Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Ayna görüşü ve iyileştirme, kör nokta aynası

Motovento
    REKLAM ALANI
    atoprak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Beverly 350 ST
    Arkadaşlar Merhaba,

Motorum da ki aynalar nedense pek içime sinmiyor. Tam olarak arkamı görmeyi beklemiyorum lakin görüşümün yeterli olup olmadığından da emin olamıyorum. Boyum biraz uzun .. belki onunda etkisi vardır bunda. Aslında şu ana kadar aynamın yetersizliği ile ilgili bir sorun da yaşamadım (yani belkide yeterli... bilemiyorum... aslında kolumu az bir oranda görüyorum aynamdan .. ancak kolumu az görücem diye aynayı biraz dışa cevirip, arka taraftan fedakarlık ediyormuyum emin olamadım. )

Bazı arkadaşların motorlarındaki aynaların üzerinde ayrı bir parça veya direk aynı camının kenarına ek bir cam eklenerek kör nokta aynasını kullandıklarını görüyorum. Bu kör nokta aynaları özellikle arka görüşü iyileştiriyor mu ? Yoksa sadece omuz üstü kontrolüne mi yardımcı oluyor ?

bunun dışında sizce daha iyi bir aynaya geçmek (Rizoma, Puig gibi gibi) gerekli mi ?
    Önerileriniz varsa ve paylaşırsanız çok iyi olur.

Teşekkürler
    eminemre bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Kör nokta aynaları daha çok geniş açı vermek için kullanılıyor. Benim motosiklette ayna yükseltici kullanıyorum kamyon aynası gibi oldu

AWESQME - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2013 Honda CRF 250 L
    Ben de ayna yükselticisi kullanıyorum ve çok memnunum. Ancak gene de ayna bizim için çok önemli. Kör nokta bırakmamak için ben de aynaya kör nokta aynası takmayı düşünüyorum.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    motosiklet araba gibi değil. arabada aynalar senin vucüt hızanın dışında kaldığından görüş geniş, rahat. motosiklette, genelde, tam dirsek hizanın içinde kaldığından dirsekleri görüyoruz. daha dışa doğru uzatabilirsin; ama o zaman da "geniş araç" a dönersin.

oxus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F 650 - Yuki Scrambler - Kymco Downtown
    kör nokta ile arkanı göremezsin. benim sorunum yanımdaki araçları görememekti, kör nokta aynası sorunumu giderdi. daha geniş gidon veya ayna uzatma aparatı da problemi çözebilir.

eminemre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X Max 250 Ironmax
    Kör nokta aynasını özellikle aynaların gidonda değil de şase üzerinde olduğu modellerde tercih edildiğini görüyorum.
    Örneğin ben sol aynayı en dışı görebilecek kadar aşağıya doğru, sağ aynayı ise arka şeridimi ve sağı görebilecek şekilde orta yükseğe ayarlıyorum. Böylelikle sollamalarda hemen sol arkamı görebiliyor, sağ aynadan da arkamdaki trafiği takip ediyorum. Ama uzun yolda yada yoğun trafikte ayna konumlarını rahat edeceğüm şekilde de değiştiriyorum.

coldboy35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kör nokta aynası sollamalarda ve aynanın yetersiz kaldığı durumlarda çok işe yarıyor desem yeridir.

Ayna uzatma aparatı almak yerine kör nokta aynası aldım şu an gayet memnunum.

Motora fazla yaklaşan arabalar daha net görünüyor. Ama normal ayna performansı beklemek yanlış olur. Adı üstünde zaten

atoprak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Beverly 350 ST
    Merhaba arkadaşlar,

Değerli yorumlarınız için teşekkürler.
    Çok yüksek bir maliyet olmadığı için bu tip kör nokta aynası ve benzeri eklentileri araştırıp aynaya uygulayacağım.
    Bakalım, belkide boşuna pimpirikleniyorumdur. Bir sürüş eğitimenine danışacağım olmadı ..

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz

Motosikleti
    Yamaha Tenere XT660ZA
    Kör nokta aynası arayışında olan arkadaşlar için halihazırda Türkiyede üretilmekte olan, tasarımı ve üretimini kendileri yapan bir yer var. KEndim de kullandığım için gönül rahatlığıyla tavsiye edeceğim. Ürün çok basit, kolay monte edilen, fonsiyonel ve sadece amaca yönelik olması nedeniyle çok hoşuma gitti ve sürüş kalitemi de ciddi ölçüde olumlu etkiledi. Tüm motorlara uyumlu takılabiliyor. Mevcut aynanın sapına monte ediliyor. Marka ve modele göre 10 mm, 12 mm ve 14 mm ölçülerinde farklı seçenekleri var. Hayat kurtaran ve yerli üretim olması nedeniyle ben tercih ettim. Tavsiye ederim. Sahibi Erdoğan Usta, çok yardımcı da olur. İsteyenlere özelden telefon numarasını da iletebilirim.

Satış linki: https://www.sahibinden.com/ilan/yede...8915963/detay/

Motosikleti
    2017 model yamaha Nmax 125
    Alıntı Albion adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kör nokta aynası arayışında olan arkadaşlar için halihazırda Türkiyede üretilmekte olan, tasarımı ve üretimini kendileri yapan bir yer var. KEndim de kullandığım için gönül rahatlığıyla tavsiye edeceğim. Ürün çok basit, kolay monte edilen, fonsiyonel ve sadece amaca yönelik olması nedeniyle çok hoşuma gitti ve sürüş kalitemi de ciddi ölçüde olumlu etkiledi. Tüm motorlara uyumlu takılabiliyor. Mevcut aynanın sapına monte ediliyor. Marka ve modele göre 10 mm, 12 mm ve 14 mm ölçülerinde farklı seçenekleri var. Hayat kurtaran ve yerli üretim olması nedeniyle ben tercih ettim. Tavsiye ederim. Sahibi Erdoğan Usta, çok yardımcı da olur. İsteyenlere özelden telefon numarasını da iletebilirim.

Satış linki: https://www.sahibinden.com/ilan/yede...8915963/detay/
    sanırım ürün ilandan kalkmış

Motosikleti
    Suzuki V-Strrom 650
    Eski konu hortlamış ama çok faydalı bir konu. n11'de kendi üretimi kör nokta aynasını satan firma var. 44.90 TL - 129 yorum olan ilan. Ben bundan çok memnunum. Şimdiye kadar 4 kere aldım, 3 farklı motora. Bu kesinlikle tek ayna olarak kullanılmıyor yalnız, yardımcı ayna olarak kullanılıyor.

Tenere 660 var bende 2013 model, ters diş-düz diş kontrol edip 100 TL'ye ayna uzatma aparatı aldım, 2 cm uzatıyor (Pulsar yazıyordu ilanda ama satıcıyı aradım, benim motora uygun dişli gönderdi).

Şu anda arka görüş harika. Kör nokta aynası sayesinde kafayı çevirmeden şerit değiştirebiliyorum.

Motosikleti
    2017 model yamaha Nmax 125
    Aynalardan bende memnun değildim kendi kollarımı görüyor arka şeridi ve yanları göremiyordum
    aynaları sökün düzgünce kesip araya 4-5 cm lik parça kaynatıp taşlayıp birde boyadınızmı hiç bir sorununuz kalmaz.
    şahsen kendim yaptım çoookta memnunum söylemesem kaynak yaptığım belli bile değil
    Elinizden gelirse kaynak makinanızda varsa kendiniz; Kaynak makinanız yoksa demircidede yaptırabilirsiniz

Motosikleti
    NC750X
    ben de bu tur camlarına takılan 180 derecelik aynalardan düşünüyorum.. direkt önünüze bakarken hem sağ hem solu aynı anda gösterenlerden

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)