Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
5. sayfa BirinciBirinci ... 3456 SonuncuSonuncu

A1-A2-A sınıfı ehliyet ile ilgili detaylı açıklamalarım ve sürücü kursları !!

Motovento
    REKLAM ALANI
    -ZERO- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı ee_ee adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    31/12/2020
    tesekkurler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Rks cruiser 250
    Alıntı lawyer_16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2015 yili icinde kursa kayit oldugun icin yasin onemli deil a ehliyeti alacaksin her motoru da sureceksin
    kusura bakmayın tekrar rahatsız ediyorum ama bilgisizlik işte bugün sınav giriş belgesini aldım a2 yazıyor sertifika türünde 2015de kayıt olduğum için eski a2 mi yoksa yeni 35 kw olan a2 mi takrardan kusura bakmayın şimdiden teşekkürler

lawyer_16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    Alıntı omeroztuna adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kusura bakmayın tekrar rahatsız ediyorum ama bilgisizlik işte bugün sınav giriş belgesini aldım a2 yazıyor sertifika türünde 2015de kayıt olduğum için eski a2 mi yoksa yeni 35 kw olan a2 mi takrardan kusura bakmayın şimdiden teşekkürler
    Estağfirullah. Seninki eski a2 dostum merak etme sen de her motoru sürebileceksin ehliyet aldığında

Motosikleti
    Honda Forza ABS
    Evet gelelim fasulyenin faydalarına. Kursların A sınıfı ehliyet veresi hiç yok malum 35kw üstü güç olayından çünkü masrafa girecekler güçlü bir motor alırlarsa. Adamlar A2 ye yönlendiriyor. Napcaz şimdi?

akbird - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Z one 180 - MT 07
    Alıntı tifosipod adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet gelelim fasulyenin faydalarına. Kursların A sınıfı ehliyet veresi hiç yok malum 35kw üstü güç olayından çünkü masrafa girecekler güçlü bir motor alırlarsa. Adamlar A2 ye yönlendiriyor. Napcaz şimdi?
    çok basit. A sınıfı veren kurs bulacaksın
    youtube : motorcu hikayeleri (motovlog) youtube - facebook adaletsurucukursu / Antalya /

arkadaşım a sınıfı ehliyet almak istiyorum fakat bursada a sınıfı veren yok. biz 4 kişi falanız? biz bu işi nasıl yaparız bursada aramadığım sürücü kursu kalmadı!!!!!!

Aquaium - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT07 MOTOCAGE
    Ya ben 12 aralık sınavına girdim, ilk direksiyondan kalma durumum oldu 2 gün evvel gectim acaba ben A sınıfı kapsamına mı alınırım?

Hubalahubhub - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Caponord 1200 adv
    2016 ocak 1 oncesi a2 diye anlastiysaniz evet a sinifi alacaksiniz fakat yas durumunuz da etki edebilir 24 yas alti icin sikinti yaratabilir.
    Bildiginizi okumayin, okudugunuzu bilin.

Motosikleti
    CBF 150 - CBR 125 - YZF R25
    Hocam sanırım sizin Bursa da sürücü kursunuz vardı. 13Şubat ta sınava girecek mi a1 ehliyet için başvuran öğrencileriniz?

aralık 10 kayıt

Merhabalar 2015 aralıgın 10 nunda a2 için ehlıyet kaydı yaptırdım ve bu şubat ayının 13 ünde olan yazılı sınava gırdım geçtigimden eminim ama yaşım 17 ve ehliyeti aldıgımda a1 olarakmı alıcam a2 mi elimde 150 cc motor var onun için a2 almıştım bu durumu ogrendıgımde cok uzuldum ?

Alıntı Furak07 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar 2015 aralıgın 10 nunda a2 için ehlıyet kaydı yaptırdım ve bu şubat ayının 13 ünde olan yazılı sınava gırdım geçtigimden eminim ama yaşım 17 ve ehliyeti aldıgımda a1 olarakmı alıcam a2 mi elimde 150 cc motor var onun için a2 almıştım bu durumu ogrendıgımde cok uzuldum ?
    Aynı sorun bende var. A2 diye Ocak 8inde kaydoldum ama bugün sertifikayı aldığımda a1 yazıyor anlamadım olayı tam. Aldığım motor ise tvs apache rtr 150. Bunu süremez miyim yani? Acil aydınlatırsanız sevinirim arkadaşlar.

Merhaba hala okumaktayım ama rastlayamadım yzf r125 almak istiyorum a1 le bu oluyormuşda ben 18 Kasım 2000 doğumluyum a1 alabilir miyim ? Mesela 19 kasım başvursam

Motosikleti
    KTM DUKE 250 > Pulsar 200 NS
    Geçen hafta A2 almak için dosyamı emniyete verdim. Mevcut kullandığım E sınıfı ehliyetimi de teslim ettim. Emniyetin bana vermiş olduğu Geçici Sürücü belgesinde ki kullanabileceğim araç Sınıflar şöyle. A A1 A2 B B1 C C1 D D1 F M .

Jester8 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-07
    Alıntı umitbasci adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynı sorun bende var. A2 diye Ocak 8inde kaydoldum ama bugün sertifikayı aldığımda a1 yazıyor anlamadım olayı tam. Aldığım motor ise tvs apache rtr 150. Bunu süremez miyim yani? Acil aydınlatırsanız sevinirim arkadaşlar.
    Aynisi bugun basima geldi. Subat 2de a2 icin kaydoldum. Sertifikayi bugun almaya gittim a1 yaziyo sertifikada. Bayagi olay cikardim. A2 egitimine dahil edicez bidahaki sinava ayarlicaz filan dediler. Bakalim ne olacak.

Alıntı lawyer_16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba mt ailesi öncelikle hayırlı kandiller..

Bildiğiniz üzere ocak 2016 itibarı ile motosiklet ehliyetleri 3 sınıfa ayrılıyor. Ben de bir sürücü kursu sahibi kardeşiniz olarak yeni sistemi sizlere açıklamak istedim. Bazı facebook gruplarında paylaştığım yazıyı aynen sizinle de paylaşıyorum:

Öncelikle 11 aralık tarihinden itibaren sürücü kursuna kayıt yaptıran kişiler ocak 2016 dönemine kayıt yaptırıyorlar ve 3 çeşit motor ehliyetinden birini alma imkanları oluyor.
    1. olarak a1 sınıfı ehliyet: 16 yaşını dolduran kişiler alabilir. a1 sınıfı ehliyet ile en çok 125 cc ve 11 kw gücündeki motorlar kullanılabilir. yamaha ybr125, yzf r125, mt125, honda cb 125ace vs.. Şu anda sürücü kurslarının neredeyse tamamında 100 cc ve 125 cc motorlar bulunmakta. Sürücü kursları mevcut motorları ile sadece a1 ehliyetine kayıt alabilirler. Haberiniz olsun.
    2. olarak a2 sınıfı ehliyet: 18 yaşını dolduran kişiler alabilir. a2 sınıfı ehliyet ile en fazla 35 kw gücündeki motorlar kullanılabilir. a2 ehliyetin kullanacağı motosikletin hacim sınırı yönetmelikte belirtilmemiş. 200 cc de olsa 800 cc de olsa 35 kw gücü geçmiyorsa a2 ehliyet ile o motoru kullanabilirsiniz. Şu anda sürücü kurslarında a2 ehliyet vermeye uygun motor bulunmamaktadır. a2 ehliyet verebilmek için hem 125 ccyi hem de 11 kw gücü geçen bir motosiklet alması gerekir sürücü kurslarının ve tabi bu motorla eğitim ve sınav yapılmalıdır. Sürücü kurslarına kayıt yaptırıp a2 ehliyeti almak isteyenler buna çok dikkat etmelidirler. Dün bir araştırma yaptım. Mondial marka z one diye bir motor var. 180 cc ve 11,5 kw. Muhtemelen birçok sürücü kursu aralık ayı bitmeden bu motordan alacaktır. Tahminimce bu motor a2 ehliyet vermek için uygundur.
    Son olarak da A sınıfı ehliyet için ise 2 şarttan birisi aranmaktadır. Ya 2 senelik a2 ehliyet şartı ya da 24 yaşını doldurmuş olma şartı. 2 senelik a2 ehliyeti olan kişi zaten 20 yaşını doldurmuş olacaktır fakat kanun yine de 2 senelik a2 ehliyetinin yanında 20 yaşını doldurmuş olma gibi bir şart da getirerek kelime israfı da yapmıştır. A sınıfı ehliyet ile tüm motorlar kullanılabilir. A sınıfı ehliyet verebilmek için sürücü kursunun 35 kw gücünü geçen bir motora sahip olması ve bu motorla sınav yapması gerekir. Sürücü kurslarına kayıt yaptırırken muhakkak buna da dikkat ediniz.
    Peki mevcut ehliyetlerimiz ne olacak diye sorarsanız, şu anda a2 ehliyeti olanlar, eskiden hazır dosyası olup ehliyetini almamış olanlar veya şu anda sürücü kursuna a2 ehliyet için kayıt olmuş olanlar bu yeni yasadan etkilenmeyecek. 2016 yılında onların ehliyetleri A sınıfı olarak verilecektir ve her motoru kullanabileceklerdir. Fakat 10 aralığa kadar kayıt yaptırmayıp 11 aralık itibarı ile ocak dönemine kayıt yaptıranlar bu yeni yasadan etkileneceklerdir.

Arkadaşlar bu yazıya ilave etmek istediğim birkaç şey daha var. Sürücü kursları mümkün olduğunca maliyeti düşük motosikletlere yönelirler ve pek bakım yaptırmazlar. Bu yüzden tercih edeceğiniz sürücü kursunun fiyatından çok motor markasına ve hocasının tipine bakınız. Ne kadar anlıyor motordan, size kanunen vermesi gereken dersin süre olarak tamamını veriyor mu.. Bir de birçok kursun eğitim adı altında yaptıkları maalesef sınavdan 1-2 gün önce 10-15 adayın tamamını çağırıp herkese 10ar, 20şer dakika kullandırmaları ve pedalların yerlerini göstermelerinden ibaret oluyor. 2013'ten beri kendimize ait sürücü kursumuzda motosiklet eğitmenliği yapıyorum. Hiçbir zaman bu duruma düşmedik çok şükür. Fakat 2016 ocaktan itibaren Bursa'da sahibi bulunduğum Burak Sürücü Kursu'nu başka bir yöneticiye devredip buradaki motosiklet eğitmenliği işimi de bırakacağım. Bense kendime alacağım 35 kw üstü bir motorla belki başka bir sürücü kursunda A sınıfı için kayıt alıp eğitim verebilirim. Zaten her ilde ancak birkaç tane A sınıfı ehliyet veren sürücü kursu olur. Bursa'da da benim tercih edeceğim bir sürücü kursu olacak ve sosyal medyada bunu yayınlayacağım. A sınıfı ehliyet almak isteyenler aman ha sakın 125-150-180-250 cc motorlar ile eğitim ve sınav yapan sürücü kurslarına aldanmasınlar. O sürücü kursları o motorlarla en fazla A2 ehliyet verebilirler. Bursa'da A sınıfı ehliyet almak isteyenler bizzat bana ulaşırlarsa yardımcı olacağım.

Son olarak, işlerimin yoğunluğundan dolayı aylardır aktif değildim. Nisan ayında da babamı motosiklet kazasında kaybedince sürücü kursunda işler başıma kaldı tamamen ama zor kısmını atlattık çok şükür. Fakat bundan sonra elimden geldiğince forumu takip edip soru işaretlerini gidermeye, camiaya faydalı olmaya çalışacağım. Sabırla okuyan arkadaşlara teşekkür ederim. Sorularınızın hepsini üşenmeden yanıtlayabilirim. Herkese kazasız belasız günler, tekeriniz düz bassın..
    Cevabınızı merakla bekliyorum az önce yazmıştım sorumu ama göremediniz herhalde :/

yigit35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha mt25
    A1 ehliyet icin kursa yazildim sinava kursun mondialin 150 lik motoruyla girdim. Egitime gittigimde hocaya ozellikle sordum bu motor 150 lik biz a1 ehliyet alacagiz sinavda sorun olurmu diye ehliyette cc ye degil kw bakiliyor dedi . Sinava o 150 lik motorla girdim ve gectim su anda a1 ehliyetim var . Ama tabikide isimi riske atmayayim diye 125 lik motor aldim hem baslangic icin daha iyi oldu.

anilalgu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pulsar 150 NS
    Alıntı yigit35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    A1 ehliyet icin kursa yazildim sinava kursun mondialin 150 lik motoruyla girdim. Egitime gittigimde hocaya ozellikle sordum bu motor 150 lik biz a1 ehliyet alacagiz sinavda sorun olurmu diye ehliyette cc ye degil kw bakiliyor dedi . Sinava o 150 lik motorla girdim ve gectim su anda a1 ehliyetim var . Ama tabikide isimi riske atmayayim diye 125 lik motor aldim hem baslangic icin daha iyi oldu.
    bindiğin motorun teknik özelliklerinden kw sına bak , 11kw yı geçmeyen her motoru kullanabilirsin.bu 170 cc lik kuba da olabilir 150 lik herhangi bir motorda buna uyabilir,o yüzden 125 lik diye kasmana gerek yok.
    TÜRKÜM, TÜRKÜZ, SONUNA KADAR ATATÜRKÇÜYÜZ...

akbird - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Z one 180 - MT 07
    Alıntı umitbasci adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kullanamazsin 125cc üstü kullanamazsin. Kursunu ara bagir cagir belki a2 ye yazarlar. Olmadi git il milli egitime sikayet et kursu.

Yolda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250 R
    ben de haftasonu sınava girdim. bugün geçtiğimi öğrendim. yaşım kurtardığı için a sınıfı aldım, istanbul'dayım. yarım saate yakın parkurda sürüş yaptırıldı, çok kısa süreliğine de eskortlarlla birlikte, 6-7 motorla trafiğe çıkıldı. Daha önce honda'dan eğitim almıştım, onun dışında da 3 saat civarında kursun 500'lük Honda motorunu sürmüştüm sınavın olacağı parkurda. sınava da aynı motorla girdim.

ehliyet için 1090 lira gibi bir ücret ödedim ama bunun 90 lirası taksit masrafı olarak bankaya gitti.
    ayrıca 80 tl sınav harcı ödedim, 250 tl civarı da emniyete ödeyeceğim.
    emniyette işlemler için şehir içinde en erken randevuyu 7 nisana bulabildim.

eminemre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X Max 250 Ironmax
    Arkadaşlar yakın zamanda eski b-a2 ehliyetini yeni ehliyete çeviren oldu mu? B-A olarak mı geçiyor dönüştürüldüğü zaman? Açıkçası ben yeni ehliyeti (5 sene vakit var) ehliyet işlemleri emniyetten nüfus müdürlüklerine devrolduğu zaman almayı planlyorum. Sanıyorum yakın zamanda bununla ilgili bir yasal çalışma olacak.

REKLAM ALANI
5. sayfa BirinciBirinci ... 3456 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)