Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Motor giderken stop ederse ne olur?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    BAJAJ PULSAR 200 NS
    Alıntı Adl Belge adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosikletle hareket halindeyken herhangi bir nedenden ötürü motor stop ederse ne olur? Bu motoru ilk öğrenirken 10-15 km hızla başıma geldiğinde motor birden yavaşladı ben ne olduğunu anlayıp debriyajı çekene kadar ataletim devam etti. Yani motor durdu ama ben öne doğru yığılmıştım.

Şimdi 80km/h hızla giderken motor durursa ne olur ne yapmak gerekir?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    nc750x
    Yukarıdaki videolar sorunun düşük hızlardaki (en fazla 40 km/h) stop etme problemine açıklık getiriyor. Birde bu problem kronik midir? Çünkü bu başınıza virajda da gelebilir.

Böyle bir aletin reklamını tv de bile döndürmem ben Sanayi Bakanı olsam. İnsan önce problemi giderir. Bu motorları çoğunlukla gençler alacaktır. Ne güzel ya adamı motordan temelli soğutur böyle hata mı olur?

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Tam tünel çıkışında 90 km hız ile giderken motor stop etti debriyaja basmaz isen motor çabuk yavaşlar bu gibi durumda hemen debriyaja bas
    hakan_czy bunu beğendi.

bir sorun olmaz, motor 100kmh ile giderken istop eder,
    - gazı bırakırsın
    - devriyajı çekersin
    - marşa basarsın, (eğer çalışmıyorsa, debriyaj çekili halde hafif gaz vererek marşa basarsın)
    - motor tekrar çalıştığında piston hareketi başladığında yavaşca debriyajı bırakır,
    - gazı açarsın uzarsın,
    bu kadar basit.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    BAJAJ PULSAR 200 NS
    Alıntı Adl Belge adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yukarıdaki videolar sorunun düşük hızlardaki (en fazla 40 km/h) stop etme problemine açıklık getiriyor. Birde bu problem kronik midir? Çünkü bu başınıza virajda da gelebilir.

Böyle bir aletin reklamını tv de bile döndürmem ben Sanayi Bakanı olsam. İnsan önce problemi giderir. Bu motorları çoğunlukla gençler alacaktır. Ne güzel ya adamı motordan temelli soğutur böyle hata mı olur?
    yazılımla giderilmeye çalışmışlar bu seferde motor 3500 devir altına inince gaz verirken motor silkeleniyor

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Linki verilen başlıkta da yazmıştim zaten...

hakan_czy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 600 S
    debriyajı çekip sağ sinyalle sağa doğru yanaşır o arada marşa basar sın çalışırsa vites küçültür devam edersin.
    virajda tehlikeli olabilir belki ama 110 ile giderken pek çok defa benzin bitmesinden dolayı başıma geldi çoğunda sola eğilip musluğu çevirip gazlıyorum tabi tekleme devam ederken biraz seri olmanız lazım ben benzini km sayacından takip ediyorum biteceği km'lere hazırlıklı oluyorum
    yüksek viteste ve yüksek hızda olmak yığılmayı daha çoğaltmıyor bilakis azaltıyor bilginize.

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Bir onceki bmw motorumda 90 km hizda arac sollarken birden bir sessizlik oldu.. baktim sag elcikte kimseler yok, panik yapmadan saga yanastim... elektronik beyin arizalanmis.. sonrasi rezillik motoru ite ite benzinlige cektim essek gibi motor sonra cekici geldi o gun tum keyfim kacti allahtan motor kilitlenmedi o hizda..

Dash_1905 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 200kt
    Anayolda 100 le giderken buji piposunu tam oturtmadığımdan çıkmıştı. Pek birşey olmuyor. Motor freniyle duruyormuş gibi oluyorsun. Ama o hızla giderken motor stop ederse sen yine de şehadet getürmeyi unutma ne olur ne olmaz.

zileliorhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosiklet ile yüksek süratle giderken motor STOP ederse, hiç bir şey olmaz. Motosiklet yavaşlamaya başlar. Burada kontrollu bir şekilde debriyaj-fren ikilisini kullanarak ve vites küçülterek durmak gerekir.

Motosiklet ile yüksek süratle giderken motor KİLİTLERSE, BLOKE OLURSA, her şey olur. O anda aklınıza gelebilirse bir kelimeyi şehadet getirmek, tedbir babından çok faydalı olur.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    z1000e kesik.
    Alıntı zileliorhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosiklet ile yüksek süratle giderken motor STOP ederse, hiç bir şey olmaz. Motosiklet yavaşlamaya başlar. Burada kontrollu bir şekilde debriyaj-fren ikilisini kullanarak ve vites küçülterek durmak gerekir.

Motosiklet ile yüksek süratle giderken motor KİLİTLERSE, BLOKE OLURSA, her şey olur. O anda aklınıza gelebilirse bir kelimeyi şehadet getirmek, tedbir babından çok faydalı olur.
    Ateist olanlar ne yapcak? =)))

Eğitim ve ekipman varsa 1. video, yoksa 2. videodaki durum oluşur.

Not:1. videodaki olay daha yüksek süratte ceyran etmesine rağmen sürücü birazcık acıyla atlatıyor, ikincisi ise 1 ölü bir ağır yaralı.

1.

2.

zileliorhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı 000000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ateist olanlar ne yapcak? =)))

Eğitim ve ekipman varsa 1. video, yoksa 2. videodaki durum oluşur.

Not:1. videodaki olay daha yüksek süratte ceyran etmesine rağmen sürücü birazcık acıyla atlatıyor, ikincisi ise 1 ölü bir ağır yaralı.

1.
    https://www.youtube.com/watch?v=7sYikMlT0RQ

2.
    https://www.youtube.com/watch?v=aqKTvKCZh8w
    1. videoda dikkat edersen ön teker yalpa yapıyor. Bu tipik bir lastik patlaması görüntüsüdür. Motorun stop etmesi veya kilitlemesi ile alakası yok. 80 km ile giderken 2 hafta önce benim de başıma geldi. Arka lastik patladı, hemen motor yalpa yapmaya başladı.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    z1000e kesik.
    Alıntı zileliorhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1. videoda dikkat edersen ön teker yalpa yapıyor. Bu tipik bir lastik patlaması görüntüsüdür. Motorun stop etmesi veya kilitlemesi ile alakası yok. 80 km ile giderken 2 hafta önce benim de başıma geldi. Arka lastik patladı, hemen motor yalpa yapmaya başladı.
    Öncelikle geçmiş olsun.

abicim sanırım gözünden kaçtı, dikkatli izlersen yada açıklamaya bir kez daha bakarsan, problemin kelle motorun arızası sebebiyle arka lastiğin kilitlenmesi olduğunu anlarsın. Lastik patlaması değil. Arka lastik patladığında yalpalama videodaki kadar şiddetli gerçekleşmiyor. ( Devir saatinin redline - 0'a düşmesine dikkat et )

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hus Te 250 İ - Tri Th 900 C - Duc Pa 1299 S
    Orhan hocam arkadaşımız haklı arka taraftan kaynaklı bir kitleme söz konusu, geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    z1000e kesik.
    Alıntı Ufuk Uzun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2. videoda ki kişinin nasıl öldüğünü tekrar, tekrar izlememe rağmen anlamadım, 70 ile gidiyor tahmini sonra 40/30 km düşüyor hızı ve savrulurken zemine yapışmıyor da, yalan haber sanırım.
    yalan haber olduğunu sanmıyorum, ne sürücü nede artçı kaza sonrası hareket etmiyor. savrulurken sürücü ve artçı yanlamasına asfalta düşüyor. kafaları sağ taraftan asfalta çarpıyor. ( muhtemelen )

motordan ayrılma anındaki, sürat 30-40kmh gibi görünüyor. insan kask olsa neler değişirdi demeden edemiyor. yazık.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Lise yılların da arkamda kız arkadaşım varken yüksek bir hızda arka lastiğim kitlemişdi, bir köprüden 30 derece civarı bir açı ile aşağı doğru iniyorduk. Metrelerce kaydık ve sürtünme sonucun da arka teker aşınmadan patlamıştı düşmedik ve nasıl oldu da düşmedik hala emin değilim sanırım arkam da kız olduğu için düşmedim büyük ihtimalle yalnız olsaydım o kadar direnmek yerine yana yatmam olası, düşen ve ölen iki arkadaş için üzgünüm burada izleyen ekipmansız genç arkadaşlara örnek olsun 40km hızla bile ölüm muhtemel.

TIGERSHARK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hiçbirşey olmaz
    sadece yavaşlamaya başlarsın

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    z1000e kesik.
    Ölüm haberini yapan kişiler ne yazdıklarını umursamamışlar bile.

video altı metninde "1 kişi mldü..." yazıyor.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Alıntı 000000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ölüm haberini yapan kişiler ne yazdıklarını umursamamışlar bile.

video altı metninde "1 kişi mldü..." yazıyor.
    Bir kaç gündür takip ettiğim r6 arka teker savrulma konusu var forum da ben yorumların çoğunu hayret ve üzüntü için de okudum, biz motosiklet sürücüleri kendi içimizde örnek olup bir birimize saygı duymazken, araba sürücüleride habercilerde toplumda bize saygı duymaz şaşırmadım.

weirdo1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda pcx125
    Ciddi ciddi bunun tartışılması bile ilginç. En fazla yavaşlamaya hazır olmadığınız için öne yığılma olur ama motordan fırlamassınız merak etmeyin.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)