Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

2.el Motosikletin fiyat aşırılığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Merharhaba dostlar ben üniversite öğrencisiyim ve para biriktirmeye başladım 6 7 aya kadar motor ve ekipmanlarımı tamamlamayı planlıyorum
    ama bu 2.el motosiklet fiyatlarını gördükçe dehşete düşüyorum özellikle japon motosikletlerde 2.eli 0 fiyatına eşdeğer hatta fazla bile motosiklet gördüm istediğim motor bi commuter ybr 125 yada cbf 150 gibi zaten çin malına bi efsaneden ötürü mü bilmiyorum sakın alma başına bela olur gibi söylemler var.Tamam japon alalım da abi şuan 6000 honda satıyo cbf 150 adam sahibindene koymuş 2015 6500 e 2011 2012 ler 4500-5000.İyide sen bu motoru 5 yıl kullanmışsın 1000 liramı yani bunun bedeli.Hayır ben mantığını anlamıyorum benim bildiğim araba da bile fiyat nerdeyse yarıya kadar düşer bi kaç yıl sonra ama motor yok düşmüyor maksimum bütcem 3000 japon commuter yok bu paraya sizin önericeğiniz yada çin malı kullanan beğenen mesela kubalarda diğer çinler gibi sıkıntı çıktığını duymadım cr1 almayı düşünüyorum ısınma problemi falan varmış kimiside dökülüyo falan dedi kubaya da güvenedim kalmadı bi çözüm yolu önerin yoksa sahibindene baktıkça kafayı yicem
    Bu arada uzun oldu kafanızı şişirdiysem affola
    Onurhan D bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    GP500-1st - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    piyasa böyleyse yapacak bişey yok. 3-4 yaşında 5000 liraysa gidip 6000 bine sıfırını alıp hayrını göreceksin

karşıyaka57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha yzf r25
    Aynı muhabbetlerden muzdarip olup 2.el tertemiz bir tane z one s 180 almıştım.Aldıktan sonra 10.000 km de ben sürdüm 13.000 km oldu ve zerre kadar pişman olmadım.Çin malı dökülüyor hergün tamirciye gidersin vs dediler, aldığımdan beri 1 TL masraf çıkarmadı.Geçen sene 3.700 TL ye almıştım kaza yaptım hala kazalı halde sürüyorum.2000 TL kaza kaydı oluştu ama motosiklette pek birşey yok ve bu haliyle 3.400 e satış için bir arkadaş ile anlaştım.10 000 km sürdüm, üzerine kaza yaptım aldığım paranın 300 TL altına satmış olacağım yani piyasası da var.Yaz sezonunda almıştım, şimdi kış sezonunda satmış olacağım.

Arkadaşıma servis bakımlı Yamaha R25 aldık daha 4.500 km de çıkarmadığı arıza kalmadı.En son yağsız kaldı ve malesef yatak sardı.Hani Japon arızalanmazdı? 3 ay oldu r25 i alalı, servise gitmekten motor yatmaktan 3 ayda toplam 500 km yol yapamadı garibim.Yani işin içinde birazda şans var.

Şuan z-one s 180 in sıfırı 5300 TL + plaka masrafı var. 2.el 4.000 TL civarı servis bakımlı düşük km li bulursan almanı tavsiye ederim.Sıfıra o kadar para verilmez çünkü bu piyasada çin malı 2.elde baya ucuzluyor Japon gibi değil o yüzden satarken zarar edilir.Ben 2. El aldım zarar etmedim diyebilirim.
    Furkan Tarık bunu beğendi.

Tamamen ,psikolojik baskılar sonucu oluşmuş bir durumdur. Şöyleki; 20 senelikde olsa sonuçda japon, hatta ve hatta istediğim kadar fiyat geçiririm ,karışşşma bu japon... Böyle uzun uzun gider.
    Tavsiyeme gelince; 20000 kmdir çinli commuter kullanıcısıyım , gayet sağlam motorları var. Yukarıdaki arkadaşın dediği mondial 180 one s modelini şiddetle tavsiye ederim. Şık ve performanslı bir motor gerisi japon efsanesi, parana yazık etme 150 cc motora o paraları verme. Alıştırma elin adamlarını bu çekikgözlerin meşhur şemsiye atasözü vardır. Niyeti burdan anla.

Salih_T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Salcano Wolf 125cc, Bajaj Pulsar NS 200
    Salcano wolf aldım. 2 yıldır sorunsuz 10.000 km yaptım. Bu motosiklet sebebi ile benim düşüncem, çinli motosikletlere haksızlık yapıldığı. Salcanoya da bakabilirsiniz. Parçaları ybr ile uyumlu. Uzun süre kullanabilirsin.

oguzhanlal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben de öğrenci iken aldım motorumu. Çin malı aldım. Hiç de pişman etmedi sağolsun. Belli başlı modellerden seçerseniz sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.
    Salcano Wolf
    Mondial drift
    Mondial MC-X
    Mondial 180 Z-One (İyi diyenler var ben bilmiyorum)
    Lifan ın bir modeli vardı ama unuttum.

o hurafeyi çıkaranlar kendi motorlarını satamadıkları için çıkarmış, insanların akıllarını çeliyorlar kalite motor ayağına, bu hurafe sayesinde kendi japon motorlarını, ybr 125 , cbf 150 satabiliyorlar(bazende böyle senin gibilerin kafasında 1 soru işareti oluşuyor çelişkiye düşüyorlar), oysa honda ve ybr de motorunu çine yaptırıyor .. ama dedimya kalite işte. neresindeyse kalite.. şimdi diyeceklerdir plastikleri kontrolleri servisi daha kalite.. haha o plastikler 2bin tl fark yaratıyor, YERSEN.. git hondaya saat başına ücret işletiyor sana, çin malı dersen hondanın 10 katı servisi var etrafda her usta servisi zaten, tomarla parçası var... hondaya git orada ayı bekliyor seni hahaha

hatta onlara garanti veriyorlar, baba bu honda bunun piyasası var her türlü satarsın, honda sonuçda hayat onda.. )) yarıldım ya..

Motosikleti
    Yamaha Ybr esd 125
    hintli boxera balansor taksınlar disk fren koysunlar ve 3500 e satsınlar ozaman japon pahalı derim. Çinlilerinse en büyük sorunu kalite kontrolünün yapılmaması. Ne diyorlar çinli şans işi... Kalite kontrol büyük bir maliyet kalemidir.

Diğer taraftan motosikletlerde yenilik yapılmıyor yada çok kısıtlı. Kasa değişince zaten fiyat düşüyor 2. elde. Ama şurası kesin malum siteye ilan vermek paralı olsaydı bu işler böyle olmazdı.

nuwanda324 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj PULSAR 200 RS
    Japon pahalı geldiyse hintli verelim. Çinli gibi adı çıkmış da değil. Kullananlar memnun. Bajaj boxer 150. Cbf 150 kadar güçlüdür. Onun kadar rahat değildir. Biraz titreşimi vardır ama çinli kadar yüksek değildir titreşimi. Ben rahatsız olmadan sürebiliyorum ama artçılar çok rahatsız oluyor. Fiyatıda çok ucuz ben alırken cbf nin yarı fiyatıydı. Şimdi 3500 oldu fiyatı. 5 yıllık cbf alıcağına 0 boxer almak daha mantıklı bence. Bu sayfayı oku biraz istersen.

harun27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2023 Vespa Primavera 150
    Bajaj piyasaya girdi iyi oldu güzel oldu tüketici kazandı. Aynı sekilde mondial z-one drift 150 mr vulture, bajaj boxer, discovery, rks titanic 150 vb motosikletler güzel motorlardır baslangıca ve elin az iş yapıyorsa motoru komple dagıtıp düzersin. Marka düşkünü olma derim. Ha illa da alacaksan tabiki cbf 150. 1 sene sonra aynı fiyata satma garantili hondanın gözü doymayan fiyat politikası yüzünden. Hiç gelmese 1 senede 800 lira zam yapıyo zalımlar

karşıyaka57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha yzf r25
    Çinli kadar yüksek titreşim diyosunda z one s 180 de sıfır titreşim desem yeridir Bugun 2 tane ybr denedim biri 900 km de biri 4.000 km de idi.Resmen hayal kırıklığına uğradım ybr ybr dedikleri bu muymuş dedim.z one s 180 den inip ybr ye binince oyuncak gibi geldi çok çelimsiz ufak tefek ve gaz tepkisi yok pırpırpır gerçekten bu kadar güçsüz soluksuz olduğunu düşünmüyordum.Ybr den inince Z one s i alıp başımın üzerine koycaktım nasıl alışmışım bak şuan duygulandım resmen :D

Jemand - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-10 SP
    satamıyorlar zaten merak etmeyin.

nuwanda324 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj PULSAR 200 RS
    Alıntı karşıyaka57 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çinli kadar yüksek titreşim diyosunda z one s 180 de sıfır titreşim desem yeridir Bugun 2 tane ybr denedim biri 900 km de biri 4.000 km de idi.Resmen hayal kırıklığına uğradım ybr ybr dedikleri bu muymuş dedim.z one s 180 den inip ybr ye binince oyuncak gibi geldi çok çelimsiz ufak tefek ve gaz tepkisi yok pırpırpır gerçekten bu kadar güçsüz soluksuz olduğunu düşünmüyordum.Ybr den inince Z one s i alıp başımın üzerine koycaktım nasıl alışmışım bak şuan duygulandım resmen :D
    Her çinli aynı değil. Çinli derken aynı fiyat aralığındakilerden bahsediyorum. Z one s 180 5750 tl 180 cc. Ybr 125 cc. Tabi ki ybr den güçlü olacak.
    Benim dediğim boxer 150 cc, yeni zamlı fiyatı 3500 tl. 3500 nere 5750 nere. Boxer'ı karşılaştıracaksan mondial 150 mg superboyla karşılaştıracaksın çünkü aynı hacim yaklaşık aynı fiyat. Öyle daha adil olur

Başlangıç için öyle kaliteli pahalı bir şey almak mantıklı değil bence. Örnek veriyorum cbf 150 şu an 6000 tl. Onu almaktansa boxer almak çok daha mantıklı. Zaten düşürüp kırıcan defalarca. Elinde paralansın. 1-2 yıl tecrübe kazandıktan sonra güzel bir motor alırsın. Yok ben daha baştan güzel motora binmek istiyorum dersen boxer kesmez seni. Sonuçta fren kampana. Balansör yok. Devir saati bile yok. Bildiğin köylü motoru. Ben öğrenci olduğunu göz önünde bulundurarak boxer tavsiye ettim başlangıç için.

Motosikleti
    yok ama almak istiyor
    sa. mondial mh drift satan varsa ozel mesaj atsin

dovahhkin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 250 ABS
    Hocam çin menşeii li motosikletler piyasaya girmeden öncede japona bulaşma lafları dolanıyordu.

Cbf ybr bu motosikletlere o paraları vermeyin,ciddiyim vermeyin.
    Sıfır almak isterseniz alın

Lakin tvs apache öneririm kaliteli şık bir motosiklet. Parça fiyatları diğerlerinin yanında komik kalıyor birde

jimi_hendrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yohhh
    valla var ya ben biriktiriyom o artıyor ben biriktiriyom o artıyor. 1 senedir 1000 tl lik farkı bir türlü kapatamadım. ama kapatacam gibi duruyor bu sefer de yaz gelecek gene artacak gene yayan yürüyecez.

Draconian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Bajaj boxer'ı tavsiye ederim. Eşek gibi motordur üzmez sizi. Çan çin çon motorlar gibi zırt pırt sorun da çıkarmaz. Age of empires'taki işçiler gibi. Ne desen, Yes sir!
    Mertszgn bunu beğendi.

Ros1n2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superduke
    Otomobilde kesinlikle daha aşırı. Amcam 2011'de sıfır aldığı focusu 2012 de 25 bin km de kâr ederek sattı. Yine aynı amcam 2014 te sıfır skoda octavia aldı 30 bin km 2015 te kârla sattı..

Motosikleti
    Regal Raptor 150
    Ya motorlara konan model isimlerine bakarmısınız, Titanik, Apaci,caracal,(yok karakaçan ) motosikleticiliğin ruhuna hiç hitap etmiyor.

Vmaxxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha MT-09 MT-07 WR250r
    sihirli kelime ,
    Enflasyon farki

alindigi yil alindigindaki döviz fiyati neydi simdi ne?
    farki görünce 2. el piayasasinin gayet normal oldugunu göreceksiniz.

heryil yüzde %8 enflasyon hesaplarsaniz fiyatlarin artmasi normal , arada sacma saticilar yok degil hatta bazilari o kadar abartiyorki yenisinden fazla para istiyor..

Arz- talep kendini her zaman dengeler ...
    saglikli fiyat arastirmasi söyle yapin , alacaginiz motorun alindigi yil fiyati döviz olarak neydi simdi ne? ögrenin ondan sonra kac yasinda ,kac kmde ,kazalimi ,temizmi vsr vsr faktörlerle fiyatini kendiniz belirleyin

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler