Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yunanistan'a motor ile gidiş

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Suzuki Burgman 200 ABS
    Selamlar arkadaşlar,

Bayram tatili her ne kadar kısa da olsa, bunu kâr bilerek, 2 günlük bir Yunanistan seferi düzenlemek istiyorum. Ancak şu ana kadar yurt dışına hiç araç ile çıkmadığım için prosedürleri pek bilmiyorum.

Bildiklerim ve hazır olanlar ;

-Geçerliliği bulunan Shengen vizem var.
    -Yunanistan'nın uluslar arası ehliyet takıntısı olduğu için bunu da Turing'den alacağım.
    -Motosiklet benim üzerime kayıtlı.

Bilmediklerim ;

-Sanırım sigorta yapılması gerekiyormuş, bu sigortayı nerede yaptırabilirim ve ücreti yaklaşık ne kadardır?
    -Otoban vergi stikır'ı almak gerekiyor mu Bulgaristan gibi?

Bu konu ile ilgili deneyimi-bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirler ise sevinirim.
    mehmetenis bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mucit23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 900 & KTM450EXC & BWS100
    Yunanistan bu haldeyken oraya Turist olarak gitmek iyi bir fikir olmayabilir. Geçen haberlerde izledim. Gitmeyin diyorlardı.
    Mengu16 bunu beğendi.

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Deltaeagle bunu beğendi.

mkaptan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Transalp PD10
    Merhaba,
    Her yıl yunanistana giden birisi olarak size yardımcı olmaya çalışayım.
    -Geçerli vizeniz var ise sıkıntı yok,çünkü bu ara vize almak isteseniz size en erken 10 ağustosa gün verecekler randevu için.
    -Yunanistan mutlaka uluslararası ehliyet istiyor.
    -Motosiklet sizin üzerinize imiş o yüzden sıkıntı olmayacaktır. Hangi kapıdan giriş yapacağınızı bilmiyorum ama ipsaladan giriş yapacaksanız türk tarafını geçer geçmez sağda turing ofisi var orada isterseniz motosiklete yeşil sigortanızı yaptırabilirsiniz. Ha orada uğraşmayayım derseniz herhangi bir sigorta firmasında da yeşil sigorta yaptırabilirsiniz.Ben işimi garantiye alıp her zaman kendi sigortacımdan yaptırıp gidiyorum.Orada bazen çok sıra oluyor bazen sistem kitleniyor gereksiz beklemeyin.
    -Yunanistanda bulgaristan gibi yollar için vinetka kart almanıza gerek yok otoyollar belli bir yere kadar ücretsiz oluyor. Zaten sistem aynı türkiyede ki gibi ücretli yerlerde gişeler var orada ücretinizi ödeyip gidiyorsunuz.

Yukarıda bir arkadaş yazmış haberlerde izledim gitmeyin demiş suriyeye gitmiyorsunuz merak etmeyin terör yok yani sadece ciddi bir mali kriz var. Benim size tavsiyem bankalar çalışmadığı için yanınızda nakit parayla gidin çünkü kredi kartları geçmiyecek kriz süresince. Hem nakit kullanmanız sizin için daha avantajlı zaten bu ara oradakilerde para yok ciddi indirimler alabilirsiniz.
    Rotanızı çok iyi bilmiyorum ama size şimdiden iyi yolculuklar dilerim.
    essegesse, mehmetenis, maktama ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

TIGERSHARK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Mucit23 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yunanistan bu haldeyken oraya Turist olarak gitmek iyi bir fikir olmayabilir. Geçen haberlerde izledim. Gitmeyin diyorlardı.
    o gitmeyin diyenler türkiye'de kazık fiyata kalamar-ahtapot satan kişiler
    norace, essegesse, hakikiteker ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Suzuki Burgman 200 ABS
    Alıntı mkaptan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,
    -Geçerli vizeniz var ise sıkıntı yok,çünkü bu ara vize almak isteseniz size en erken 10 ağustosa gün verecekler randevu için.
    -Motosiklet sizin üzerinize imiş o yüzden sıkıntı olmayacaktır. Hangi kapıdan giriş yapacağınızı bilmiyorum ama ipsaladan giriş yapacaksanız türk tarafını geçer geçmez sağda turing ofisi var orada isterseniz motosiklete yeşil sigortanızı yaptırabilirsiniz. Ha orada uğraşmayayım derseniz herhangi bir sigorta firmasında da yeşil sigorta yaptırabilirsiniz.Ben işimi garantiye alıp her zaman kendi sigortacımdan yaptırıp gidiyorum.Orada bazen çok sıra oluyor bazen sistem kitleniyor gereksiz beklemeyin.
    -Yunanistanda bulgaristan gibi yollar için vinetka kart almanıza gerek yok otoyollar belli bir yere kadar ücretsiz oluyor. Zaten sistem aynı türkiyede ki gibi ücretli yerlerde gişeler var orada ücretinizi ödeyip gidiyorsunuz.

Yukarıda bir arkadaş yazmış haberlerde izledim gitmeyin demiş suriyeye gitmiyorsunuz merak etmeyin terör yok yani sadece ciddi bir mali kriz var. Benim size tavsiyem bankalar çalışmadığı için yanınızda nakit parayla gidin çünkü kredi kartları geçmiyecek kriz süresince. Hem nakit kullanmanız sizin için daha avantajlı zaten bu ara oradakilerde para yok ciddi indirimler alabilirsiniz.
    Çok teşekkürler detaylı anlatımınız için.

İzmir İl Temsilcisi CEM. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 600 Ve Wr 125 R
    Merhaba,

Bu bilgiler iyi oldu abi bilgi çevçevende oldugunu bilmıyordum benimde düşüncem var bulgaristan tarafına dogru açılmak gidecegim zaman senle oturup konuşalım ama daha zaman var Çanakkaleye gidecegiz birde bayramda duymusundur zaten vaktin olursa gel.

Bu arada yola cıkacak forumdaşımız yolculuk sonrası güzel bir foto rehper tarzı konu açabilirsen bilgilendirme açısından bizler içinde iyi olacak

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Ben de Yunanistan'da otoyollar üzerinde benzin istasyonu olmadığını,genel olarak otoban bağlantı yollarında kısa mesafede benzinlikler olduğunu,haftasonlarında çoğu benzinliğin kapalı olduğunu hatırlatayım.

Mardin İl Temsilcisi CompanERROR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X TREME MAX 2014 - Pulsar 200NS 2014
    Açık açık kimse gitmesin Yunanistan batsın diyorlar ;) git rahat rahat keyfine bak

metinkilic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Bandit 650 S ABS
    Uluslar arası ehliyet olayını kaldırdı yunanistan. boşu boşuna turing kurumuna para vermeyin. Sadece bir sigorta acentesinden uluslararası sigorta yaptırın.

Uluslar arası ehliyet olayını kaldırdı yunanistan.
    Bu bilgiyi deneyimleyerekmi yazdınız?
    Yoksa aşağıdaki haberi okuyarakmı?

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/27215398.asp

Çünkü buna rağmen,mayıs 2015 ayında çıkış yapan arkadaşımdan.
    Yunan tarafında "Ehliyedii, Ehliyeeedi" diyerek istenmiş ?

Eğer deneyimlediyseniz hangi kapıdan çıkış yaptınız?

Motosikleti
    Suzuki Burgman 200 ABS
    Alıntı metinkilic adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Uluslar arası ehliyet olayını kaldırdı yunanistan. boşu boşuna turing kurumuna para vermeyin. Sadece bir sigorta acentesinden uluslararası sigorta yaptırın.
    Bende o konudan ümitliydim ancak daha geçen hafta Yunanistana giden savaskayan bey'den ısrarla istemişler.

http://www.motosiklet.net/forum/etki...-trakyali.html

Motosikleti
    Xciting25Ori - SYM WOLF - Xmax400 - NC750D integra
    Ehliyet halen isteniyor. Yanlış bilgilendirme yapmayalım. Ehliyet değiştikten sonra ancak mümkün olacak. Diğer yandan sigorta 2 haftalık 65 euro civarıdır.

Admin Erhan Erdil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Alıntı metinkilic adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Uluslararası ehliyet hala isteniyor, almazsanız sınırdan geri dönersiniz. Ehliyet sadece sınır kapısında soruluyor içeride o ehliyeti sorduklarını görmedim. İlk kez alıyorsanız 415 TL, yenileme 225 TL. 1 yıl geçerli. Sigortaları da sınıra bırakmayın gitmeden yaptırın bayramda kalabalık olduğu için vakit kaybetmezsiniz.

Motosikleti
    DL650 XT L5 - yamaha delight 115
    Yunanistana giriş yapıcaksanız kesinlikle uluslararası ehliyet isteniyor,ama önce bulgaristana girecekseniz bulgaristan uluslararası ehliyet sormuyor,işin ilginci,Bulgaristandan veya herhangi bir avrupa ülkesinden Yunanistana giriş yaparken Uluslararası ehliyet sormuyorlar tecrübeyle sabittir..
    zapalka bunu beğendi.
    06 EB 8036
    09 R 5520

açılın beyler,şimdi bir türk olarak işin üçkağıtçılığını bulduk yine, açıklıyorum ;

@egeli arkadaşımız yazmış gerçi ama biraz daha geliştirelim. ortada 2 gerçek var. yunanistan uluslararası ehliyet istiyor,bulgaristan istemiyor. o zaman ne yapıyoruz; kapıkuleden bulgaristan'a geçip,oradan yunan'a geçiyoruz. hem de bulgaristan'da benzin daha ucuz olduğu için,benzinden de kar ediyoruz.. toplam 460 km yapmış oluyoruz(başlangıç noktası mahmutbey alınmıştır.)..şöyle ;

https://www.google.com/maps/dir/41.0...41.1224394!3e0

ipsala üzerinden direk yunanistan'a gidersek,340 km yapıyoruz ve uluslararası ehliyet almak zorunlu ;

ama son uyarımızı da yapalım; allah korusun yunanistan'da bir kazaya karışırsanız,uluslararası ehliyetiniz olmadığı için yunan polisi aşırı derecede sıkıntı çıkarabilir..

mkaptan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Transalp PD10
    Alıntı zapalka adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    açılın beyler,şimdi bir türk olarak işin üçkağıtçılığını bulduk yine, açıklıyorum ;

@egeli arkadaşımız yazmış gerçi ama biraz daha geliştirelim. ortada 2 gerçek var. yunanistan uluslararası ehliyet istiyor,bulgaristan istemiyor. o zaman ne yapıyoruz; kapıkuleden bulgaristan'a geçip,oradan yunan'a geçiyoruz. hem de bulgaristan'da benzin daha ucuz olduğu için,benzinden de kar ediyoruz.. toplam 460 km yapmış oluyoruz(başlangıç noktası mahmutbey alınmıştır.)..şöyle ;

ipsala üzerinden direk yunanistan'a gidersek,340 km yapıyoruz ve uluslararası ehliyet almak zorunlu ;

ama son uyarımızı da yapalım; allah korusun yunanistan'da bir kazaya karışırsanız,uluslararası ehliyetiniz olmadığı için yunan polisi aşırı derecede sıkıntı çıkarabilir..
    Risk alarak yola çıkmayı hiç bir zaman sevmem.
    Egeli abimizin o gün şanslı günüymüş bence bulgardan yunana geçerken ehliyet sormamışlar. Genelde mutlaka ehliyet soruyorlar. Yunanlıların biz Türklere kıllığı her yerde mevcut. Benim eşim Bulgaristan kırcaali göçmeni evleri ve bir çok akrabaları orada halen yaşamakta olduğu için ve benimde tüm akrabalarım gümülcine de olduğundan biz senede en az bir kez , ya bulgardan girip yeni açılan makaza sınır kapısından gümülcineye gideriz ya da tam tersi. Daha sormayan memura denk gelmedim, ama sizin dediğiniz gibi bulgardan ehliyetsiz girip yunandan da ehliyetsiz geçerim gibi planlar yapan arkadaşların çok defa geriye döndürüldüğünü gördüm. Mecburen türkiyeye geçip tekrar ehliyet çıkarmak zorunda kalmışlardır.
    Şimdi bu bir risk ya 200 ( yada 400) lira verip sıfır sıkıntı ile geçeceksiniz. Ya da param cebimde kalsın ama bir şansımı deneyeyim diyeceksiniz. Seçim sizin tabi o yoldan geçemeyip tekrar geri dönmekte var. Zamanınızın kısıtlı olduğunu hatırlatarak size risk almamanızı tavsiye ederim.
    Sevgiler,
    iptaluyelik02 ve zapalka bunu beğendiler.

Motosikleti
    Suzuki Burgman 200 ABS
    Risk alarak yola çıkmayı hiç bir zaman sevmem.
    Egeli abimizin o gün şanslı günüymüş bence bulgardan yunana geçerken ehliyet sormamışlar. Genelde mutlaka ehliyet soruyorlar. Yunanlıların biz Türklere kıllığı her yerde mevcut. Benim eşim Bulgaristan kırcaali göçmeni evleri ve bir çok akrabaları orada halen yaşamakta olduğu için ve benimde tüm akrabalarım gümülcine de olduğundan biz senede en az bir kez , ya bulgardan girip yeni açılan makaza sınır kapısından gümülcineye gideriz ya da tam tersi. Daha sormayan memura denk gelmedim, ama sizin dediğiniz gibi bulgardan ehliyetsiz girip yunandan da ehliyetsiz geçerim gibi planlar yapan arkadaşların çok defa geriye döndürüldüğünü gördüm. Mecburen türkiyeye geçip tekrar ehliyet çıkarmak zorunda kalmışlardır.
    Şimdi bu bir risk ya 200 ( yada 400) lira verip sıfır sıkıntı ile geçeceksiniz. Ya da param cebimde kalsın ama bir şansımı deneyeyim diyeceksiniz. Seçim sizin tabi o yoldan geçemeyip tekrar geri dönmekte var. Zamanınızın kısıtlı olduğunu hatırlatarak size risk almamanızı tavsiye ederim.
    Sevgiler,
    Kesinlikle katılıyorum, insanın içinin rahatlığı önemli olan, ya sorarlarsa korkusu olmadan, güzel, zevkli bir şekilde gezmek için 415 TL'yi vereceğiz artık.

Zaten kamp tarzı bir gezi düzenlemeyi planladığımdan, Yunanistanda yakıt hariç, yemek-içmek dışında pek para harcamayacağım gibi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)