Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Aliexpress ' ten alışveriş ve gümrük vergisi saçmalığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Pistolero_10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2012 Hyosung GT 250 R & '08 Honda CBR 600RR
    Merhabalar arkadaşlar.Oncelikle konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum.Baslikta da belirttigim gibi aliexpress sitesinden sj 4000 adlı aksiyon kamerasından satın aldım.12 gün sonra ülkemize giriş yaptı.Buraya kadar sorun yok. Ama 20 gündür Tr de gümrükte surukleniyor.Butun bunlar yetmezmiş gibi birde 100 doların altında olmasına rağmen tahakkuk eden 52.6 tl gümrük vergisi(50 tl gümrük vergisi ,2tl gumruge sunma, 60 krs damga vergisi ).Daha önce de aynı üründen almıştım vergi falan da ödememistim.Bu arada ürün daha elime ulaşmadı.Ptt nın sitesinde gümrük vergisi miktarı yazıyor.Buna bir itiraz hakkımız var mıdır? Yurtdışı alışveriş yapan arkadaşlarım yardimci olabilir mi?Mobilden yazıyorum kusura bakmayın.Simdiden tesekkur ederim..
    namk bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    serkanADH13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motor Tamircisi :) 0,535,939,20,86 :)
    o yazı ıle karsılastınız ıse POSTACI ADRESINIZE GELMIS VE BIR YERLERE VEYA BIRILERINE GUNRUK BILDIRIM FORMU bırakmış olmalı,

sizin gümrük birimlerinden almanızı beklıyordur,
    Fazla bekletmeyın aksı taktırde gerı gıdecektır...

capozzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 1100 sport
    Yurt dışından gumruksuz ürün getirtmenin kosullari;

1- ürün fiyati 75 euro ya da 100 dolari aşmayacak.

2- ürünü getiren şahıs olacak sirket değil.

3- 1 şahıs 1 yil içerisinde 2 ser aylık aralar ile en fazla 5 defa ürün getirip gumruksuz sokabilir. Ilk alışveriş üzerinden 2 ay geçmeden ülkeye gelen yeni ürün, ya da 1 yil içinde aynı kişiye gelen altıncı kargo gumruge tabidir.
    namk bunu beğendi.

Pistolero_10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2012 Hyosung GT 250 R & '08 Honda CBR 600RR
    Alıntı serkanADH13 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    o yazı ıle karsılastınız ıse POSTACI ADRESINIZE GELMIS VE BIR YERLERE VEYA BIRILERINE GUNRUK BILDIRIM FORMU bırakmış olmalı,

sizin gümrük birimlerinden almanızı beklıyordur,
    Fazla bekletmeyın aksı taktırde gerı gıdecektır...
    Yok hocam ürün daha bulunduğum ilçeye ulaşmadı henüz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:40 ----------

Alıntı capozzz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yurt dışından gumruksuz ürün getirtmenin kosullari;

1- ürün fiyati 75 euro ya da 100 dolari aşmayacak.

2- ürünü getiren şahıs olacak sirket değil.

3- 1 şahıs 1 yil içerisinde 2 ser aylık aralar ile en fazla 5 defa ürün getirip gumruksuz sokabilir. Ilk alışveriş üzerinden 2 ay geçmeden ülkeye gelen yeni ürün, ya da 1 yil içinde aynı kişiye gelen altıncı kargo gumruge tabidir.
    Hocam kargonun üzerinde 21$ yazıyor.Neye göre 52.6 tl vergi çıkıyor.Ayrica aynı üründen tek seferde 2 adet alıp gumruk ödemeyen kişiler mevcut.
    '78 Peugeot GL 10 - '06 Monero Angel 150 - '05 Kanuni Seyhan 150 - '07 Hyosung Gt 250 R - '12 Hyosung Gt 250 R - '05 Honda CBR 600 F - '08 Honda CBR 600 RR

TheArcheus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    128 sterlinlik ürünüme 3,60 tl gumruk vergısı aldılar bır kac gun once

draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    sen istediğini yazdır fiyat olarak, emsal denen bir uygulama var. Adamlar cahil değil.

tuzsuzdeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-07
    100$ muhabbeti bitsin artık.
    limit 75 euro veya karşılığu dolardır. Karşılık olan dolar, parite sebebi ile gün itibarı ile 82$ civarı ediyor.
    Bu rakam kargo hariçtir, kargonun (ayrı fiyatlandırıldığı takdirde) ne kadar tuttuğunun önemi olmaz.
    Başkasının paketinin gümrüksüz geçmiş olması doğru bir örnek değildir, yanlış olan o paketin gümrüksüz geçmesidir aslında.
    Sj4000 fiyatı ne kadar bilmiyorum ama 95$ desek yaklaşık 250tl etse, bunun 18 ya da 19%'unu vergi olarak verirsiniz, bir de ek olarak sizin yazdığınız ücretler var.
    Bir de arkadaşların yazdığı gibi, gümrük muayene memurları, neyin ne kadar olduğunu (özellikle de böyle popüler ürünlerde) baya iyi bilirler.
    phradrel ve capozzz bunu beğendiler.
    Dünyaya şahit olmanın yolu, maceranın kendisinden başka bir şey değildir. Çünkü dünyadaki en büyük mutluluk, bu dünyanın şahidi olmaktır.

dental_land - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 600sa
    Bahsettiğiniz 75 euro sınırı , yıl içinde 5 üründen fazla sipariş edilemez ; yoksa gümrüğe takılır . Bunlar nerede yazıyor . Bu kuralların olduğu kanunları gösterebilecek olan var mı?
    Son 4 aydır 17 ürün sipariş ettim ;5 tanesi halen yolda , 1 tanesi kayıp , gerisini teslim aldım . 75 euro üzerinde alış veriş yapıp vergi ödemeyen çok insan var .
    Benim bildiğim bu işin kuralı kaidesi yok sizin ürününüzü inceleyen gümrük memur ekibine kalmış .
    Sizin durumda satıcı gift yazmamış olabilir veya bir yerlerinde kamera olduğunu belirten bir yazı vardır .laptop ,kamera , foto mak. ,akıllı telefon gibi satışı kolay elektronik ürünler vergiye kolay takılır.

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    acaba bu uygulama avrupada da böyle midir ?
    gerçi orada yurtdışından bu kadar alış veriş yaptıklarını sanmıyorum,
    zira aldıkları her üründe kazıklandıklarını düşünmüyorlardır.
    artık kameralar önünde birbirlerinin hırsızlılarını ortaya saçmakta sakınca görmüyorlar,
    nasıl olsa kendileri gibi olan çoğunluğun sesi çıkmaz.

nee'se .

zamanında bu sınırlamalar daha düzgün iken neredeyse her ufak tefek eşyayı yurtdışından alıyordum,
    kulaklıklar, mp3 playerlar vs...

boşuna veryansın etmeyin gidin ödeyin verginizi.
    yurtdışından gelen her ürün kontrol edilmiyor, arada denk gelmiş.
    büyütmeyin,
    bunun elektiriği var,
    suyu var,
    hizmetçisi var,
    peştemallısı var,
    oda sayısını bulması için kadastro memuru çağıracağız,
    sonra kitap da yazarız,
    ismi SARAY olur, (bu fikir bir yerlerden tanıdık geliyor)
    dökülün ....
    EmirhanCoskun bunu beğendi.

beko12345 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Dl 650 V-Strom K8 , Kuba blackcat
    Konuyu biraz dağıtacağım kusura bakmayın hazır yurtdışı demişken.

İlk defa ebaydan alışveriş yaptım.

10 tl lik.
    Fakat satıcı trecking number vermedi.

Kargoyu başka türlü takip edemem değil mi ?
    Türkiyeye giriş yapınca ptt den mesaj gelir mi ?

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Abs
    Satıcı tracking number vermedi ise hiçbir şekilde takip edemezsiniz.
    beko12345 bunu beğendi.

YouSuffer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XJ6N
    Alıntı beko12345 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konuyu biraz dağıtacağım kusura bakmayın hazır yurtdışı demişken.

İlk defa ebaydan alışveriş yaptım.

10 tl lik.
    Fakat satıcı trecking number vermedi.

Kargoyu başka türlü takip edemem değil mi ?
    Türkiyeye giriş yapınca ptt den mesaj gelir mi ?
    Aynısını bende soruyorum, kargoyu takip etmek imkansız cevabını buldum bikaç yerde anca kaybolmaz kapıya gelirse anlarmışız, ama ptt gelince sorgulama mesaj vsdemi yok, elimde sadece 30 mart-14 nisan arası tahmini geliş zaman bilgisi var

tuzsuzdeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-07
    Alıntı dental_land adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bahsettiğiniz 75 euro sınırı , yıl içinde 5 üründen fazla sipariş edilemez ; yoksa gümrüğe takılır . Bunlar nerede yazıyor . Bu kuralların olduğu kanunları gösterebilecek olan var mı?
    Son 4 aydır 17 ürün sipariş ettim ;5 tanesi halen yolda , 1 tanesi kayıp , gerisini teslim aldım . 75 euro üzerinde alış veriş yapıp vergi ödemeyen çok insan var .
    Benim bildiğim bu işin kuralı kaidesi yok sizin ürününüzü inceleyen gümrük memur ekibine kalmış .
    Sizin durumda satıcı gift yazmamış olabilir veya bir yerlerinde kamera olduğunu belirten bir yazı vardır .laptop ,kamera , foto mak. ,akıllı telefon gibi satışı kolay elektronik ürünler vergiye kolay takılır.
    Böyle dayanaksız şekilde "bu işin kuralı kaidesi yok" gibi bilgilere inanıp sipariş veren arkadaşlar da, daha sonra siparişim gümrüğe takıldı ne yapmalıyım diye fellik fellik geziyorlar ortada.
    Yılda 5 ürün meselesinden haberim yok, onu yazan arkadaş söylesin ancak 75 euro sınırı 4458 sayılı Gümrük Kanununda yazar.
    Kanunun açıp içinde 75 euro diye bir arama yapın detaylarını görürsünüz.

Sınırların dışında alışveriş yaptığınızda gümrük memurunun insiyatifine kalırsınız.
    600 dolarlık motoiklet kaskına gümrük ödemeden alan arkadaşım var benim.
    Arkadaşınızın 80 euroluk 7 tane paketinin geçmiş olması, sizinkinin de geçeceği garantisini vermez.
    bkz: Başlığı açan arkadaşımızın başına gelen.

Motosikleti
    Hyosung GV650
    Alıntı TheArcheus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    128 sterlinlik ürünüme 3,60 tl gumruk vergısı aldılar bır kac gun once
    dostum o 3.60 tl gümrüğe sevkedilen bütün ürünlerden alınıyor. bir nevi ayak bastı parası gibi birşey.
    apisto bunu beğendi.

phradrel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F650GS
    mevzuat.org.tr

isteyen herkes girip HAKLARINI öğrenebilir. çıkarmışssınız 100 dolar diye; benzinde kuruş hesabı yapanlar gibi.

Bildiğiniz gibi gümrük birliği üyesiyiz NAFTA değil. 75 euro üstü alışverişlerde KDV alınır. bugün karşılığı 80-85 dolarlara kadar geriledi.

Yapacağınız şey çok basit Çinli kardeşlerimiz yardımcı oluyorlar. 80 dolar kesecekler; ama önce o arkadaşlardan bunu talep etmeniz gerekiyor

alışveriş öncesi ve sonrası mesaj atın cevap alın.

keremkrmn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    05 Ninja 636 - 15 Xmax
    Aliexpressden son üç ayda 13 adet ürün aldım farklı boyutlar ve fiyatlarda sadece 2.30$ bi ürünüm gelmedi. Bence bu biraz şans işi.

DARKSTAR54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Nc700x K13- BMW 1200 GS 2008
    elektronik tüm cihazlar xray cihazına sokuluyor cep telefonu yada ülkeye girişi yasak bir ürün değilse ve parası da limitleri aşmıyorsa sadece inceleme parası alıyorlar. onuda postacı ürünü teslim ederken alıyor 2-3 lira bişey..

capozzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 1100 sport
    Hocam kargonun üzerinde 21$ yazıyor.Neye göre 52.6 tl vergi çıkıyor.Ayrica aynı üründen tek seferde 2 adet alıp gumruk ödemeyen kişiler mevcut
    Dostum, özellikle elektronik aletlerde öyle gerçek değerinden düşük kesilmiş fatura işini yemiyorlar. draggy nin dediği gibi emsal denen bir şey var yani... O söylediğin 2 tane kamera alıp gümrük ödemeyen adamın ya gümrükte tanıdığı bir şeyi vardır, ya bir karışıklığıa gelmiştir, ya da satıcıya burada yazmayacağım özel bir takım önlemler aldırmıştır. Doğrusu, senin bu 52 lirayı ödemen. Diğerleri yanlış örnek, yanlış örnek üzerinden itiraz ettiğinde alacağın sonuç daha önce gümrük ödemediğini söylediğin elemanların da ödemedikleri gümrük vergisini ödemesi olur.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:29 ----------

Alıntı dental_land adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Burası bir ülke, bir devlet. Bir kabile değil. Bir devletin yurt dışından girecek mallar için kural kaidesi olmadığını, bu işleri gümrük memurlarının insiyatifine bıraktığını düşünmek biraz cahillik oluyor. Elinizin altında "internet" denen bilgi havuzu var, 5 dakikalık bir araştırma ile mevzuatı gayet açık şekilde görebilirsiniz.

Kurallar daha önce de yazdığım gibi;

1- Gelecek malın değeri 75 euro ya da bunun karşılığını geçmeyecek. (önceki mesajımda 75 euro ya da 100 dolar yazmıştım ama arkadaşlar düzeltmiş, evet artık pariteden dolayı 100 dolar değil)

2- Mal bir gerçek kişiye gelmeli, şirket ya da kurum adına gelmemeli.

3- Aynı şahıs, 1 Ocak - 31 Aralık arasındaki 1 takvim yılında, en az 2 şer ay ara ile, 5 defadan fazla olmamak üzere, 75 euro değerinde ürünü gümrüksüz yurt dışından satın alma hakkına sahiptir.

Notlar;

-Mal gelirken, satıcı şirketin düzenlediği "invoice" ya da "bill of sale" ile gelir. Bir şirketin düzenlediği invoice (yani fatura) üzerine malın değeri ile beraber "gift" yazması hiçbir anlam ifade etmez, salak mı bu gümrük memurları?

- Özellikle elektronik aletlerde emsal vardır, onların da elinin altında google var, direkt aratıp fiyatına bakıyorlar. Sıfır ürünü, senin x dolara aldım diye iddia etmen önemli değil. Önemli olan ürünün gerçek değeridir. Onu da bulurlar.

- 4 ayda sipariş ettiğinizi söylediğiniz ürünlerin total fiyatı ne kadar? 375 euroyu geçiyor mu? Yoksa 10-20 euroluk ürünler mi? Bu 17 ürünün tamamı ayır paketlerde mi geldi? Yoksa bazıları 1 paket içinde beraber mi geldi? 1 paket içinde beraber gelen ürünlerin toplam ederi 75 euro dan fazla mıydı, değil miydi? İlk kıstas olan "fiyat" limitini daha geçmediyseniz gümrüğe de daha girmezsiniz.

- Bunlarla beraber mevzuat karışık olduğu için hataya da açık. Yanlışlıkla gümrük ödenmemiş de olabilir. Doğrusu yukarıda yazdığım gibidir.
    Machair bunu beğendi.

Pangea - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha WR 125 X
    Üstüne ne fiyat yazdırdığınız bazen işe yaramıyor,aletin fiyatına bakıp ona göre vergi kesebiliyorlar.

40yapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Versys 650 ABS
    benim sj4000 bir ay önce geldi türkiyeye. hep gümrükte bekledi. normal olarak ürünü veya adresime gümrüğe çağrı yazısı gelmesini bekledim. dün itibariyle ürün çine geri gitti
    alıcı koruma sistemini işlettim ama paramı geri verirler mi bilmiyorum.
    Siz siz olun bu memlekette herhangi bir şeyin normal seyrinde gitmesini beklemeyin. gümrüğe çağrı yazısı gelmese de gidin. Hoş, ben bi defasında yazı gelmeden gittiğimde "biz seni çağıracaz,ne geldin! dünya kadar ürün var sırada bekleyen" deyip eli boş göndermişlikleri de vardır ama siz yine de gidin, bi deneyin bence şansınızı

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)