Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Ekonomiden anlayanlar içeri:)

Motovento
    REKLAM ALANI
    sbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki v-strom DL650 XT
    Alıntı Mr.Yldrmdmr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ekonomist değilim ama bu işin mantık yönü var. Konuyu elektrikli bisiklet ve cub olarak 2 ayıracak olursak;
    Elektrikli bisiklet Artıları;
    Vergiden, sigortadan, plakadan, ruhsattan kurtulmuş olursun
    Yükselen benzin fiyatlarının ardından gayet iyi bir alternatif.
    Yenge varmış bence ikinizde kullanabilirsiniz.

Elektrikli bisiklet Eksileri;
    Yokuş çıkıcam dediniz 2 kişi zannetmiyorum
    En ufak bir aküsünde bile sorun çıksa bütük aküleri tekrar yenilemeniz gerek.
    Artık 2 çeşit elektrikli bisiklet oldu plaka gerektiren/gerektirmeyen. Plaka gerektirmeyenler güçsüz size hiç gitmez. Diğerine de o kadar para verilmez.

Cub motosiklet Artıları;
    örn:https://www.sahibinden.com/ilan/vasi...59337513/detay
    Yukarıda ki gibi bir motosiklet aldığınızda vergiden muafsınız
    2. el plaka masrafı yoktur.
    yakıt yönünden gayet tasarruflu 1 depo benzinle sadece dediğiniz mesafede yolu 1 ay geçine bilirsiniz.
    yokuş çıkıcaksanız size scooter gitmez. bu motosiklette en azından yarı oto olduğu için 1. viteste gayet rahat 2 kişi çıkabilir.
    kıvrak şehir içinde de rahatlıkla kullanabilirsiniz

Cub motosiklet eksileri;
    temiz kullanmadığınız takdirde bozulması erken olacak bir motosiklet.
    2 yıldan erken satmaya kalkarsanız kendini amorti etmeyeceği için zarara sokabilir.
    İstanbul servis ağı nedir bilemem ama kuba motor düşünüyorsan iyice bir araştır derim

Benim düşüncelerim bu yönde. 2. el 2.000 2.500 civarı temiz hor kullanılmamış bir cub motosiklet sizin işinizi hayli hayli görür.
    Hem ekonomi hemde tasarruf adına düşünebilirsiniz bence.
    Saygılarımla iyi günler.
    kuba yı neden ıyıce arastır dedin. problemli motor mu? cub alırsam kuba alternatıfler arasındaydı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:41 ----------

Alıntı sven adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    reçeteyi yazıyorum:
    http://www.hepsiburada.com/salcano-assos-50-x7-26-dag-bisikleti-p-SPORSALX750-K15
    http://www.hepsiburada.com/salcano-i...p-SPORSAL23057

artıları:
    g.t-göbek gider
    spor yapmış olursun
    trafik, kaldırım vs. seni durdurmaz
    bu donanımlara sahip bir bisikleti istediğin zaman elinden çıkarabilirsin
    bunu bizim yolda 1 ay kullansam götü göbeği bırak bir deri bir kemik kalırım bisikleti kafadan eledim.
    TRANSALP XL700

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Alıntı EmreKocyigit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Elektrikli artık ruhsat plaka sigorta istiyor
    Belli bir güce kadar ruhsat plaka şart değil ama sanırım sigorta mecburi oldu. Trafik kazalarında karşı tarafın hasarını karşılamak için gerekiyor. Dolayısıyla motorun ederinden yüksek rakamlar da çıkabilir. Bir sormak lazım.

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    Eşinizle biniceksiniz, hergün işe git gel size tavsiyem spacy almanız. İkinci el paketten çıkmış, kazalı filan alın binin. En kıyağı. Bende crf mi sattım nişanlımla hergün işe git gel yapıyorum ekonomik durumlar yüzünden en mantıklı bana spacy geldi.

TIGERSHARK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı RODWIN250R adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bisiklete bin daha çabuk gidersin ve yorulmazsın

Oda olabilir ama hiç yorulmuyorum o kadar alıştım ki 6km yol bana 2 km miş gibi geliyor
    RODWIN250R bunu beğendi.

weirdo1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda pcx125
    Koyacak yer sikintisi yoksa, Eldekini kullanmak daha mantıklı ve ekonomik bir çözüm olur.
    Durdugu yerde eskiyecegine işinizi görür. Unutmayın mal size hizmet etmesi gerekiyor siz ona değil.
    GP500-1st bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Mobylette Bionik 52
    hocam al bir snappy rahat et

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Ben ayda 1000 km yapiyorum cub ile
    100 km 2 ltbenzin yakar
    Benzini koklar ariza çıkarmaz parcasi ucuz
    Gecen zincir disli lastik ön arka balata değiştirdim 320 tl
    2 sene masraf istemez
    Tavsiye ederim
    Ben 1200 tl ye almıştım 2.5 yilda parasini çıkardı
    Ha ben alip turşusu cikana kadar kullanayim dersen
    Sıfır cbf veya ybr al 10 yil kullan kafan rahat olsun
    Elektrikli işine girme

Motosikleti
    R25
    Senin ilacın bajaj boxer hocam tam ş içi motoru yakıtıda az seni üzmez

Motosikleti
    cıks
    bisiklet olmaz 4 km lik sürüşten sonra karnın acıkır yemek yesen zarar edersin
    en iyisi yamahanın cubları crypton iyi gibi

BigLion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio xevo 250 ve Yamaha Tracer 700
    Ekonomi deyince ilk bisiklet akla gelir ki benim hayalim bir yarış bisikleti ile işe gidip gelmek ama mesafe çok, tavsiyem yokuş yoksa trafik müsaitse kesinlikle bisiklet 4 km birşey değil, hem ekonomik hem sağlıklı.

Alıntı sbr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kuba yı neden ıyıce arastır dedin. problemli motor mu? cub alırsam kuba alternatıfler arasındaydı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:41 ----------

bunu bizim yolda 1 ay kullansam götü göbeği bırak bir deri bir kemik kalırım bisikleti kafadan eledim.
    Kuba servislerini araştırın demiştim. Yoksa Kuba kee100 yakın bir arkadaşımda var o kadar düşük yakıt tüketimi var ki 330 ml'lik bir şişeye benzin koymuş koltuğun altında duruyordu bu nedir diye sordum "Abi dağda bile benzinsiz kalsam bu kadar yakıtla beni en yakın istasyona götürür" derdi.
    Velhasıl kelam bence de bir kuba kee100, rks jaguar, mondial snappy sizin işinizi görmeye yetecektir. 2. el canı çıkmış japon almanızı tavsiye etmem ama bir ihtimal belki olur ya kış ayından kaynaklı satamıyordur elinde kalan Honda wing go varsa ömürlük olacaktır sizin gibi birisine

Motosikleti
    Suzuki v-strom DL650 XT
    Alıntı Mr.Yldrmdmr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kuba servislerini araştırın demiştim. Yoksa Kuba kee100 yakın bir arkadaşımda var o kadar düşük yakıt tüketimi var ki 330 ml'lik bir şişeye benzin koymuş koltuğun altında duruyordu bu nedir diye sordum "Abi dağda bile benzinsiz kalsam bu kadar yakıtla beni en yakın istasyona götürür" derdi.
    Velhasıl kelam bence de bir kuba kee100, rks jaguar, mondial snappy sizin işinizi görmeye yetecektir. 2. el canı çıkmış japon almanızı tavsiye etmem ama bir ihtimal belki olur ya kış ayından kaynaklı satamıyordur elinde kalan Honda wing go varsa ömürlük olacaktır sizin gibi birisine
    anladım dostum sagolasın.
    TRANSALP XL700

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Zaten hali hazırda bir motor var, sigortası ve mtv si ödeniyor. Aman aman çok yakan bir model de değil bildiğim kadarıyla.

Teknik verilerinde 4-4,2 lt yaktığı yazıyor, 4 km yolu 1 tl ile gider, 1 tl ile dönersiniz ortalama. Ekstradan motor, bakım, mtv, sigorta masrafına gerek yok. Hazırda olan motorun 7-8 litreler yaksaydı düşünülebilirdi.

Ayrıca MT yi yatırmanız da mantıklı değil, gezmesi daha iyi. Yoksa ona da akü masrafı çıkar, binmesenizde sezonda yağını değiştirmek gerekir. Hatta uzun süre doğru koşullarda yatmayan motor karıncalanma da yapmaya başlar, hareketsiz kalan teker ve rulman bilyaları, zincir dişli vs de cabası.

Motosikleti
    Suzuki v-strom DL650 XT
    Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zaten hali hazırda bir motor var, sigortası ve mtv si ödeniyor. Aman aman çok yakan bir model de değil bildiğim kadarıyla.

Teknik verilerinde 4-4,2 lt yaktığı yazıyor, 4 km yolu 1 tl ile gider, 1 tl ile dönersiniz ortalama. Ekstradan motor, bakım, mtv, sigorta masrafına gerek yok. Hazırda olan motorun 7-8 litreler yaksaydı düşünülebilirdi.

Ayrıca MT yi yatırmanız da mantıklı değil, gezmesi daha iyi. Yoksa ona da akü masrafı çıkar, binmesenizde sezonda yağını değiştirmek gerekir. Hatta uzun süre doğru koşullarda yatmayan motor karıncalanma da yapmaya başlar, hareketsiz kalan teker ve rulman bilyaları, zincir dişli vs de cabası.
    motoru yatırmıyorum haftasonları kullanıyorum. hafta içi de bir gün mutlaka kullanırım. ama maalesef ki son ölçümümde 7litre yakmış. şehiriçi ortalama 6,5 litre yakıyor. yani sağda solda yazdıkları gibi düşük tuketımlı bır motor değil. ben 4km lik yol için daha motor ısınmadan kontak kapatıp inmek istemiyorum. motora acıyorum yani.
    TRANSALP XL700

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    motoru yatırmıyorum haftasonları kullanıyorum. hafta içi de bir gün mutlaka kullanırım. ama maalesef ki son ölçümümde 7litre yakmış. şehiriçi ortalama 6,5 litre yakıyor. yani sağda solda yazdıkları gibi düşük tuketımlı bır motor değil. ben 4km lik yol için daha motor ısınmadan kontak kapatıp inmek istemiyorum. motora acıyorum yani.
    Bir yanlışlık olmalı, ya da çok yüksek devirli kullanıyorsun motoru. Yok eğer doğru ise motoru değiştir bence, yazık ya hu
    sbr bunu beğendi.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Yamaha Crypton diyorum...
    3 sene 35000 km ,sıfır masrafla ,100km 2 litre yakıtla kullandım.
    Sattığımda daha motor yeni açılmıştı

Motosikleti
    Suzuki v-strom DL650 XT
    Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir yanlışlık olmalı, ya da çok yüksek devirli kullanıyorsun motoru. Yok eğer doğru ise motoru değiştir bence, yazık ya hu
    aşırı yüksek devirde kullanmıyorum ama ekonomik olsun diye de kasmıyorum. ortalama bir kullanım var. uzun yolda 4,5litreye kadar dusuyor ama şehir içi 6-7 litre arası oynuyor. çok seviyorum be kıyamam değiştirmeye

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:43 ----------

Alıntı kaanparay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yamaha Crypton diyorum...
    3 sene 35000 km ,sıfır masrafla ,100km 2 litre yakıtla kullandım.
    Sattığımda daha motor yeni açılmıştı
    japon cublar almış başını gitmiş. alınır gibi değil. 10-12 senelik japon cub parasına sıfır tvs neo veriyorlar ki japondan eksik kalır yanı yok.
    TRANSALP XL700

hasangazili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    Ekonomi ve 4 km için ayrı bir motor aynı cümle içinde olmadı kaptan. Yeni alacağın motosiklet 100 km de iki litre yaksa senin motorda tahminen 5 litre yaksa yüz kilometrede 3 litre karın var tamam? Günlük 8 km tatillerde de alışveriş felan yine 8 km yol gitsen. 30*8=240 km yol yapacaksın tamam? 240 km'de 7,2 litre benzin tasarruf etmiş olursun. Benzin 6 liraya çıkar yakında 7,2*6=43,2 TL aylık kâr ediyorsun. 43,2*12= 518 TL yakıttan tasarruf edeceksin bir yılda. Peki yeni motorun trafik sigortası ve vergisi toplam kaç tl? Onuda siz hesaplayın artık
    Olcay Avşar bunu beğendi.

Motosikleti
    Keşke İnazuma olsa
    Ekonomiden anlayanlar içeri diye yazınca ben de makroekeonomik para politikaları hakkında birşey konuşulacak zannederek içeri girdim. Olay bildiğin aile bütçesiymiş.

merhaba dostlar, bir konu hakkında fikrinizi almak istedim. Her gün işe gitmek için eşimle beraber minibüse binip 1,90x2=3,80TL para verip 4 km yol gidiyorum.aynı yolun dönüşünü de düşünürsek 3,80x2=7,60 TL ucret ödüyorum. sadece zamandan kazanmak ve mınıbus kalabalıgının çilesini çekmemek için benim için ekonomik olacak küçük bir motor almak istiyorum(aynı zamanda yamaha MT-03 sahibiyim fakat 4km yol için hergün çalıştırıp motoru da yormak ıstemıyorum.).
    ikinci el cub motorlarla elektrikli motorlar arasında kaldım. sizce hangisi mantıklı? cub motor alsam ruhsat plaka sigorta masrafı olacak. fakat işe gidip gelme haricinde sağa sola gıtmeye de kullanabılırım. elektrikli motor alsam evrak sıkıntısı olmayacak ama şehir içi sağa sola gitmede sıkıntı yaratabilir diye düşündüm. ayrıca akü ömürleri nedir? motor bakımı oluyormu? mekanık olarak elektrıklı motorlara biraz uzağım. sizin fikriniz nedir? hangisi benim için daha ekonomik olur sizce?

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Bisikletle gözünün kesmediği seviyede yokuş varsa elektrikli motosiklet işi pek uygun olmaz, benzer ikilemde ben de kalmıştım ama Türkiye'de eli yüzü düzgün elektrikli scooter yok, hep çer çöp var.
    Suzuki Address güzel bir gözüm olmaz mı? Altta genişçe yeri de var, önde cepler var falan mis.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)