaya
    virüsler de gittikçe kendini geliştiriyor
    çok eskiden grip virüsünün bir noktadan sonra engellenemeyeceğine ilişkin bir şeyler okumuştum, şimdiki görüş nedir bilemiyorum ama günümüzde oldukça ölümcül grip vakalarına denk geliyoruz ki belki de yerinde bir öngörüydü
    bunun yanında insan kendini de yok etmeye meyilli
    onca savaş olmasa bu gün atıyorum belki 50 milyardı nüfus (vicdanen rahatsızım bunu yazmaktan)

suyu bir şekilde damıtırız, hem kaybolmaz; basit bileşik zira
    artan tüketimle, bitkilerin, canlılığı besleyen mineralleri tüketmesi, zararlı atıkların toprağa etki etmeye başlaması ve buna bağlı olarak bitki türlerinin yok olmaya yüz tutmasıyla, olaylar canlıların yeni ortama adapte olamayacağı hızda cereyan ederse veya canlı metabolizmanın devam edemeyeceği bir hal alırsa, henüz yeni türler evrimleşmeden canlı hayatın sonu gelebilir

---
    petrol doğal bir oluşum ve bakteriler tarafından parçalandığını keşfetmişlerdi yakın zamanda
    muhtemeldir, meksika körfezi olayını bu bakterilerden habersiz tahminlerle değerlendirmeye kalktılar
    Bahsettiklerinizin her biri basli basina bi arastirma konusu. Eksik bilgiyle yanlis yorum yapmak cok kolay oldugu icin bir sey demek zor. Isteyen de arastirir ogrenir zaten.

Antibiyotik direnci artiyor bakterilerin. Oyle olunca ise yarayan antibiyotik kalmayabilir ve bu ciddi bir sorun.

"Su bir sekilde damitilir" ama pahali olur. Coook pahali olur. Deniz suyundan su elde edene kadar coook kan akar. Emin olun.

İnsan nüfusu 4 milyardı
    Şimdi 8 milyar
    Neden arttı bu nüfus?
    İnsanlığa faydası olacak! hangi gerekçeyle?

sezgingulmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni GT170 / Mondial RX3İ EVO
    komplo teorisyenlerin göre 250 milyon yıl once bir medeniyet dünyayı sömürerek mahvetmiş ve dünya intikamını almış. yani sen korkma insanoğlu kırılgandır kafamıza düşecek bir taşa bakıyoruz ama dünya hep burada yaşam hep burada. şu koca evrende sineğin boku kadar değeri olmayan bir gezegende bizim esamemiz okunmaz. zamanı gelince doğa bize hesabını soracaktır.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mesele sudur: Modern insanlik cevresiyle surdurulebilir bir yasam saglayabilir mi? Bence evet. Pratik engeller mutlaka var. Eger hayirsa cozum nedir? Keselim mi insanlari? Hadim mi edelim? Nedir?
    Mesele o değil. Elbette insanlık bugün ulaştığı teknoloji ile sürdürülebilir bir yaşam sağlayabilir. Ben teknik imkansızlıklardan bahsetmedim ki.
    Bugün elimizde bu teknoloji olduğu halde neden sürdürülebilir yaşamlar sürmüyoruz? Cevabı da benim söylemime ışık tutuyor işte.
    Hayırsa keselim insanları falan demedim, ben burada çözüm sunmakla mükellef değilim, tespitte bulunuyorum. İnsan ırkı xyz herhangi bir yerleşim birimine ulaştığında orayı yok edecek bir tür. O yüzden bu dünyanın da sonu Skynet gibi bir yapay zeka ile gelecek diyorum. Bu benim beklentim, düzelsek insan gibi insan olsak :p ne ala elbette, ama olmayacağını düşünüyorum.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bugün canım çok sıkıldı ve bir paket çekirdek aldım ve atladım motoruma ve çekirdek yiyecek yer aradım. Büyükçekmece Esenyurt beylikdüzü civar iki saat kadar dolaştım ve sakin kafa dinleyebileceğim bir yer bulamadım :/

son zamanlarda yanlız kalmak istiyorum, o kadar bunaldım ki kafa dinlemeye çok ihtiyacım var ama her yer insan ve araba dolu. insanlar çevresine çok zarar veriyor ve işin kötü yanı da bunu umursamıyorlar hatta çoğu bilincinde bile değil işin.

dünyanın da bir sonu vardır ama biz görebilirmiyiz o mechul.
    Guzel bir nokta, ama genellemek yanlis. Bunu yazdigim yerin yarim saat cevresinde, icinde gol olan uc tane buyuk park var... Degil motor sesi, insan sesi duymak mumkun degil... Zaten batili ulkeler mutlaka sehir icine buyuk parklar yaparlar. Bakar misiniz buraya:

NY'in gobegi burasi. Gozumle bir saat park ucretinin $24 oldugu yer gordum, 15 sene once... 1873'te kurulmus park. 150 yil gecmis, kimse "yahu burada arazi cok degerli, bari birazini satip zengin olalim" dememis...

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)