Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
7. sayfa BirinciBirinci ... 56789 ... SonuncuSonuncu

Onca zam oldu yetmedi, döviz yükseldi yetmedi, vergiler arttı yetmedi...yetmiyor

Motovento
    REKLAM ALANI
    Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı 68charger adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kasayı atan vatandaş eminim daha iyi yaşıyordur yoksa muhalefet onu çoktan bulur bunun da reklamını yapardı

Basit bir anlatım ile gezi olaylarında döviz artışı içsel olaylar yüzünden patlak verdi. Kaos algısı, turistin gelmemesi, yatırımcının kaçması vs.vs. Esnafın tek derdi döviz de değil di, dükkanlarını açamayıp ticaret yapamaması hususunda idi.

Şimdi artış özellikle ABD deki yeni başkan seçimi onun vaatleri ve politikası ve elbette başka politik ve ekonomik nedenler.
    Yani vatandaşın direk müdahale edebileceği birşey değil.
    Yani arkadaş diyor ki "Dış güçlerin oyunu bunlar."

Hayır canım dış güçlerin oyunu değil.Son 1-2 aydan beri tam tersine Dolar bazı para birimlerine karşı genel bir düşüş içerisinde.Sadece TL ye ve yanılmıyor bir kaç para birimine karşı değer kazandı.Asıl Aralık ayında FED faiz artışı yaptığında görün Dolar nasıl artıyor.

Aslında senin yazdığın her mesaja bir şeyler yazmak istiyordum ama uzun uzun insan gibi anlatsak bile sizi kendi hayal dünyanızda yaşamaktan vazgeçiremedik.Cidden 15 yıldan beri yordunuz artık beni.En güzeli ben sizin padişahınıza söyleyeyim sizin köyün girişine 1-2 adam daha koysun.Sanırım bu şekilde mutlu oluyorsunuz.
    Mengu16 ve BIYIKLI bunu beğendiler.
    Özgürlüğün en büyük düşmanı halinden memnun kölelerdir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Türkiye'de yetişmiş beyinlerin eskiden de pek el üstünde tutulmadığı gerçeğini kendi bünyemden az çok bildiğimden beyin göçünün tek suçlusu mevcut iktidardır diye bir iddiada bulunursam haksızlık etmiş olurum.

Gerçek şu ki eskiden beri ülkemizin kanayan bir yarası bu.

Fakat!
    Ülke tarihinde ( buna Osmanlı da dahil) ilk defa okumuş kesimi hedef gösteren, aşağılayan, ötekileştiren bir yönetim ve ondan güç alarak arsızlaşan bir toplum görüyoruz.

Ülkenin okuma yazma oranının %0.5 olduğu dönemlerde bile Türk milleti okumuş insana saygı gösterir, sahiplenir onu kaybetmemeye çalışırdı.

Avrupa ortaçağda cadı avı başlatıp bilim insanlarını cayır cayır yakarken bu millet okumuşuna sahip çıktı.
    Hem de Türk, yahudi, ecnebi vs. ayırmadan.

Aslında ülke insanının bilime saygısında bir azalma olmadı.
    Gerçek şu ki anadolunun en ücra köyündeki halk bile çocuklarını okutmak kaderini değiştirmek için uğraşıyor.

Peki bu olan biten ne?

Olan şu. Toplum içinde arsız bir kesim iktidarın hedef göstermelerinden vazife çıkarıp işi vandallığa döktü.
    İktidar yandaşı olduğu için kendisine ayrıcalık istiyor.
    Bunu zorla almaya çalışıyor ve hak etmediği şeyler için kabalaşıyor.
    Ülkeyi yönetenler ise ellerini ovuşturarak seyrediyor.
    Çünkü her türlü baskı unsuru onların işine yarıyor.

Bir toplum içerisinde saygı duyulan bir insan olmanın tek yolu kendini iyi yetiştirmektir.
    Bir çok insan bunu beceremediği için açığı kazandığı parayı göstererek kapatmak ister.
    Sonuçta sahte bir saygınlığa erişir. Fakat bunun sahte olduğunu bilir.
    Gerçek saygın, hak ederek almış olana diş bilemeye başlar.

Burada kendini yetiştirmek, saygıyı hak etmek cümlem sadece bilim insanlarını kapsamıyor.
    İyi bir tamirci, işini iyi yapan bir duvar ustası, boyacı hamal hatta esnaf.

Şu forumda bile konulara hakim, sorulan sorulara yerinde cevap veren ve çözümü gösteren arkadaşlarımız farklı bir konumdadır.

Velhasıl kafasının içi pislikle dolu bir grup iktidarın aymazlığından yararlanarak at koşturmaya başladı.
    Doktor dövüyor, sokaklarda hak arayanlara sopalarla saldırıyor, çocuklara tecavüz ediyor, dövüyor, yakıyor hatta öldürüyor.
    Biliyor ki yaptıkları yanına kar kalacak.

Bu kesimin tek korkusu iktidarı kaybetmek. Çünkü hesap sorulacak ya da sorulamasa bile pisliğini kusacak ortamı bulamayacak.
    Bu nedenle çirkefleşiyor, saldırıyor, ötekileştiriyor ve onunla tek benzerliği aynı partiye oy vermek olan yığınları din, iman, vatan-millet-sakarya argümanlarını kullanarak yönlendiriyor.

İtirazımız bunadır.
    Bu yanlıştır ve ülkeyi bir uçuruma doğru sürüklemekte, çıkması çok zor bir batağın içine çekmektedir.

Bilimden, hukuktan, adaletten sapmanın sonuçları sadece siyasi olmaz.
    Bunun ekonomik neticeleri de vardır .
    Er ya da geç patlak vereceğini senelerdir yazıyoruz.
    İşte başladı.
    Herkes ektiğini biçer.
    Olan budur.
    hasmet, MD.Murat, zheroen ve 3 diğerleri bunu beğendiler..
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Motosikleti
    SUPERDUKER
    Kasayı atan vatandaş eminim daha iyi yaşıyordur yoksa muhalefet onu çoktan bulur bunun da reklamını yapardı

Basit bir anlatım ile gezi olaylarında döviz artışı içsel olaylar yüzünden patlak verdi. Kaos algısı, turistin gelmemesi, yatırımcının kaçması vs.vs. Esnafın tek derdi döviz de değil di, dükkanlarını açamayıp ticaret yapamaması hususunda idi.

Şimdi artış özellikle ABD deki yeni başkan seçimi onun vaatleri ve politikası ve elbette başka politik ve ekonomik nedenler.
    Yani vatandaşın direk müdahale edebileceği birşey değil.
    sen sallamayı çok seviyon demi ?
    computeus ve mustafa_325 bunu beğendiler.

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Alıntı zheroen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sen sallamayı çok seviyon demi ?
    https://www.youtube.com/watch?v=HKl82K6vR7k
    İşte aradığım cevap buydu... 7 sayfa yazılan çizilenin özeti...
    Açacaksın gazı, vereceksin coşkuyu ...

izmir3535 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tdm900
    Hangi ülkede et yemeyi özleyen topluluk vardır. TÜRKİYE.... Saf et 60 tl. Geçen gün 250 Gr aldım. Pisirdim yedim çocuklar gibi sevindim. Üşümmem bile geçti. LAN ne güzel miş saffff et.

Aquaium - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT07 MOTOCAGE
    Hıristiyan ülkelerde etin ucuz olmasının en büyük nedenlerinden biri domuz eti alternatifi ve başka hayvan eti( tavşan, geyik vs.) tüketimleri.

Ayrıca fast food tüketime gidiyor etin büyük kısmı ki buda zararı kanıtlanmış bir tüketim. Buna özenme bence.

Ben TR de et ucuz demiyorum ama devlet hakkı ile besicilik yapmak isteyene teşvik vs veriyor ama köşeyi hemen döneyim mantığı yatırımcılar çoğunlukta olduğu için et arzı maalesef düşük.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:53 ----------

http://www.esk.gov.tr/tr/12197/Satis-Fiyatlari

Burada dana kıyma 28.75 lira. Hala ucuz değil belki ama 10 lira fark iyi.

Memlekete aynı kıymayı 60 liraya satanda var.

Seçici olmak lazım.
    O fiyata bence o at kıymasıdır.
    İlk bakışta aşık oldun oldun adamım, yoksa ikinci bakışta kimin ne mal olduğunu anlarsın.

- BOB MARLEY

izmir3535 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tdm900
    Ukranyada saf et 4 dolar.

Motosikleti
    Honda
    Et konusuna mesleğim olduğu için müdahale etmek durumundayım.
    68 şarjır arkadaşımızın domuz eti varsayımı mantıklı gibi görünsede tamamen fantaziden ibaret hiç bir dayanağı olmayan bir ifadedir.

Ülkelerin hangi etten ne kadar tükettiği istatistiksel olarak her ay yayınlanıyor.
    Küçük bir araştırma ile net rakamlara ulaşabilirsiniz.

Avrupalı bir birey bir Türk vatandaşından yaklaşık 6 kat daha fazla sığır ve dana eti ve yine 4 kat daha fazla kuzu eti tüketiyor.
    Yani domuz yedikleri için sığır eti ucuz ifadesi safsatadan ibarettir.

Avruapalı bizden kat kat fazla dana, sığır ve kuzu eti tüketip üzerine birde domuz, at, geyik ve av hayvanları yiyor.
    Aradaki protein farkını siz düşünün.

Türkiye'de etin pahalı olmasının sebebi hükümetin yanlış tarım ve hayvancılık politikalarıdır.
    Tahıl deposu olan Türkiye son 10 yılda buğday ve saman ithal etmeye başlamıştır.
    Hayvanın yiyeceğini bile ithal ederek ucuz et üretemezsiniz.

Bunun yanısıra hükümet ıslah çalışması da yapmamaktadır.
    Hayvan ırkı verimsizdir.
    18 ayda 250-300 kg et döken sığır cinsine seviniyoruz. Elin oğlu 18 ayda 450 kg et döken sığırı küçük buluyor.

Avrupa ile sadece et fiyatını karşılaştırmak yetmez. Asıl felaket alım gücündedir.
    Yani Türkiye'de et fiyatlarını avrupa seviyesine düşürsen ne olacak?
    Diyelim ki ortalama fiyat olan 5 avroya düşürdün.
    Avrupalı asgari ücretli bir maaşı ile 300 kilo et alabilirken bir Türk asgari ücretli ancak 70 kg et alabilecek.
    Bunu nasıl açıklayacağız?
    Kaldı ki Türk milleti ona bile razı.
    Halimize bakın!

Protein önemlidir. Zekaya olan etkisi bilinmektedir.
    Protein eksikliğinin nelere yol açtığı ortadadır.
    BIYIKLI, Erwin, fazil ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    Vejeteryan olanlar için birşey fark etmedi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    68 şarjır arkadaşımızın domuz eti varsayımı mantıklı gibi görünsede tamamen fantaziden ibaret hiç bir dayanağı olmayan bir ifadedir.
    Aynen. Ben de yazacaktim da bosverdim. Amerikada paso sigir tuketilir, biftek. Ucuz, cunku uretim verimli, ve tuketim cok. Sebzeden ucuz et. Kaliteli sebze (lokal ve organik) pahali.

Bir tarla gordum burada, daire seklinde, ucu bucagi gorunmuyor. O tarlayi isleyen kisi sayisini sordular; kimi dedi 50 kimi dedi 75. Bu tahminleri yapan Amerikalilar. Herif demesin mi 3... Agzimiz acik kaldi.
    hknsaritas bunu beğendi.

GP500-1st - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hep domuz lobisinin işi bunlar, Türklere et yedirmemek amaçları

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Ülkelerin hangi etten ne kadar tükettiği istatistiksel olarak her ay yayınlanıyor.
    Küçük bir araştırma ile net rakamlara ulaşabilirsiniz.

Avrupalı bir birey bir Türk vatandaşından yaklaşık 6 kat daha fazla sığır ve dana eti ve yine 4 kat daha fazla kuzu eti tüketiyor.
    Yani domuz yedikleri için sığır eti ucuz ifadesi safsatadan ibarettir.

Avruapalı bizden kat kat fazla dana, sığır ve kuzu eti tüketip üzerine birde domuz, at, geyik ve av hayvanları yiyor.
    Aradaki protein farkını siz düşünün.

Türkiye'de etin pahalı olmasının sebebi hükümetin yanlış tarım ve hayvancılık politikalarıdır.
    Tahıl deposu olan Türkiye son 10 yılda buğday ve saman ithal etmeye başlamıştır.
    Hayvanın yiyeceğini bile ithal ederek ucuz et üretemezsiniz.

Bunun yanısıra hükümet ıslah çalışması da yapmamaktadır.
    Hayvan ırkı verimsizdir.
    18 ayda 250-300 kg et döken sığır cinsine seviniyoruz. Elin oğlu 18 ayda 450 kg et döken sığırı küçük buluyor.

Avrupa ile sadece et fiyatını karşılaştırmak yetmez. Asıl felaket alım gücündedir.
    Yani Türkiye'de et fiyatlarını avrupa seviyesine düşürsen ne olacak?
    Diyelim ki ortalama fiyat olan 5 avroya düşürdün.
    Avrupalı asgari ücretli bir maaşı ile 300 kilo et alabilirken bir Türk asgari ücretli ancak 70 kg et alabilecek.
    Bunu nasıl açıklayacağız?
    Kaldı ki Türk milleti ona bile razı.
    Halimize bakın!

Protein önemlidir. Zekaya olan etkisi bilinmektedir.
    Protein eksikliğinin nelere yol açtığı ortadadır.
    siz konuşuyorsunuz da ben bir yere kadar umursuyorum. her şeyden önce o sivri diliniz sizi dinlememek için bir sebebimdir.

bu arada benim beynimi yıkayan videolardan biride aşağıda;

tiawern bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    siz konuşuyorsunuz da ben bir yere kadar umursuyorum. her şeyden önce o sivri diliniz sizi dinlememek için bir sebebimdir.

https://www.youtube.com/watch?v=MacTMszC8Tw
    Fatih ben foruma üye olurken ilerde fatih.met diye biri üye olacak onu memnun edebilecekmisin ?
    diye sordular.
    Ben de hiç düşünmeden evet dedim.
    Ancak öyle kabul ettiler üye olmamı.
    Oysa görüyorum ki başaramamışım.
    Du bakalii neolcek?

Senin hoşuna gitmesi için bir şeyler yazabilmek isterdim ama senin sevdiğin bir çok şey bana ters geliyor.
    Üstelik sen de benim hiç hoşuma gitmeyen şeyler yazıyorsun.
    Ama ben senden nefret etmek yerine eleştirimi yapıp geçiyorum.
    Üstelik bırak nefret etmeyi oldukça sempatik ve efendi bir çocuk olduğunu düşünüyorum.

Velhasıl senin gibi düşünmeyenlerden nefret edebilirsin.
    Bu senin tercihin.
    Yeterki bunu eyleme dökme ve kendine sakla.
    Eğer hayatından memnun değilsen bu benim suçum değil.
    draggy bunu beğendi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Sokaktaki vatandaş memnun arkadaşlar. Onlar TL kullanıyor. Asrın Lideri başa gelince bizi kurtaracak, merak etmeyin. Aaa, unuttum, zaten 15 yıldır bizi Asrın Lideri yönetiyor ve her seçimde bir önceki dönemdeki başarılarını anlatıyor. Yani 15 yılda başarısız hareketi yok. Hal böyleyken niye yönetim değiştiriyoruz, bir tek onu anlamıyorum ben.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    ben kendi halimi unuttum, zulüm gören o kadar çok insan varki artık malı mülkü dert etmiyorum. ona buna zam gelmiş ama başka ülkelerde insanlar açlıkta ölüyor ve başka ülkelerde insanlar toplu olarak öldürülüyor. bu durumda zam falan önemsediğim yok benim, kendi rahatımıda düşünmüyorum pek artık.

yeterki dünyadaki şu düzen değişsin, bizler insan olarak toplumsal canlılarız ve insanlar diğer insanlara muhtaçtır ve bu durumda zulüm görenleri haberlerde internette gördükçe bütün huzurum kaçıyor.

ben dünya genelinde din kardeşlerimizin dışlanıp katledilmesine dayanamıyorum ve eninde sonunda sıra bize gelecek. elimizde fırsat varken birlik olmalıyız. önce insanın yaşama hakkını korumayı başaralım sonra adalete geçeceğiz.

şu anda keyfii toplu cinayetler işleniyor, o ülkelere bakaraktan ben halimden memnunum ama huzurum yok.
    tiawern bunu beğendi.

Motosikleti
    SUPERDUKER
    sen bırak dışarıyada kendine bak kendi içine
    kelin ilacı olsa kendi başına sürermiş
    ihmaller buda çok farklı değil, kar uruna yani daha "çok para" uğruna ucuzluğa gidilen madenlerde yapılan katliamlar var ve hala devam ediyor merak etme...
    yakınlan hoteller çok uzak tarihler değil,para için kendi "keyifleri" için yangınları biliyoruz...
    silahla yapılan katliamları bile saymıyorum ,bombaları nasıl unuttunuz arkadaş ?
    gaz fişeklerinin "keyfi" şekilde kafalara sıkıldığını nasıl unuttunuz ?
    30 küsür adamın "keyfi"olarak tecavüz ettiği o kız çocuğunu rızası var dediğini nasıl unuttunuz illaha öldürmeleri mi lazımdı ?
    Siz bana ve benim gibi düşünen zihniyetlere dokunmayan yılan bin yıl yaşasın gibi düşünürsen, herşeyi görmezden gelmeye devam ederseniz o yılan sızi de bir gün tıklatacak hemde öyle böyle değil çok acayip tıklatacak...
    Böyle giderse sütçülük değil sipercilik oynarsın sokaklarda
    Erwin bunu beğendi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Benim gördüğüm, Suriyelileri niye almıyorlar diye Ey Avrupa ve Ey Amerika'ya seslenilirken, Müslüman olup para içinde yüzmelerine rağmen başta Suudi Arabistan olmak üzere diğer körfez ülkelerine mülteci kabul etmedikleri için tek bir sitem edilmediğidir. Halk da Avrupa'ya kızmaktadır. Halk gitsin Suudlara kızsın. Güya Müslümanlar, mülteci kabul etmiyorlar. Lafı gelmişken de soralım. Avrupa Müslüman kardeşlerimizi bu kadar dışlıyor ve zulüm ediyorken, bu Müslüman kardeşlerimiz niye Suudi Arabistan'a, körfez emirliklerine gitmiyor da Avrupa'ya gitmeye çalışıyorlar? Hatta öyle ki Türkiye'ye geçmiş olanlar bile bir yolunu bulup Avrupa'ya geçmeye çalışıyor. İki olasılık var: Bir, Avrupa insanlara Müslüman ülkelerden daha insana yakışır olanaklar sunuyor. İki, bu Müslüman kardeşlerimiz diye bildiklerimiz gerçekte Müslüman değil, Hristiyan, onun için Avrupa'ya gitmeye çalışıyorlar. Hangisi? Dünyadaki din kardeşlerimiz için üzülen herkese -ki üzülmeyen yoktur zaten- soruyorum.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    ben kendi halimi unuttum, zulüm gören o kadar çok insan varki artık malı mülkü dert etmiyorum. ona buna zam gelmiş ama başka ülkelerde insanlar açlıkta ölüyor ve başka ülkelerde insanlar toplu olarak öldürülüyor. bu durumda zam falan önemsediğim yok benim, kendi rahatımıda düşünmüyorum pek artık.

yeterki dünyadaki şu düzen değişsin, bizler insan olarak toplumsal canlılarız ve insanlar diğer insanlara muhtaçtır ve bu durumda zulüm görenleri haberlerde internette gördükçe bütün huzurum kaçıyor.

ben dünya genelinde din kardeşlerimizin dışlanıp katledilmesine dayanamıyorum ve eninde sonunda sıra bize gelecek. elimizde fırsat varken birlik olmalıyız. önce insanın yaşama hakkını korumayı başaralım sonra adalete geçeceğiz.

şu anda keyfii toplu cinayetler işleniyor, o ülkelere bakaraktan ben halimden memnunum ama huzurum yok.
    Artik bu mudur strateji? Havuz medyasi penguen yerine bir deri bir kemik olmus Afrikali cocuklari gosterip "halinize sukredin" mesajlari mi vermekte?

Fatih kardesim, islam birligini falan birak ta, bir tane "islam devleti" var mi onu goster bana. Yok. Muslumanlarin yasadigi yerler var. Baslarinda da zengin diktatorler var. Bilimde geriler, ekonomileri kotu, ozgurlukler cok sinirli, dunyada esameleri okunmuyor, hic bir yere, hic bir kimseye faydalari yok. Turkiye'de gittikce onlardan biri haline gelme yonune dogru yuvarlaniyor. Butun sartlar da hazir. Tabii ki ekonomimiz gocecek, tabii ki hukuksuzluklar ayyuka cikacak, tabii ki sacmasapan komplo teorileri ve din-millet temali argumanlar halki uyutmak icin medyadan yayilacak, kendi arsizliklarini, yetersizliklerini, ve suclarini ona buna yuklemek icin.

Eger gercekten dunyadaki zulumu onlemek istiyorsan, onemsenen bir devlet olman lazim. Bu da guclu ekonomi demek, hukuk demek, ozgurluk demek, egitim demek, cok seslilik demek. Yoksa "dunya besten buyuktur" sadece bir havlama olur. Cozum, o besten biri olmaktir, ancak o zaman sozunun bir kiymeti olur. Eger farkettiysen, gittikce tam tersi istikamete dogru gidiyoruz.

Ama onu da hep dis gucler ve baskalari yapiyor degil mi... Gariptir, paylastigin video'da "Gulen Israili tercih etti" gibi birseyler yaziyordu. Eski yazi oldugunu oradan anladim pek iyi aramiz Israille bu aralar. Gordugun uzere tukurdugumuzu on kere yalatiyorlar bize. Dogru duzgun bir devlet olsak sozumuzun azicik agirligi olur...

sercan2667 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '''14 Crypton&''05 TDM 900''22 GSX-S 1000
    Abi ben bizim insanımızın fakir olduğunu düşünmüyorum.En basit örneği.
    Cumartesi Ankara-Balgat BMW bayisine gittik.Gezmeye
    Konuşuyoruz,biniyoruz fln.Adamın söylediği 5.20i Luxury Bayiye gelmeden satılıyor.(210 milyar)
    3.20D 'de sıra var(190 milyar).1.16.i serisi Şahin,Doğan gibi satılıyor.Ben gittiğimde 2 tane araç teslimi vardı.
    İşi siyasete getirmiyecem.Bu ülkede bu devirde zengin daha zenginleşti,fakir daha da fakirleşti.

Merdo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

https://www.youtube.com/watch?v=MacTMszC8Tw
    gerçekten türkiye ile dünyanın kavgası hahahahahhaha.
    https://www.youtube.com/watch?v=YBQjs4xqoMI
    https://www.youtube.com/watch?v=75_JGfeeRIs
    sayfanın diğer paylaşımları da bunlar fatih gerçekten büyük resmi yine görmüşsün

REKLAM ALANI
7. sayfa BirinciBirinci ... 56789 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)