Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

cc buyuklugu ve vergi artisi

Motovento
    REKLAM ALANI
    Bune - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fazer 8
    Alıntı manners adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dunyanin her yerinde vergilendirme sistemi kullandigin aracin karbon salinimi vede kullandigin yola yaptigi masraf ile dogru orantili olarak artar. bu nedenle MODERN her ulkede yeni araclarin vergileri eskilere gore daha azdir cunki karbon salinimi modern teknoloji ile daha az seviyelere inmektedir.

ancak canini sevdigim memleketinde vergilendirme sistemi resmen " sen suyu isit, su koseye don yat ben gelir isimi hallederim" uzerine oldugu icin vede milletimiz zevkle muamelesi ile bu isi yaptigi icin, devlet daha cooooook yatirir bizi koseye.

nefret ediyorum ulkenin halinden arkadas. avrupada veya asyada senin 3-4 yasindaki araca verdigin paranin aynisina 0kmsini alip daha az vergi oderken(ben cinde yasiyorum vergi bir kere olmak uzere veriliyor daha vergilendirme yok} sen memleketinde fiat ve turevlerine araba diye biniyorsun.

cinde petrol yok, cinde petrolunu tr gibi disaridan aliyor, ve bu kadar petrol ihtiyacina ragmen petroldeki dususu adam satislara dogrudan yansitiyor. su anda 1.2 dolar civarinda lite fiyati. ama trde oyle bir dunya yok.

sifir km bmw 730li burada 120.000 dolar iken turkiyede 2 yasindaki arabaya 500.000 tl veriyorsun. yada baska bir ornek vereyim. 0km camaro burada 75.000 dolar ama turkiyede ikinci elini alamiyorsun o fiyata. bu iki ornegini verdigim arac ta cinde uretilmiyor ithal geliyor buraya. yani turkiye ile ayni. ama yok sen binemezsin. niye? memleketimde zamaninda tempraya mercedes parasi vermeyi sana hak gorerken bu devlet kimse kalkip "lan siz ne yapiyorsunuz" diyemiyor.

ee sonuc? karbon salinimi az, trafigi rahatlatan, dogaya cogu aractan daha az zararli olan motosikletler arabalar kadar vergi veriyor.

neler yazarimda buraya , degmez...

Şimdi bu olayı bende düşündüm bi yandan doğru bi yandan yanlış, doğrusunu devlet istemeden yapıyor bu kadar ince göreceğini sanmıyorum ama aklımdan geçen şu arabalara ve motorlara ödediğimiz her kuruş yabancı ülkenin cebini dolduruyor çok basit düşünceyle onlar zenginleşirken biz fakirleşiyoruz sürekli tükettiğimiz için ve üretmediğimiza için ancak başkalarını ihya ediyoruz.

Kötü yanlarına gelirsek;
    Bu yüzden piyasada kuş serisi araçlar ve diğer avrupalının güvenip de içine girmeyeceği patates kabuğundan araçlar cirit atıyor. Çevre kirliliği artıyor.

Bu işi hobi için yapanlar yasaklar nedeniyle hobisini yerine getiremiyor (dışardan 2. el araç alımı yasak)

Aklıma gelenler bunlar, bence ülkemiz kendi taşıtlarını üretebildiği zamanlar bu mtv, ötv vs. bi nebze düzelir ama ülke batıyor ülke bitiyor aman Allah' ım diyen adamın ertesi gün fransız firmasına 100 bin lira verip araç aldığını görünce de %100 olsun lan bu ötv diyesim geliyor. (Bunun konuyla alakası yok sadece aklımdan geçen bişeydi)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Asya cros rx 250
    Simdiye kadar tas ustune tas koyulmamis bu ulkemin gelmis gecmis yoneticileri; keske buyuk bi ekonomi yillar once olussaydida, gelirler vergilere fazla binmeseydi. Ama buyuyen bir ekonomi ile gelecek yillarda vergilerin dususe gecip, kisi basina bize dusen milli gelirin bize yansiyacagini umut ediyorum. Allah yar ve yardimiz olsun

CHaTaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Harley Davidson electra glide ultra classic
    Alıntı dadaş orhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Simdiye kadar tas ustune tas koyulmamis bu ulkemin gelmis gecmis yoneticileri; keske buyuk bi ekonomi yillar once olussaydida, gelirler vergilere fazla binmeseydi. Ama buyuyen bir ekonomi ile gelecek yillarda vergilerin dususe gecip, kisi basina bize dusen milli gelirin bize yansiyacagini umut ediyorum. Allah yar ve yardimiz olsun
    Aynı umutları benim rahmetli dedemde taşıyordu. Umut güzeldir biz hepberaber umut etmeye devam edelim. Bende hep umut ediyorum kazandığım her 100 liranın minimum 70 lirasını devlete vermiyeceğim günleri umut ediyorun. Şehir içinde 10 km otobana para vermeden gideceğimi umut ediyorum. bu 10 km otobanı minimum 1 saatte gitmeyeceğim günleri umut ediyorum. Her başa gelenin halkı sağmal inek görmiyeceği günleri umut ediyoru. Birçok ülkeden çok daha fazla iş emek harcayan bu halkın onların yarısı kadar bile yaşayamadığı günlerin biteceğini umut ediyorum. Avrupanın 40000 E(105,000 TL) bindiği arabaya 80,000 E(220,000 TL) ye binmiyeceğim günleri umut ediyorum. Çok umutluyum ben çoook

Motosikleti
    Asya cros rx 250
    Yillar oncesinden atin pisliginden arpalari secip yiyen benim zavalli dededelerimin umutlari bugune eristi bak. Biraz eskiden ilac ve ekmek siralarindan simdi ise peynir satilir gibi satilan binalar. Emlakcilarin ari kovani gibi isledigi, alisveris merkezlerinin tiklim tiklim oldugu fakat halen yok diye aglayan milletim. Evet dogru vergiler yuksek, kalkiniyorsak helal olsun derim. Bugun veriyorum yarin yatirimlarla geri aliyorsam helal olsun. Suriyeli gardaslarima bu vergiler gidiyorsa helal olsun. Bosnaya, afrikaya, afganistana yine helal olsun. Ama yillardir bankalarin pesmes cekildigi, at izinin it izine karistigi dinsiz zihniyete haram zikkim olsun.
    bilginozi bunu beğendi.

CHaTaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Harley Davidson electra glide ultra classic
    Alıntı dadaş orhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yillar oncesinden atin pisliginden arpalari secip yiyen benim zavalli dededelerimin umutlari bugune eristi bak. Biraz eskiden ilac ve ekmek siralarindan simdi ise peynir satilir gibi satilan binalar. Emlakcilarin ari kovani gibi isledigi, alisveris merkezlerinin tiklim tiklim oldugu fakat halen yok diye aglayan milletim. Evet dogru vergiler yuksek, kalkiniyorsak helal olsun derim. Bugun veriyorum yarin yatirimlarla geri aliyorsam helal olsun. Suriyeli gardaslarima bu vergiler gidiyorsa helal olsun. Bosnaya, afrikaya, afganistana yine helal olsun. Ama yillardir bankalarin pesmes cekildigi, at izinin it izine karistigi dinsiz zihniyete haram zikkim olsun.
    Dünyada hiçbir ülkenin ödemediği kadar yüksek vergiler ödeyip. Hiçbir ülkenin binmediği kadar pahalı motorlara binip deposuna da en pahalı benzini koyarken. Canım memleketimin dış borcunun (olayı tek bir partiye yüklememek adına) son 25 yılda (bankalar hariç net borç)30 milyon dolardan 250 milyon dolara çıkmasına içim yanıyor. Evet gerçekten refaha mı gidiyoruz yoksa bu bize refah görünümlü bir screen saver mı. birgün biri mausu oynatacak ve scren saver kapanınca olacakları umarım ben ve çocuklarım görmezler.
    Bu topicteki son yazımdır çünkü olay siyasileşiyor.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)