Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

PANİK FRENİ !!

Motovento
    REKLAM ALANI

Motorikletimi daha yeni aldım. Superlight 200.
    Ctesi günü ehliyet sınavına girdim ve geçtim. Akabinde çok kötü olan orjinal lastiklerimi michelin city griplerle değiriştirdim. Eve geri dönerken, 2araba arasından ansızın önüme çıkan ve aramızda bir anda okuşan 3metrelik mesafede çocuğa çarpmamak için ne yazık ki panikle ön frene asıldım ve haliyle yağmurun da etkisiyle düştüm. Hızım fazla olmadığından bana bir şey olmadı. Ama sol sinyal kırıldı ve bir kaç demir de yamuldu çizildi vs.
    Henuz acemiyim. Sadece mahalle aralarında turluyorum. 39 yaşındayım ve ilk defa motosiklet kullanıyorım. Şu anda bu forumda olmamın nedeni de ‘panik fren’ i aratıp buraya gelmemdir. Bu tavsiyelerinize dikkat edeceğim. Bilgiler için Teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    erenedip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial znu 125
    Alıntı timucinnn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorikletimi daha yeni aldım. Superlight 200.
    Ctesi günü ehliyet sınavına girdim ve geçtim. Akabinde çok kötü olan orjinal lastiklerimi michelin city griplerle değiriştirdim. Eve geri dönerken, 2araba arasından ansızın önüme çıkan ve aramızda bir anda okuşan 3metrelik mesafede çocuğa çarpmamak için ne yazık ki panikle ön frene asıldım ve haliyle yağmurun da etkisiyle düştüm. Hızım fazla olmadığından bana bir şey olmadı. Ama sol sinyal kırıldı ve bir kaç demir de yamuldu çizildi vs.
    Henuz acemiyim. Sadece mahalle aralarında turluyorum. 39 yaşındayım ve ilk defa motosiklet kullanıyorım. Şu anda bu forumda olmamın nedeni de ‘panik fren’ i aratıp buraya gelmemdir. Bu tavsiyelerinize dikkat edeceğim. Bilgiler için Teşekkürler.
    ben şahsen yeni başlamada bu yüzden scooter diyorum. çok iyi bir geçiş ve öğrenim aracı. bunun dışında vitesli motor alacaksam, abs li alırım. teknolojiyi kullanmak gerekir. işkenceye ve düşe kalka öğrenmeye gerek yok.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Panikle ön frene asılmak bir hata değil, sakın "bir dahaki sefere ön freni sıkmayayım" diye düşünme.

Düşmenin en büyük sebebi elbette yağmur, fakat bir o kadar büyük bir etken de lastiklerinin henüz rodajını tamamlamamış olması

Yani yeni taktığın lastikler 100-200 km yol yapıp rodajını tamamlamış olsaydı, yağmur da olsa düşük hızda kolay kolay kaymazdın.

Nasıl fren yapacağın ile ilgili yazılmış çok fazla makale var, onları okumaya başlayabilirsin.

mfBulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Panikle ön frene asılmak bir hata değil, sakın "bir dahaki sefere ön freni sıkmayayım" diye düşünme.

Düşmenin en büyük sebebi elbette yağmur, fakat bir o kadar büyük bir etken de lastiklerinin henüz rodajını tamamlamamış olması

Yani yeni taktığın lastikler 100-200 km yol yapıp rodajını tamamlamış olsaydı, yağmur da olsa düşük hızda kolay kolay kaymazdın.

Nasıl fren yapacağın ile ilgili yazılmış çok fazla makale var, onları okumaya başlayabilirsin.
    Bu öneriyi kesinlikle dikkate alınız. Tecrübeyle sabittir.

Motoru aldığım haftalarda benzer bir şekilde düştüm. Sonrasında ön freni hep korkarak sıktım ve bingo, gerçekten lazım olduğunda yeterince sıkamadığım için arabaya yapıştım.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Ates adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mesela şu an yeni aldığım GSXR600 ın ön frene alışmış değilim.. 4 kademeli bir fren sistemi var istediğin sertlikte ayarlayabiliyorsun
    4 pistonlu mu demek istediğiniz? Ama ayarlanabiliyor demişsiniz. Nasıl ayarlanıyor sertliği? Manetteki mesafe ayarından bahsetmiyorsunuz değil mi? Benimkinde Brembo'nun yol için en üst seviye fren sistemi var ama hiç bir şeyi ayarlanmıyor. Sadece ABS aç-kapa o kadar. Merak ettim şimdi...

mc-hot - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    4 pistonlu mu demek istediğiniz? Ama ayarlanabiliyor demişsiniz. Nasıl ayarlanıyor sertliği? Manetteki mesafe ayarından bahsetmiyorsunuz değil mi? Benimkinde Brembo'nun yol için en üst seviye fren sistemi var ama hiç bir şeyi ayarlanmıyor. Sadece ABS aç-kapa o kadar. Merak ettim şimdi...

Kesinlikle manetteki mesafe ayarından bahsediyor...

İlk başladığımda 4 parmak kullanıyodum Altın Elbiseli Adam 2 parmak ile kullanılmasını söylüyodu çok denedim zorlandım ve 2 parmağa alıştım 2 parmak gerçekten rahat çok güzelde fren yapılıyo 4 parmağa gerek yok altın elbiseli adama uyalım

Motosikleti
    Mondial Mc Roadracer 125 ve R6
    Motor üzerinde panik yapmak iyi bişiy değil.
    Ön freni sakın sert kullanma, hart diye direk basma lastiği kitler yere düşersin.

Sen yinede bi eğitim almalısın veya ona ayıracak para/vaktin yoksa internette motosiklette fren videoları var onları izle.

Lastiği aldığım yer ilk 50-100 km dikkat edin demişti. Anlam verememiştim. Demek sebebi buymuş onlar 50-100 dedi ama ben 3 km bile gidemedim.
    Ehliyetimi henüz teslim almadığım için mahalle aralarında takılıyorum. En büyük hatam nedense arka fren hiç aklıma gelmiyor. Yani orda bir fren olduğu bile gelmiyor aklıma. Sanırım ızın süre bisiklet kullanmış olmanın verdiği bir deformasyon.
    Her türlü tavsiye ve uyarıya açığım. 2 parmak 4 parmak her ne olursa.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Bos park yerlerdinde acil fren calisarak bir yere kadar. ABS'li motosiklet candir.

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler